Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prawo Mojżeszowe a medycyna


  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#41 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2008-04-05, godz. 07:37

Póki co rozmawiamy o czasach Mojżesza, więc domyślałem się, że mówisz o tych ludziach.


Mówię o Psalmie 90:10: "Miarą naszych lat jest lat siedemdziesiąt lub, gdy jesteśmy mocni, osiemdziesiąt; a większość z nich to trud i marność: bo szybko mijają, my zaś odlatujemy".

Psalmy ponoć powstały między X a II wiekiem p.n.e. Kiedy powstał Psalm 90-ty: czy bliżej czasów Mojżesza, czy bliżej czasów Jezusa - nie wiem. Niemniej ten Psalm miałam na myśli, mówiąc:

Natomiast jeszcze coś sobie przypomniałam: gdyby wierzyć Biblii, to życie przeciętnego Izraelity w tamtych czasach wynosiło ok. 70 lat.



#42 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2008-04-05, godz. 10:23

Znalazłam informację, że autorem Psalmu 90 jest Mojżesz (tylko nie wiem, na ile ona jest wiarygodna).

"Już na początku trzeba zaznaczyć, że Biblia ma wielu autorów. Prace nad ustalaniem autorstwa poszczególnych ksiąg trwały przez wiele lat. Dziś uznaje się, iż najważniejszymi autorami byli: Mojżesz (Tora, Psalm 90) (...)". Link

#43 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2008-04-05, godz. 15:33

Znalazłam informację, że autorem Psalmu 90 jest Mojżesz (tylko nie wiem, na ile ona jest wiarygodna).

"Już na początku trzeba zaznaczyć, że Biblia ma wielu autorów. Prace nad ustalaniem autorstwa poszczególnych ksiąg trwały przez wiele lat. Dziś uznaje się, iż najważniejszymi autorami byli: Mojżesz (Tora, Psalm 90) (...)". Link


Ech, spieszyłam się, więc tak na szybko wpisałam to, co znalazłam w google. Teraz doczytałam ten Psalm, a tam w wersecie 1 pisze wyraźnie : "Błaganie Mojżesza, męża Bożego. Panie, Ty dla nas byłeś ucieczką z pokolenia na pokolenie".

No i potem werset 10: "Miarą naszych lat jest lat siedemdziesiąt lub, gdy jesteśmy mocni, osiemdziesiąt; a większość z nich to trud i marność: bo szybko mijają, my zaś odlatujemy".

#44 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-04-06, godz. 11:05

Ech, spieszyłam się, więc tak na szybko wpisałam to, co znalazłam w google. Teraz doczytałam ten Psalm, a tam w wersecie 1 pisze wyraźnie : "Błaganie Mojżesza, męża Bożego. Panie, Ty dla nas byłeś ucieczką z pokolenia na pokolenie".

No i potem werset 10: "Miarą naszych lat jest lat siedemdziesiąt lub, gdy jesteśmy mocni, osiemdziesiąt; a większość z nich to trud i marność: bo szybko mijają, my zaś odlatujemy".


Wiesz co to jest średnia długość życia? Precyzyjnie zapytam: czy wiesz co w pojęciu demograficznym oznacza średnia długość życia i jak się ją oblicza?
Słowa z Psalmu przypisane Mojżeszowi nie mówią nic o średniej długości życia, a sugerują jedynie przeciętnie najdłuższą liczbę lat życia człowieka. Nic specjalnego się z tych słów nie dowiadujemy.

Idąc dalej za Twoimi wątpliwościami, nie zmienił się nadal charakter Twojego zapytania. Cały czas chodzi Ci o okres z którego nie ma źródeł pozabiblijnych (odnośnie życia Izraelitów na pustyni) więc możemy bazować na tym co wiemy o okolicznych narodach z tamtych czasów.
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#45 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2008-04-06, godz. 12:24

Wiesz co to jest średnia długość życia? Precyzyjnie zapytam: czy wiesz co w pojęciu demograficznym oznacza średnia długość życia i jak się ją oblicza?


Nie, nie wiem, lecz bardzo chętnie się dowiem. Rozumiem, że Ty tą wiedzę masz i mam nadzieję, że nie będziesz snob i się nią ze mną podzielisz :)

Słowa z Psalmu przypisane Mojżeszowi nie mówią nic o średniej długości życia, a sugerują jedynie przeciętnie najdłuższą liczbę lat życia człowieka. Nic specjalnego się z tych słów nie dowiadujemy.


Miałabym inne wątpliwości odnośnie do tego tekstu, ale na pewno nie takie, czy słowa Psalmu "Miarą naszych lat jest lat siedemdziesiąt lub, gdy jesteśmy mocni, osiemdziesiąt" mówią o średniej życia, czy o przeciętnie najdłuższej liczbie lat człowieka. Przy okazji: czy mógłbyś być tak miły i naświetlić mi różnicę pomiędzy "średnią życia" a "przeciętnie najdłuższą liczbą lat człowieka"? Od razu prosiłabym również o wskazanie źródeł tych definicji. Z góry dziękuję :)

Idąc dalej za Twoimi wątpliwościami, nie zmienił się nadal charakter Twojego zapytania. Cały czas chodzi Ci o okres z którego nie ma źródeł pozabiblijnych (odnośnie życia Izraelitów na pustyni)


Nie, nie chodzi mi "o okres, z którego nie ma źródeł pozabiblijnych (odnośnie życia Izraelitów na pustyni)". Chodzi mi o to, ile żył przeciętny Żyd w starożytności. Powiem więcej: bardziej chodzi mi o późniejszy okres niż Exodus.

więc możemy bazować na tym co wiemy o okolicznych narodach z tamtych czasów.


A z czasów Exodusu interesuje mnie, czy okoliczne narody miały podobne prawa/zwyczaje dotyczące higieny i profilaktyki.

Już raz ładnie zapytałam, czy mógłbyś mi polecić jakąś książkę dotyczącą tego tematu.

A propos: mógłbyś mi dać namiar na publikację dotyczącą właśnie medycyny starożytnych nomadów?


Więc jakbym mogła ponowić moją uprzejmą prośbę o jakieś tytuły w tym zakresie :) Byłabym bardzo wdzięczna :)

#46 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-04-06, godz. 20:46

Nie, nie wiem, lecz bardzo chętnie się dowiem. Rozumiem, że Ty tą wiedzę masz i mam nadzieję, że nie będziesz snob i się nią ze mną podzielisz :)
Miałabym inne wątpliwości odnośnie do tego tekstu, ale na pewno nie takie, czy słowa Psalmu "Miarą naszych lat jest lat siedemdziesiąt lub, gdy jesteśmy mocni, osiemdziesiąt" mówią o średniej życia, czy o przeciętnie najdłuższej liczbie lat człowieka. Przy okazji: czy mógłbyś być tak miły i naświetlić mi różnicę pomiędzy "średnią życia" a "przeciętnie najdłuższą liczbą lat człowieka"? Od razu prosiłabym również o wskazanie źródeł tych definicji. Z góry dziękuję :)


Jesteś zdolną niewiastą i na pewno sobie z tym poradzisz. W dobie ogólnodostępnego internetu to naprawdę proste.

Nie, nie chodzi mi "o okres, z którego nie ma źródeł pozabiblijnych (odnośnie życia Izraelitów na pustyni)". Chodzi mi o to, ile żył przeciętny Żyd w starożytności. Powiem więcej: bardziej chodzi mi o późniejszy okres niż Exodus.


Konkretnie. Przecież o to Cię wcześniej prosiłem. Ogranicz się chociaż do sprecyzowania wieku.

(...)A z czasów Exodusu interesuje mnie, czy okoliczne narody miały podobne prawa/zwyczaje dotyczące higieny i profilaktyki.
(...)Już raz ładnie zapytałam, czy mógłbyś mi polecić jakąś książkę dotyczącą tego tematu.


Więc jakbym mogła ponowić moją uprzejmą prośbę o jakieś tytuły w tym zakresie :) Byłabym bardzo wdzięczna :)


Polecam przegląd bibliografii Williama G. Devera.

Użytkownik Padre Antonio edytował ten post 2008-04-06, godz. 20:52

"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#47 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2008-04-06, godz. 21:12

Jesteś zdolną niewiastą i na pewno sobie z tym poradzisz. W dobie ogólnodostępnego internetu to naprawdę proste.


Też jestem zdania, że sobie raczej z tym poradzę, aczkolwiek oczywiście trochę to wydłuży czas oczekiwania na odpowiedź :)

Konkretnie. Przecież o to Cię wcześniej prosiłem. Ogranicz się chociaż do sprecyzowania wieku.


Przynajmniej jakieś 200 lat po Mojżeszu i później.

Polecam przegląd bibliografii Williama G. Devera.


Przeglądnę :)

#48 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2008-04-07, godz. 09:15

No nie wiem, nie jestem teologiem ;) Natomiast jeszcze coś sobie przypomniałam: gdyby wierzyć Biblii, to życie przeciętnego Izraelity w tamtych czasach wynosiło ok. 70 lat. Natomiast przeciętnego Egipcjanina jednak tylko ok. 30 lat ;)

Jeśli średnia życia Izraelity wynosiła 70 lat, to dlaczego dreptali po pustyni w celu wymiany pokoleniowej lat trzydzieści a nie 70?
[db]

#49 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-04-07, godz. 09:26

Jeśli średnia życia Izraelity wynosiła 70 lat, to dlaczego dreptali po pustyni w celu wymiany pokoleniowej lat trzydzieści a nie 70?

A nie 40 lat biegali po piachu? :huh:
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#50 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-04-07, godz. 10:50

Jak by nie było, napewno nie 70 :D

Na marginesie: Celna uwaga db.
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#51 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2008-04-07, godz. 17:58

Jeśli średnia życia Izraelity wynosiła 70 lat, to dlaczego dreptali po pustyni w celu wymiany pokoleniowej lat trzydzieści a nie 70?


30 czy 40 lat? To po pierwsze.

Po drugie, rzeczywiście, jak napisał Padre Antonio, celna uwaga, tyle że moim zdaniem przemawiająca na korzyść Psalmu 90.

Różnica między pokoleniami to ok. 20 - 40 lat. Czterdzieści lat to więc dobry okres, żeby wymienić jedno pokolenie na następne. Gdyby średnia życia Izraelitów wynosiła wtedy 30 - 35 lat, to po co byłoby czekać aż czterdzieści lat na tą wymianę? Zgrzeszyły osoby dorosłe, więc wystarczyło poczekać zaledwie parę lat i byłoby po pokoleniu "grzeszników".

No dobrze, powiedzmy, że gniew Boga zapłonął przeciw dwudziestolatkom. W takim razie wystarczyło poczekać jakieś 10 - 20 lat i też byłoby po sprawie.

Natomiast jeśli mowa jest o tym, że potrzeba było aż czterdziestu lat, żeby wymienić pokolenie buntowników na następne, to widać żyli dłużej niż 30 - 35 lat.

#52 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-04-08, godz. 07:39

30 czy 40 lat? To po pierwsze.

Po drugie, rzeczywiście, jak napisał Padre Antonio, celna uwaga, tyle że moim zdaniem przemawiająca na korzyść Psalmu 90.

Różnica między pokoleniami to ok. 20 - 40 lat. Czterdzieści lat to więc dobry okres, żeby wymienić jedno pokolenie na następne. Gdyby średnia życia Izraelitów wynosiła wtedy 30 - 35 lat, to po co byłoby czekać aż czterdzieści lat na tą wymianę? Zgrzeszyły osoby dorosłe, więc wystarczyło poczekać zaledwie parę lat i byłoby po pokoleniu "grzeszników".

No dobrze, powiedzmy, że gniew Boga zapłonął przeciw dwudziestolatkom. W takim razie wystarczyło poczekać jakieś 10 - 20 lat i też byłoby po sprawie.

Natomiast jeśli mowa jest o tym, że potrzeba było aż czterdziestu lat, żeby wymienić pokolenie buntowników na następne, to widać żyli dłużej niż 30 - 35 lat.


Ewa, odsyłam do definicji średniej długości życia bo się nie dogadamy.
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#53 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-04-08, godz. 07:50

30 czy 40 lat? To po pierwsze.

Po drugie, rzeczywiście, jak napisał Padre Antonio, celna uwaga, tyle że moim zdaniem przemawiająca na korzyść Psalmu 90.

Różnica między pokoleniami to ok. 20 - 40 lat. Czterdzieści lat to więc dobry okres, żeby wymienić jedno pokolenie na następne. Gdyby średnia życia Izraelitów wynosiła wtedy 30 - 35 lat, to po co byłoby czekać aż czterdzieści lat na tą wymianę? Zgrzeszyły osoby dorosłe, więc wystarczyło poczekać zaledwie parę lat i byłoby po pokoleniu "grzeszników".

No dobrze, powiedzmy, że gniew Boga zapłonął przeciw dwudziestolatkom. W takim razie wystarczyło poczekać jakieś 10 - 20 lat i też byłoby po sprawie.

Natomiast jeśli mowa jest o tym, że potrzeba było aż czterdziestu lat, żeby wymienić pokolenie buntowników na następne, to widać żyli dłużej niż 30 - 35 lat.

Wielokrotnie winy ojcow a nawet praojcow spadaly na dzieci...

Użytkownik edd edytował ten post 2008-04-08, godz. 07:51

Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#54 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2008-04-29, godz. 16:57

Ewa, odsyłam do definicji średniej długości życia bo się nie dogadamy.


Zadałam to pytanie na forum Statystyka. Tu są odpowiedzi. Forum na razie nie działa, ale przez google można znaleźć ten wątek ;)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych