Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jer 28:14


  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2007-08-31, godz. 20:22

Jednym z dowodów na to, czy król babiloński panował nad narodami jeszcze przed zburzeniem Jerozolimy, byłoby znalezienie tekstów biblijnych, które bezprzecznie by to potwierdzały. Zwolennicy Strażnicy, aby utrzymać swoją teorię o roku 607 pne, musieliby więc udowodnić, że takiego wersetu nigdzie nie ma, natomiast zwolennicy świeckiej daty (rok 587 pne) przynajmniej jeden taki tekst wskazać. Okazuje się, że takim tekstem mogłoby być starcie proroka Jeremiasza z prorokiem Chananiaszem zanotowane w Jer 28:1-17. Akcja tego wydarzenia jest dla nas bardzo decydująca, ponieważ rozgrywa się w 4 roku panowaia Sedekiasza (Jer 28:1), czyli na 7 lat przed zburzeniem Jerozolimy. Każdego zachęcam do przeczytania tego sprawozdania biblijnego, ale my zajmiemy się w tym wątku jednym jego fragmentem - reakcją proroka Jeremiasza w tym starciu:

Jr 28:14 Bg „Bo tak mówi Pan zastępów, Bóg Izraelski: Jarzmo żelazne włożę na szyję tych wszystkich narodów, aby służyły Nabuchodonozorowi, królowi Babilońskiemu, i będą mu służyły; także i zwierzęta polne podałem mu.”

Jr 28:14 BT „To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Wkładam jarzmo żelazne na szyję wszystkich tych narodów, aby służyły Nabuchodonozorowi, królowi babilońskiemu, i były mu poddane; także zwierzęta polne mu poddaję.”

Jr 28:14 Bw „Bo tak mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Jarzmo żelazne wkładam na szyję tych wszystkich narodów, aby służyły Nebukadnesarowi, królowi babilońskiemu, i będą mu służyły; także zwierzęta polne mu poddałem.”

Jr 28: Bp „Bo tak mówi Jahwe Zastępów, Bóg Izraela: Jarzmo żelazne wkładam na kark tych wszystkich narodów, aby były poddane Nebukadnezarowi, królowi Babilonii (i będą mu służyć, a nawet zwierzęta polne mu poddaję)".”


Jr 28:14 NS „Bo oto, co rzekł Jehowa Zastępów, Bóg Izraela: "Jarzmo żelazne założę na szyję wszystkich tych narodów, by służyły Nebukadreccarowi, królowi Babilonu; i będą mu służyć. I wydam mu nawet dzikie zwierzęta polne" ' ".”

Jr 28:14 LXX „(35:14) οτι ουτως ειπεν κυριος ζυγον σιδηρουν εθηκα επι τον τραχηλον παντων των εθνων εργαζεσθαι τω βασιλει βαβυλωνος ”

Jak widzimy prawie wszystkie przekłady oddają słowa Jahwe w czasie teraźniejszym, tzn. że jarzmo oznaczające władzę króla Nabuchodonozora nad wszystkimi narodami zostało już założone i już wtedy panował on nad całym światem. Jednak PNŚ wypacza myśl proroctwa Jeremiasza i oddaje go w czasie przyszłym, sugerując, że stanie sie to dopiero w przyszłości. Zauważmy, że podobną myśl zawiera również Biblia Gdańska. Jednakże najciekawsze jest to, że Septuaginta jest raczej zgodna w tej kwestii z pierwszą możliwością i tym samym popiera chronologię świecką, ponieważ występujący w tekście czasownik ETHEKA - "położyłem" (wyraz ten występuje również w Łk 19:22; J 15:16; 1 Kor 3:10 - podaję dla dociekliwych osób nie mających dostępu do tekstu greckiego ST) jest w czasie przeszłym. Wynika więc z tego, że założenie jarzma żelaznego stało się faktem.

Zresztą wydaje mi sie, że nawet zastosowany przez Strażnicę czas przyszły nie zmienia tutaj zbytnio stanu sytuacji, bowiem cały czas chodzi w niej o złamanie jarzma babilońskiego z karku wszystkich narodów. Nikt z proroków nie zaprzeczył, iż tego jarzma wtedy jeszcze nie było, ale chodziło o czas i siłę jego trwania. Jasne zaś stają się słowa samego Boga Jahwe tylko w jednym przypadku: obydwaj prorocy wiedzą o tym, że Babilon panuje już nad narodami, skoro tak podaje na przykład 2 Krl 24:7:

2Krl 24:7 Bw „Król egipski nie wyruszał już odtąd ze swojej ziemi, gdyż król babiloński zagarnął wszystko, co należało do króla egipskiego od Rzeki egipskiej aż do rzeki Eufratu.”

Czyżbyśmy więc również w tym przypadku mieli do czynienia z przekłamaniem wymowy wersetu przez Strażnicę na swoją stronę? Czy ktoś może zna jeszcze inne argumenty na to, że Babilon był władcą nad narodami jeszcze przed zburzeniem Jerozolimy?
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych