Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy Saul miał kontakt ze zmarłym Samuelem?


  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#21 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-05, godz. 21:51

panowie ale do tematu
nie mam przed soba biblii wiec nie bedzie cytatu ale..
co mowi czarownica? widze postac wychodzaca z ziemii...
w zwiazku z tym mam pytanie do katolikow a zwlaszcza do lantisa. jak to jest z wasza wiara w zycie pozagrobowe. ponoc czlowiek po smierci otrzymuje nagrode albo kare- prawda czy falsz? jesli sie myle to mnie poprawcie.
ale do tematu
gdzie po smierci dostal sie samuel
czy do nieba czy do piekla?
prosze o krotka odpowiedz
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#22 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2006-05-05, godz. 22:06

gdzie po smierci dostal sie samuel
czy do nieba czy do piekla?
prosze o krotka odpowiedz


Do Hadesu.
Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl

#23 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-05-06, godz. 09:35

Lantis
nie do hadesu, ale do szeolu, to był przecież hebrajczyk nie grek
:D :D :D
Czesiek

#24 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2006-05-06, godz. 10:10

Lantis
nie do hadesu, ale do szeolu, to był przecież hebrajczyk nie grek
:D :D :D

Dla mnie to jest to samo Hades(gr.)=Szeol(hebr.)=Otchłań=Kraina umarłych itd., ale fakt, że w tym przypadku powienienem użyć terminu Szeol :)
Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl

#25 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-06, godz. 10:54

W sprawie życia po śmierci jest tak:

Przed Jezusem wszyscy ludzie hurtowo szli do piekła. Za zerwanie owocu z Drzewa Mądrości. Jednak piekło piekłu nierówne - niektórzy cierpieli tam bardziej, inni mniej, jeszcze inni wcale. Niektórzy, prawi ludzie (zaryzykuję twierdzenie, że wyłącznie Żydzi :) ) szli do nieba, w drodze wyjątku. Kilka osób zostało też wniebowziętych.

Po ofierze Jezusa sytuacja się zmieniła. Od teraz każdy chrześcijanin idzie do nieba (chyba, że zgrzeszył). Jezus poszedł głosić ewangelię duchom zamkniętym w więzieniu, czyli wydobył z piekła (Szeolu) dusze uwięzionych tam ludzi. Ludzie idą do nieba, ale czekają także na zmartwychwstanie. Po zmartwychwstaniu będą dalej mogli być w niebie (przy Bogu), ale z ciałami, trochę tak, jak Jezus. W tym momencie konstytuuje się także piekło. To dawny Szeol, ale teraz nie ma już stamtąd drogi wyjścia. Nie będzie drugiego zbawienia.

Nauka o czyśćcu opiera się na drugiej księdze machabejskiej, którą Marcin Luter wyrzucił z Biblii, więc Świadkowie pewnie nie zaakceptują argumentacji stamtąd.

#26 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-06, godz. 11:24

A nie pisze tam gdzieś w Biblii, że człowiek po prostu idzie do piachu? Śpi i czeka na zmartwychwstanie? Przez te kilkanaście wieków a la chrześciajństwa, zbyt wiele dziwnych rzeczy pojawiło się w tych społecznościach.

pzdr. :)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#27 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-06, godz. 12:51

gdzie po smierci dostal sie samuel
czy do nieba czy do piekla?
prosze o krotka odpowiedz


Do Hadesu.

lantis a co to jest hades lub szeol w mysl katolickiej nauki?
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#28 saraj

saraj

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 245 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2006-05-08, godz. 16:22

Skoro w/g nauki WTS-u człowiek jako dusza przestaje całkowicie istnieć po śmierci to po co Bóg w Pwt.18:11 zakazywał kontaktować się z umarłymi ? Czyżby nie wiedział ,że nie istnieją?

"Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary;(11) nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych.”

Proszę zwrócić uwagę ,że użyto tu odrębnie wyrazu "duchów" jak równiez "umarłych" i jest tak w każdym przekładzie oprócz PNŚ.

pzdr.

#29 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-09, godz. 19:18

Skoro w/g nauki WTS-u człowiek jako dusza przestaje całkowicie istnieć po śmierci to po co Bóg w Pwt.18:11 zakazywał kontaktować się z umarłymi ? Czyżby nie wiedział ,że nie istnieją?    "Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary;(11) nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych.”    Proszę zwrócić uwagę ,że użyto tu odrębnie wyrazu "duchów" jak równiez "umarłych" i jest tak w każdym przekładzie oprócz PNŚ.    pzdr.



witaj tak na szybko Pawel mowi ze pokarmy skladane bozkom sa skladane w rzeczywistosci demonom bo innych bogow nie ma podobnie jestz tym co napisalas zmarli spia w prochu ziemii i czekaja na zmartwychwstanie a ci co sie do nich zwracaja, zwracaja sie naprawde do demonow przynajmniej tak mysle co ty na to?
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#30 Ilyad

Ilyad

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 76 Postów

Napisano 2006-05-15, godz. 06:02

Terebint napisał:

A nie pisze tam gdzieś w Biblii, że człowiek po prostu idzie do piachu? Śpi i czeka na zmartwychwstanie? Przez te kilkanaście wieków a la chrześciajństwa, zbyt wiele dziwnych rzeczy pojawiło się w tych społecznościach

.

Niestety nie. Biblia wyraźnie naucza że umarli po śmierci idą do konkretnego miejsca - "Krainy Umarłych" - Szeolu. To coś więcej niż alegoria. :
Kazn. 9:10
10. Na co natknie się twoja ręka, abyś to zrobił, to zrób według swojej możności, bo w krainie umarłych, do której idziesz, nie ma ani działania, ani zamysłów, ani poznania, ani mądrości.
(BW)
Znajdują się tam w stanie przypominającym ziemski sen. Umarli przebywają tam do Dnia Sądu, który rozstrzygnie o ich późniejszym życiu bądź śmierci. Chyba że ktoś w między czasie OBUDZI takiego ze snu. Np. medium - jak było w przypadku Samuela, lub Bóg - jak mogło być w przypadku Eliasza i Mojżesza, rozmawiających z Jezusem. Jakiś czas temu założyłem podobny wątek na forum "Na Straży" - zainteresowanym podaję niżej link:
http://www.forum.nas...highlight=#9447

Pozdrawiam Pokojem Bożym

#31 Ilyad

Ilyad

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 76 Postów

Napisano 2006-05-15, godz. 06:19

Czesiek napisał:

Marcinie
odpowiedź jest prosta, podsłuchał Samuela, co mówił do saula, kiedy jeszcze żył.


Niestety myśląc w taki sposób, MUSISZ ZAKŁADAĆ że pisarz 1 Sam. BYŁ W BŁĘDZIE, ponieważ w jego przekonaniu medium rozmawiało z SAMUELEM, nie z DEMONEM podającym się za niego. To ryzykowne stanowisko: zakładać że NATCHNIONY PRZEZ BOGA autor był ZWIEDZIONY PRZEZ SZATANA. ;)

Pozdrawiam Pokojem Bożym

#32 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-15, godz. 07:09

Niestety myśląc w taki sposób, MUSISZ ZAKŁADAĆ że pisarz 1 Sam. BYŁ W BŁĘDZIE, ponieważ w jego przekonaniu medium rozmawiało z SAMUELEM, nie z DEMONEM podającym się za niego. To ryzykowne stanowisko: zakładać że NATCHNIONY PRZEZ BOGA autor był ZWIEDZIONY PRZEZ SZATANA.



nie koniecznie moze gdyby istnial cudzyslow to pisarz by go uzyl. odsylam ciebie do
przypowiesci o bogaczu i Lazarzu. pointa tej przypowiesci jest ze wyrocznia jest prawo i prorocy.

lk 16


Był kiedyś pewien bogaty człowiek. Ubierał się w purpurę i bisior i ucztował hucznie każdego dnia.(20) A przed bramą jego [domu] leżał biedak, imieniem Łazarz, cały pokryty wrzodami.(21) Jakże chętnie posiliłby się on choćby okruchami ze stołu bogacza! Lecz tylko psy przychodziły i lizały jego rany.(22) I oto umarł żebrak. Wtedy pojawili się aniołowie i zanieśli go na łono Abrahama. Potem umarł także bogacz i został pochowany.(23) A znajdując się w Otchłani i cierpiąc bardzo, podniósł oczy, zobaczył w oddali Abrahama i Łazarza na jego łonie.(24) I zawołał: Ojcze Abrahamie, zlituj się nade mną i przyślij Łazarza, żeby choć umoczył koniec swojego palca w wodzie i zwilżył mi język, bo strasznie cierpię w tym ogniu.(25) Abraham zaś powiedział: Synu, przypomnij sobie, jakie to wielkie dobra otrzymałeś za życia swego, podczas gdy Łazarz doznawał równie wielkiej nędzy. Teraz jest na odwrót: on doznaje pociechy, a ty cierpisz męki.(26) Istnieje przy tym ogromna przepaść między nami i wami, tak że ci, którzy chcieliby stąd przejść do was - nie mogą, ani stamtąd nikt nie może tu przybyć.(27) Wtedy tamten powiedział: Proszę cię tedy, ojcze, poślij go do domu mojego ojca,(28) gdzie mam pięciu braci. Niech ich przestrzeże, żeby i oni nie dostali się przypadkiem na to miejsce męki.(29) Lecz Abraham odrzekł: Mają przecież Mojżesza i Proroków! Niech ich słuchają.(30) A on na to: Nie, ojcze Abrahamie! Gdyby ktoś z umarłych poszedł do nich, to by pokutowali.(31) Lecz on rzekł: Jeżeli nie słuchają Mojżesza i Proroków, to nawet przez kogoś powstałego z martwych nie dadzą się przekonać.”






J 11:41-44 Br „Jezus wzniósł oczy ku górze i tak się modlił: Ojcze, dziękuję Ci, żeś Mnie wysłuchał.(42) Wiedziałem, że zawsze Mnie wysłuchujesz. Powiedziałem to jednak ze względu na zebranych tu ludzi, aby uwierzyli, żeś Ty Mnie posłał.(43) A gdy to powiedział, zawołał donośnym głosem: Łazarzu, wyjdź z grobu!(44) I wyszedł zmarły, mając ręce i nogi obwiązane opaskami, a twarz zawiniętą w chustę. Rozkazał tedy Jezus: Uwolnijcie go z więzów i pozwólcie mu chodzić.”


i co lazarz powiedzial? opowiadal jak bylo w zaswiatach?

gdzie sie znajdowal lazarz piekle czysccu czy niebie?

jeszcze slowko do tego co mowi bogacz

A on na to: Nie, ojcze Abrahamie! Gdyby ktoś z umarłych poszedł do nich, to by pokutowali


Jezus wzbudza lazarza i co robia zydzi

J 11:47-53 Br „Wtedy arcykapłani i faryzeusze zwołali Najwyższą Radę i pytali: Co mamy robić, bo przecież ten człowiek czyni wiele znaków?(48) Jeżeli Go pozostawimy w spokoju, to w końcu wszyscy w Niego uwierzą, a wtedy przyjdą Rzymianie i zniszczą nie tylko nasze święte miejsce, lecz także cały naród.(49) Wówczas to jeden z nich, imieniem Kajfasz, pełniący w owym roku funkcję najwyższego kapłana, rzekł do nich: Wy nic nie rozumiecie i nie pomyśleliście o tym,(50) że lepiej będzie, ażeby jeden człowiek umarł za lud, niżby miał zginąć cały naród.(51) Nie powiedział jednak tego sam od siebie, ale będąc najwyższym kapłanem w owym roku [mimo woli] wygłosił proroctwo, zgodnie z którym Jezus miał umrzeć za naród,(52) i więcej: nie tylko za naród, lecz i po to, aby wszystkie rozproszone dzieci Boże znów zgromadzić w jedno.(53) Jeszcze tego samego dnia zapadła więc decyzja, żeby Go zgładzić.”

Ilyad

gdzie twoim zdaniem przebywal samuel

milego dnia do pracy czas
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#33 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-15, godz. 07:10

czy ktos wie co mowi mojzesz na temat kontaktowania sie ze zmarlymi?
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#34 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-05-15, godz. 07:15

czy ktos wie co mowi mojzesz na temat kontaktowania sie ze zmarlymi?


Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych (Pwt 18:10-11, BT)

Nie będziecie się zwracać do wywołujących duchy ani do wróżbitów. Nie będziecie zasięgać ich rady, aby nie splugawić się przez nich. Ja jestem Pan, Bóg wasz! (Kpł 19:31, BT)


Choć Izraelitom zabroniony był kontakt z duchami zmarłych to jednak nie oznacza to, że nie mogły one ukazywać się. To właśnie kategoryczny zakaz zwracania się Izraelitów do duchów o pomoc (Pwt 18:11; Kpł 19:31, 20:27) zakłada ich wiarę w egzystencję dusz zmarłych. Jak można bowiem zabronić zwracania się do duchów zmarłych, gdyby one w ogóle nie istniały?

Zapraszam też do wątku: http://watchtower.or...?showtopic=3717
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#35 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2006-05-15, godz. 08:04

Jak można bowiem zabronić zwracania się do duchów zmarłych, gdyby one w ogóle nie istniały?

racja, jet zakaz, to znaczy że jest możliwość zwracania się do duchów.
Zakaz jest po to żeby nie niepokoić zmarłych, niech śpią.
pozdrawiam.
pozdrawiam Andrzej

#36 Ilyad

Ilyad

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 76 Postów

Napisano 2006-05-15, godz. 09:37

Pawel77 napisał:

nie koniecznie moze gdyby istnial cudzyslow to pisarz by go uzyl


Cieniutki dowód na poparcie tezy że duchem był demon, nie uważasz ?. B) W taki sposób można dowieść że to nie Dawid pokonał Goliata, tylko był to np. syn Saula , Jonatan tylko był PRZEBRANY za Dawida. <_< A może to wcale nie Pan Jezus umarł na krzyżu, tylko był to np. Judasz, tyko BYŁ PRZEBRANY za Pana Jezusa ? <_< Nie bracie ! Taki sposób myślenia prowadzi tylko do ABSURDU i w konsekwencji na MANOWCE ! Z 1. Sam. płynie więcej nauki:
- Saul WIERZYŁ w możliwość kontaktowania się z umarłymi. Powiedział do medium: "Samuela mi wywołaj."
- w swoim poglądzie raczej nie był odosobniony.
- gdyby NATCHNIONY AUTOR ks. Samuela był przekonany o możliwości kontaktowania się z duchami zmarłych, swoje sprawozdanie napisałby DOKŁADNIE Tak, JAK JEST NAPISANE.
- gdyby autor nie wierzył w możliwość takiego kontaktu, Z PEWNOŚCIĄ dałby temu wyraz MÓWIĄC OTWARCIE ŻE DUCHEM BYŁ DEMON ! Autor ks. Hioba w natchnieniu Ducha opisał nam WYRAŹNIE co kryło się za tragedią, jaka spotkała rodzinę Hioba, nawet gdy sam Hiob myślał że to Bóg go tym nieszczęściem dotknął (Hioba 1:12-13). Apostoł Paweł gdy spotkał dziewczynę "mającą ducha wieszczego" pod wpływem Ducha Świętego OD RAZU ZORIENTOWAŁ SIĘ W SYTUACJI co kryje się POD POZOREM prawdy (Dz. Ap 16:16-18)! Czyszby autorowi 1 Sam. trochę.....brakowało tego samego ducha, skoro KŁAMSTWA zwietrzyć nie potrafił ?

Biblia twierdzi: " I RZEKŁ SAMUEL"
Ty zaś twierdzsz: "TO BYŁ DEMON"

Jedno twierdzenie jest prawdziwe DRUGIE FAŁSZYWE. Odrzucenie natchnionego tekstu jest NARUSZENIEM PISMA, ( "Pismo NIE MOŻE BYĆ NARUSZONE" Jan 10:35), dlatego jest dla mnie nie do przyjęcia. Zastanów się do czego prowadzi takie rozumowanie.:
- Apostołowie nauczają że ST ma służyć "do WYKRYWANIA BŁĘDÓW" w wierzeniach chrześcijan,
- jezeli autor 1 Samuela byl w bledzie, to jak jego wypowiedz moze sluzyc DO WYKRYWANIA BLEDOW (2 Tym 3:16), skoro WPROWADZA W BLAD CZYTELNIKOW ?
Tam jest napisane ZE TO BYL SAMUEL. Napisane to zostalo dla naszego pouczenia, nie zas po to aby nas wprowadzic w błąd. :)

odsylam ciebie do
przypowiesci o bogaczu i Lazarzu. pointa tej przypowiesci jest ze wyrocznia jest prawo i prorocy.


Historia Bogacza i łazarza nie tłumaczy 1 Samuela. Odczytujesz teksty tam zawarte całkowicie sprzecznie z intencją pisarza a co za tym idzie AUTORA całej Biblii ! Zastanów się nad tym. Poczytaj też trochę o hermeneutyce.

i co lazarz powiedzial? opowiadal jak bylo w zaswiatach?


Nie opowiedał, bo był w stanie nieświadomości, przypominającym nasz sen:

Mat. 9:24
24. Rzekł: Odejdźcie, bo nie umarła dziewczynka, lecz śpi. I naśmiewali się z niego.

Jan. 11:11-13
11. To powiedział, a potem rzekł do nich: Łazarz, nasz przyjaciel, zasnął; ale idę zbudzić go ze snu.
12. Tedy rzekli uczniowie do niego: Panie! Jeśli zasnął, zdrów będzie.
13. Ale Jezus mówił o jego śmierci; oni zaś myśleli, że mówił o zwykłym śnie.

1 Kor. 15:6
6. Potem ukazał się więcej niż pięciuset braciom naraz, z których większość dotychczas żyje, niektórzy zaś zasnęli;

1 Tes. 4:13-15
13. A nie chcemy, bracia, abyście byli w niepewności co do tych, którzy zasnęli, abyście się nie smucili, jak drudzy, którzy nie mają nadziei.
14. Albowiem jak wierzymy, że Jezus umarł i zmartwychwstał, tak też wierzymy, że Bóg przez Jezusa przywiedzie z nim tych, którzy zasnęli.
15. A to wam mówimy na podstawie Słowa Pana, że my, którzy pozostaniemy przy życiu aż do przyjścia Pana, nie wyprzedzimy tych, którzy zasnęli.
(BW)

Dobrze wiesz że mogę cytować dalej, tylko po co ? Zastanów się: wielu pisarzy Biblii twierdziło że ŚMIERĆ JEST SNEM, nie ANIHILACJĄ.

gdzie sie znajdowal lazarz piekle czysccu czy niebie?


Mówiąc językiem Biblijnym :W KRAINIE UMARŁYCH. Pisarze Biblii postrzegali śmierć bardziej jako stan OCZEKIWANIA, nie ANIHILACJI:
Job. 14:13-14
13. Obyś mnie ukrył w krainie umarłych, schował mnie, aż uśmierzy się twój gniew, wyznaczył mi kres, a potem wspomniał na mnie!
14. Gdy człowiek umiera, czy znowu ożyje? Przez wszystkie dni mojej służby będę oczekiwał, aż nadejdzie zmiana.

Tak ulubiony przez SJ werset przecież jasno o tym mówi:
Kazn. 9:10
"... w krainie umarłych, do której idziesz, nie ma ani działania, ani zamysłów, ani poznania, ani mądrości."
(BW)

gdzie twoim zdaniem przebywal samuel


Patrz na wersety wyżej. One jasno o tym mówią. Do czasu obudzenia przez medium Samuel przebywał w Szeolu (Krainie Umarłych). Medium obudziło go ze snu:
1 Sam. 28:15
15. Zatem rzekł Samuel do Saula: Przecz mi nie dasz pokoju, WZBUDZAJĄC MNIE ? Odpowiedział mu Saul: Jestem uciśniony bardzo, gdyż Filistynowie walczą przeciwko mnie, a Bóg odstąpił odemnie, i nie odpowiada mi więcej, ani przez proroki, ani przez sny; przetoż przyzwałem cię, abyś mi oznajmił, co mam czynić.
(BG)

Nie wierzę w nieśmiertelność duszy.

Pozdrawiam Pokojem Bożym

#37 quster

quster

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 47 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-15, godz. 19:08

Taka mała dygresja i szczegół, który należy wziąć pod uwagę omawiając ten temat. Co medium wywołało? Zobaczmy wersety

1 Sam. 28:13-14

13. I rzekł jej król: Nie bój się; cóżeś widziała? I rzekła niewiasta do Saula: Widziałam bogi występujące z ziemi.(BG)

PNŚ - "Widzidzę boga wychądzącego z ziemi"

Kiedyś spotkałem się z tym argumentem, ale moje spojrzenie na ten temat nie jest sprecyzowane.

Co myślicie ?

#38 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-05-15, godz. 20:00

ciekawe, że Żydzi także wierzyli, że to Samuel ukazał sie Saulowi. Oto przykład wzięty np. z księgi Mądrości Syracha, która powstała w III wieku p.n.e.:

Syr 46:13-20 BT „Umiłowany przez swego Pana, Samuel, prorok Pański, ustanowił królestwo i namaścił władców nad Jego ludem.(14) Według Prawa Pańskiego sądził zgromadzenie, nawiedził bowiem Pan Jakuba.(15) Przez swą prawdomówność okazał się rzeczywiście prorokiem, a prawdziwość widzenia uznana została dzięki jego słowom.(16) Wezwał Pana Wszechmogącego, ofiarując Mu jagnię jeszcze ssące, gdy zewsząd na niego nacierali wrogowie.(17) I zagrzmiał Pan z nieba, a w potężnym echu dał słyszeć swój głos;(18) starł zwierzchników nieprzyjacielskich i wszystkich książąt Filistynów.(19) Przed czasem spoczynku wiecznego oświadczył przed Panem i Jego pomazańcem: Pieniędzy ani niczego, ani sandałów od nikogo nie wziąłem. I nikt go nie mógł oskarżyć.(20) A nawet po swym zaśnięciu prorokował, oznajmił los królowi i z [głębi] ziemi głos swój podniósł w przepowiedni, by usunąć nieprawość ludu.”

Gdyby natchniony pisarz nie wierzył w mozliwość kontaktowania się z umarłymi, to z pewnością dałby temu wyraz pisząc owo sprawozdanie a tego jak wiemy nie zrobił. Z jego opowiadania wynika, że osobą rozmawiająca z Saulem był rzeczywiście duch Samuela. Teksty biblijne mówią jasno i wyraźnie, iż był to autentyczny Samuel. Na koniec dodam jeszcze jeden ciekawy dowód

1Sm 15:35 Bw „A Samuel nie oglądał już Saula do dnia swojej śmierci i bolał Samuel nad Saulem. Pan zaś żałował, iż uczynił Saula królem nad Izraelem.”

Dziwne! Dlaczego w tym wersecie jest napisane "do dnia swojej smierci"? Nie wystarczyłoby proste "juz nigdy nie widział"? Werset sugeruje, że Samuel zobaczył Saula po swojej śmierci: czyżby było to właśnie u kobiety wywołującej duchy zmarłych? :P
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#39 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-15, godz. 20:32

witajcie

iliad napisal

Cieniutki dowód na poparcie tezy że duchem był demon, nie uważasz ?.  W taki sposób można dowieść że to nie Dawid pokonał Goliata, tylko był to np. syn Saula , Jonatan tylko był PRZEBRANY za Dawida.  A może to wcale nie Pan Jezus umarł na krzyżu, tylko był to np. Judasz, tyko BYŁ PRZEBRANY za Pana Jezusa ?  Nie bracie ! Taki sposób myślenia prowadzi tylko do ABSURDU i w konsekwencji na MANOWCE !


1Sm 28:3 Bw „Samuel już umarł i cały lud izraelski odbył po nim żałobę, i pochowali go w Ramie, rodzinnym jego mieście. Saul zaś usunął z kraju wywołujących duchy i wróżbitów.”

Koh 9:5-10 Bg „Boć ci, co żyją, wiedzą, że umrzeć mają; ale umarli o niczem nie wiedzą, i nie mają więcej żadnej zapłaty, gdyż w zapamiętanie przyszła pamiątka ich.(6) Owszem i miłość ich, i zazdrość ich i nienawiść ich już zginęła, a nie mają więcej działu na wieki we wszystkiem, co się dzieje pod słońcem.(7) Idźże tedy, jedz z radością chleb twój, a pij z dobrą myślą wino twoje; albowiem już wdzięczne są Bogu sprawy twoje.(8) Na każdy czas niech będą szaty twoje białe, a olejku na głowie twojej niech się nie przebiera.(9) Zażywaj żywota z żoną, którąś umiłował, po wszystkie dni żywota marności twojej, któreć dał Bóg pod słońcem po wszystkie dni marności twojej; boć ten jest dział twój w żywocie twoim i w pracy twojej, którą podejmujesz pod słońcem.(10) Wszystko, co przedsięweźmie ręka twoja do czynienia, czyń według możności twojej, albowiem niemasz żadnej pracy, ani myśli, ani umiejętności, ani mądrości w grobie, do którego ty idziesz.”

mam w zwiazku z tym pytanie
samuel wiedzial co stanie sie z saulem? jesli tak to skad o tym wiedzial?


co stalo sie po smierci z samuelem
tzn z cialem, dusza i duchem?


Nie bracie ! Taki sposób myślenia prowadzi tylko do ABSURDU i w konsekwencji na MANOWCE ! Z 1. Sam. płynie więcej nauki:  - Saul WIERZYŁ w możliwość kontaktowania się z umarłymi. Powiedział do medium: "Samuela mi wywołaj."  - w swoim poglądzie raczej nie był odosobniony.  - gdyby NATCHNIONY AUTOR ks. Samuela był przekonany o możliwości kontaktowania się z duchami zmarłych, swoje sprawozdanie napisałby DOKŁADNIE Tak, JAK JEST NAPISANE.   - gdyby autor nie wierzył w możliwość takiego kontaktu, Z PEWNOŚCIĄ dałby temu wyraz MÓWIĄC OTWARCIE ŻE DUCHEM BYŁ DEMON ! Autor ks. Hioba w natchnieniu Ducha opisał nam WYRAŹNIE co kryło się za tragedią, jaka spotkała rodzinę Hioba, nawet gdy sam Hiob myślał że to Bóg go tym nieszczęściem dotknął (Hioba 1:12-13). Apostoł Paweł gdy spotkał dziewczynę "mającą ducha wieszczego" pod wpływem Ducha Świętego OD RAZU ZORIENTOWAŁ SIĘ W SYTUACJI co kryje się POD POZOREM prawdy (Dz. Ap 16:16-18)! Czyszby autorowi 1 Sam. trochę.....brakowało tego samego ducha, skoro KŁAMSTWA zwietrzyć nie potrafił ?


za nim odpowiem na ta czesc komentarza zapytam sie jeszcze zydow



Jedno twierdzenie jest prawdziwe DRUGIE FAŁSZYWE. Odrzucenie natchnionego tekstu jest NARUSZENIEM PISMA, ( "Pismo NIE MOŻE BYĆ NARUSZONE" Jan 10:35), dlatego jest dla mnie nie do przyjęcia. Zastanów się do czego prowadzi takie rozumowanie.:   - Apostołowie nauczają że ST ma służyć "do WYKRYWANIA BŁĘDÓW" w wierzeniach chrześcijan,  - jezeli autor 1 Samuela byl w bledzie, to jak jego wypowiedz moze sluzyc DO WYKRYWANIA BLEDOW (2 Tym 3:16), skoro WPROWADZA W BLAD CZYTELNIKOW ?   Tam jest napisane ZE TO BYL SAMUEL. Napisane to zostalo dla naszego pouczenia, nie zas po to aby nas wprowadzic w błąd.


J/W


QUOTE    odsylam ciebie do   przypowiesci o bogaczu i Lazarzu. pointa tej przypowiesci jest ze wyrocznia jest prawo i prorocy.        Historia Bogacza i łazarza nie tłumaczy 1 Samuela. Odczytujesz teksty tam zawarte całkowicie sprzecznie z intencją pisarza a co za tym idzie AUTORA całej Biblii ! Zastanów się nad tym. Poczytaj też trochę o hermeneutyce.



jasne ze nie tlumaczy, pokazuje natomiast co sie dzialo po zwartwychwzbudzeniu
a co sie stalo?
facet mial isc sie najesc i tyle z jego opowiesci o zaswiatach



QUOTE    i co lazarz powiedzial? opowiadal jak bylo w zaswiatach?       Nie opowiedał, bo był w stanie nieświadomości, przypominającym nasz sen:



wyjasnij prosze
samuel opowiada o przyszlosci saula
lazarz zas byl wstanie nieswiadomosci?


Nie opowiedał, bo był w stanie nieświadomości, przypominającym nasz sen:    Mat. 9:24   24. Rzekł: Odejdźcie, bo nie umarła dziewczynka, lecz śpi. I naśmiewali się z niego.



i co dziweczynka spala?

obudzila by sie gdyby Jezus jej nie wzbudzil?

Jan. 11:11-13   11. To powiedział, a potem rzekł do nich: Łazarz, nasz przyjaciel, zasnął; ale idę zbudzić go ze snu.   12. Tedy rzekli uczniowie do niego: Panie! Jeśli zasnął, zdrów będzie.   13. Ale Jezus mówił o jego śmierci; oni zaś myśleli, że mówił o zwykłym śnie.



Jezus sam wyjasnia
Lazarz UMARL
kiedy mial byc zmartwychwzbudzony?
odpowiada jego siostra
Panie wiem ze zmartywchwstanie w dniu ostatecznym


1 Kor. 15:6   6. Potem ukazał się więcej niż pięciuset braciom naraz, z których większość dotychczas żyje, niektórzy zaś zasnęli;



czy oni spali?
czy umarli?

1 Tes. 4:13-15   13. A nie chcemy, bracia, abyście byli w niepewności co do tych, którzy zasnęli, abyście się nie smucili, jak drudzy, którzy nie mają nadziei.   14. Albowiem jak wierzymy, że Jezus umarł i zmartwychwstał, tak też wierzymy, że Bóg przez Jezusa przywiedzie z nim tych, którzy zasnęli.   15. A to wam mówimy na podstawie Słowa Pana, że my, którzy pozostaniemy przy życiu aż do przyjścia Pana, nie wyprzedzimy tych, którzy zasnęli.   (BW)



spali czy umarli
czy potrzebuja zmartwychwzbudzenia czy obudzenia?


Dobrze wiesz że mogę cytować dalej, tylko po co ? Zastanów się: wielu pisarzy Biblii twierdziło że ŚMIERĆ JEST SNEM, nie ANIHILACJĄ.


wiem czy tylko to rozumiesz co cytujesz?



reszta jutro
;)
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#40 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-15, godz. 22:20

tak do myslenia


1. W całym Starym Testamencie znajdujemy wyraźne Boże polecenie, aby spirytyści zostali wydaleni z ziemi Izraelitów i skazani na śmierć. Słowo Boże demaskuje wszystkie rodzaje spirytualizmu i określa je jako dzieło demonów i siły szatańskie (zob. 5 MOJŻ. 18,10-14; IZAJ. 47,13.14).
2. Saul odrzucił wcześniej radę proroka Samuela. Poszukiwał Boga i nie otrzymał odpowiedzi 1 SAM. 28,6. Poszukiwał wróżki z Endor, ponieważ nie otrzymał odpowiedzi od Pana. Saul nie zobaczył Samuela. Zwróć szczególną uwagę na stwierdzenie, które znajdujemy w Biblii — wróżka widziała „nadludzką istotę wychodzącą z ziemi” (w. 13), a Saul „poznał”, że to był Samuel 1 SAM. 28,14. Ponieważ „umarli nic nie wiedzą” (KAZN. 9,5), szatan urządza maskaradę, naśladując zarówno kształt, jak i głosy zmarłych osób (patrz OBJ. 16,14).
3. Ostatecznym wynikiem wizyty Saula u wróżki w Endor nie była skrucha, wyznanie grzechów i życie, ale rozpacz, zniechęcenie i śmierć 1 SAM. 28,16.20.21; 31,3.4.9.10. Zwiedziony przez szatana, oddał swoją duszę demonom.






Syr 46:13-20 BT „Umiłowany przez swego Pana, Samuel, prorok Pański, ustanowił królestwo i namaścił władców nad Jego ludem.(14) Według Prawa Pańskiego sądził zgromadzenie, nawiedził bowiem Pan Jakuba.(15) Przez swą prawdomówność okazał się rzeczywiście prorokiem, a prawdziwość widzenia uznana została dzięki jego słowom.(16) Wezwał Pana Wszechmogącego, ofiarując Mu jagnię jeszcze ssące, gdy zewsząd na niego nacierali wrogowie.(17) I zagrzmiał Pan z nieba, a w potężnym echu dał słyszeć swój głos;(18) starł zwierzchników nieprzyjacielskich i wszystkich książąt Filistynów.(19) Przed czasem spoczynku wiecznego oświadczył przed Panem i Jego pomazańcem: Pieniędzy ani niczego, ani sandałów od nikogo nie wziąłem. I nikt go nie mógł oskarżyć.(20) A nawet po swym zaśnięciu prorokował, oznajmił los królowi i z [głębi] ziemi głos swój podniósł w przepowiedni, by usunąć nieprawość ludu.”



mirku czy zydzi madrosci syracha uznawali za natchnione

jesli tal lub nie to dlaczego?
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych