Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jezus Chrystus Najwyższym Bogiem zgodnie z Łk 1,76


  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#21 firanek

firanek

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 31 Postów
  • Lokalizacja:Lubań

Napisano 2004-10-27, godz. 14:01

Mam pytanko dotyczące Trójcy:
Jak to możliwe żeby trzy różne osoby były jadnocześnie jedną?

Pozdrawiam!
Za największego wroga mają ludzie tego,
kto mówi im prawdę.
Platon

#22 tkaczukd

tkaczukd

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 11 Postów

Napisano 2004-10-27, godz. 17:46

Jak to możliwe żeby trzy różne osoby były jadnocześnie jedną?

To nie jest możliwe.

#23 Anioł szósty

Anioł szósty

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 40 Postów
  • Lokalizacja:Jeruzalem

Napisano 2004-10-27, godz. 19:18

Jak to możliwe żeby trzy różne osoby były jadnocześnie jedną?

To nie jest możliwe.

Twierdzenie że trzy osoby są równe jest nieprawdziwe. Jezus powiedział że to nieprawda:Jan. 14:28
28. Słyszeliście, że powiedziałem wam: Odchodzę i przychodzę do was. Gdybyście mnie miłowali, tobyście się radowali, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest niż Ja.
(BW)
Użytkownik został zbanowany za spamowanie Forum oraz wygłaszanie "proroctw" (z czego stał się potem znany w innych miejscach sieci). | Moderator

#24 szalony_facet

szalony_facet

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 7 Postów

Napisano 2004-10-28, godz. 08:36

ten cytat juz został nalezycie wyjasniony ;]

#25 tkaczukd

tkaczukd

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 11 Postów

Napisano 2004-10-28, godz. 08:53

ten cytat juz został nalezycie wyjasniony ;]

Zgodnie z jaką opcją?

#26 firanek

firanek

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 31 Postów
  • Lokalizacja:Lubań

Napisano 2004-10-28, godz. 09:07

Czy definicja Trójcy nie mówi czegoś takiego:
Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem, Duch Święty jest Bogiem, ale nie ma trzech Bogów tylko jest jeden Bóg??

Pozdrawiam!!
Za największego wroga mają ludzie tego,
kto mówi im prawdę.
Platon

#27 tkaczukd

tkaczukd

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 11 Postów

Napisano 2004-10-28, godz. 09:35

Czy definicja Trójcy nie mówi czegoś takiego:
Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem, Duch Święty jest Bogiem, ale nie ma trzech Bogów tylko jest jeden Bóg??

Pozdrawiam!!

Jeden Potrójny.
Trzy w Jednym.
Smok z Trzema Głowami.

#28 firanek

firanek

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 31 Postów
  • Lokalizacja:Lubań

Napisano 2004-10-28, godz. 09:40

Mr. tkaczukd....
...sama logika nakazuje nam odrzucić coś takiego jak: są trzy osoby, ale nie ma trzech osób tylko jedna...ple, ple, ple... .....czy to normalne??

Nieprawdaż???

Pozdrawiam!!
Za największego wroga mają ludzie tego,
kto mówi im prawdę.
Platon

#29 tkaczukd

tkaczukd

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 11 Postów

Napisano 2004-10-28, godz. 10:02

Mr. tkaczukd....
...sama logika nakazuje nam odrzucić coś takiego jak: są trzy osoby, ale nie ma trzech osób tylko jedna...ple, ple, ple...      .....czy to normalne??

Nieprawdaż???

Pozdrawiam!!

Zgadzm się z Tobą, ale trynitarze raczej nie twierdzą, że Bóg to jedna osoba.

#30 firanek

firanek

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 31 Postów
  • Lokalizacja:Lubań

Napisano 2004-10-28, godz. 10:08

Przeczytaj sobie uważnie List do Galatów 3:20 (w różnych przekładach).
Apostoł Paweł mówi wyraźnie o jednej osobie, wyraźnie powołując się na Boga(co wskazuje,że Bóg jest również jedną osobą) - moje własne spostrzeżenie.

Pozdrawiam!!
Za największego wroga mają ludzie tego,
kto mówi im prawdę.
Platon

#31 tkaczukd

tkaczukd

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 11 Postów

Napisano 2004-10-28, godz. 10:33

Przeczytaj sobie uważnie List do Galatów 3:20 (w różnych przekładach).
Apostoł Paweł mówi wyraźnie o jednej osobie, wyraźnie powołując się na Boga(co wskazuje,że Bóg jest również jedną osobą) - moje własne spostrzeżenie.

Pozdrawiam!!

Słowo "osoba" jest w przekładzie NW, jednak oni niekiedy dodają przydatne im słowa. Paweł mówi rzeczywiście o jednym Bogu, ele z pewnością nie miał na myśli tego "Trójjedynego" i nie był trynitarzem, gdyż "prawda" ta została "objawiona" kilkaset lat później.
Paweł znany był ze swojej zawiłej i niejasnej mowy, tak, że niekiedy trudno zrozumieć o co mu chodziło (pisał o tym równierz Piotr). Zobacz cytat z książki Bednarskiego o tym wersecie - jakie sprawia kłopoty:
" Tekst ten uczy o tym, że tą jedną osobą jest Abraham (Ga 3:16) i że Bóg udzielając mu obietnicy był sam jeden tzn. bez pośrednika, który nie był potrzebny. ŚJ korzystają w tym wypadku z tego, że BT zamieszcza w Ga 3:20 słowo „osoba” i narzucają swym słuchaczom odniesienie go do Boga. Słowo to nie pada w oryginale greckim, a inne przekłady oddają ten wiersz następująco: BP „tam gdzie jest jeden nie potrzeba pośrednika a właśnie Bóg jest jeden” (też kom. KUL do Ga); ks.Dąbr. „lecz nie ma miejsca na pośrednika tam, gdzie jest tylko jedna strona, a Bóg jest jeden” (por. NP, BG, ks.Wu.). Zaś autorzy przekładu SN werset ten przekazali w parafrazie: „lecz Abrahamowi Bóg dał obietnicę osobiście, bez udziału aniołów, Mojżesza i innych pośredników”."

#32 firanek

firanek

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 31 Postów
  • Lokalizacja:Lubań

Napisano 2004-10-28, godz. 13:38

W Biblii Tysiąclecia Galatów 3:20 brzmi tak;"Pośrednika jednak nie trzeba, gdy chodzi o jedna osobę, a Bóg właśnie jest sam jeden".

Jak na moje oko wyraźnie można stwierdzić na podstawie tego wersetu, że Bóg jest jedną osobą.
Jak ktoś się nie zgadza, to bardzo mi przykro;-)
Co ciekawe jest to Biblia katolicka, a mimo to nikt chyba nie zauważył tego wersetu, który moim zdaniem mówi sam za siebie...

Pozdrawiam!!
Za największego wroga mają ludzie tego,
kto mówi im prawdę.
Platon

#33 tkaczukd

tkaczukd

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 11 Postów

Napisano 2004-10-28, godz. 15:36

W Biblii Tysiąclecia Galatów 3:20 brzmi tak;"Pośrednika jednak nie trzeba, gdy chodzi o jedna osobę, a Bóg właśnie jest sam jeden".

Jak na moje oko wyraźnie można stwierdzić na podstawie tego wersetu, że Bóg jest jedną osobą.
Jak ktoś się nie zgadza, to bardzo mi przykro;-)
Co ciekawe jest to Biblia katolicka, a mimo to nikt chyba nie zauważył tego wersetu, który moim zdaniem mówi sam za siebie...

Pozdrawiam!!

Czy Towarzystwo Strażnica stwierdza na podstawie tego wersetu (i kilku wcześniejszych) to samo, co Ty?

#34 firanek

firanek

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 31 Postów
  • Lokalizacja:Lubań

Napisano 2004-10-29, godz. 07:33

W żadnym czsopiśmie czy publikacji Towarzystwa nie znalazłem w artykułach podejmujacych ten temat żadnego powołania się na ten werset.
Jak stwierdziłem wcześniej to moje spostrzezenie.

Pozdrawiam!!
Za największego wroga mają ludzie tego,
kto mówi im prawdę.
Platon

#35 firanek

firanek

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 31 Postów
  • Lokalizacja:Lubań

Napisano 2004-10-29, godz. 10:24

Jeszcze jedno moje spostrzeżenie....

...wg. Biblii człowiek został stworzony na obraz Boży, no nie, a ja w to nie wątpię.
W takim razie, jeżeli Bóg jest jeden, ale w trzech osobach, to dlaczego ludzie nie??
Jeśli nawet wierzyć w to, że człowiek składa się z ciała i duszy (jako dwóch jednostek mogących istnieć odrębnie), to tak czy inaczej daje nam dwie "osoby".
A gdie trzecia??

Jeżeli ktoś mnie zechce uświadomić to proszę bardzo.

Pozdrawiam!!
Za największego wroga mają ludzie tego,
kto mówi im prawdę.
Platon

#36 Administrator

Administrator

    Forumowicz (51-500)

  • Admin
  • PipPip
  • 369 Postów
  • Gadu-Gadu:191423
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Irlandia

Napisano 2004-11-01, godz. 21:31

...wg. Biblii człowiek został stworzony na obraz Boży, no nie, a ja w to nie wątpię.
W takim razie, jeżeli Bóg jest jeden, ale w trzech osobach, to dlaczego ludzie nie??

Zobacz co Ty sam piszesz! Wpierw stwierdzasz, że człowiek został stworzony na obraz Boga. Człowiek jako liczba pojedyńcza. Ale kto to jest człowiek? Mężczyzna czy kobieta? Czy mężczyzna jest tą samą osobą co kobieta? Nie. A jednak Bóg stworzył człowieka i byli to... ludzie (liczba mnoga). Widocznie nie było możliwe aby na podobieństwo Boga stworzyć człowieka rzeczywiście jako pojedyńczej jednostki bez płci. Człowiek jako stworzenie jest dwupłciowy, ale Bóg nie stworzył jednej osoby dwupłciowej (co by bardziej pasowało do modelu Boga jako jednej osoby: skoro Bóg jest jeden to człowiek też).
Dalej. W Biblii hebrajskiej istnieją różne określenia słowa "jeden". Bóg jest jeden w sensie złożonej jedności tak jak człowiek jest jeden ale występuje w dwóch płciach. Powiesz czemu nie trzech? Celem człowieka od Boga mu przykazanym na początku było rozmnażanie się i opanowywanie Ziemi. Czyli od samego początku Bóg zakładał że człowiek stworzy rodzinę, dziecko wprowadza trzeci element. Człowiek jest istotą społeczną. Nawet komuniści zdawali sobie sprawę, że najmniejszą komórką społeczną jest rodzina, a to oznacza min. 3 osoby.
Oczywiście człowiek jako istota społeczna, podobna do Boga jest tylko "podobna", czyli nie jest to tożsamość w Bogu, ale pewnego rodzaju przybliżenie, analogia złożoności w Jedynym.

#37 Jan Lewandowski

Jan Lewandowski

    Domownik forum (501-1000)

  • Moderatorzy
  • PipPipPip
  • 815 Postów

Napisano 2004-11-02, godz. 11:38

Mam pytanko dotyczące Trójcy:
Jak to możliwe żeby trzy różne osoby były jadnocześnie jedną?


Żaden trynitarz nie twierdzi, że Bóg jest jednocześnie trzema osobami i jedną. Proponuje się zapoznać wpierw z podstawami nauki, którą się próbuje krytykować.

Przeczytaj sobie uważnie List do Galatów 3:20 (w różnych przekładach).
Apostoł Paweł mówi wyraźnie o jednej osobie,


W tekście greckim Gal 3,20 nie pada słowo "osoba" i nie zmieni tego nawet ileś przekładów, które dla wygody wstawiły sobie tam to słowo.

#38 firanek

firanek

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 31 Postów
  • Lokalizacja:Lubań

Napisano 2004-11-02, godz. 12:45

W tekście greckim Gal 3,20 nie pada słowo "osoba" i nie zmieni tego nawet ileś przekładów, które dla wygody wstawiły sobie tam to słowo.

W tekście greckim Gal 3,20 nie pada słowo "osoba" i nie zmieni tego nawet ileś przekładów, które dla wygody wstawiły sobie tam to słowo.



Podaje za przykład tłumaczenie, które jest uznawane przez np. katolików.
Wielu z nich(zwłaszcza duchownych) nie uznaje innych przekładów.
Właśnie dlatego pokazuje co niektórym jakie rzeczy są w ich przekładach...
...niech każdy to oceni sam, ale taki zwykły szary człowieczek rzadko kiedy może sprawdzić gdzie w Biblii jest oryginalne słowo akurat użyte, a gdzie nie.

(A czy jest gdzieś oryginalne tłumaczenie po polsku??)
Za największego wroga mają ludzie tego,
kto mówi im prawdę.
Platon

#39 Jan Lewandowski

Jan Lewandowski

    Domownik forum (501-1000)

  • Moderatorzy
  • PipPipPip
  • 815 Postów

Napisano 2004-11-02, godz. 15:57

Podaje za przykład tłumaczenie, które jest uznawane przez np. katolików.
Wielu z nich(zwłaszcza duchownych) nie uznaje innych przekładów.
Właśnie dlatego pokazuje co niektórym jakie rzeczy są w ich przekładach...



Te przekłady są dla "pobożnego ludu" i pełnią bardziej literacką niż teologiczną czy naukową funkcję, dlatego budowanie w oparciu o nie analiz i snucie szczegółowych wniosków teologicznych czy naukowych jest ryzykowne. Przekłady te są bardzo nieprecyzyjne i nagminnie dodają słowa, których nie ma w oryginale, lub pomijają i nie tłumaczą słów, które są w oryginale. Bardzo często też ignorują i nie przekładają rzeczywistych trybów gramatycznych jakie istnieją w tekście oryginalnym. Ich rola jest więc czysto literacka, pobożnościowa że tak powiem, nie pełnią roli precyzyjnych tłumaczeń. Jak ktoś chce budować swe analizy na być albo nie być poszczególnego słówka w tekście, to musi już zajrzeć do oryginału, bo może się potem okazać, że nie budował na tym co jest w tekście, ale na tym, co jest tylko w przekładach (tak jak z tym słowem "osoba" w Gal 3,20; pojęcie "osoby" powstało zresztą dopiero w V wieku n.e. i stworzył je Boecjusz). Istne budowanie na piasku.


...niech każdy to oceni sam, ale taki zwykły szary człowieczek rzadko kiedy może sprawdzić gdzie w Biblii jest oryginalne słowo akurat użyte, a gdzie nie.


Niewiedza nikogo niestety nie usprawiedliwia.

(A czy jest gdzieś oryginalne tłumaczenie po polsku??)


Interlinia Popowskiego (cały Nowy Testament).

#40 firanek

firanek

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 31 Postów
  • Lokalizacja:Lubań

Napisano 2004-11-03, godz. 11:12

Nie jestem wielkim uczonym i nie chce nikogo przekonywać nie wiadomo jakimi cudownym słowami. Korzystam z forum, aby wypowiedzieć swoje zdanie, bo po to to forum tu jest. Nie zawsze może mam rację, bo nie owszystkim dobrze wiem, więc korzystam z tego forum, co by sie czegoś nowego dowiedzieć i poznać zdanie innych.
A tak po za tym:

"Trójca Święta - Bóg religii chrześcijańskiej. Jest trójosobowy (Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty), jednak każda z tych osób jest tym samym, jednym Bogiem."wg. WIKIPEDIA Wolna Encyklopedia (pl.wikipedia.org/wiki/Trójca).
Taka jest definicja Trójcy wg. jednej ze stron w internecie. Pisze tu, że "każda z tych osób jest tym samym, jednym Bogiem". Skoro tak to przeczytajmy sobie Ewangelię Marka 13:31,32: "Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą. Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec".(BT)(por. Mat. 24:35,36; Dz. Apost. 1:7; Pwt, Pr. 22:29)
Czyżby Bóg sam sobie nie powiedział kiedy yo się stanie, jeżeli Bóg Ojciec i Syn Boży są tym samym Bogiem???

Takie niby to proste, ale zastanowić się trzeba...

Pozdrawiam!!
Za największego wroga mają ludzie tego,
kto mówi im prawdę.
Platon




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych