Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tczew: "Chcą działki za 1 procent wartości"


  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#81 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-07-10, godz. 21:13

A ja poproszę Ewę o rozwinięcie myśli, że z literalnego brzmienia przepisu nie wynika że wystarcza rejestracja.

#82 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-07-12, godz. 15:05

A ja poproszę Ewę o rozwinięcie myśli, że z literalnego brzmienia przepisu nie wynika że wystarcza rejestracja.


Sebastian, ale tu nie ma co rozwijać. Sami Świadkowie nie zanegowali tej interpretacji, więc nie ma co się spierać. Pozdrawiam.

#83 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2007-07-15, godz. 02:23

Kolejny artykuł: Gazeta Tczewska, "Liczą na pomoc miasta"
.jb

#84 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2010-07-11, godz. 06:40

W podobnej sprawie większych problemów świadkowie Jehowy najwyraźniej nie mieli w Koszalinie:



Nowa sala Królestwa Świadków Jehowy



Miasto wzbogaca się nie tylko o kolejne punkty handlowe, czy boiska sportowe. Obok sklepów wielkopowierzchniowych w Koszalinie powstaną też obiekty kultu religijnego różnych wyznań. Problem w tym, że sprawa budzi mocne kontrowersje. Dlaczego? Nie pierwszy raz miasto sprzedaje nieruchomości za zaledwie jeden procent faktycznej ceny działki.
Na niedawnej Rady Miejskiej samorządowcy zdecydowaną większością głosów wyrazili zgodę na sprzedaż dwóch działek w okolicy Castoramy. Teren ma być we władaniu diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej i Strażnicy - Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego, czyli zarejestrowanemu Związkowi Wyznania Świadków Jehowy w Polsce.

Nowa zabudowa sakralna
Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla obszaru, zawartego między ulicami: Gnieźnieńską i 4 Marca, terenami wojskowymi, rzeką Dzierżęcinką, terenem Rokosowo Południe – Dzierżęcin i terenem linii kolejowej w Koszalinie, które zajmują powierzchnię 0,94 ha został przeznaczony na usługi kultu religijnego. Co konkretnie ten ma powstać? Zabudowa sakralna.
Prezydent Koszalina wcześniej zwrócił się z pytaniem do wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych, działających na terenie miasta z pytaniem, czy są zainteresowane nabyciem działek w rejonie Centrum Handlowego Forum. Pozytywnie odpowiedziały Kościół rzymskokatolicki i Związek Świadków Jehowy. Ten drugi kupił działkę o powierzchni 0,25 ha o wartości 614 tys. zł.
Jednak Świadkowie Jehowy, po otrzymaniu bonifikaty 99 proc., w oparciu o przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami, zapłacą za nieruchomość tylko 6,14 tys. zł.
- Na zakupionej działce powstanie Sala Królestwa Świadków Jehowy, czyli miejsce religijnych spotkań członków naszego zboru w Koszalinie – informuje Michał Hoszowski, rzecznik prasowy Świadków Jehowy. - Bardzo się cieszymy z decyzji koszalińskich radnych o sprzedaży nam tej działki. Obecne Sale Królestwa przy ulicy Lechickiej są już za małe, by pomieścić wszystkich, którzy na te spotkania przychodzą. Budową nowej Sali zajmą się w całości Świadkowie Jehowy, oczywiście ci, którzy mają odpowiednie kwalifikacje. W najbliższym czasie przystąpimy do prac projektowych i wystąpimy o pozwolenie na budowę. Chcemy, by nowa Sala Królestwa powstała jak najszybciej.

Teren na przyszłość
Natomiast diecezja koszalińsko- kołobrzeska, jednostka administracyjna Kościoła rzymskokatolickiego, wystąpiła z wnioskiem o sprzedaż działki o powierzchni 0,69 ha. Jej wartość to 1 mln 443 tys. zł. Ponadto diecezja wystąpiła o zastosowanie 99 proc. bonifikaty od ceny nieruchomości na podstawie ustawy o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej i ustawy o gospodarce nieruchomościami, po zastosowaniu której cena nieruchomości wyniosła 14,43 tys. zł netto.
- Na razie nie planujemy budowy kościoła na kupionej działce - informuje ks. dr Wacław Łukasz, kanclerz Kurii Biskupiej. - Chcieliśmy mieć jedynie zarezerwowany teren na przyszłość. Jeśli powstanie tam nowe osiedle, wtedy na pewno zostanie powołana nowa parafia, a więc zaczniemy budować świątynię. (ejm)

--
źródło: "Tygodnik Koszaliński", link


.jb

#85 gruby drab

gruby drab

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 871 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2010-07-12, godz. 07:48

(...) jednostka administracyjna Kościoła rzymskokatolickiego, wystąpiła z wnioskiem o sprzedaż działki o powierzchni 0,69 ha. Jej wartość to 1 mln 443 tys. zł. Ponadto diecezja wystąpiła o zastosowanie 99 proc. bonifikaty od ceny nieruchomości na podstawie ustawy o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej i ustawy o gospodarce nieruchomościami, po zastosowaniu której cena nieruchomości wyniosła 14,43 tys. zł netto.
------------------------------------------------------------------------------------------


powyzsza wypowiedz znowu moglaby posluzyc jakiemus gorliwemu SJ na onetowskim forum do wyrazenia dezaprobaty dla bogacącego się babilonu wielkiego. cos w rodzaju:

"znowu czarni bogacą się bezkarnie"

a tu - zonk :P

swiat sie zmienia. SJ staja sie coraz bardziej wtopiną w struktury spoleczne, prawne religią. czyzby krytyka innych kosciolow we wczesniejszych latach byla jednak podszyta zazdroscia?

teraz, gdy SJ maja te same prawa, argument o zbieraniu bogactw tej ziemi przez nierzadnice ujezdzajaca politykow, ktorzy daja jej swoje majetnosci, idzie w łeb.

biblijne postrzeganie rzeczywistosci przez SJ dotyczace podzialu swiata na jakis babilon i bestie, nie moglo przetrwac, bo byl to swiat skrzywiony, istniejacy tak naprawde tylko w ich glowach.
wlasnie mielismy przyklad "ataku" panstwa na kosciół:
99% zniżki dla babilonu i wielkiej rzeszy.

oczywiscie samo proroctwo dotyczace znikniecia religii, kiedys sie spelni, bo musi, to naturalny proces, łatwy do przewidzenia.

Użytkownik gruby drab edytował ten post 2010-07-12, godz. 07:51

Z naszych rozmów o niczym
wynika że
tyle wiemy o świecie
a o nas trochę mniej

#86 Iam

Iam

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 703 Postów

Napisano 2010-07-16, godz. 09:51

Oj Drab ależ tyś złośliwe.

Czym innym jest nabycie działki gdy cię ktoś pyta czy chcesz a co innego jest przekazanie "grubej" kasy na budowe jedynej słusznej świątyni, i tylko tej.

Ponadto jedni dostali 0,25 h a drudzy 0,69.

Pierwsi bo mają taka aktualną potrzebę a drudzy "Chcieliśmy mieć jedynie zarezerwowany teren na przyszłość."

Drobne różnice.

Chociaż co mi do tego, to nie moja sprawa kto, komu, co i za ile. Mieszkamy w państwie prawa, no prawie, więc nich odpowiednie władze czuwają nad ewentualnymi ciemnymi interesami.

#87 gruby drab

gruby drab

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 871 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2010-07-16, godz. 10:49

Oj Drab ależ tyś złośliwy.



chyba tak :)

moja zlosliwosc podszyta jest jednak sympatią do wiekszosci ludzi dreptajacych po ziemi. chcialbym ( w moich najskrytszych marzeniach) aby ludziska patrzyli na siebie normalnie, prosto i bez insynuacji, bo to wzbudza jedynie niechec, pogarde, zazdrosc, wyzszosc jakies paranormalne wybraństwo.

kiedy potrzebne jest prawo karne to jest potrzebne, wiadomo, ale nie uznaje prawa stworzonego na urojeniu.
prawo to daje SJ mozliwosc twierdzenia, ze wszystkie religie pochodza od szatana i wspolpracuja z bestią. sami SJ są bez skazy jako czysty lud Jehowy, dlatego sa jedynymi przedstawicielami Boga, reszta religii babilonu, ktore korzystają z hojnosci politykow para sie wspolpracą i brudzi swoje dlonie. przecietny SJ slyszac w radio czy telewizji, ze panstwo udziela pomocy np KK lub podpisuje umowe, daje preferencje odblokowuje w glowie mechanizm nakazujacy mu myslec jednotorowo. o! czarni znowu grabią ;) brak w tym wyczucia, taktu, zrozumienia funkcjonowania spoleczenstwa. dopoki spoleczenstwo wyraza ochotę i bedzie utrzymywac swoje koscioly, to prawo takie bedzie istniec. spoleczenstwo samo jest panstwem i zyczy sobie preferencji w stosunku do swojego zangazowania religijnego, ktore jest nienaruszalnym prawem.

dlatego zwrocilem uwage na to, ze SJ podzielili w swoich glowach swiat na tą bestie, nierzadnice i ekonomie. majac na uwadze nierzadnice mowia wlasnie o scislej wspolpracy ze swiatem politycznym, ktorych uklad rzeczywscie czasami jest ukladem kryminalnym, ale nie oznacza to, ze bezkarnym i nie pietnowanym przez spoleczenstwo.

jak widac religia i polityka jest objeta prawem, czasami prawem preferencyjnym wyrozniajacym religie. dzieje sie tak dlatego, ze panstwo to ludzie z calym wachlarzem wierzen. panstwo prawa zapewnia zatem rownosc obywatelom. w tym wypadku obraz bestii troche sie zaciera, nie?
tym bardziej gdy w gre wchodzi interes religii, ktora podobno nie chce miec nic wspolnego z bestią. jednak, gdy bestia daje 99% znizki, staje się jorksikiem :)

chodzi o to by na swiat patrzec w miare normalnie, to wtedy unika sie paradoksów.

Użytkownik gruby drab edytował ten post 2010-07-16, godz. 11:04

Z naszych rozmów o niczym
wynika że
tyle wiemy o świecie
a o nas trochę mniej

#88 Iam

Iam

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 703 Postów

Napisano 2010-07-16, godz. 13:27

Generalnie się z tobą zgadzam. Ale zamiast mówić że świadkowie powiedziałbym : ludzie.

Ludzie dzielą od zawsze na my i oni, biali i czarni, bogaci i motłoch, wykształceni i plebs, Polacy i Niemcy, Żydzi i Goje, Katolicy i Protestanci, Sunnici i Szyici, Hindusi i Muzułmanie - chyba nie trzeba wymieniać więcej.

Zapominamy że Świadkowie Jehowy to ludzie z krwi i kości, przez lata wychowywani w takim społeczeństwie, a jeśli nie to przez rodziców tak kiedyś wychowanych.

Nie oczekujmy od niedoskonałych doskonałości bo i tak dużo robią i wiele w tej materii osiągają, i nie tylko oni.

[...]

Użytkownik jb edytował ten post 2010-07-17, godz. 05:18
część nie na temat


#89 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2010-08-14, godz. 22:15

Dziwny motyw świadków Jehowy w lokalnej aferze w Grudziądzu:



Eksszefowa Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami oskarża dawne współpracownice o pomówienia, a władze miasta o łamanie prawa.


Spoiler


Obrażone uczucia religijne

- Nie zostałam zwolniona za to, że złamałam prawo, ale za to, że chciałam właśnie zapobiec łamaniu przepisów - zapewniała na sali była szefowa MPGN-u. - Urząd Miejski chciał, niezgodnie z prawem, przekazać targowiska pod administrację spółki. Przeciwstawiłam się temu. Nie zgadzałam się też na inne polecenia wydawane mi przez władze miasta. Dlatego mnie odwołano.

Łamiącym się głosem Hanna S. oskarżyła prezydenta Roberta Malinowskiego o obrazę jej uczuć religijnych: - Przed odwołaniem prezydent odwiedził mnie i sugerował, że w spółce zatrudniam świadków Jehowy. Pośrednio namawiał mnie do dyskryminacji osób, które wyznają tę religię.

Odnośnie zarzutów wystawiania fikcyjnych delegacji, Hanna S. zapewniła, że jest pomawiana przez Jolantę P. i Agnieszkę M.

Prezydent odbija piłeczkę

- Nigdy nie namawiałem pani prezes do dyskryminacji religijnej. Ani sam nie dyskryminowałem świadków Jehowy. Dowodem na to są pisma z podziękowaniami, które otrzymałem od Hanny S. oraz Zboru Świadków Jehowy. Właśnie za to, że ich nigdy nie dyskryminowałem - twierdzi stanowczo prezydent Robert Malinowski. - Jeśli zaś chodzi o przekazanie MPGN-owi administracji targowiskami to zapewniam, że cała procedura odbyła się zgodnie z prawem.

--
źródło



Poniżej o perypetiach związanych z bonifikatą dla świadków Jehowy:

Co do wspomnianych dobrych relacji prezydenta Grudziądza ze świadkami Jehowy: rzeczywiście, w kontekście świadków Jehowy nazwisko prezydenta pojawia się w protokołach sesji Rady Miejskiej Grudziądza, gdzie rozpatrywano kwestię przyznania miejscowym świadkom Jehowy działki z bonifikatą i gdzie prezydent był autorem projektu uchwały.


/Uchwała Nr XL/23/09 Rady Miejskiej Grudziądza stanowi załącznik Nr 23 do protokołu/.

Ad. 8
Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od ceny sprzedaży nieruchomości położonej przy ul. Waryńskiego

Radny Andrzej Wiśniewski
Proszę państwa, ten projekt uchwały wzbudził moje wątpliwości a szczególnie uzasadnienie. Otóż uchwała jak państwo wiecie dotyczy sporej działki o pow. 2,5 tys. m2 plus 1/6 z 4.800 czyli to w sumie ponad 3.000 m2 położonych w centrum miasta, który miałby być przekazany na rzecz świadków jehowych z zastosowaniem 50% bonifikaty. W uzasadnieniu jest podane, że miasto realizowało podobne transakcje w stosunku do kościoła katolickiego. W minionych latach chodziło o teren na Strzemięcinie i Rządzu. Chciałbym jednak powiedzieć, że te sytuacje znacząco się różnią. Mianowicie, w obydwu przypadkach chodziło tam o teren rozszerzający teren już istniejących kościołów z bardzo konkretnym określeniem przeznaczenia. W jednym przypadku chodziło o rozszerzenie parkingu, w drugim przypadku o możliwość urządzenia boiska i kawałka parkingu przy istniejącym kościele. Ponadto moje wątpliwości budzi coś innego. Ja nie przesądzam jakby sprawy. Natomiast zastanawiające rzeczy dzieją się czy działy się z ceną tego gruntu czy tej nieruchomości. Otóż ona jej wartość od czasu, od roku 2006 do 2008 wzrosła ponad dwukrotnie. Jest to dziwne analizując rynek i to co się działo na rynku nieruchomości i skąd wzrost ze 160 tys. do 320 tys. zł czyli jeszcze raz tyle. Wydaje mi się, że to nie wynika z żadnych rynkowych tendencji, które w mieście dadzą się zaobserwować. W związku z tym zachodzi podejrzenie, że mamy tu do czynienia z chęcią zablokowania innych ewentualnych kupców na tę nieruchomość ponieważ nieruchomość jest położona w centrum miasta, jej wartość jest niebagatelna. Natomiast za 320 tys. zł nic dziwnego, że żaden kupiec się nie znalazł. Mimo to, z tego co udało mi się ustalić i panu radnemu Kraśniewskiemu zainteresowanie tą działką było. Tak jak przynajmniej interpretują to osoby, które były nią zainteresowane sądzę, że właśnie to zainteresowanie spowodowało gwałtowny wzrost ceny tej nieruchomości po to aby nie została ona sprzedana podczas przetargu. Nie wiem czy tak było ale myślę, że warto to wziąć to pod uwagę podejmując tą decyzję.
Ponadto, proszę państwa, jest w planie zagospodarowania przestrzennego zapis o przeznaczeniu tego terenu pod działalność usługową. Natomiast z ustawy o działalności, na podstawie której chcemy udzielić tej bonifikaty, tam jest mowa, że można takiej bonifikaty udzielić na rzecz organizacji religijnych, kościołów i związków wyznaniowych na cele statutowe. Ja nie jestem wyznawcą świadków jehowych i nie mam obowiązku znać celów statutowych tej organizacji ale myślę, że zadaniem wnioskodawcy takiej uchwały, który chce żebym ja na cele statutowe udzielił bonifikaty ok. 160 tys. zł to ja chciałbym te cele statutowe poznać. Żeby podjąć taką uchwałę muszę je poznać. W związku z tym mam wniosek żebyśmy tej uchwały dziś nie podejmowali, żebyśmy, po pierwsze, zostali zapoznani z celami statutowymi, mam też drugą propozycję w związku z docierającymi do mnie głosami osób, które tym terenem też są zainteresowane czyby nie rozważyć aby teren ten został wystawiony za wyższą cenę niż wynosi 50% tej bonifikaty ale nie za cenę 320 tys. zł. Być może przetarg uda się rozstrzygnąć i uda się ten teren sprzedać a jednocześnie unikniemy podejrzeń, że świadomie próbowano zablokować sprzedaż. To są dwie propozycje. Generalnie ta pierwsza i ważniejsza sprowadza się do tego abyśmy dziś tej uchwały nie podejmowali.

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka
Rozumiem panie radny, że złożył pan wniosek o odesłanie uchwały do Prezydenta. Czyli teraz konkretnie będziemy dyskutować nad wnioskiem pana radnego Wiśniewskiego.

Radny Eugeniusz Piasecki
Panie Przewodniczący, w związku z tym, że mój przedmówca dał taką propozycję aby tego nie głosować dziś, w najgorszym przypadku jestem za tym. ja jednak miałbym pytanie – co to jest Zarząd Strażnicy, co to jest Świadkowie Jehowy. Ilu ich w Grudziądzu jest? Bo wiem, że do niedawna buli traktowani jako sekta,. Wiem, że są zarejestrowani jako związek wyznaniowy od 31 stycznia 1990 r. w Polsce, w kraju bardzo tolerancyjnym. W kraju bardzo laickim jak Francja są zarejestrowani jako związek wyznaniowy ale jako sekta. W związku z tym jeżeli już padł taki pomysł żeby umorzyć 160 tys. zł związkowi wyznaniowemu Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego Związek Wyznania Świadków Jehowy w Grudziądzu to chciałbym wiedzieć ilu ich tu jest. Bo jak jest 160 to wychodzi tysiąc zł na głowę.
556- tak? Proszę państwa …. (koniec kasety 2A)…. I chciałbym zwrócić państwa uwagę, że w dobie kryzysu rada ma obowiązek liczyć każdy grosz. Przedtem były dyskusje czy dać na dach 50 tys. czy 100 tys. Pytaliśmy się złożono wnioski do UE. Ja nie znam przypadku gdzie rada miejska związkowi wyznaniowemu daje taką ulgę, o takim niskim zakresie. Chciałbym żebyście państwo się z tym przespali i przemyśleli to ponieważ nie będę mówił o zasadach, które świadkowie wyznają. Popieram wniosek radnego Wiśniewskiego o zdjęciu tego z dzisiejszych obrad. Dziękuję.


dalsza treść:


Spoiler

źródło: Protokół z XL sesji Rady Miejskiej Grudziądza odbytej dnia 22 kwietnia 2009 r.


Radny Eugeniusz Piasecki
Chciałbym ustosunkować się do punkt 11, tzn. uchwały w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od ceny sprzedaży nieruchomości położonej przy ul. Waryńskiego. Na komisji ustalaliśmy, że w przeciągu siedmiu dni, czyli od komisji do sesji dostaniemy nowe materiały na ten temat i będziemy mogli się do tego ustosunkować, takich materiałów do dzisiaj nie dostaliśmy. Uważam, że powinniśmy ten punkt wycofać i przygotować go być może na następną sesję.

Prezydent Grudziądza Robert Malinowski
Projekt uchwały jest mojego autorstwa, Pan radny mówi o uwagach radnych na komisjach. Ja uważam, że ta uchwała została dobrze przygotowana, uzasadnienie jest nieco inne. Natomiast ja apeluję do państwa o podtrzymanie tego punktu.

Radny Andrzej Wiśniewski
Ta sprawa staje po raz drugi, na poprzedniej sesji wydawało się, że w sposób dosyć jednoznaczny i to w wypowiedziach radnych z obydwu stron, była mowa o tym i pewnego rodzaju zalecenie, żeby podejść do tego tematu jeszcze raz. Przede wszystkim, żeby spróbować zbyć ten teren w drodze przetargowej obniżając cenę, co przecież byłoby możliwe,

choćby z tego względu, że odbyły się już przetargi, które nie dały rezultatu, takiej próby jak rozumiem nie podjęto, jakby do tych sugestii wielu radnych z tamtej sesji w tym uzasadnieniu uchwały w żaden sposób się nie odniesiono. Podobnie, jak w gruncie rzeczy nie odniesiono się też do sugestii, aby jeżeli już miałoby do tej uchwały dojść, radnym przedstawić, jakie są cele statutowe Społeczności Świadków Jehowy w Grudziądzu, ponieważ ja ich akurat nie znam, ja nie wiem, czy państwo jesteście w tym tak dobrze zorientowani. Natomiast ustawa mówi wyraźnie, że bonifikatę daje się, czy udziela się na działalność religijną związaną, dla organizacji prowadzących taką działalność na cele statutowe i myślę, że przynajmniej powinniśmy zostać zorientowani, jakie są cele statutowej tej społeczności. Tego nie zrobiono i dlatego uważam, że nic się nie zmieniło od ostatniej sesji i wierzę, że ci którzy miesiąc temu byli przeciwko udzieleniu tej bonifikaty, to będą również i teraz, ponieważ robimy dla niewielkiej grupy ludzi prezent w wysokości 163 tys. złotych, publicznych pieniędzy.

Prezydent Grudziądza Robert Malinowski
Była propozycja, żeby to obniżyć cenę przetargowa i jestem przekonany, że gdyby stanął jeden nabywca, to ten sam Pan radny, który o to wnioskował w pierwszym swoim wystąpieniu powiedziałby, jakie pieniądze wziąłem prywatnie za obniżenie ceny tej danej działki. Będziemy sprzedawać grunty, nieruchomości po wycenach rzeczoznawcy. Chciałem Panu radnemu Wiśniewskiemu powiedzieć, że na ostatnim posiedzeniu komisji wystąpił przedstawiciel Stowarzyszenia i przybliżył cele statutowe i ilość członków w Grudziądzu. To nie jest tak, że nic nie zrobiono.

Radny Łukasz Mizera
Przede wszystkim chciałem się dowiedzieć, gdzie jest to zmienione uzasadnienie do tej uchwały, bo Pan Prezydent o tym mówi, a ja niestety w swoich materiałach nie ma, jedyne co otrzymałem, to oświadczenie Społeczności Świadków Jehowy w Grudziądzu, a uzasadnienia nowego nie otrzymałem. To po pierwsze, jeżeli ktoś takie uzasadnienie ma, to z przyjemnością chciałbym je zobaczyć przed głosowaniem. Druga sprawa, Panie Prezydencie z całym szacunkiem, ale ja uważam, że Pan nas traktuje zupełnie niepoważnie. My rozmawialiśmy na ostatniej komisji dość wnikliwie, nie dostaliśmy żadnych wyjaśnień z Pana strony, jedyne co odnośnie przeze mnie zadawanych pytań, jak wcześniej mówiłem, nie przeszkadza mi żadna przynależność religijna, czy inne kwestie, bardziej chodzi mi o skutki ekonomiczne w przyszłości co do wartości tej działki. Mówiliśmy tu o próbie jakiejś zamiany, więc dowiadujemy się, że ze strony tej Społeczności możemy najwyżej otrzymać prawo pierwokupu, czy zasadę pierwokupu, no ja uważam, że jeżeli na komisji o czymś rozmawiamy i na sesji dostajemy zapewnienie od Pana Prezydenta, że przynajmniej Pan Prezydent się do tego ustosunkuje, czy przedstawi nam cokolwiek innego i nowego i nie dostajemy nic, no to uważam, ze taka rozmowa jest zupełnie bezprzedmiotowa.

Radny Eugeniusz Piasecki
Panie Prezydencie, na komisji przedstawiciel Społeczności Świadków Jehowy zaproponował Panu, jako Prezydentowi pewną transakcję, która opiewała na to, że są oni oddać Nadgórną w zamian za ten teren przy ul. Waryńskiego. Pan powiedział, że to zmienia postać rzeczy, przedstawiciel Społeczności może porozmawiać z Panem Naczelnikiem Witkowskim i ustalić szczegóły. Spodziewałem się, że takie szczegóły w materiałach na dzisiejszą sesję dostaniemy, jeżeli nie dostaliśmy, to uważam, że sprawa powinna być odłożona.

Prezydent Grudziądza Robert Malinowski
Nie da się w krótkim czasie ustalić szczegółów i zrobić np. wycenę nieruchomości, która jest w tej chwili własnością Społeczności przy ul. Nadgórnej 19. Tam jest 780 m2, jeżeli przyjąć nawet średnią cenę między 1.500,- a 2.000,- za m2, a nieruchomość jest w doskonałym stanie, więc trzeba do tej transakcji dopłacić około 1,5 mln złotych, nie mamy na dzień dzisiejszy takich pieniędzy, żeby kupować nieruchomość od Społeczności. Jedyna moja propozycja jest przyjęcie tej uchwały w takiej samej formule, jak były poprzednie dwie uchwały na rzecz Kościoła katolickiego.

Radny Piotr Jezierski
W imieniu Klubu proszę o 10 minutową przerwę.

Przewodniczący Rady ogłosił przerwę, po przerwie wznowił obrady.

Radny Eugeniusz Piasecki, po przerwie, wycofał swój wniosek.

Innych uwag do porządku nie było.

źródło: Protokół z XLI sesji Rady Miejskiej Grudziądza odbytej 27 maja 2009 r.


.jb




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych