Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ile lat przebywali Izraelici w Egipcie?


  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#21 godunow

godunow

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 31 Postów
  • Lokalizacja:Rybnik

Napisano 2010-04-09, godz. 09:49

Piszesz

Podaje ile lat kto żył, ile lat rządził i na tej podstawie zsumowując ustala się daty.


No zacznijmy zgadywankę..
1. Kiedy Napisano Torę..
2. Jakich liczebników używano w tamtym czasie..?
3. Jakie lata opisuje Tora ..?? Świetlne łacińskie ( obecne a może żydowskie ) a mo że egipskie .. lub jeszcze jakie inne.. Ja przypomnę liczba tysiąc wcale nie musiała oznaczać tysiąc ona mogła oznaczać i tysiąc i wile tysięcy ale i mogła oznaczać 800 (dzisiejsze) .
Gdy byś chciał stosować liczniki Strażnicy to musiałbyś mieć pewność że liczby zawarte w Torze oznaczają te same liczby dzisiaj.. Takiej pewności brak.. ba są dowody że te liczby miały całkiem inne znaczenie ..
Pozdro
Gdy by nawet my sami albo anioł z nieba głosił Wam inną Dobrą nowinę od tej którą my wam przekazaliśmy !! Niechaj będzie przeklęty na wieki

#22 agent terenowy:)

agent terenowy:)

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 284 Postów

Napisano 2010-04-09, godz. 12:16

Nie tylko świadkowie mówią o 215 latach w Egipcie. Adwentysci też.Pasuje to do cztarech pokoleń.
A od kiedy Mojżesz liczył 430 lat, czy od Ismaela, czy od początku niewoli, to się spytam, jak go spotkam.:)
Obie wersje sa prawdopodobne.
Kto przyjmuje pomazańca jako pomazańca, otrzyma nagrodę pomazańca. (por. Mat 10, 41).

#23 godunow

godunow

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 31 Postów
  • Lokalizacja:Rybnik

Napisano 2010-04-09, godz. 17:06

Nie tylko świadkowie mówią o 215 latach w Egipcie. Adwentysci też.Pasuje to do cztarech pokoleń.
A od kiedy Mojżesz liczył 430 lat, czy od Ismaela, czy od początku niewoli, to się spytam, jak go spotkam.:)
Obie wersje sa prawdopodobne.

Niektórzy licaą ze pokolenie to 20 lat.. Czyli do czego to prawdopodobne.. Mojżesza możemy policzyć ile lat temu był na podstawie innych zdarzeń.. historycznych ale pewności co do dokładności brak Żył jakieś 1300 lat przed Chrystusem .. Co do adwentystów nie wszyscy są ...za..
Gdy by nawet my sami albo anioł z nieba głosił Wam inną Dobrą nowinę od tej którą my wam przekazaliśmy !! Niechaj będzie przeklęty na wieki

#24 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2010-04-09, godz. 20:05

Aby ustalić sposób obliczania lat poszczególnych wydarzeń biblijnych, należy najpierw ustalić wiarygodną datę startową. Taką wiarygodną datą jest Bitwa pod Karkemisz miała miejsce w 605 roku p.n.e. Jest ona dość dobrze udokumentowana badaniami historyków świeckich. Wydarzenia te pokrywają się z wydarzeniami zburzenia Świątyni Jerozolimskiej. W związku z taką podstawą wyliczeń, poniższe sugerowanie daty Exodusu wydaje mi się niepoprawne.

Przyjmuje się jednak dzisiaj, że wyjście Izraelitów nastąpiło za panowania Ramzesa II (1291-1224).

Toteż od daty z Karkemisz, można ustalać wstecz, jak i do przodu podawane lata w Biblii, szczególnie panujących. Nie podaję tu wyliczeń, gdyż wcześniej podałem linki, które podają tabelę z obliczeniami i danymi.

Biblia podaje chronologię, (...). ile lat kto żył, ile lat rządził i na tej podstawie zsumowując ustala się daty.

No zacznijmy zgadywankę..
1. Kiedy Napisano Torę..
2. Jakich liczebników używano w tamtym czasie..?
3. Jakie lata opisuje Tora ..?? Świetlne łacińskie ( obecne a może żydowskie ) a mo że egipskie .. lub jeszcze jakie inne..

Do 1. - Torę zaczął pisać Mojżesz, jak też i inni po jego śmierci. Ale w ogóle, to co ma wspólnego z ustalaniem dat?
Do 2. - To zależy od kontekstu. Czy istnieją jakieś wyjątkowe liczebniki?
Do 3. - Co prawda poszczególne kalendarze tamtego okresu różnią się nieco między sobą, ale nie na tyle, by czynić datę Exodusu rzędu prawie 300 lat (najwyżej do 25 lat, na przestrzeni 1500 lat). Dla porównania kalendarzy: Sotisa, żydowski, juliański

Gdy byś chciał stosować liczniki Strażnicy to musiałbyś mieć pewność że liczby zawarte w Torze oznaczają te same liczby dzisiaj..(...) ba są dowody że te liczby miały całkiem inne znaczenie ..

Czy możesz podać przykład z uzasadnieniem błędnego przeliczenia "Strażnicy"?
Oraz, wiadomo, że liczby mają różne znaczenia. Jednakże jeśli to dotyczy omawianego wątku, to podaj jakiej kwestii dotyczy?
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#25 godunow

godunow

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 31 Postów
  • Lokalizacja:Rybnik

Napisano 2010-04-11, godz. 05:26

Piszesz

Do 1. - Torę zaczął pisać Mojżesz, jak też i inni po jego śmierci. Ale w ogóle, to co ma wspólnego z ustalaniem dat?

Skoro Mojżesz pisał Tore i podaje daty stworzenia świata. ( okres życia pierwszych ludzi etc) . Pytać by można w jakich podaje latach.. Na pewno nie opiera się na chronologii choćby Egiptu..

Do 2. - To zależy od kontekstu. Czy istnieją jakieś wyjątkowe liczebniki?


Co myślisz że w tamtych czasach używano systemu dziesiętnego ..?? A Liczby Rzymskie pojęcie zera to lata później.. Dokładniej rozwinięte liczeni miał Egipt.. zwłaszcza kapłani..
Ja przypomnę Izraelici to prostu lud pasterski który nie miał rozwiniętej za bardzo nauki a co za tym idzie matematyki.. A tor a to przekaz dla Izraelitów .. To musiał być pisany w zrozumiałym języku dla tego ludu..

zy możesz podać przykład z uzasadnieniem błędnego przeliczenia "Strażnicy"?

Ona cały czasz błędnie naucza.. Według jej nauk świat nie istnieje wiele więcej jak 6 tysięcy obecnych lat.. A wiemy dokładni dzisiaj że 10 lat przed Chrystusem istnieją już pierwsze cywilizacje.. A samo obliczanie dat czego kolwiek na podstawie Biblii już wydaje się być grubym nieporozumieniem..

Użytkownik godunow edytował ten post 2010-04-11, godz. 09:50

Gdy by nawet my sami albo anioł z nieba głosił Wam inną Dobrą nowinę od tej którą my wam przekazaliśmy !! Niechaj będzie przeklęty na wieki

#26 agent terenowy:)

agent terenowy:)

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 284 Postów

Napisano 2010-04-11, godz. 09:46

Je[li chcemy zacz od bitwy od Karkemisz, to musimy zdecydowa jaki sposób datowania chcemy u|y. Przy ró|nych sposobach od 605 pne zgubi si lub doda par lat.
Kto przyjmuje pomazańca jako pomazańca, otrzyma nagrodę pomazańca. (por. Mat 10, 41).

#27 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2010-04-11, godz. 12:35

Co myślisz że w tamtych czasach używano systemu dziesiętnego ..?? A Liczby Rzymskie pojęcie zera to lata później.. Dokładniej rozwinięte liczeni miał Egipt.. zwłaszcza kapłani..
Ja przypomnę Izraelici to prostu lud pasterski który nie miał rozwiniętej za bardzo nauki a co za tym idzie matematyki..

Wolałbym konkretny przykład porównawczy, niż podanie jedynie odmiennych systemów liczenia matematycznego. Bo zgadzam się, że biblijne przeliczenia nie stanowią równoważnika dzisiejszym, ale szczególnie te sprawozdania z przed potopu. Bo ludzie żyli po 900 dzisiejszych lat? Trochę dziwne. Ale ja bym się nie dopatrywał takiej różnicy w systemach liczeń matematycznych, lecz w kanwie cyklów astronomicznych. Mianowicie inny jest czas obiegu Merkurego, Wenus, itd., czy, Księżyca, Syriusza lub innych obiektów na podstawie których to okrążeń (z punktu obserwatora ziemskiego) ustalano rok.

Ona [Strażnica] cały czasz błędnie naucza.. Według jej nauk świat nie istnieje wiele więcej jak 6 tysięcy obecnych lat.. A wiemy dokładni dzisiaj że 10 lat przed Chrystusem istnieją już pierwsze cywilizacje.. A samo obliczanie dat czego kolwiek na podstawie Biblii już wydaje się być grubym nieporozumieniem..

Nie wiem skąd bierzesz takie nieprawdziwe informacje. Być może w swych początkach pod szyldem "Badaczy Pisma Świętego", ale nie obecnie. Jeśli coś podajesz, to uwiarygodniaj jakimś dowodem a nie, bo tam coś, ktoś klepał trzy po trzy. W ten właśnie sposób tworzy się nieprawdziwe wyobrażenia o kimś lub czymś.

Zacytuję Ci więc fragmenty z książki ,,Jak powstało życie ..." str. 26

3 Z pierwszego fragmentu Księgi Rodzaju wynika, że Ziemia mogła istnieć miliardy lat przed pierwszym ,,dniem" stwarzania, chociaż nie jest powiedziane, jak długo to trwało.

Natomiast w podtytule: Jak długo trwał jeden ,,dzień" stwarzania?, wyjaśniono różne znaczenia słowa "dzień" np. od rana do wieczora, 24 godz., dzień żniwa, dzień zimy, jak 1 000 lat, oraz najistotniejsze fragmenty:

4 W Rodzaju 2:4 wszystkie okresy stwarzania są nazwane jednym ,,dniem":
5 ,,Dzień; często ma on znaczenie czasu w sensie ogólnym albo jakiegoś długiego okresu; cały rozważany okres (...) Słowem dzień oznacza się także określoną porę roku albo czas, w którym dzieje się coś nadzwyczajnego.
7 Wypływa stąd chyba rozsądny wniosek, że ,,dni" stwarzania również mogły obejmować długie okresy, trwające całe tysiąclecia.


Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#28 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2010-04-17, godz. 08:14

Natomiast w podtytule: Jak długo trwał jeden ,,dzień" stwarzania?, wyjaśniono różne znaczenia słowa "dzień" np. od rana do wieczora, 24 godz., dzień żniwa, dzień zimy, jak 1 000 lat, oraz najistotniejsze fragmenty:



jak dlugo trwal dzien stwarzanie?

moze z pomoca przyjda wam przykazania. 2 moj 20
owocnego czytania

Użytkownik pawel77 edytował ten post 2010-04-17, godz. 08:15

UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#29 piotrz

piotrz

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 349 Postów
  • Gadu-Gadu:9115170
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nowy Sącz

Napisano 2010-12-01, godz. 11:13

Jeśli chodzi o przebywanie w Egipcie trafiłem kiedyś na taki artykuł

http://www.lamblion....religious18.php

Książka jest sprzed 10 lat więc nie wiem czemu jeszcze nikt się tym na polski nie zainteresował. Okazuje się, że jak się poprzesuwa troche hisotryczne datowania, w tym te już ustaone przez różne autorytety to otrzymuje się pełną zgodność biblijną i pozabiblijną, a takż niezrozumiałe zdania z różnych źródłe znajdują swoje wyjaśnienie w odniesieniu do ludu izraelaskiego, który według nowego datowania zaczyna istnieć w czasie pisania tych dokumentów. 

Niestety nie mam czasu na tłumaczenie całości. Może ktoś znający angielski i historię starożytną to przejrzeć?? Wygląda na to, że to ciekawe podejście. Być może zostało odrzucone przez innych naukowców, jako coś nowego i rewolucyjnego w stosunku do poprzednich ustaleń, ale niekoniecznie złe... nie znam daleszgo lostu tej książki, czy krytyki jej. TO jedyne źródło na jakie trafiłem + Amazon (wydanie kwieicien 2001)



Nie tylko świadkowie mówią o 215 latach w Egipcie. Adwentysci też.Pasuje to do cztarech pokoleń.
A od kiedy Mojżesz liczył 430 lat, czy od Ismaela, czy od początku niewoli, to się spytam, jak go spotkam.:)
Obie wersje sa prawdopodobne.


Jest też w tym artykule wyjmieniona dlaczego 215 lat jest bardziej poprawnym datowanie pobytu Izraela w Egipcie,... 


430 lat może być liczone od wejścia do Kanaanu, a nie do Egiptu.

Septuaginta, Józef Flawiusz, i Samarytańska wersja Tory podaję lata niewoli na 215 (za linkowanym artykułem)

Dodane: troche tu zamieszałem w tym ostatnim zdaniu. Te trzy źródła liczą 430 lat od wejścia Izraela do Kanaanu. 


Użytkownik piotrz edytował ten post 2010-12-01, godz. 12:45





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych