Skocz do zawartości


Zdjęcie

Powikłania emocjonalne.


  • Please log in to reply
65 replies to this topic

Ankieta: Powikłania emocjonalne.

Czy twoim zdaniem miałeś/masz powikłania emocjonalne?

Nie możesz zobaczyć wyników tej ankiety dopóki nie oddasz głosu. Proszę zaloguj się i oddaj głos by zobaczyć wyniki.

Jaki wpływ na to miały materiały i myśli przeciwne Świadkom Jehowy.

Nie możesz zobaczyć wyników tej ankiety dopóki nie oddasz głosu. Proszę zaloguj się i oddaj głos by zobaczyć wyniki.
Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-06-03, godz. 09:32

Skoro co jakiś czas pojawiają się na forum osoby uskarżające się na powikłania emocjonalne, które mają związek z życiem religijnym, a i wile opracowań porusza problematykę występowania takich zjawisk, chciałbym przeprowadzić krótką ankietę, która być może pozwoli nam szerzej zrozumieć omawiane zagadnienie. A może warto by też porozmawiać na ten temat.
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#2 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-06-03, godz. 09:50

Dla mnie ankieta niejasna. Wiadomo że każdy człowiek ma jakieś stany emocjonalne przez całe życie natomiast są różne powody następowania załamań. ja z tej ankiety nic nie pojmuje co z czego. Równie dobrze mogłeś Olo napisać czy się kiedykolwiek wkurzyłem na jakiegoś człowieka :P
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#3 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-06-03, godz. 09:53

Być może jestem nietypowym przypadkiem, bo odnalazłem swoje miejsce w organizacji bliźniaczo podobnej do WTS-u :P Moim aktualnym "niewolnikiem wiernym i rozumnym" jest papież :P

w moim przypadku materiały przeciwne doktrynom organizacji świadków Jehowy najpierw wywołały poważne komplikacje zdrowotne, a później wywołały poprawę zdrowia. Nie wiem, czy można nazwać je "powikłaniami emocjonalnymi" ale w moim przypadku pojawiła się depresja oraz prawie całkowita utrata władzy w nogach oraz nieracjonalne lęki (np. niemożność przejścia przez most, paniczny strach) a po wystąpieniu z organizacji, szybka poprawa stanu zdrowia.

#4 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-06-03, godz. 09:58

Etam, Olo, zaraz się okaże, że to kolejna Twoja prowokacja, żeby wykazać, jacy "histerycy" odwiedzają to miejsce. :P No ale skoro się bawimy, to się bawmy - bardzo proszę, zagłosowałem. Chyba wiadomo, jak. Dodam jeszcze tylko, że w przypadku urodzonych "w prawdzie" całe późniejsze życie bywa jednym wielkim powikłaniem, a jego podłożem jest właśnie... "prawda".
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#5 cara

cara

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1049 Postów
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2007-06-03, godz. 10:13

Mojej opcji tu nie ma, choć pamiętam taki stan, kiedy zaczęłam się kontaktować ze świadkami, wiary w jedyny apostolski kościół już we mnie nie było, a każde spotkanie, w którym poruszano temat Boga i Biblii, kończył się moim rozstrojem, nieraz płaczem. Miałam 16 lat, wydawało mi się, że skoro są tak przekonani o tym, że mówią prawdę, to to musi być prawda... Odwołania do ginięcia w armagedonie całej rodziny (ale ja mogę sobie ocaleć, droga wolna), czas jest bliski, w każdej chwili to nastąpi (a ja czuję, że tyle rzeczy do zrobienia tu zostało). Moje wpisy w pamiętniku, kiedy tak do nich wracam, pokazują masakryczny strach. Oddalenie od strasznej wizji świata, uświadomienie sobie, że nie umiem w to uwierzyć, mimo wszystko, a później jeszcze poznanie burzliwych dziejów Apokalips i problemu z włączeniem ktorejś do kanonu przekonały mnie, że już naprawdę mogę się prostować ;)
Nie zgadzam się z polityką cichego banowania użytkowników forum.

#6 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-06-03, godz. 10:21

Ankieta ta skłania do zadania pytania: czy powinno się mówić choremu lub oszukiwanemu niewygodną dla niego prawdę, której nie chce on usłyszeć...

Jeśli powiemy "nie", wtedy dajemy nieograniczone pole do działania oszustom, naciągaczom i wszelkim przedstawicielom marginesu społecznego. Oni wtedy "mają prawo" ludzi naciągać i wmawiać im dowolne bzdury, nie licząc się ze stanem zdrowia swoich ofiar, a ludzie uczciwi, przerażeni ewentualnością NIEZAWINIONYCH PRZEZ NICH skutków zdrowotnych u ofiary, mają milczeć.

Gdyby takie myślenie było powszechne, do dziś czczonoby wielkiego wodza Josifa Wisarionowicza Dżugaszwili, bo każdy sprzeciw wobec totalitaryzmu uchodziłby za niemoralny. Co więcej, należałoby potępić pierwszych chrześcijan, bo "skazywali" oni m.in. swoje dzieci na pożarcie przez lwy.

Gdybyśmy tak myśleli, do dziś panowałoby pogańskie cesarstwo rzymskie.

#7 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-06-03, godz. 13:38

Ano właśnie. Z jednej strony istnieją przecież "słodkie kłamstwa". Świadkowie często wiedzą dobrze, że są okłamywani i... chcą, żeby trawało to nadal. z drugiej strony, osoba, która zna fakty, ma moralny obowiązek mówić o nich, choćby ze względu na tę część świadków, którzy nie chcą jednak żyć w kłmastwie.
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#8 Maryhna

Maryhna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1695 Postów
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2007-06-03, godz. 21:04

dziwna ta ankieta :blink:
Jeśli boga nie ma to dzięki bogu! Jeśli zaś bóg istnieje to broń nas panie boże!

#9 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-06-04, godz. 05:26

Powikłania emocjonalne? A o jakim stopniu tych powikłań mówimy? czy chłopak, którego zostawiła dziewczyna moze już mówic o powikłaniach emocjonalnych, bo ma z tego powodu depresje?
A śmierć najbliższych czy też można zaliczyć do powikłań emocjonalnych (po śmierci mamy nie mogłem znaleźć sobie miejsca i kilka godzin chodziłem po mieście nie wiedząc co zrobić).
Olo dopracuj tą ankietę, bo jest niejednoznaczna i do niczego nie prowadzi.
Czesiek

#10 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-06-04, godz. 07:02

dziwna ta ankieta :blink:

Bardzo dziwna.. <_< ...zważywszy, że w ogóle trudno zdefiniować termin"powikłania emocjonalne", a w psychiatrii odnosi się do bardzo różnych objawów w zależności od jednostki chorobowej. Ale ponieważ człowiek potrafi sie przystosować do trudnych warunków :P , to ja też troche naciągnęłam i zagłosowałam na "Wystąpiły u mnie powikłania emocjonalne, a nigdy nie byłem związany ze Świadkami Jehowy." Bo trochę naginając, to kilka bezsennych nocy i strach, przed tym, że wciągną ci dziecko do sekty, można uznać od biedy za "powikłanie emocjonalne" ;)

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#11 Maryhna

Maryhna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1695 Postów
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2007-06-04, godz. 10:04

zgadzam się ze swoimi przedmówcami....

być może zabrzmi to kąśliwie ale wypadałoby mieć pojęcie o psychologii i psychiatrii , choć minimalne, żeby tworzyć takie wątki...
Jeśli boga nie ma to dzięki bogu! Jeśli zaś bóg istnieje to broń nas panie boże!

#12 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-06-04, godz. 14:23

Dlaczego? I co chcesz tym zainsynuować? Narazie wątek jest bardzo ciekawy poznawczo co do ludzkich reakcji w tej materii.

Użytkownik Olo. edytował ten post 2007-06-04, godz. 14:26

Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#13 Maryhna

Maryhna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1695 Postów
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2007-06-04, godz. 15:04

mowa o tym, że pytania w ankiecie nie mają większego sensu
np. pytanie zaczynające się od słów "czy miałeś/-aś powikłania emocjonalne..." ma taki zakres jak w historii pytanie o wiek XVIII , a teraz bądź tu człowieku mądry i sie zastanawiaj o co konkretnie autorowi chodzi, o jaki kraj:? ,o jaki rok?, czy to gospodarka? czy kultura?, czy może okresy wojenne?.... w XVIII wieku działo się wiele;
kilka osób napisało Ci wyżej, że pytanie jak i możliwe odpowiedzi są tak rozległe , że w takiej formie w jakiej są podane można rozumieć wiele, zarówno jednodniową chandrę jak i dwumiesięczny okres remisji w depresji czy schizofrenii....
przez powikłanie można rozumieć poważną chorobę psychiczną albo i to co kto będzie uważał za powikłanie...

Olo wystarczyłoby zmienić formę pytań i odpowiedzi zawartych w ankiecie a całej tej niepotrzebnej dyskusji by nie było... ba! sądzę, że przy większej konkretyzacji ankiety więcej osób wypowiedziałoby się w tym temacie.

to czy wątek jest "ciekawy poznawczo" jak to sam określiłeś :blink: , to twoja subiektywna ocena

pozdrawiam

Użytkownik Maryhna edytował ten post 2007-06-04, godz. 15:06

Jeśli boga nie ma to dzięki bogu! Jeśli zaś bóg istnieje to broń nas panie boże!

#14 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-06-04, godz. 15:09

Ale ja pytałem o twą opinię wyrażoną w ten sposób:

ale wypadałoby mieć pojęcie o psychologii i psychiatrii , choć minimalne, żeby tworzyć takie wątki...

Pytam więc dlaczego? I co chcesz zainsynuować?
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#15 Maryhna

Maryhna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1695 Postów
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2007-06-04, godz. 15:26

co dlaczego? dziwi Cie to, że warto mieć wiadomości w temacie w jakim sie wypowiadasz lub go zakładasz?

no wybacz ale ja nie zamierzam zakładać tematu "wpływ klimatu równikowego na rozwój surykatek w afryce północnej" bo nie mam o tym zielonego pojęcia....

i to nie jest insynuacja, piszę Ci wprost, że jeśli nadal nie reagujesz na uwagi ze strony innych co do formy i treści to nie warto było się za to brać w ogóle....
i jeszcze raz podkreślam, ty sie nie nastawiaj na dyskusję ze mną tylko zmień ankietę :P
Jeśli boga nie ma to dzięki bogu! Jeśli zaś bóg istnieje to broń nas panie boże!

#16 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-06-04, godz. 16:50

co dlaczego? dziwi Cie to, że warto mieć wiadomości w temacie w jakim sie wypowiadasz lub go zakładasz?

Czy sugerujesz, że ja nie mam wiedzy na temat zaburzeń emocjonalnych i zboru Świadków Jehowy?
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#17 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-06-04, godz. 17:06

A ja sugeruję, że to kolejne "branie pod włos" forumowiczów B) . Nawet jeśli tak nie jest, to masz już wyrobioną markę, Olo ;) .
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#18 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-06-04, godz. 17:14

Czy sugerujesz, że ja nie mam wiedzy na temat zaburzeń emocjonalnych i zboru Świadków Jehowy?

Olo, układając w ten sposób pytania w ankiecie, dałeś dowód, że nie masz pojęcia na temat terminologii psychologicznej i psychiatrycznej, w wyniku czego Twoje pytania są mało czytelne (nie chcę powiedzieć, bez sensu). I chyba tylko i wyłącznie o to chodzi Marysi:). Nie dorabiaj do tego "teorii spiskowej" :P.

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#19 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-06-04, godz. 17:23

A skąd wiesz, że owe pytania o tym świadczą? Czy masz stosowną wiedzę której rzekomo ja nie mam aby to ocenić? A jeśli tak to jaką? I dlaczego ona jest wystarczająca a moja rzekomo nie jest?

Użytkownik Olo. edytował ten post 2007-06-04, godz. 17:35

Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#20 Maryhna

Maryhna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1695 Postów
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2007-06-04, godz. 17:49

Olo pytasz:
"Czy sugerujesz, że ja nie mam wiedzy na temat zaburzeń emocjonalnych i zboru Świadków Jehowy?"

ja odpowiadam:
sądzę, że twoja wiedza na temat zaburzeń emocjonalnych jest cholernie "ogólna" skoro nie zauważasz swoich "ogólnych" błędów :D
sądzę, że nic nie sądzę na temat twojej wiedzy na temat świadków Jehowy "bikoz" :P nie tego dotyczy nasza powyższa wymiana zdań... więc drogi Olo coś się nie wstrzeliłeś z drugą częścią swojego pytania :lol:

taaaak.... nocka przełożyła z polskiego na "nasze" to co miałam na mysli :D

potem zapytałeś drogi Olo Nockę:
"Czy masz stosowną wiedzę której rzekomo ja nie mam aby to ocenić?"

pozwolę sobie teraz ja odpowiedzieć:
tak, zapewne ja jak i Nocka mamy stosowna wiedzę, żeby ocenić twój brak wiedzy w materii terminologii psychologii i psychiatrii, niech nie dziwi Cię też wniosek, że skoro terminologia kuleje to z wiedzą też nie najlepiej :P;
ja swoją wiedzę i wiadomości czerpię ze względu na to, że psychologia to moje zboczenie od lat 7miu, a u Nocki myślę, że wiedza ta wiąże sie nie tylko z doświadczeniem medycznym ale tez z innymi zainteresowaniami.

czy masz jeszcze jakieś pytania?

Użytkownik Maryhna edytował ten post 2007-06-04, godz. 17:50

Jeśli boga nie ma to dzięki bogu! Jeśli zaś bóg istnieje to broń nas panie boże!




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych