Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co miał na myśli Tomasz gdy powiedział "Pan mój i Bóg mój"?


  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#21 Nilrem0

Nilrem0

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 454 Postów
  • Lokalizacja:KIELCE

Napisano 2007-06-24, godz. 20:45

Zastanawiam sie też nad taką ewentualnością. Z relacji ewangelicznej, wynika, że Jezus ciągle głosił o Ojcu i jego Królestwie. A z relacji Jana wynika, że po zmartwychwstaniu ukazał się apostołom i powiedział, że posyła ich tak jak Ojciec posłał jego. Czyli mówił zarówno o sobie jak i wskazał na przyczynę posłannictwa chrześcijańskiego czyli na Boga jego Ojca. Jednakże Tomasza z nimi nie było. Gdy więc mu opowiedzieli o spotkaniu z Jezusem on nie dowierzał. Nie wykluczone że zachwiała się jego wiara i w Pana i w Boga który go posłał. gdy więc Tomasz zobaczył Jezusa mógł odzyskać to co stracił i wyznał "Pan mój i Bóg mój". Co ciekawe nie powiedział do Jezusa - wyznając swą wiarę - "Pan i Bóg mój", lecz "Pan mój i Bóg mój". Tak się zastanawiam, czy rzeczywiście można wykluczyć myśl, że Jezus mógł mieć na myśli dwie osoby.


Czy to nie powinno być TOMASZ ? :P

A tak poza tym, taka opcja też jest możliwa.

Użytkownik Nilrem0 edytował ten post 2007-06-24, godz. 20:47

To w co wierzysz nie jest prawdą, jest tylko tym w co wierzysz a umysł pozwoli Ci tego doświadczyć. Zrobi wszystko aby to na czym się koncentrujesz, o czym ciągle myślisz stało się możliwe do doświadczenia.

#22 P.K.Dick

P.K.Dick

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:space1999

Napisano 2007-06-24, godz. 20:47

Podobnie mogło być w przypadku rozmowy Jezusa z Piotrem:

I ja tobie mówię: Tyś jest Piotr ( czyli skała ), ( i Jezus pokazuje palcem na Piotra ) a na tym masywie skalnym ( teraz Jezus pokazuje na siebie ) zbuduję mój zbór i bramy Hadesu go nie przemogą.

Użytkownik P.K.Dick edytował ten post 2007-06-24, godz. 20:50


Widzę odstępców i wstręt mnie ogarnia, bo mowy Twojej nie strzegą. Psalm 119:158 B.T.



#23 Nilrem0

Nilrem0

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 454 Postów
  • Lokalizacja:KIELCE

Napisano 2007-06-24, godz. 20:49


Wg. Ciebie w pierwszych wiekach to ludzie strasznie wymachiwali rękami :D
To w co wierzysz nie jest prawdą, jest tylko tym w co wierzysz a umysł pozwoli Ci tego doświadczyć. Zrobi wszystko aby to na czym się koncentrujesz, o czym ciągle myślisz stało się możliwe do doświadczenia.

#24 P.K.Dick

P.K.Dick

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:space1999

Napisano 2007-06-24, godz. 20:53

Nie tylko według mnie, zobacz jakikolwiek film mówiący o tamtym okresie.

Widzę odstępców i wstręt mnie ogarnia, bo mowy Twojej nie strzegą. Psalm 119:158 B.T.



#25 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-06-24, godz. 20:57

Nie tylko według mnie, zobacz jakikolwiek film mówiący o tamtym okresie.

Tak, szczególnie nieme filmy przepełnione są żywą gestykulacją;).
I kto by pomyślał...taka gra aktorska, tak wiele tłumaczy <_< .

POzdrawiam cieplutko

Dosia

#26 Nikita

Nikita

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 325 Postów
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2007-06-24, godz. 21:10

Gdyby Tomasz miał na myśli dwie osoby, nie powiedziałby raczej- Bóg mój i Pan mój ??
.....
<_<
"Pan mój i Bóg mój. (...) Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli"

#27 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-06-24, godz. 21:44

Czy to nie powinno być TOMASZ ? :P

Tak pomyliłem się. Powinno być Tomasz.

Gdyby Tomasz miał na myśli dwie osoby, nie powiedziałby raczej- Bóg mój i Pan mój ??
.....
<_<

Tak pisze:

Jn 20:28
ο κυριος μου και ο θεος μου
Pan mój i Bóg mój
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#28 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-06-24, godz. 22:18

Nie upieram się, ale w Nowym Testamencie jest takie miejsce gdzie jedna i ta sama osoba nazwana jest Panem i Bogiem. Jest to Obj 4:11 gdzie pisze "Panie i Boże nasz". Nie pisze "Panie nasz i Boże nasz", ale "Panie i Boże nasz". Tak utytułowano jedną osobę tymi dwoma zwrotami. W wypadku wypowiedzi Tomasza, jest to jednak nieco inna konstrukcja. Owszem może to i niczego ostatecznie nie dowodzi, ale jest świadectwem sposobu w jaki pisał Jan i jak wyrażano się w owym czasie.

Użytkownik Olo. edytował ten post 2007-06-24, godz. 22:21

Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#29 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-06-25, godz. 10:34

Jest to Obj 4:11 gdzie pisze "Panie i Boże nasz".

„Godzien jesteś, Jehowo, Boże nasz, przyjąć chwałę i szacunek, i moc, ponieważ tyś stworzył wszystko i z twojej woli wszystko zaistniało i zostało stworzone.”
Dołączona grafika

#30 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-06-25, godz. 13:35

http://watchtower.or...?showtopic=1032
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#31 Gonzalo

Gonzalo

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 666 Postów

Napisano 2007-06-26, godz. 19:21

Olo,

No to teraz weź termin 'bóg' w tych kilku znaczeniach, w których, jak twierdzisz, funkcjonowało ono w judaizmie I w., podstaw każde z nich do omawianego wersetu i zobacz, co z tego wyjdzie.

#32 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2007-08-26, godz. 17:35

Co ciekawe nie powiedział do Jezusa - wyznając swą wiarę - "Pan i Bóg mój", lecz "Pan mój i Bóg mój". Tak się zastanawiam, czy rzeczywiście można wykluczyć myśl, że Jezus mógł mieć na myśli dwie osoby.

Co ciekawe w myśli hebrajskiej była znana taka wymowa na przykład Ps 27:10 jest oddany następująco, przy czym nie ma wątpliwości, że chodzi o dwie osoby.

Choć ojciec mój, i matka moja opuścili mię, wszakże Pan przyjął mię

W Septuagińcie występuje tam podobna konstrukcja co w Jn 20:28

Ps 27:10
ο πατηρ μου και η μητηρ μου
Ojciec mój i matka moja

Jn 20:28
ο κυριος μου και ο θεος μου
Pan mój i Bóg mój

Nie upieram sie, ale według mnie istnieje prawdopodobieństwo, że Tomaszowi mogło chodzić o dwie osoby nawet gdy zwracał się z tym wyznaniem do swego mistrza który go tej właśnie wiary uczył przez kilka lat.


Podobna konstrukcja jak w J 20:28 występuje w Psalmie 35:23 i chodzi w nim na pewno o jedną osobę:

Ps 35:23 Bg „Obudźże się, a ocuć dla sądu mego, Boże mój i Panie mój! dla sprawy mojej.”

Ps 35:23 LXX „(34:23) εξεγερθητι κυριε και προσχες τη κρισει μου ο θεος μου και ο κυριος μου εις την δικην μου ”

A więc Twoje przypuszczenie Olo raczej nie ma racji bytu! Podany przykład raczej skłania do wniosku, że Tomasz powiedział podobnie do Jezusa: Panie mój i Boże mój, zwłaszcza, iż ciekawe są jeszcze inne tak samo wręcz gramatycznie skonstruowane przykłady:

Ps 5:3 Bw „Zważ na głos błagania mego, Królu mój i Boże mój, bo modlę się do ciebie.”

Ps 5:2 LXX „(5:3) προσχες τη φωνη της δεησεως μου ο βασιλευς μου και ο θεος μου οτι προς σε προσευξομαι κυριε ”

W ostatnim wersecie też chodzi przecież tylko o jedną osobę (identyczną konstrukcję ma również Psalm 84:4).

Użytkownik mirek edytował ten post 2007-08-26, godz. 18:13

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#33 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-08-26, godz. 20:45

zastanawiam sie... albo jak kto woli w/g mnie istnieje jeszcze inna mozliwosc.
Watpiacy Tomasz upewniwszy sie ze ma do czynienia z Jezusem, z glebi serca i pelen wzruszenia zawolal ....Pan moj...
niemniej jako uczen Jezusa, ktory zawsze zwracal swoim uczniom uwage na to ze on sam wykonuje tylko wole swego ojca, zasiadajacego w niebiosach i do ktorego to wielokrotnie publicznie sie przy uczniach zwracal w modlitwie, Tomasz nie zapomnial ze to spotkanie ze swoim Panem i Mistrzem zawdziecza ingerencji samego Boga i te ingerecje tak cudowna ze wymagajaca uczczenia zawarl w slowach... i Bog moj!!!!
Dopuszczam taka ewentualnosc bez wzlgledu na to czy Tomasz uniosl w tym momencie rece ku niebiosom jak to bylo w zwyczaju zydow w modlitwie ( patrz przyklad Salomona poswiecajacego swiatynie), czy tego nie zrobil, w zywej i materialnej postaci swego Pana dostrzegl moc Boga, ktory zmartwychwzbudzil swego syna .

W mniejszym stopniu dopuszczam tez inna interpretcje slow Tomasza a mianowicie faktycznie mowiac Pan i Bog mial na mysli samego Jezusa, ktory w tej okolicznosci a mianowicie zywy po swej udokumentownej smierci stoi przed nim. Ktoz to potrafi jesli nie Bog . wiec Tomasz wyrazil to w slowach. Mozna zrozumiec emocje , kore wowczas towarzyszyly temu spotkaniu. Co nie oznacza ze Jezus faktycznie jest Bogiem w znaczeniu Jehowy swego ojca.
Jezus sam poslugiwl sie hiperbola i my to czesto sami robimy.dlaczego Tomasz nie mial uczcic swego Pana honorem, ktory jesli wziasc sprawe detalicznie mu sie nie nalezy??? Ja dopuszczam taka sytuacje

Użytkownik hubert684 edytował ten post 2007-08-26, godz. 20:49

[font=Tahoma]

#34 Nikita

Nikita

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 325 Postów
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2007-08-26, godz. 21:22

A jak patrzeć na tę sytuację z Tomaszem w świetle słów Jezusa- "We mnie jest Ojciec, a ja W Ojcu", a także "On jest obrazem Boga niewidzialnego"??
Czy sens ma wtedy pokazywanie na niebo itd. ??
Nie wydaje mi się...
"Pan mój i Bóg mój. (...) Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli"

#35 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2007-08-26, godz. 21:46

szkoda że nie ma nagrań wideo, bo teraz to tylko gdybanie, a może to było tak lub inaczej i co autor miał na myśli.
pozdrawiam Andrzej

#36 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-08-26, godz. 22:44

A jak patrzeć na tę sytuację z Tomaszem w świetle słów Jezusa- "We mnie jest Ojciec, a ja W Ojcu", a także "On jest obrazem Boga niewidzialnego"??
Czy sens ma wtedy pokazywanie na niebo itd. ??
Nie wydaje mi się...

dobry przyklad.. przypomina mi sytuacje gdy babki pochylaja sie nad wozkiem dzieciecym i wszystkie jak kwoki na przemian wykrzykuja .
wykapany ojciec
wylizana matka
caly dziadek
itd itp
mysle ze Jezus nie raz byl w podbnej sytuacji.
jak najbardziej podzielam jego zdanie , ze w nim byl ojciec. to naturalne i oczywiste
[font=Tahoma]

#37 robert

robert

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 119 Postów

Napisano 2007-08-27, godz. 16:32

Mogłbys rozwinąc mysl zawartą w ostatnim swoim poscie bo chyba nie dojrzałem ukrytego w niej przesłania

#38 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-08-27, godz. 16:39

Mogłbys rozwinąc mysl zawartą w ostatnim swoim poscie bo chyba nie dojrzałem ukrytego w niej przesłania

wiekszosc z nas to obrazy wlasnych rodzicow.. bo albo mamy podobne oczy albo losy albo tak samo chodzimy lub mamy podobne cechy charakteru. Jezus jest obrazem swego ojca i to w doskonalym sensie
kiedy wiec mowimy ze jestesmy podobni do ojca czy matki mowimy... caaaaly ojciec albo wykapana matka...
jezus powiedzial ze ojciec jest w nim.. to proste

Użytkownik hubert684 edytował ten post 2007-08-27, godz. 17:01

[font=Tahoma]

#39 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-08-27, godz. 18:24

Ale to i tak tylko założenia wobec tego zdania.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#40 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-08-27, godz. 18:58

Ale to i tak tylko założenia wobec tego zdania.

skoro nie mamy notarialnie potwierdzonej wypowiedzi tomsza lub Jezusa lub co najmniej 2 innych swiadkow zdarzenia... to wszystkie wypowiedzi sa tylko zalozeniem...twoje Pawelkutez, nieprawdaz?
[font=Tahoma]




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych