Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy popełniłeś grzech przeciwko duchowi świętemu?


  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 kjt

kjt

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 623 Postów
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano 2007-07-26, godz. 20:49

Nie zamierzam w tym miejscu cytować całego tekstu. Myśle, że nie jest problemem dla nikogo na forum zdobycie go. Chciałem jednak podzielić się z wami moimi wnioskami z lektury. Ad rem:

W drugim zdaniu artykułu jest zawarta definicja pojęcia DUCH BOŻY - wg WTS jest to czynna siła Boża.
Następnie WTS przywołuje słowa Jezusa (Mateusz 12:31): Wszelkiego rodzaju grzech i bluźnierstwo będą ludziom przebaczone, ale bluźnierstwo przeciw duchowi nie będzie przebaczone.

Dalej (str. 18) WTS definiuje bluźnierstwo:
Bluźnierstwo oznacza wypowiadanie oszczerstw, zniewag i obelg.
Taka definicja sprawia, że bluźnierstwem nie sa już "oszczerstwa, zniewagi i obelgi" wyrażone za pomoca pisma bądź gestami. Z drugiej zas strony - oznacza to, że prawdopodobnie podczas dyskusji z jednym z forumowiczów dopuściłem się bluźnierstwa, albowiem z całą świadomością znieważyłem go, niemniej uczyniłem to na piśmie, może więc jednak nie? Tak więc w/w definicja jest ułomna, bo jak wykazałem wg WTS bluźnierstwo zachodzi również wtedy, gdy np. po 6 piwie powiem SA, że jest głupi.
Powrócmy jednak do podstawowej denotacji. Na wspomnianej już 18 stronie Strażnicy pada ważne stwierdzenie - Duch święty pochodzi od Boga(...). Wcześniej duch został zdefiniowany jako czynna siła Boża, czyli immanentny atrybut Osoby. W tym miejscu WTS dokonuje jednak personifikacji Ducha. Przecież nie powiemy, obserwując zawody Strong- Menów, że siła podnosi jakiś ciężar, a siła ta pochodzi od Pudziana, ale że to Pudzian jest silny i szarpe. Z drugiej strony okreslenie "czynna siła Boża" implikuje wniosek, że istnieje także "siła nieczynna".

"Czynna siła" manifestuje się w kazdym przejawie aktywności Jahwe - obojetnie, czy będzie to krzak gorejący, czy tez duchowa inspiracja autorów Pisma Świetego. Tak więc wszystkie biblijne prawa, zarowno staro-, jak i nowotestamentowe, zostały dane i zwerbalizowane dzięki "czynnej sile" Boga. Skoro ŚJ upierają się zatem przy takiej denotacji Ducha jaką podają, oznacza to, że słowa Jezusa (Mat 12:31) są pozbawione sensu, albowiem, jak wykazałem wyżej w oparciu o nauki WTS, cała Biblia jest dana za pomocą "czynnej siły" Boga, wszystkie zawarte w niej prawa itd, a więc nie ma miejsca na bluźnierstwo i inne grzechy, które mogłyby byc wybaczone. Każdy grzech i kazde bluźnierstwo bowiem są wymierzone przeciwko tak pojmowanemu "duchowi świętemu".

Nauka ŚJ prowadzi zatem jednoznacznie do wniosku, że wszyscy pomrą, albowiem któż z nas jest bez grzechu? Tak naprawdę nie ma w niej nadziei na zmartwychwstanie.
"Ta dama była głupia, ja też jestem głupi i głupi jest każdy, kto sądzi, że udało mu się przejrzeć zamiary Boga"
Księga Bokonona, część autobiograficzna

#2 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-07-26, godz. 22:33

nauczanie WTS nt. grzechu przeciwko Duchowi Św. sprowadza się do tego, że niewybaczalne jest podważanie autorytetu "niewolnika".

Innymi słowami, parafrazując Ewangelię można by powiedzieć: "każdy grzech przeciwko Jehowie lub Jezusowi będzie odpuszczony, ale grzech przeciwko Brooklynowi Świętemu, NIGDY!!!" ;)

#3 palo

palo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 264 Postów
  • Lokalizacja:Łódź, Polska

Napisano 2007-07-26, godz. 23:17

Z drugiej strony okreslenie "czynna siła Boża" implikuje wniosek, że istnieje także "siła nieczynna".


mysle, ze przeciwienstwem tutaj byloby 'bierna' a nie 'nieczynna' ale to juz inna kwestia :)

a co do tego tekstu z Ewangelii to faktycznie jest to chyba jeden z najlepszych tekstow, przy ktorych teoria Duch Swiety jako 'sila' pod...ada. Sam nie bedac przekonanym do trynitaryzmu a szczegolnie do boskosci Ducha Swietego musze przyznac, ze ten tekst mocno daje do zrozumienia, ze jakas osoba czy bytem Duch Swiety musi byc.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych