Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tczew: "Chcą działki za 1 procent wartości"


  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#61 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2007-07-03, godz. 13:49

A zwolennicy równości wobec prawa niech nie krzyczą o dyskryminacji.


Raczej o absurdzie. Wg waszej interpretacji, żeby ŚJ mogli skorzystać z ulgi przewidzianej tą ustawą, musieliby podpisać z państwem umowę o nazwie "konkordat" składającą się ze strony tytułowej i podpisów? Uzależnianie jakiejś korzyści od istnienia umowy mogącej dotyczyć czegoś zupełnie innego (np. ŚJ mogą nie chcieć żadnych innych przywilejów od państwa) jest absurdalne.
[db]

#62 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-07-03, godz. 14:04

Jak widać wiele związków wyznaniowych podpisało odpowiednie umowy a ŚJ nie.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#63 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2007-07-03, godz. 14:19

Jak widać wiele związków wyznaniowych podpisało odpowiednie umowy a ŚJ nie.


Wielu ludzi chodzi w kapeluszu a ja nie. Jest gdzieś zapisany obowiązek chodzenia w kapeluszu?

Co byś powiedział na przepis, że ludzie w kapeluszu mają pierwszeństwo zajmowania miejsca w pociągu?

Co ma piernik do wiatraka?

No właśnie, co?
[db]

#64 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-07-03, godz. 15:08

To znaczy, że Państwu i Związkom Wyznaniowym nudzi się i łamią prawo postępując jak postępują. Tak to widzę bo nie znam się na prawie.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#65 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2007-07-04, godz. 01:12

Nowy artykuł o sprawie:


Tczew. Świadkowie Jehowy i Kościół Zielonoświątkowy chcą od miasta grunty na budowę swoich zborów


dziś

Związek Wyznania Świadków Jehowy w Tczewie chce postawić centrum z salami wykładowymi, a Zbór Kościoła Zielonoświątkowego - świątynię. Sprawa jest o tyle ciekawa, że przedstawiciele obu wyznań domagają się od magistrackich urzędników przekazania ziem za symboliczną złotówkę, podobnie jak miało to miejsce w przypadku powstającej parafii rzymskokatolickiej na Suchostrzygach.

O nieodpłatne przekazanie działki bądź jej sprzedaż bez przetargu ze znaczną bonifikatą zwrócił się do Urzędu Miejskiego w Tczewie Związek Wyznania Świadków Jehowy. Na pozyskanych od miasta terenach świadkowie chcieliby postawić centrum z salami wykładowymi oraz bibliotekę. Miasto nie przychyliło się jednak do ich prośby.
- Według prawników, nie ma możliwości, aby zbycie nastąpiło w drodze bezprzetargowej - stwierdza krótko wiceprezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.
Pobłocki powołuje się na art. 37 ustawy gospodarki nieruchomościami, mówiący iż działka może być zbywana na rzecz kościołów tylko mających uregulowane stosunki z państwem. - Co prawda, Świadkowie Jehowy są zarejestrowanym związkiem, tyle że takich stosunków nie posiadają - dodaje wiceprezydent.
Wyznawcy widzą jednak inne wyjście z sytuacji. - Nieruchomość jest zbywana w drodze bezprzetargowej osobom fizycznym i osobom prawnym, które prowadzą działalność charytatywną czy np. opiekuńczą, a my się w taką z pewnością wpisujemy - przekonuje przedstawiciel Świadków Jehowy (imię i nazwisko do wiadomości redakcji). - Zresztą pomagamy na co dzień ludziom uwikłanym w różne patologie, więc takie centrum mogłoby pozwolić nam na dalszą działalność. Być może odwołamy się od decyzji miasta.
Argumenty magistrackich urzędników nie trafiają również do radnej z lewicy, Gertrudy Pierzynowskiej. - Każdy ma prawo do wyznawania swojej religii i jeśli jedni dostali już ziemię, pozostali też powinni taką otrzymać - uważa radna.
Dodajmy, że gruntem pod budowę swej świątyni zainteresowani są również przedstawiciele Zboru Zielonoświątkowego, gdyż od lat mają problemy ze znalezieniem stałego miejsca. Ich postulat rozpatrzą wkrótce miejscy radni.

SEBASTIAN DADACZYŃSKI - Dziennik Bałtycki, link


.jb

#66 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-07-04, godz. 04:25

Wyznawcy widzą jednak inne wyjście z sytuacji. - Nieruchomość jest zbywana w drodze bezprzetargowej osobom fizycznym i osobom prawnym, które prowadzą działalność charytatywną czy np. opiekuńczą???, a my się w taką z pewnością wpisujemy - przekonuje przedstawiciel Świadków Jehowy (imię i nazwisko do wiadomości redakcji).



Mc Gyverki ;-)

Użytkownik sebol edytował ten post 2007-07-04, godz. 04:26

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#67 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-07-04, godz. 05:44

Faktycznie ustawa coś o tym mówi:

Ustawa o gospodarce nieruchomościami

z dnia 21 sierpnia 1997 r. (Dz. U. 2004 r. Nr 261 poz. 2603)



Przetargi na zbycie nieruchomości

Art. 37.
1. Z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, nieruchomości są sprzedawane lub oddawane w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu.
2. Nieruchomość jest zbywana w drodze bezprzetargowej, jeżeli:
1) jest zbywana na rzecz osoby, której przysługuje pierwszeństwo w jej nabyciu, stosownie do art. 34,
2) zbycie następuje między Skarbem Państwa a jednostką samorządu terytorialnego oraz między tymi jednostkami,
3) (58) jest zbywana na rzecz osób, o których mowa w art. 68 ust. 1 pkt 2,
4) zbycie następuje w drodze zamiany lub darowizny,
5) sprzedaż nieruchomości następuje na rzecz jej użytkownika wieczystego,
6) (59) przedmiotem zbycia jest nieruchomość lub jej części, niezbędne do poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej, stanowiącej własność lub oddanej w użytkowanie wieczyste osobie, która zamierza tę nieruchomość lub jej części nabyć, jeżeli nie mogą być zagospodarowane jako odrębne nieruchomości,
7) ma stanowić wkład niepieniężny (aport) do spółki albo wyposażenie nowo tworzonej państwowej lub samorządowej osoby prawnej, lub majątek tworzonej fundacji,
8) jest zbywana na rzecz zarządzającego specjalną strefą ekonomiczną, na której terenie jest położona,
9) (60) przedmiotem zbycia jest udział w nieruchomości, a zbycie następuje na rzecz innych współwłaścicieli nieruchomości,
10) (61) jest zbywana na rzecz kościołów i związków wyznaniowych, mających uregulowane stosunki z państwem, na cele działalności sakralnej.

3. Wojewoda - w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, a odpowiednia rada lub sejmik - w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność jednostki samorządu terytorialnego, odpowiednio w drodze zarządzenia lub uchwały, mogą zwolnić z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe lub na realizację urządzeń infrastruktury technicznej albo innych celów publicznych, jeżeli cele te będą realizowane przez podmioty, dla których są to cele statutowe i których dochody przeznacza się w całości na działalność statutową. Przepis ten stosuje się również, gdy sprzedaż nieruchomości następuje na rzecz osoby, która dzierżawi nieruchomość na podstawie umowy zawartej co najmniej na 10 lat, jeżeli nieruchomość ta została zabudowana na podstawie zezwolenia na budowę. Przepisu tego nie stosuje się, w przypadku gdy o nabycie nieruchomości ubiega się więcej niż jeden podmiot spełniający powyższe warunki.
4. (62) Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio przy zawieraniu umów użytkowania, najmu lub dzierżawy na czas dłuższy niż 3 lata. Wojewoda albo odpowiednia rada lub sejmik mogą wyrazić zgodę na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia tych umów.


I wg. tego KZ nie powinno sie odmawiać. Natomiast co do ŚJ... jeśli oni prowadzą działalność charytatywną to ja powinienem dostawać pensje za działalność edukacyjną :D Zresztą pod taką działalność "charytatywną" pewnie nie jedna firma by się załapała której właściciele za darmo dają jedzenie i dotują inne organizacje a nawet wspierają osoby prywatne... B)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#68 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-07-04, godz. 06:02

Natomiast co do ŚJ... jeśli oni prowadzą działalność charytatywną to ja powinienem dostawać pensje za działalność edukacyjną

nie do końca ;-) bylo to już to tu na forum wałkowane ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#69 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-07-04, godz. 08:57

czyżbyś uważał, że ŚJ prowadzą jakąkolwiek działalność charytatywną?
Spotkałem się z istnieniem solidarności finansowej wśród osób ze zboru, ale były to działania jednostek a nie zborów.

#70 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-07-09, godz. 17:41

Tak dzisiaj poszperałam trochę w LEX-ie i niestety, nie znalazłam nigdzie, co należy rozumieć pod pojęciem "kościoły lub związki wyznaniowe mające uregulowane stosunki z państwem". Brak definicji ustawowej, milczy na ten temat orzecznictwo i doktryna (chyba, że czegoś nie doczytałam, ale nie sądzę). Niestety, myślę, że tu chodzi jednak o uregulowanie stosunku państwa do kościoła w drodze odrębnej ustawy (ale znowu zaznaczam, że to tylko moja opinia).

' date='2007-07-03 15:49' post='67732']
Raczej o absurdzie. Wg waszej interpretacji, żeby ŚJ mogli skorzystać z ulgi przewidzianej tą ustawą, musieliby podpisać z państwem umowę o nazwie "konkordat" składającą się ze strony tytułowej i podpisów? Uzależnianie jakiejś korzyści od istnienia umowy mogącej dotyczyć czegoś zupełnie innego (np. ŚJ mogą nie chcieć żadnych innych przywilejów od państwa) jest absurdalne.


Oczywiście, że to absurd. Niemniej w tym państwie i przy tym prawodawcy nie pierwszy i nie ostatni. Pozdr.

#71 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-07-09, godz. 17:53

Ewo, czy z tego co napisałaś, wynika, że sama rejestracja związku wyznaniowego jest już wystarczającym (do kupowania nieruchomości z bonifikatą lub bez przetargu) "uregulowaniem stosunków z państwem"?

#72 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-07-09, godz. 18:09

Zupełnie nie wiem, dlaczego 37my, bo o tej sprawie mówi dokłądnie art. 61. 1. 6).

Reasumując:
1. Związki wyznaniowe na prawach równości nie moga otrzymywac dotacji, subwencji od państwa.
2. Związki wyznaniowe zasłużone dla rządu (państwa), na podstawie odrębnych umów mogą być bardziej uprzywilejowane. Wtedy mogą dostać bonusy wynikające z innej ustawy, ale nie będace w sprzeczności z ustawą regulującą miejsce związku wyznaniowego w RP (ustawa nie musi pozwalać na pewne dotacje etc.)
3. Prawnicy ŚJ są równie obeznani z prawem jak nasi ''prawnicy'' i tym skądinąd optymistycznym akcentem kończe wypowiadanie się w tej kwesti, bo ja nie błaznuje ani jako prawnik, ani nie gadam głupot w róznych mediach, więc nie zależy mi czy komuś te wyjaśnienia starcza, aby zmienił zdanie, czy woli nadal chrzanić trzy po trzy.

Aloha, spadam na imprezę.


Dlatego, że subwencje i dotacje to coś innego niż zbycie nieruchomości w drodze bezprzetargowej. Jest to pomoc o charakterze finansowym, czyli podmiot, który otrzymuje subwencję lub dotację otrzymuje po prostu pieniądze.


Ewo, czy z tego co napisałaś, wynika, że sama rejestracja związku wyznaniowego jest już wystarczającym (do kupowania nieruchomości z bonifikatą lub bez przetargu) "uregulowaniem stosunków z państwem"?


Nie wiem, wydaje mi się, że opierając się na literalnym brzmieniu przepisu sama rejestracja nie jest wystarczająca do jego zastosowania. Choć uważam to za niesprawiedliwe. Ale poszperam jeszcze trochę jutro i postaram się coś wkleić. Pozdr.

#73 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-07-09, godz. 21:26

ewa z tego co Ty kombinujesz to pokrywałoby sie z tym co Iszbin i Czesiek podali...
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#74 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-07-10, godz. 15:31

ewa z tego co Ty kombinujesz to pokrywałoby sie z tym co Iszbin i Czesiek podali...


No bo się pokrywa.

Szukałam, szukałam, no i znalazłam. No i niestety moje obawy się potwierdziły (niestety, bo w tym wypadku wolałabym nie mieć racji).

W Komentarzu do ustawy o gospodarce nieruchomościami pod red. G. Bieńka (swego rodzaju guru jeśli chodzi o tą tematykę) z 2005 r., na stronie bodajże 288 czytamy (komentarz dotyczy art. 68 ust. 1 pkt 6):

Możliwość sprzedaży z bonifikatą na rzecz kościołów i związków wyznaniowych, mających uregulowane stosunki z państwem, oznacza uwzględnienie takich aktów prawnych, jak:
- ustawa z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 29, poz. 154 ze zm.);
- ustawa z dnia 4 lipca 1991 r. o stosunku Państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 66, poz. 287 ze zm.)

etc. wyliczanki (na końcu której znajduje się notabene ustawa z dnia 20 lutego 1997 r. o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej Polskiej).

No niestety ;).

#75 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-07-10, godz. 16:03

czyli odwolujac sie do poprzednich postow zaraz widac jak nierzadnica panstw w d...pe wlazila
[font=Tahoma]

#76 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-07-10, godz. 17:53

czyli odwolujac sie do poprzednich postow zaraz widac jak nierzadnica panstw w d...pe wlazila

A WTS chciałby to samo osiągnąć bez nierządu? Ale jak widać w innych pańśtwach już dopuszcza się nierządu z władzą, tylko czekać jak to zrobi w Polsce.
Czesiek

#77 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-07-10, godz. 17:55

no czesiu nalezalo mi sie, cio???
[font=Tahoma]

#78 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-07-10, godz. 18:05

no czesiu nalezalo mi sie, cio???

??? ???
Czesiek

#79 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-07-10, godz. 18:19

no czesiu nalezalo mi sie, cio???

Tak należało. :D Bo jak rozumiem nierząd jest zły jak się trzeba pod czymś podpisywac ale jak nie trzeba się dogadywać z rządem i dostac ziemię za friko to jest taki nierząd ok ;) Bo w tym wypadku po prostu WTS-owi chodzi tylko o to by pokazać że ma jak najmniej wspólnego z Państwami ale praw rząda dla siebie tych samych... B) Wystarczy widocznie im plama hipokryzji z ONZ i papierków się wystrzegają...

Użytkownik pawel r edytował ten post 2007-07-10, godz. 18:21

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#80 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2007-07-10, godz. 21:05

A ja się nie zgadzam. I gdybym był prawnikiem WTS poszedł bym z tym do sądu. A nawet gdyby, Sąd Najwyższy nie przyznał by mi racji, polazł bym do Strasburga.

A swoją droga, ciekawe kiedy niektórfzy profesorowie prawa zrozumieją ,że czasy komuny się skończyły i konstytucja to coś więcej niź lista życzeń.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych