Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trójca=Triada.


  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2008-01-01, godz. 20:44

W książce "Początki Teologii Kościoła" Henryka Pietrasa (jezuity), można znaleźć taki cytat z pism Atanazego (295-373r.) zwolennika trynitaryzmu.

Koniecznie zaś Boże Słowo musi być złączone z Bogiem wszechrzeczy, a Duch Święty w Bogu przebywać. Trzeba Bożą Triadę, to znaczy wszechmogącego Boga wszechrzeczy, zbierać i łaczyć w jedno, jakby w szczycie.

A dalej w tym samym cytacie.

Tylko tak można zachować Boską Trójcę i świętą naukę o monarchii.

(Atanazy, De Decretis 26 za "Początki Teologii Kościoła" Henryk Pietras wyd. WAM Kraków 2007r. str. 188).

Cytowane przez Pietrasa pismo Atanazego, samo cytuje tutaj zwolennika trynitaryzmu Dionizego Rzymskiego, zwanego ówczesnym papieżem. Cytat jest nieco dłuższy. Ja jednak podałem to co jest tutaj istotą sprawy. Mianowicie terminy Trójca i Triada są używane wymiennie. I powiem szczerze, że dla mnie może to stanowić precedens. Bo skoro autorytety trynitarne używają tych terminów wymiennie, to już nie można wytknąć tego samego unitarianom, jeśli uczynią podobnie. Oczywiście chodzi mi o samo słownictwo, a nie identyczność koncepcji.
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#2 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2008-01-01, godz. 22:50

Problem chyba nie polega na tym czy ktoś dwa słowa używał zamiennie tylko o rozumienie tego czym się ktoś posługuje. Nie uważałbym tego za precedens, właściwie nic to nie wnosi do sprawy - moim zdaniem - choć zapewne jest to ciekawa informacja w tej kwestii. Inne było znaczenie słów w przeszłości niż dzisiaj i na tym chyba polega ewolucja języka, a wię definicje coś określające pozostają te same natomiast terminy które się stosuje umownie w ich znaczeniu niejednokrotnie ulegają zmianom. Obecnie problem raczej polega na tym, że wielu posługuje się w "dowodzeniu czegoś" nie mając pojęcia ani koncepcji którą krytykuje ani terminów którymi się posługuje.

Jeśli mogę się tu odnieść do poruszoej kwestii to zastanawiające w tematyce świadków jest to, że specjalnie nie przywiązuje wagi WTS do przedstawiania swoim współwyznawcom poprawnych nauk innych religii, i jakoś mnie to nie dziwi. Choc zapewne to nie tylko domena WTS ale i pewne jednostki skupiające wokół siebie ludzi również podobnie czynią.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#3 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2008-01-02, godz. 09:27

Obecnie chyba problem polega też na tym, że wiele osób szufladkuje pewne pojęcia, nie uwzględniając ich wieloznaczności na przestrzeni dziejów. I kiedy ktoś podaje jakieś termin który według ich sposobu opisywania danej rzeczywistości nie jest jedynie słusznym, oburzają się na tych którzy szerokimi garściami czerpią szersze spektrum znaczeniowe danego słowa z historii. Zwłaszcza przemierzając etapy historii, która takowe znaczenia posiadała.

A jako ciekawostkę z innej beczki podam ten sam cytat lecz w innym przekładzie.

Słowo Boże musi być złączone z Bogiem Wszechrzeczy, a Duch Św. jako miłość w Nim przebywać i trwać i dlatego można twierdzić, że Boża Trójca schodzi się w jedno Bóstwo (...) i tworzy suwerenną jedność osób".
Podane jako z "O Trójcy i Wcieleniu"
( źródło cytatu http://pl.wikiquote....rĂłjca_Święta )

Podobnie tutaj:

Tymczasem Słowo Boże musi być złączone z Bogiem wszechrzeczy, a Duch Święty — jako miłość — [musi] w Nim przybywać i trwać.
Stąd mogę twierdzić, że Boża Trójca schodzi się w jedno Bóstwo, [tworząc] jakby szczyt [geometrycznego stożka], i jest jednym wszechmocnym Bogiem wszechrzeczy: musi bowiem być jedną Głową i jednością organiczną.

( źródło cytatu http://www.apostol.p...&...le&sid=1122 )

Słowo Boże musi być złączone z Bogiem wszechrzeczy, a Duch święty jako miłość w Nim przebywać i trwać i dlatego można twierdzić, że Boża Trójca schodzi się w jedno Bóstwo .....i tworzy suwerenną jedność osób" (cyt. za ABC Teologii dogmatycznej - notatki z wykładów ks. prof. E Rogowskiego, ks. S. J. Stasiak i ks. R. Zawiła, str. 209).
( źródło http://watchtower.or...in/historia.htm )

Jak widzimy wszędzie tutaj zamiast słowa Triada, mamy słowo Trójca.

Skoro więc pewne rzeczy tak swobodnie się tłumaczy. Mam pytanie do zwolenników takiego poglądu. Czy sprawdziliście lub możecie sprawdzić jakie dosłownie słowa oryginału zostały przetłumaczone w pewnych cytatach jako : "suwerenna jedność osób".

Użytkownik Olo. edytował ten post 2008-01-02, godz. 09:44

Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#4 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2008-01-02, godz. 10:32

Dodałbym jednak Olo tylko to, że jeśli ktos posługuje się pojęciami terminów z dawniejszych czasów powinien o tym poinformować osobe z którą dyskutuje jesli dyskusja ma mieć jakąs w ogóle płaszczyzne porozumienia.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#5 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2008-01-02, godz. 12:42

Tak masz rację Pawle. I często tak się dzieje, bo czasami ktoś powołuje się na Triady historyczne - których już nikt dziś nie czci - i wspomina owe okresy powstawania nauki trynitarnej porównując ówczesną Trójcę do ówczesnych Triad. I wtedy moim zdaniem jest usprawiedliwiony, skoro podobnie piszą o ówczesnych czasach sami trynitarianie. Jeśli natomiast nazywa Trójcę, Triadą jako obecnie wyznawaną to rzeczywiście wprowadza zamieszanie. Nie wiem czy dobrze to wyraziłem. Ale jest wiele racji w tym co napisałeś.

Użytkownik Olo. edytował ten post 2008-01-02, godz. 12:43

Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#6 ihabot

ihabot

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 226 Postów

Napisano 2008-01-02, godz. 13:32

Słowo Boże musi być złączone z Bogiem wszechrzeczy, a Duch święty jako miłość w Nim przebywać i trwać i dlatego można twierdzić, że Boża Trójca schodzi się w jedno Bóstwo .....i tworzy suwerenną jedność osób"



W tym wszystkim najbardziej przerażające jest może nie tyle same slowo triada lub trójca , ale słowo:MUSI !!!!!!. Ono mówi samo za siebie o osobach i teologii, które wykuwali.
„A potem będzie koniec, gdy odda królestwo Bogu i Ojcu, gdy zniszczy wszelkie przełożeństwo i wszelką zwierzchność, i moc.(25) Bo on musi królować, póki by nie położył wszystkich nieprzyjaciół pod nogi jego.(26) A ostatni nieprzyjaciel, który będzie zniszczony, jest śmierć.(27) Bo wszystkie rzeczy poddał pod nogi jego. A gdy mówi, że mu wszystkie rzeczy poddane są, jawna jest, iż oprócz tego, który mu poddał wszystkie rzeczy.(28) A gdy mu wszystkie rzeczy poddane będą, tedyć też i sam Syn będzie poddany temu, który mu poddał wszystkie rzeczy, aby był Bóg wszystkim we wszystkim.”

#7 Chakmach

Chakmach

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów

Napisano 2008-01-18, godz. 11:33

W książce "Początki Teologii Kościoła" Henryka Pietrasa (jezuity), można znaleźć taki cytat z pism Atanazego (295-373r.) zwolennika trynitaryzmu.

Koniecznie zaś Boże Słowo musi być złączone z Bogiem wszechrzeczy, a Duch Święty w Bogu przebywać. Trzeba Bożą Triadę, to znaczy wszechmogącego Boga wszechrzeczy, zbierać i łaczyć w jedno, jakby w szczycie.

A dalej w tym samym cytacie.

Tylko tak można zachować Boską Trójcę i świętą naukę o monarchii.

(Atanazy, De Decretis 26 za "Początki Teologii Kościoła" Henryk Pietras wyd. WAM Kraków 2007r. str. 188).

Cytowane przez Pietrasa pismo Atanazego, samo cytuje tutaj zwolennika trynitaryzmu Dionizego Rzymskiego, zwanego ówczesnym papieżem. Cytat jest nieco dłuższy. Ja jednak podałem to co jest tutaj istotą sprawy. Mianowicie terminy Trójca i Triada są używane wymiennie. I powiem szczerze, że dla mnie może to stanowić precedens. Bo skoro autorytety trynitarne używają tych terminów wymiennie, to już nie można wytknąć tego samego unitarianom, jeśli uczynią podobnie. Oczywiście chodzi mi o samo słownictwo, a nie identyczność koncepcji.



Nie spotkałem się w literaturze Atanazego z tym tekstem. Warto zerknąć do oryginału jaki jest dostępny bo z doświadczenia wiem ze niektórzy lubia sobie zmieniac.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych