Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sprostowanie co do Strażnica 1 Sierpnia 1988,s.22


  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1 Chakmach

Chakmach

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów

Napisano 2008-01-24, godz. 13:39

Pewien pan albo Lewandowski albo Bednarski pisał o fragmencie ze Strażnicy 1 sierpinia 1988, s.22 i dokumentował ze Harfa Boza nie uczyła o 1914 roku a w artykule ze Strażnicy ze napisano, ze głosiciel sugerował kobiecie, ze uczyła ta Harfa Boża o 1914.

Nalezy tu zweryfikowac pewne dane.

Nie napisano w tym artykule ze Straznicy 1 sierp. 1988,s. 22 że w Harfie Bozej było wyjaśnienie roku 1914. A kobieta w tym artykule tego nie stwierdziła ani ten głosiciel.Głosiciel tylko wyjaśnił ze drugie przyjście nastąpiło w 1914 roku wg. aktualnej wykładni Straznicy i jej zrozumienia. W tym czasie nastąpiły poprawki takze w ang. wydaniu i pisano także o roku 1918(Harfa Boża, ang., s.247 par 424)

#2 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2008-01-24, godz. 14:02

Pewien pan albo Lewandowski albo Bednarski pisał o fragmencie ze Strażnicy 1 sierpinia 1988, s.22 i dokumentował ze Harfa Boza nie uczyła o 1914 roku a w artykule ze Strażnicy ze napisano, ze głosiciel sugerował kobiecie, ze uczyła ta Harfa Boża o 1914.

Nalezy tu zweryfikowac pewne dane.

Nie napisano w tym artykule ze Straznicy 1 sierp. 1988,s. 22 że w Harfie Bozej było wyjaśnienie roku 1914. A kobieta w tym artykule tego nie stwierdziła ani ten głosiciel.Głosiciel tylko wyjaśnił ze drugie przyjście nastąpiło w 1914 roku wg. aktualnej wykładni Straznicy i jej zrozumienia. W tym czasie nastąpiły poprawki takze w ang. wydaniu i pisano także o roku 1918(Harfa Boża, ang., s.247 par 424)


Czy naprawdę masz problemy ze zrozumieniem tekstu?

Użytkownik hi fi edytował ten post 2008-01-24, godz. 14:04


#3 Chakmach

Chakmach

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów

Napisano 2008-01-24, godz. 14:07

Czy naprawdę masz problemy ze zrozumieniem tekstu?


Nie wiem co masz na mysli. Tekst jest prosty tylko w jednym z artykułów którego nie moge znaleźć ale zapamiętałem było troche przetranskrybowane i zmienione to co faktycznie jest w treści.Treść w Straznicy podaje wyraźnie. Jest zresztą podana ogólnie więc analiza szczegółowa pewnego pana zdała się raczej tu na nic. To jak z tym fragmentem o modlitwie wyrwano to z kontekstu redakcyjnego który odnosił sie do typowo przekładu warszawskiego i w tym kontekscie był analizowany.Jeżeli zauważysz w tej straznicy naprawde podane ze w Harfie Bozej jest mowa o 1914 to chyle czoła.

Użytkownik Chakmach edytował ten post 2008-01-24, godz. 14:10


#4 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2008-01-24, godz. 14:26

Sprostowanie do tego, co namieszał Chakmaszek, a chodziło mu zapewne o tekst Cezarego Podolskiego.

Ciekawa manipulacja miała miejsce w"Strażnicy" 1988, nr 15, s. 22 (wyd. pol.). Najprawdopodobniej Świadkowie Jehowy zamieścili tam wymyśloną historię wstąpienia do ich organizacji pewnej Japonki. Kobieta ta opisuje swoje spotkanie z przedstawicielami Strażnicy: "Na tyłach naszego domu w Tojo - cho (Todżo - cio, dzielnica Osaki) stał budynek z szyldem: 'Oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Badaczy Pisma Świętego w Osace'. Przypuszczałam, że chodzi o ugrupowanie chrześcijańskie, i wstąpiłam tam pewnego dnia. 'Czy wierzycie w drugie przyjście Pana?' - zapytałam młodego człowieka, który otworzył mi drzwi. 'Drugie przyjście Chrystusa nastąpiło w roku 1914' wyjaśnił. Zdumiona odparłam, że to niemożliwe. 'Powinna pani przeczytać tę książkę', powiedział i wręczył mi 'Harfę Bożą' (...) Kilka miesięcy później, 23 marca 1929 roku, zgłosiłam się do chrztu, a mąż uczynił to niedługo po mnie".

Dlaczego ta historia nosi znamiona fikcji? Otóż, po pierwsze, scena ta odbyła się w 1929 roku, a wtedy Strażnica nie nauczała jeszcze o drugim przyjściu Jezusa w 1914, lecz w 1874 roku. Pogląd o przyjściu Jezusa w 1914 roku Strażnica wprowadziła dopiero w roku 1943 [3], a więc 14 lat po wydarzeniach opisanych przez tą kobietę. Po drugie kobieta ta nie mogła przeczytać w"Harfie Bożej" o przyjściu Jezusa w 1914 roku, gdyż publikacja ta została wydana w 1921 roku (czyli ponad 20 lat przed 1943 roku) i jest w niej mowa o przyjściu Jezusa w roku 1874



http://watchtower.or...falszowanie.php

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#5 A_Kloo

A_Kloo

    A_kloo

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 532 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Warszawa - Praga

Napisano 2008-01-24, godz. 14:31

słów brak
Nie wierzę w to, że ‘życie w nieświadomości jest szczęściem’, nie wierzę, że zachęcanie ludzi do życia złudzeniami jest przejawem życzliwości. Wcześniej czy później iluzja musi zderzyć się z rzeczywistością. Im dłużej trwają złudzenia, tym bardziej bolesny jest powrót do rzeczywistości” Podpisuję się pod tymi słowami Raya Franza.

#6 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2008-01-24, godz. 15:09

Ta kobieta w 1988 roku musiała mieć tyle lat, że mogła sama wierzyć w to co mówiła. Co nie zmienia faktu, że redaktor powinien sprawdzić zgodność tej historyjki z faktami a wypuszczenie jej w tej postaci jest kompromitacją.
[db]

#7 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2008-01-24, godz. 15:37

Aby nie było wątpliwości to odpowiedni tekst ze Strażnicy:


Na tyłach naszego domu w Tojo-cho (Todżo-cio, dzielnica Osaki) stał budynek z szyldem: ?Oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Badaczy Pisma Świętego w Osace?. Przypuszczałam, że chodzi o ugrupowanie chrześcijańskie, i wstąpiłam tam pewnego dnia.

?Czy wierzycie w drugie przyjście Pana?? ? zapytałam młodego człowieka, który otworzył mi drzwi.

?Drugie przyjście Chrystusa nastąpiło w roku 1914?, wyjaśnił.

Zdumiona odparłam, że to niemożliwe. ?Powinna pani przeczytać tę książkę?, powiedział i wręczył mi Harfę Bożą.

Pragnąc ukryć otrzymaną książkę przed mężem, schowałam ją w słomianym pojemniku na węgiel drzewny i czytałam, kiedy tylko mogłam. Każda wiadomość robiła na mnie piorunujące wrażenie: do nieba pójdzie tylko 144 000 osób; Chrystus nie wchodzi w skład Trójcy, jest natomiast jednorodzonym Synem Jehowy, wszechmocnego Boga; żyjemy w czasie końca; grypa zwana hiszpanką, która mi zabrała siostrę, świadczyła o spełnieniu się proroctw biblijnych. Nabrałam przekonania, że jest to długo przeze mnie poszukiwana prawda.

Mąż w końcu odkrył, że czytam jakąś chrześcijańską książkę. Kiedy jednak zajęłam w tej sprawie zdecydowane stanowisko, zaczął się zastanawiać, czy nie chodzi tu o coś naprawdę ważnego, i sam przeczytał Harfę Bożą. Kilka miesięcy później, 23 marca 1929 roku, zgłosiłam się do chrztu, a mąż uczynił to niedługo po mnie.

(w88 1.8 s. 22 Jehowa nie opuszcza swoich sług)

To tak dla Chakmacha, może doczyta co tam napisano

Użytkownik Czesiek edytował ten post 2008-01-24, godz. 15:39

Czesiek

#8 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2008-01-24, godz. 16:17

Nie wiem co masz na mysli. Tekst jest prosty tylko w jednym z artykułów którego nie moge znaleźć ale zapamiętałem było troche przetranskrybowane i zmienione to co faktycznie jest w treści.Treść w Straznicy podaje wyraźnie. Jest zresztą podana ogólnie więc analiza szczegółowa pewnego pana zdała się raczej tu na nic. To jak z tym fragmentem o modlitwie wyrwano to z kontekstu redakcyjnego który odnosił sie do typowo przekładu warszawskiego i w tym kontekscie był analizowany.Jeżeli zauważysz w tej straznicy naprawde podane ze w Harfie Bozej jest mowa o 1914 to chyle czoła.


Jak to nie wiesz, co mam na myśli?
W omawianej Strażnicy czytam, że babka pyta: "Czy wierzycie w drugie przyjście Pana?", a on odpowiada, że przyjście nastąpiło w roku 1914. Więc gościu aby potwierdzić te przyjście, wręcza jej Harfę Bożą. Po co? Żeby pokazać, że jest w niej mowa o przelotnych opadach śniegu?

Porównaj sobie tutaj

Użytkownik hi fi edytował ten post 2008-01-24, godz. 16:18


#9 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-01-24, godz. 18:58

tak sie sklada ze wlasnie potrzebuje tych informacji do rozmowy.... (pewnie duch zadziaial) hihihiih.
ale brakuje mi jeszcze materialu od kiedy WTS naucza o powtornym powrocie w 1914 no i oczywiscie w jakiej publikacji
pozdr
[font=Tahoma]

#10 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2008-01-24, godz. 19:23

tak sie sklada ze wlasnie potrzebuje tych informacji do rozmowy.... (pewnie duch zadziaial) hihihiih.
ale brakuje mi jeszcze materialu od kiedy WTS naucza o powtornym powrocie w 1914 no i oczywiscie w jakiej publikacji
pozdr

Strażnica naukę o przyjściu Jezusa w 1914 wprowadziła w 1943 roku. Do niedzieli chce zrobić pewną prezentację w PPS m.in. o tym. Jak chcesz to podaj mi na priv Twojego skypa. No i zerknij na Brooklyn tam tez chyba coś o tym jest ;) Coś w Tobie zadziałało? Hmmm a przypadkiem nie zgłodniałeś? Bo może to tylko burczy w brzuchu... :P

Użytkownik pawel r edytował ten post 2008-01-24, godz. 19:24

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#11 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-01-24, godz. 19:29

tylko nie podskakuj za wysoko z radosci bo mnie glowa z j... uderzysz..hihihihi
jak ci napisze ze juz w 1988 ta historyjka wydala mi sie niejasna to cie zaskocze. przez telata o niej zapomnialem
i na koniec tez cie kocham....hihihihih
[font=Tahoma]

#12 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2008-01-24, godz. 19:48

Hubert ja się nie podniecam tym. Po prostu się tak złożyło, że wpadłem na pomysł prezentacji ze 2 dni temu, a ten temat to tak przy okazji.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#13 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-01-24, godz. 19:58

Coś w Tobie zadziałało? Hmmm a przypadkiem nie zgłodniałeś? Bo może to tylko burczy w brzuchu...
a to co mialo znaczyc?
[font=Tahoma]

#14 Chakmach

Chakmach

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów

Napisano 2008-01-25, godz. 07:30

Jak to nie wiesz, co mam na myśli?
W omawianej Strażnicy czytam, że babka pyta: "Czy wierzycie w drugie przyjście Pana?", a on odpowiada, że przyjście nastąpiło w roku 1914. Więc gościu aby potwierdzić te przyjście, wręcza jej Harfę Bożą. Po co? Żeby pokazać, że jest w niej mowa o przelotnych opadach śniegu?

Porównaj sobie tutaj


Tak jak do pewnych argumentów widać zasadność podejścia krytycznego do Straznicy to uważam ze akurat w tym wypadku mamy tylko ogólny zarys rozmowy dlatego mam spore wątpliwości i dosć embiwalentny stosunek do tej treści. Strażnica ta nie podaje : 'Wytłumaczył mi ze w Harfie Bozej o tym przeczytam'. Czyli o roku 1914 . Ale dziękuje za link. Zastanawiam się czysto teoretycznie kiedy tak naprawdę działa sie ta scenka.I do kiedy mogła się dziać.Napisano ze dziewczyna ur. się w 1909 roku kiedy miała 17 lat usłyszała o Biblii. Był to rok już 1926 .W wieku 19 lat wzięła ślub to rok 1928. Wstapiła tam pewnego dnia czyli w okolicach lat 30. 1928-30. Zalezy ile czekała zanim zaczęła ich odwiedzać.

Twój link jednak daje kolejna publikacje i cięzko faktycznie się w tym połapać.Myslałem na początku ze w tych wydaniach były jakies poprawki. Miałem a moze mam gdzies jeszcze pewne dokumenty Straznicy(fotokopie ksiązek) gdzie naniesiono takie poprawki lub zamazano datę(czarnym tuszem robiono pieczatke na już nie aktualnej dacie i dalej rozpowszechniano książkę). To by byłoby wtedy jeszcze co do twojego linku jakies wytłumaczenie że ktos tam nie zobaczył daty. No ale co do Straznicy z 1988 to zeby to wytłumaczyc to faktycznie musiałaby ona czekać czyli ta kobieta po slubie jakieś naście lat by wstąpić do badaczy którzy byli tuz za rogiem dopiero ok 1943 kiedy nauka o 1914 już weszła do nauki . Jest to prawdopodobne, aczkolwiek nie wiem czy prawdziwe. Czasem mieszkamy z kimś w klatce i nie znamy wszystkich sąsiadów lub z nimi wogóle nie rozmawiamy przez całe lata.

Użytkownik Chakmach edytował ten post 2008-01-25, godz. 08:03


#15 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2008-01-25, godz. 09:51

Tak jak do pewnych argumentów widać zasadność podejścia krytycznego do Straznicy to uważam ze akurat w tym wypadku mamy tylko ogólny zarys rozmowy dlatego mam spore wątpliwości i dosć embiwalentny stosunek do tej treści. Strażnica ta nie podaje : 'Wytłumaczył mi ze w Harfie Bozej o tym przeczytam'. Czyli o roku 1914 . Ale dziękuje za link. Zastanawiam się czysto teoretycznie kiedy tak naprawdę działa sie ta scenka.I do kiedy mogła się dziać.Napisano ze dziewczyna ur. się w 1909 roku kiedy miała 17 lat usłyszała o Biblii. Był to rok już 1926 .W wieku 19 lat wzięła ślub to rok 1928. Wstapiła tam pewnego dnia czyli w okolicach lat 30. 1928-30. Zalezy ile czekała zanim zaczęła ich odwiedzać.

Twój link jednak daje kolejna publikacje i cięzko faktycznie się w tym połapać.Myslałem na początku ze w tych wydaniach były jakies poprawki. Miałem a moze mam gdzies jeszcze pewne dokumenty Straznicy(fotokopie ksiązek) gdzie naniesiono takie poprawki lub zamazano datę(czarnym tuszem robiono pieczatke na już nie aktualnej dacie i dalej rozpowszechniano książkę). To by byłoby wtedy jeszcze co do twojego linku jakies wytłumaczenie że ktos tam nie zobaczył daty. No ale co do Straznicy z 1988 to zeby to wytłumaczyc to faktycznie musiałaby ona czekać czyli ta kobieta po slubie jakieś naście lat by wstąpić do badaczy którzy byli tuz za rogiem dopiero ok 1943 kiedy nauka o 1914 już weszła do nauki . Jest to prawdopodobne, aczkolwiek nie wiem czy prawdziwe. Czasem mieszkamy z kimś w klatce i nie znamy wszystkich sąsiadów lub z nimi wogóle nie rozmawiamy przez całe lata.


Ja się zastanawiam, czy naprawdę taka scenka miała miejsce. Raczej optuję, że Strażnica wymyśliła ją, aby dzisiejszym czytelnikom wmówić, że od początku Strażnica uczy o roku 1914. jako dacie powrotu Chrystusa. Bo gdyby ta sytuacja miała miejsce, to pewnie ta pani nie została Świadkiem Jehowy, ponieważ po przeczytaniu książki Harfa Boża, zorientowałaby się, że została przez tego "badacza" po prostu oszukana. W Harfie Bożej jest mowa o roku 1874.
Ta druga Strażnica też kłamie, ponieważ w książce w rozdziale o powrocie Chrystusa jest wymieniona data, więc gościu kłamał, a Strażnica znając swoją własną literaturę te kłamstwo powieliła w wielomilionowym nakładzie.

#16 Chakmach

Chakmach

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów

Napisano 2008-01-25, godz. 10:59

Ja się zastanawiam, czy naprawdę taka scenka miała miejsce. Raczej optuję, że Strażnica wymyśliła ją, aby dzisiejszym czytelnikom wmówić, że od początku Strażnica uczy o roku 1914. jako dacie powrotu Chrystusa. Bo gdyby ta sytuacja miała miejsce, to pewnie ta pani nie została Świadkiem Jehowy, ponieważ po przeczytaniu książki Harfa Boża, zorientowałaby się, że została przez tego "badacza" po prostu oszukana. W Harfie Bożej jest mowa o roku 1874.
Ta druga Strażnica też kłamie, ponieważ w książce w rozdziale o powrocie Chrystusa jest wymieniona data, więc gościu kłamał, a Strażnica znając swoją własną literaturę te kłamstwo powieliła w wielomilionowym nakładzie.



Co do tego tematu pozostanie mi narazie embiwalentny stosunek.

#17 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2008-01-25, godz. 12:12

Co do tego tematu pozostanie mi narazie embiwalentny stosunek.


Prawda o Towarzystwie Strażnica może nas wyzwolić!

#18 Chakmach

Chakmach

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów

Napisano 2008-01-25, godz. 12:53

Prawda o Towarzystwie Strażnica może nas wyzwolić!

Zgadzam się z tym że 'Prawda wyzwala'.

Użytkownik Chakmach edytował ten post 2008-01-25, godz. 12:54


#19 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2008-01-25, godz. 13:37

Zgadzam się z tym że 'Prawda wyzwala'.


Więc najlepiej zostawić Strażnicę dla jej wyznawców.

#20 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-01-25, godz. 14:11

Hi fi,

Prawda o Towarzystwie Strażnica może nas wyzwolić!


Kolejnym krokiem już może być tylko prawda o tej 'prawdzie' o Towarzystwie Strażnica ;)

Zgadzam się właściwie z A_Kloo, który napisał:

Szkoda słów.


Faktycznie, Podolski w swoim opracowaniu "poraża" rzetelnością i szkoda byłoby słów na jego zarzuty, gdyby nie rzesze ludzi, które mu bezgranicznie wierzą (bo skoro krytykuje, to pewnie wie, prawda?).

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że Badacze Pisma Świętego pod pojęciem "drugie przyjście Chrystusa" (które sami coraz rzadziej używali) rozumieli szereg wydarzeń:
- obecność (paruzję) Chrystusa od 1874
- ukazanie się, manifestację (epifanię) Jezusa Chrystusa oraz objęcie przez Niego władzy królewskiej w 1914
- przyjście Chrystusa do swojej "Świątyni" na sąd w 1918
Dodatkowo pod koniec lat 20-tych przez lata 30-te XXw. coraz mniejszą wagę przywiązywano do roku 1874 (wspominając o nim w nowo wydawanej literaturze dosłownie sporadycznie), coraz większy nacisk za to kładąc na manifestację tej obecności w 1914 (choć technicznie wciąż uważano 1874 za jej początek). Kiedy więc jeden z głosicieli w roku 1929 został zagadnięty o drugie przyjście Chrystusa, nie było nic dziwnego w tym, że zwrócił uwagę na epifanię Chrystusa w 1914r. To właśnie ta data (a nie 1874) była eksponowana wtedy, z tego względu, że uważano, że był to moment widocznej (potwierdzonej wydarzeniami światowymi) manifestacji niewidzialnego przyjścia Chrystusa. Więc zarzuty Podolskiego o wymyśleniu wypowiedzi o "roku 1914" przez redaktorów Strażnicy (1988), w którym była ta historia umieszczona, nie mają podstaw.

Co do książki "Harfa" - i pytania: dlaczego głosiciel następnie zaproponował tą publikację?, odpowiedź jest prosta. To był "podręcznik do studium" tamtych czasów, sztandarowa publikacja, którą proponowali zainteresowanym głosiciele. Zapewne obojętnie jakie pytanie biblijne poruszyłby w tej rozmowie głosiciel, potem zaproponowałby tą publikację to dalszego poznawania Biblii. Tym bardziej więc było to naturalne, że głosiciel nawiązał do tej publikacji, po rozmowie na temat którejś z tych dwóch dat ("Harfa Boża" omawiała znaczenie zarówno 1874r., jak i 1914r).

I to tyle jeśli chodzi o poszlaki "zmyślonej historii", którą odkrył w Strażnicy z 1988 Podolski i jego oskarżeń o "manipulację" i "oszustwo". Cała sprawa pokazuje, że albo Podolski jest po prostu niezorientowany w naukach ugrupowania, które krytykuje, albo jest nierzetelny i zwyczajnie szuka 'haków' na nielubianą społeczność religijną.

Użytkownik Matuzalem edytował ten post 2008-01-25, godz. 14:27





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych