Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czym jest Duch święty?


  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#281 miedziana_cyna

miedziana_cyna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 273 Postów

Napisano 2006-09-20, godz. 16:17

Robert, podoba mi się Twoja argumentacja. Rzeczywiście, przytoczony przez Ciebie werset w zupełności wystarczy, aby zamknąć wszelkie dyskusje na temat boskości Syna i Ducha.

"W IMIĘ Ojca, Syna i Ducha Świętego" - nie "w imona" tylko "w imię". Ojciec, Syn i Duch noszą jedno wspólne imię. Z tym, że Ojciec jest Bogiem zgadzają się wszyscy. Wszyscy też się pewnie zgodzą, że Imię Boże nie przysługuje nikomu poza samym Bogiem.

Skoro więc Syn i Duch mają jedno Imię z Ojcem, to nie powinno ulegać watpliwości, że są oni Osobami tego samo Boga, co Ojciec.

Jeden nierozdzielny Bóg w 3 odrębnych Osobach. W Biblii nie ma słowa "Trójca". Ale jest nauka o boskości Ojca, boskości Syna i boskości Ducha Świętego. Możemy nie uzywać słowa "Trójca". Możemy wymyślić jakiekolwiek inne słowo lub nie wymyślać żadnego. Ale w świetle Słowa Bożego musimy przyjąć naukę, że istnieje jeden Bóg w 3 Osobach.

Pozdrawiam :)
Miedziana cyna, żelazny sód, wanadowy skand, berylowy tantal, kadmowy molibden...

#282 robert

robert

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 119 Postów

Napisano 2006-09-21, godz. 14:22

Nikt takiego słowa nie widział i nikt nie zobaczy bo go nie ma....chociaż jest to fundamentalna nauka kosciołów chrześcijaństwa...Nie mozna znalezć w Pismie Świętym czegoś co jest tylko dogmatem.
Wniosek jest prosty- pomimo tysięcy sporów i dyskusji- w Piśmie Świetym nie znajdziemy słowa Trójca , ani żadnego wyraznego potwierdzenia tego dogmatu. Kto zna historie , ten wie jak kształtowała się ta niebiblijna doktryna.Pozdrawiam.



Nie wiem o jakiej nauce mówisz bo nikt z trynitarian nigdy nie twierdził ze takie słowo wystepuje w biblii. Mozesz sama postawic teze a nastepnie ją obalic. Tylko ze wtedy bedzie to polemika samego z sobą. Nie wiem czy dokładnie o to Ci chodzi.

tylko dogmatem lub az dogmatem.

Nigdy nie spotkałem sie ze sporem w temacie czy w biblii wystepuje słowo Trójca. Jesli masz namiary na takie polemiki podaj zródło . to moze byc ciekawe.
Co do wyraznego potwierdzenia to jak Ty interpretujesz nakaz chrztu wypowiedziany przez Chrystusa?

Ja znam troche historie i wydaje mi sie ze wiem jak mniej wiecej kształtowała sie nauka o Trójcy. Ale zdania są podzielone nawet wsród tych co hisorie znają a jak to wyglądało wg Ciebie i na jakich zródłach sie opierasz?

Sama biblia czyt. ustalenie kanonu Pism Swietych równiez powstała w oparciu o ten sam przywilej nadany apostołom przez Chrystusa i współudział Ducha Sw w rozpoznawaniu prawdy co dogmat o Trójcy dlaczego wiec uznajesz biblie za Pismo Sw a nie uznajesz dogmatu o Trójcy choc powstały na tych samych zasadach?

Użytkownik robert edytował ten post 2006-09-21, godz. 14:24


#283 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-03-22, godz. 15:08

KIM JEST DUCH ŚWIĘTY - czyli myśli kilka, jak spokojnie, acz stanowczo rozmawiać ze świadkami Jehowy
Dołączona grafika

#284 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-03-22, godz. 15:20

Postac golebia dowodem osobowosci Ducha swietego - dobre :)

Z tego, co przeczytałem na stronie biblijnych unitarian, to uznają oni osobowość Ducha świętego, choć nie jako odrębnej istoty. Sam nawet wspomniałeś o tym w jednym z wcześniejszych postów. Dlatego w odróżnieniu od świadków Jehowy piszą o Nim wielką literą. W czym zatem problem?

Użytkownik Adelfos edytował ten post 2007-03-22, godz. 15:24

Dołączona grafika




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych