Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rdz 6:4


  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-06-15, godz. 16:06

Ostatnio postanowiłem zająć się tematem z piekła rodem. :)

Rdz 6:4 Bg „A byli olbrzymowie na ziemi w one dni; nawet i potem, gdy weszli synowie Boży do córek ludzkich, rodziły im syny. A cić są mocarze, którzy od wieku byli mężowie sławni.”

Rdz 6:4 BT „A w owych czasach byli na ziemi giganci; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach.”

Rdz 6:4 Bw „A w owych czasach, również i potem, gdy synowie boży obcowali z córkami ludzkimi, byli na ziemi olbrzymi, których im one rodziły. To są mocarze, którzy z dawien dawna byli sławni.”

Rdz 6:4 Bp „W owych czasach byli na świecie olbrzymi - a także i potem - kiedy to synowie Boga współżyli z córkami człowieczymi, a one im rodziły [synów]. Byli to przesławni mocarze zamierzchłych czasów.”


Rdz 6:4 NS „W owych dniach byli na ziemi nefilimowie, a także potem, gdy synowie prawdziwego Boga dalej współżyli z córkami ludzkimi i one rodziły im synów; byli to mocarze, którzy istnieli od dawna, ludzie sławni.”

Rdz 6:4 LXX „οι δε γιγαντες ησαν επι της γης εν ταις ημεραις εκειναις και μετ εκεινο ως αν εισεπορευοντο οι υιοι του θεου προς τας θυγατερας των ανθρωπων και εγεννωσαν εαυτοις εκεινοι ησαν οι γιγαντες οι απ αιωνος οι ανθρωποι οι ονομαστοι”

Skąd Strażnica wzięła nazwę NEFILIMOWIE, skoro mowa jest o olbrzymach (mocarzach)? Również grecka Septuaginta zawiera w tych miejscach słowo GIGANTES - giganci.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#2 miedziana_cyna

miedziana_cyna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 273 Postów

Napisano 2008-06-15, godz. 16:28

Z hebrajskiego. Księga Rodzaju została przecież napisana po hebrajsku i, o ile się nie mylę, jest tam słowo nefilim. Ma ktoś tekst interlinearny?

Zresztą nie wydaje mi się, żeby takie przetłumaczenie tego wersu świadczyło na niekorzyść Przekładu Nowego Świata. Zresztą może w tym jednym z nielicznych przypadków jest wręcz przeciwnie.

Pozdrawiam! :)

Użytkownik miedziana_cyna edytował ten post 2008-06-15, godz. 16:29

Miedziana cyna, żelazny sód, wanadowy skand, berylowy tantal, kadmowy molibden...

#3 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-06-15, godz. 16:45

Z hebrajskiego. Księga Rodzaju została przecież napisana po hebrajsku i, o ile się nie mylę, jest tam słowo nefilim. Ma ktoś tekst interlinearny?

W miejscu, który Strażnica oddaje przez "nefilim" występuje słowo oznaczające "giganci", "olbrzymi" (numer Strong 5303). Wyraz ten pojawia się również w innym miejscu Biblii:

Lb 13:34 Bg „Tameśmy też widzieli olbrzymy, syny Enakowe z rodu olbrzymów; i zdaliśmy się sobie przy nich jako szarańcza, takimiż zdaliśmy się i onym.”

Lb 13:33 BT „Widzieliśmy tam nawet olbrzymów - Anakici pochodzą od olbrzymów - a w porównaniu z nimi wydaliśmy się sobie jak szarańcza i takimi byliśmy w ich oczach.”

Lb 13:33 Bw „Widzieliśmy też tam olbrzymów, synów Anaka, z rodu olbrzymów, i wydawaliśmy się sobie w porównaniu z nimi jak szarańcza, i takimi też byliśmy w ich oczach.”

Lb 13:33 Bp „Widzieliśmy tam i olbrzymów (bo potomkowie Anaka należą do olbrzymów); sami sobie wydawaliśmy się szarańczą i takimi byliśmy też w ich oczach.”


Lb 13:33 NS „Widzieliśmy tam nefilimów, synów Anaka, którzy pochodzą od nefilimów; tak iż we własnych oczach byliśmy jak koniki polne i takimi też byliśmy w ich oczach".”

Lb 13:33 LXX „και εκει εωρακαμεν τους γιγαντας και ημεν ενωπιον αυτων ωσει ακριδες αλλα και ουτως ημεν ενωπιον αυτων ”


Zresztą nie wydaje mi się, żeby takie przetłumaczenie tego wersu świadczyło na niekorzyść Przekładu Nowego Świata. Zresztą może w tym jednym z nielicznych przypadków jest wręcz przeciwnie.

Jeśli jednak Strażnica twierdzi, że nefilimowie to upadli aniołowie, którzy w postaci ludzkiej zeszli na ziemię i którzy w czasie potopu zrezygnowali ze swoich materialnych ciał i wrócili do nieba, to co robią oni w czasach Mojżesza? Czyż Goliat też nie był olbrzymem?

1Sm 17:4 Bw „Wtem wystąpił z szeregów filistyńskich pewien harcownik, imieniem Goliat, z Gat, o wzroście sześć łokci i piędź.”

Użytkownik mirek edytował ten post 2008-06-15, godz. 17:00

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#4 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-06-15, godz. 17:02

Jeśli jednak Strażnica twierdzi, że nefilimowie to upadli aniołowie, którzy w postaci ludzkiej zeszli na ziemię i którzy w czasie potopu zrezygnowali ze swoich materialnych ciał i wrócili do nieba

Nefilimowie to potomstwo tych upadłych aniołów.
.jb

#5 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-06-15, godz. 17:05

Nefilimowie to potomstwo tych upadłych aniołów.

Nawet jesli by tak było, to powinno one wyginąc w potopie. Chyba, że któryś z olbrzymów został "przemycony" do arki.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#6 miedziana_cyna

miedziana_cyna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 273 Postów

Napisano 2008-06-15, godz. 17:14

A nie jest przypadkiem tak, że słowo nefilim oznacza po prostu giganta?

Wówczas to by wiele wyjaśniało. Nazwano w ten sposób potomstwo "Synów Bożych" z Księgi Rodzaju i to potomstwo wyginęło w potopie. Zaś Anakici zostali nazwani w ten sam sposób ze względu na swój wzrost i potężną posturę (którą zapewne wyróżniali się także owi wymarli potomkowie "Synów Bożych").

Mam więc 2 pytania:
- Jakie dokładnie słowo hebrajskie występuje w Rdz 6,4, które jest tłumaczone jako "giganci" lub "nefilimowie"?
- Jakie znaczenia może mieć słowo nefilim w języku hebrajskim?

Pozdrawiam! :)

Użytkownik miedziana_cyna edytował ten post 2008-06-15, godz. 17:16

Miedziana cyna, żelazny sód, wanadowy skand, berylowy tantal, kadmowy molibden...

#7 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-06-15, godz. 17:22

Nieco zbliżone tłumaczenie: link (forum "Na Straży")
Mamy tam cytat z Russella, więc być może ŚJ wyjaśniają to w podobny sposób.
.jb

#8 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-06-15, godz. 17:27

Wówczas to by wiele wyjaśniało. Nazwano w ten sposób potomstwo "Synów Bożych" z Księgi Rodzaju i to potomstwo wyginęło w potopie. Zaś Anakici zostali nazwani w ten sam sposób ze względu na swój wzrost i potężną posturę (którą zapewne wyróżniali się także owi wymarli potomkowie "Synów Bożych").

Ale zobacz, że ci nefilimowie występują też w czasach Mojżesza i później. To jak to rozumieć, że wyginęli w potopie?


Mam więc 2 pytania:
- Jakie dokładnie słowo hebrajskie występuje w Rdz 6,4, które jest tłumaczone jako "giganci" lub "nefilimowie"?
- Jakie znaczenia może mieć słowo nefilim w języku hebrajskim?

Dokładnie występuje tam słowo hanNephilim, które oznacza olbrzym. Odpowiednikiem jest greckie słowo GIGANTES. To samo słowo występuje w Septuagincie też w innych miejscach. Oto jeszcze jedno z nich:

1Krn 20:8 Bw „Wywodzili się oni z rodu olbrzymów z Gat, lecz padli z ręki Dawida i z ręki jego sług.”

1Krn 20:8 LXX „ουτοι εγενοντο ραφα εν γεθ παντες ησαν τεσσαρες γιγαντες και επεσον εν χειρι δαυιδ και εν χειρι παιδων αυτου ”

Użytkownik mirek edytował ten post 2008-06-15, godz. 20:12

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#9 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-06-15, godz. 17:42

Ale zobacz, że ci nefilimowie występują też w czasach Mojżesza i później. To jak to rozumieć, że wyginęli w potopie?

Można to rozumieć w ten sposób, że tylko nefilimowie byli prawdziwymi gigantami (tzn. potomkami upadłych aniołów) i wyginęli w potopie. Później inni (ale już ludzie) bywali tak określani ze względu na zwracające uwagę wzrost i siłę fizyczną, które jednak mogły też zostać wyolbrzymione w krążących o nich opowieściach.
.jb

#10 miedziana_cyna

miedziana_cyna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 273 Postów

Napisano 2008-06-15, godz. 17:45

Ale zobacz, że ci nefilimowie występują też w czasach Mojżesza i później. To jak to rozumieć, że wyginęli w potopie?


Nigdzie nie powiedziano, że to ci sami nefilimowie. "Nefilim" to żadna nazwa własna, lecz, jak wyjasniłeś poniżej, po prostu określenie olbrzyma. Potomkowie "Synów Bożych" z 6 rozdziału Księgi Rodzaju byli olbrzymiego wzrostu i tak ich nazwano. Później zginęli w potopie. Pojawiły się jednak rasy/narodowości ludzi (np. Anakici) lub pojedyncze jednostki (np. Goliat) wyróżniające się potężnym wzrostem , więc też można było ich tak nazwać.

Nic nie każe twierdzić, że nefilimowie, którzy wyginęli w potopie, byli jedynymi nefilimami i później nie mogli pojawić się jacyś inni.

dokładnie występuje tam słowo hanNephilim, które oznacza olbrzym. Odpowiednikiem jest greckie słowo GIGANTES. To samo słowo występuje też w innych miejscach Biblii. Oto jeszcze jden z nich:

1Krn 20:8 Bw ?Wywodzili się oni z rodu olbrzymów z Gat, lecz padli z ręki Dawida i z ręki jego sług.?

1Krn 20:8 LXX ?????? ???????? ???? ?? ??? ?????? ???? ???????? ???????? ??? ?????? ?? ????? ????? ??? ?? ????? ?????? ????? ?


No to cóż więc za problem z tłumaczeniem? Po prostu PNŚ zachował w Rdz 6,4 takie słowo, jakie było w oryginale hebrajskim bez tłumaczenia go. Dlaczego uważasz, że powinniśmy się posługiwać tutaj słowem "giganci" zapożyczonym z greckiego, a nie pochodzącym z hebrajskiego "nefilimowie"? To w końcu tekst hebrajski jest oryginalny, a nie Septuaginta.

Co by nie powiedzieć o PNŚ, ja tutaj żadnego problemu nie widzę i wydaje mi się, że to sztuczny problem, żeby się tylko przyczepić. PNŚ ma wiele błędów, ale bez przesady! Że coś przetłumaczyli inaczej niż pozostałe przekłady, to wcale od razu nie znaczy, że źle.

Pozdrawiam! :)

Użytkownik miedziana_cyna edytował ten post 2008-06-15, godz. 17:46

Miedziana cyna, żelazny sód, wanadowy skand, berylowy tantal, kadmowy molibden...

#11 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-06-15, godz. 17:47

Można to rozumieć w ten sposób, że tylko nefilimowie byli prawdziwymi gigantami (tzn. potomkami upadłych aniołów) i wyginęli w potopie. Później inni (ale już ludzie) bywali tak określani ze względu na zwracające uwagę wzrost i siłę fizyczną, które jednak mogły też zostać wyolbrzymione w krążących o nich opowieściach.

Ciekawa mysl, ale czy rzeczywiście wyjaśniająca problem? Natchnione słowo Boże używa w wersetach Rdz 6:4 i Lb 13:33 dosłownie tego samego słowa hanNephilim. A może jakiś jeden z tych olbrzymow, z uwagi na swój wzrost przeżył potop? A czy oni się mogli rozmnażać dalej?

Widzę jb, że cię temat zaciekawił, bo nigdy do tej pory nie zabierałaś głosu w dziale PNŚ. :P


Nic nie każe twierdzić, że nefilimowie, którzy wyginęli w potopie, byli jedynymi nefilimami i później nie mogli pojawić się jacyś inni.

Czyżby kolejne zejścia aniołów na ziemię?
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#12 miedziana_cyna

miedziana_cyna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 273 Postów

Napisano 2008-06-15, godz. 17:58

A dlaczego aniołów?

Słowo nefilim nie oznacza potomka anioła, lecz olbrzyma - wielkoluda, rozumiesz? Sam przecież wyjaśniłeś tu znaczenie tego słowa!

Po prostu kiedys komuś (bez żadnej anielskiej interwencji) urodził się dzieciak, który wyrósł na chłopa większego niż przeciętnie. Czyli na nefilima. I tyle.

Tamci byli wielcy - więc nefilimowie. Ci są wielcy - też nefilimowie. Ja to tak rozumiem i myślę, że to proste i logiczne.

Pozdrawiam! :)
Miedziana cyna, żelazny sód, wanadowy skand, berylowy tantal, kadmowy molibden...

#13 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-06-15, godz. 18:01

No właśnie, a więc wcale nie znaczy, że nefilimowie byli synami aniołów. Biblia nigdzie też o tym nie pisze. Sformułowanie "synowie Boży" może równie dobrze dotyczyć ludzi, na przykład potomków Seta, jak niektórzy to interpretują. Dlaczego akurat mieliby być to aniołowie? Czy aniołowie mają potrzeby seksualne? Dzisiaj również rodzą się olbrzymy a nikt nie powie, ze to dziecko anioła. Dlaczego w dzisiejszych czasach aniołowie nie mogliby również schodzić na ziemię? Jakoś w czasach przed Jezusem aniołowie schodzili na ziemię, mogli więc mieć dzieci z kobietami?

Użytkownik mirek edytował ten post 2008-06-15, godz. 18:05

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#14 kantata

kantata

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 787 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2008-06-15, godz. 18:12

No właśnie, a więc wcale nie znaczy, że nefilimowie byli synami aniołów. Biblia nigdzie też o tym nie pisze.


A to przypadkiem nie wzięło się z apokryficznej Księgi Henocha?

#15 miedziana_cyna

miedziana_cyna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 273 Postów

Napisano 2008-06-15, godz. 18:40

A ja mam takie pytanie: dlaczego fakt, że zmartwychwstały Jezus zjadł kawałek ryby i trochę miodu miałby świadczyć, że nie jest duchem?

Przecież gdyby aniołowie mogli zstępować na ziemię i odbywać stosunki seksualne z kobietami, to wówczas by to znaczyło, że mogą przyjmować ludzkie ciała (no bo bez ciała jak by "to" robili?), a więc w takim razie mogłyby też jeść. Znaczyłoby to, że zmartwychwstały Jezus wcale nie musiał być prawdziwym Jezusem, lecz po prostu aniołem, który przyjął Jego ciało.

Oczywiście możemy stwierdzić, że to nie chodziło o potomków aniołów, lecz o potomków Seta. No dobrze... Ale co w takim razie począć z Księgą Tobiasza? Tam anioł przyjmuje ludzkie ciało jednego z krewnych Tobiasza, wędruje razem z Tobiaszem i razem z nim jada posiłki. Nawet jeśli przyjmiemy, że Księga Tobiasza nie jest natchniona, to jednak sam fakt powstania takiego dzieła pokazuje, że Żydzi dopuszczali możliwość przyjęcia przez anioła ludzkiego ciała umożliwiającego przyjmowanie pokarmów.

Dlaczego w takim razie apostołowie dali się przekonać, że Jezus zmartwychwstał poprzez zjedzenie przez Niego kawałka ryby? Przecież anioł Rafał z Księgi Tobiasza też jadał, a wcale nie był człowiekiem. Dlaczego apostołowie nie pomyśleli, że to nie jest Jezus, tylko anioł, zapewne upadły, który oszukał ich, przyjmując ciało Jezusa i podszywając się pod Niego? Mógłby ktoś to wytłumaczyć?

Pozdrawiam! :)

Użytkownik miedziana_cyna edytował ten post 2008-06-15, godz. 18:42

Miedziana cyna, żelazny sód, wanadowy skand, berylowy tantal, kadmowy molibden...

#16 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-06-16, godz. 08:26

Mógłbyś miedziana_cyna dokładnie napisać co masz na myśli? Bo uważam wprost przeciwnie, że apostołom wydawało się, iż Jezus ukazał się nie jako anioł, ale jako duch i Jezus musiał ich przekonywać, że ma fizyczne ciało:

Lk 24:37-39 Bw „Wtedy zatrwożyli się i pełni lęku mniemali, że widzą ducha.(38) Lecz On rzekł im: Czemu jesteście zatrwożeni i czemu wątpliwości budzą się w waszych sercach?(39) Spójrzcie na ręce moje i nogi moje, że to Ja jestem. Dotknijcie mnie i popatrzcie: Wszak duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam.”

Ukazuje to wiarę pierwszych chrześcijan w nieśmiertelność duszy ludzkiej. Oni nie dowierzali, że Chrystus zmartwychwstał ale nie negowali tego, że mogą Go ujrzeć jako ducha.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#17 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2008-06-16, godz. 11:27

Ostatnio postanowiłem zająć się tematem z piekła rodem. :)

Rdz 6:4 Bg „A byli olbrzymowie na ziemi w one dni; nawet i potem, gdy weszli synowie Boży do córek ludzkich, rodziły im syny. A cić są mocarze, którzy od wieku byli mężowie sławni.”

Rdz 6:4 BT „A w owych czasach byli na ziemi giganci; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach.”

Rdz 6:4 Bw „A w owych czasach, również i potem, gdy synowie boży obcowali z córkami ludzkimi, byli na ziemi olbrzymi, których im one rodziły. To są mocarze, którzy z dawien dawna byli sławni.”

Rdz 6:4 Bp „W owych czasach byli na świecie olbrzymi - a także i potem - kiedy to synowie Boga współżyli z córkami człowieczymi, a one im rodziły [synów]. Byli to przesławni mocarze zamierzchłych czasów.”


Rdz 6:4 NS „W owych dniach byli na ziemi nefilimowie, a także potem, gdy synowie prawdziwego Boga dalej współżyli z córkami ludzkimi i one rodziły im synów; byli to mocarze, którzy istnieli od dawna, ludzie sławni.”

Rdz 6:4 LXX „οι δε γιγαντες ησαν επι της γης εν ταις ημεραις εκειναις και μετ εκεινο ως αν εισεπορευοντο οι υιοι του θεου προς τας θυγατερας των ανθρωπων και εγεννωσαν εαυτοις εκεινοι ησαν οι γιγαντες οι απ αιωνος οι ανθρωποι οι ονομαστοι”

Skąd Strażnica wzięła nazwę NEFILIMOWIE, skoro mowa jest o olbrzymach (mocarzach)? Również grecka Septuaginta zawiera w tych miejscach słowo GIGANTES - giganci.


Rdz 6,4
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Za zgodą (wydawnictwa) Vocatio

Użytkownik hi fi edytował ten post 2008-06-16, godz. 11:28


#18 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-06-16, godz. 12:12

, skoro mowa jest o olbrzymach (

W przekładach: Cylkowa i Wujka też przetłumaczono na język polski.

Dlaczego akurat mieliby być to aniołowie?

Po opisaniu tego wydarzenia jest wzmianka, że Stwórca żałuje, iż uczynił człowieka, więc dla mnie wszystko jest jasne.

Dokładnie występuje tam słowo hanNephilim,

CYTAT: Olbrzymy, giganci określani są bowiem w Torze kilkoma rzeczownikami: nefilim, emim, refaim i anakim. O ile pierwszy z nich (nefilim) dotyczy gigantów z okresu przed potopem i w dosłownym tłumaczeniu oznacza "upadli", o tyle wszystkie pozostałe uznaje się za określenia powiązane z konkretnymi grupami etnicznymi zamieszkującymi tereny Kanaanu w czasach Abrahama i tylko wtórnie i nieprecyzyjnie te nazwy plemion tłumaczone są jako "olbrzymi". http://the614thcs.co...6.0.0.1.0.phtml

Użytkownik Adelfos edytował ten post 2008-06-16, godz. 16:13

Dołączona grafika

#19 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-06-16, godz. 13:37

W przekładach: Cylkowa i Wujka też przetłumaczono na język polski.

Z tego skanu, co zaprezentował przed chwilą hi-fi wynika, że nazwa Nefilim to po prostu nazwa hebrajska, która po przetłumaczeniu oznacza "olbrzym".


Po opisaniu tego wydarzenia jest wzmianka, że Stwórca żałuje, iż uczynił człowieka, więc dla mnie wszystko jest jasne.

Co jest dla ciebie jasne?


Olbrzymy, giganci określani są bowiem w Torze kilkoma rzeczownikami: nefilim, emim, refaim i anakim.

A ja się właśnie zastanawiam, czy REFAIM nie mają coś wspólnego z tym wątkiem:

http://watchtower.or...?showtopic=3748


O ile pierwszy z nich (nefilim) dotyczy gigantów z okresu przed potopem i w dosłownym tłumaczeniu oznacza "upadli",

Myślę, że nie chodzi tylko o okres przed potopem. Popatrz na sprawozdanie biblijne, które wyraxnie mowi o jeszcze innym okresie:

Rdz 6:4 Bw „A w owych czasach, również i potem, gdy synowie boży obcowali z córkami ludzkimi, byli na ziemi olbrzymi, których im one rodziły. To są mocarze, którzy z dawien dawna byli sławni.”

świadczy o tym użyte wyrażenie "również i potem". Myślę, że chodzi więc o czasy Mojżesza i późniejsze, kiedy to Izraelici walczyli z olbrzymami. Przykładem jest Goliat.


o tyle wszystkie pozostałe uznaje się za określenia powiązane z konkretnymi grupami etnicznymi zamieszkującymi tereny Kanaanu w czasach Abrahama i tylko wtórnie i nieprecyzyjnie te nazwy plemion tłumaczone są jako "olbrzymi".

Ciekawe, że były to mutanty

2Sm 21:20 Bw „Potem była jeszcze jedna walka w Gat. Był tam pewien mąż ogromnego wzrostu, mający po sześć palców u rąk i nóg, czyli razem dwadzieścia cztery, który także wywodził się z rodu olbrzymów. Gdy złorzeczył on Izraelowi, położył go trupem Jonatan, syn Szymei, brata Dawida.”

Czyżby więc kolejny raz aniołowie zeszli na ziemię po potopie?

Użytkownik mirek edytował ten post 2008-06-16, godz. 13:37

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#20 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-06-16, godz. 16:22

Co jest dla ciebie jasne?

To że nie byli to kochankowie z nieba, bo na ludzi się Stwórca rozgniewał.

. Popatrz na sprawozdanie biblijne,

Ja tylko zacytowałem jedno z żydowskich wyjaśnień.

, że nazwa Nefilim to po prostu nazwa hebrajska, która po przetłumaczeniu oznacza "olbrzym"

No i potwierdziłem, że dwa nie podane tu przekłady oddają tak samo ten wyraz.

Użytkownik Adelfos edytował ten post 2008-06-16, godz. 16:22

Dołączona grafika




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych