Skocz do zawartości


Zdjęcie

Brak zgody rodziców na transfuzję krwi u dziecka


  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2004-10-11, godz. 11:37

Post: 2004-08-31 15:37
-----------

Poniższy artykuł rozpatruje (w kontekście prawa międzynarodowego, etyki oraz moralności religijnej) postępowanie lekarzy w przypadku braku zgody na transfuzję krwi.
Spójrzmy na to zestawienie:



 


BRAK ZGODY RODZICÓW NA TRANSFUZJĘ KRWI U DZIECKA

Dziecko, 3 lata, wrodzona wada serca. Konieczna operacja na otwartym sercu, która nie musi być przeprowadzona w trybie pilnym. Odmowa rodziców (świadkowie Jehowy) - nie zgadzają się na niezbędną w tym wypadku transfuzję krwi w czasie operacji.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------


1. Prawo międzynarodowe

Odmowa rodziców - chociaż motywowana podstawowym prawem do wyznawania wybranej przez siebie religii (art. 18 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka; art. 18 (1) i (4) Paktu Cywilnego; art. 9(1) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka) - nie powinna być brana pod uwagę przez lekarza, gdy chodzi o ochronę prawa dziecka do życia, jak również jego prawa do zdrowia, nawet gdyby nie było bezpośredniego zagrożenia dla życia pacjenta.
Podstawowe prawa rodziców nie mogą niszczyć ani naruszać podstawowych praw osoby trzeciej, to jest dziecka, które nie jest nawet zdolne do pełnego zrozumienia problemu.

2. Etyka

Światowa Organizacja Zdrowia sprecyzowała prawa chorego w Deklaracji z Lizbony: "lekarz musi zawsze postępować zgodnie z sumieniem i w najwyższym interesie chorego".

3. Moralność religijna

a) Katolicka. Według moralności katolickiej społeczeństwo ma podstawy prawne do zdecydowanych działań w imię ratowania życia dziecka, nawet wbrew woli rodziców, motywowanej względami religijnymi. Prawo do integralności fizycznej przeważa nad wolnością wyznania, która musi szanować naturę i godność osoby ludzkiej [Sobór Watykański II, Dignitatis Humanae, n. 2, AAS 58 (1966), s. 929-941].

b.) Protestancka. Decyzja, opierająca się na wspomnianym wyżej prawie międzynarodowym, wydaje się rozsądna i dopuszczalna.

c) Żydowska. Prawo żydowskie nie oponuje w żaden sposób przeciwko transfuzji krwi w celu ratowania życia pacjenta lub dla poprawienia stanu jego zdrowia. "Dla ratowania życia chorego wszystko jest dozwolone, z wyjątkiem tego, co niesie trzy niewybaczalne grzechy: bałwochwalstwo, rozwiązłość i zabójstwo" (Pesahim, 25a).

d) Muzułmańska. Jeśli chirurg stwierdza konieczność operacji dziecka, którego rodzice są świadkami Jehowy, to ochrona praw dziecka musi stać ponad wszystkimi innymi względami. W omawianym przypadku, jeśli transfuzja krwi jest konieczna, musi być dokonana, nawet wbrew woli rodziców. W islamie to, co góruje ponad wszystkim - to integralność fizyczna i psychiczna jednostki.

e) Buddyjska. Lekarze muszą starać się przekonać rodziców, lecz jeśli nie znajdą zrozumienia z ich strony, dziecko należy leczyć bez ich zgody. W przeciwnym razie będzie to zabójstwo, za które odpowiedzialność spada zarówno na rodziców, jak i na lekarza.


źródło: http://etyka.esculap.pl


.jb

#2 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2004-10-11, godz. 11:42

Post: 2004-08-31 17:10
---------

Jako uzupełnienie do zamieszczonego tekstu podam także kilka dalszych informacji, które przybliżą (poruszoną w punkcie pierwszym) prawną stronę zagadnienia.
Jak widać, wskazano jedynie na te artykuły prawne, które odnoszą się do wolności przekonań religijnych. Zatem teraz wykaz kilku innych, które -jak się wydaje -mogą być ewentualną podstawą do podejmowania przez lekarzy działań ratujących życie i zdrowie małoletniego pacjenta w omawianym przykładzie:

I.


 

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka

Artykuł 3
Każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby.




II.


 

Europejska Konwencja o Prawach Człowieka

Artykuł 8

1. Każdy ma prawo do poszanowania swojego życia prywatnego i rodzinnego, swojego mieszkania i swojej korespondencji.

2. Niedopuszczalna jest ingerencja władzy publicznej w korzystanie z tego prawa, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez ustawę i koniecznych w demokratycznym społeczeństwie z uwagi na bezpieczeństwo państwowe, bezpieczeństwo publiczne lub dobrobyt gospodarczy kraju, ochronę porządku i zapobieganie przestępstwom, ochronę zdrowia i moralności lub ochronę praw i wolności innych osób.




III.


 

Europejska Konwencja o Prawach Człowieka

Artykuł 9

1. Każdy ma prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo to obejmuje wolność zmiany wyznania lub przekonań oraz wolność uzewnętrzniania indywidualnie lub wspólnie z innymi, publicznie lub prywatnie, swego wyznania lub przekonań przez uprawianie kultu, nauczanie, praktykowanie i czynności rytualne.

2. Wolność uzewnętrzniania wyznania lub przekonań może podlegać jedynie takim ograniczeniom, które są przewidziane przez ustawę i konieczne w społeczeństwie demokratycznym z uwagi na interesy bezpieczeństwa publicznego, ochronę porządku publicznego, zdrowia i moralności lub ochronę praw i wolności innych osób.



IV.


 

Konwencja o Prawach Dziecka

Artykuł 14

1. Państwa-Strony będą respektowały prawo dziecka do swobody myśli, sumienia i wyznania.

2. Państwa-Strony będą respektowały prawa i obowiązki rodziców lub, w odpowiednich przypadkach, opiekunów prawnych odnośnie do ukierunkowania dziecka w korzystaniu z jego prawa w sposób zgodny z rozwijającymi się zdolnościami dziecka.

3. Swoboda wyrażania wyznawanej religii lub przekonań może podlegać tylko takim ograniczeniom, które są przewidziane prawem i są konieczne do ochrony bezpieczeństwa narodowego i porządku publicznego, zdrowia lub moralności społecznej bądź podstawowych praw i wolności innych osób.




(podkreślenia dodane przeze mnie)
.jb

#3 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2004-10-11, godz. 11:43

Post: 2004-09-04 00:39
--------

Warto zauważyć, że lekarze coraz częściej w podobnych sytuacjach mogą liczyć na pozytywne wsparcie wymiaru sprawiedliwości. Przekonuje o tym niedawna (sierpień br.) zgoda irlandzkiego sądu na przeprowadzenie operacji pięciomiesięcznej dziewczynki.
Dziecko urodziło się z wrodzoną wadą serca. Konieczna była operacja na otwartym sercu z zastosowaniem transfuzji krwi.
Lekarze byli zmuszeni do skierowania sprawy na drogę sądową w związku ze sprzeciwem matki -świadka Jehowy, która pod wpływem opinii zboru zmieniła swoją przychylną wcześniej decyzję.

(źródło informacji: http://www.kulty.info)
.jb




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych