Skocz do zawartości


Zdjęcie

Badania (OBOP, CBOS)


  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-09-04, godz. 17:07

Badanie uwzględniające stosunek do świadków Jehowy:

Mniejszości wyznaniowe w Polsce w świadomości społecznej, pdf


Inne badania uwzględniające stosunek do mniejszości wyznaniowych:

Dystans społeczny czy tolerancja i otwartość? Postawy wobec wyznawców prawosławia, protestantyzmu, judaizmu i islamu, pdf

Przejawy dystansu społecznego wobec innych narodów i religii, pdf
.jb

#2 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2008-09-04, godz. 17:36

jb ;-) przyznaj się ! dla której firmy pracujesz ? ;-) mam nadzieje, że nie dla OBOP-u ?;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#3 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2008-09-05, godz. 05:03

Wyniki mnie trochę zaskoczyły bo 72% ludzi albo ma obojętny stosunek albo pozytywny w stosunku do śJ. Pytanie zatem do śJ i ex-śJ, światusów również proszę ;) - czy wydaje mi się czy jednak świadkowie bardzo przesadzają z tymi wypowiedziami jak to ich prześladują/jemy?

Mniejsze od świadków sympatie wzbudzają ateiści, mariawici, krysznowcy i zielonoświątkowcy ;) A za najbardziej dyskryminowaną grupę wychodzą sataniści - 69% odczuwa do nich wrogość lub niechęć :P
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#4 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-09-05, godz. 05:27

Ten sondaż już kiedyś widziałem, nie wiem czy przypadkiem nie na tym forum, ale miałem takie same spostrzeżenia, co Ty Paweł. ;)

Użytkownik Terebint edytował ten post 2008-09-05, godz. 05:29

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#5 novanna

novanna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 404 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano 2008-09-05, godz. 11:25

Wyniki mnie trochę zaskoczyły bo 72% ludzi albo ma obojętny stosunek albo pozytywny w stosunku do śJ. Pytanie zatem do śJ i ex-śJ, światusów również proszę ;) - czy wydaje mi się czy jednak świadkowie bardzo przesadzają z tymi wypowiedziami jak to ich prześladują/jemy?

Mniejsze od świadków sympatie wzbudzają ateiści, mariawici, krysznowcy i zielonoświątkowcy ;) A za najbardziej dyskryminowaną grupę wychodzą sataniści - 69% odczuwa do nich wrogość lub niechęć :P


mnie nie zdziwiły te badania....
reakcje ludzi w trakcie głoszenia np. dwa, trzy lata temu były diametralnie inne niż np. 15 lat temu.
piętnaście lat temu często odczuwało się wrogość, nienawiść przy drzwiach, słyszało się rózne epitety,
a teraz.......obojętnośc, obojętność, obojętność,
żadnych krzyków, żadnych bluzgów.....kulutrka.
zmieniło się społeczeństwo polskie.
W szkołach z tego, co wiem i w pracy św. je. również coraz rzadziej spotykają się z wysmiewaniem, czy z krytyką....
jednym słowem s. j stali się w obrazku polskim czymś normalnym, zwyczajnym. Już chyba wszyscy wiedzą, ze "nikt nikogo nie zapisze do ś. j. jak sam nie będzie chciał....
tylko skoro sj nie są już prześladowani....to znaczy że nie mają już atutu w postaci wersetu z listu zdaje sie do Tymoteusza (1, czy 2...kurczę nie pamiętam), że prawdziwi czciciele mieli być prześladowani....to znaczy,że nie są religią prawdziwą? a kto jest najbardziej prześladowany? szatanisci! jaki stad wniosek? sa religią prawdziwą!!!!! :)

Użytkownik novanna edytował ten post 2008-09-05, godz. 11:26


#6 odeszłam

odeszłam

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 117 Postów

Napisano 2008-09-05, godz. 11:30

tylko skoro sj nie są już prześladowani....to znaczy że nie mają już atutu w postaci wersetu z listu zdaje sie do Tymoteusza (1, czy 2...kurczę nie pamiętam), że prawdziwi czciciele mieli być prześladowani....to znaczy,że nie są religią prawdziwą? a kto jest najbardziej prześladowany? szatanisci! jaki stad wniosek? sa religią prawdziwą!!!!! :)

Novanna, jak Cię nie lubić?:) Wniosek miodzio:)

#7 kantata

kantata

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 787 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2008-09-05, godz. 22:08

Tylko 52% respondentów miało kontakt z śJ - mało.

#8 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2008-09-06, godz. 07:00

Tylko 52% respondentów miało kontakt z śJ - mało.

To co dopiero mówić o głoszeni w dżungli amazońskiej lub chinach? Co ciekawe W. Cejrowski wspomina, że w dżungli natknął się na misjonarzy katolickich, zielonoświątkowych czy mormońskich ale nic nie wspomina o świadkach :P
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#9 alan

alan

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 114 Postów

Napisano 2008-09-06, godz. 09:21

To co dopiero mówić o głoszeni w dżungli amazońskiej lub chinach? Co ciekawe W. Cejrowski wspomina, że w dżungli natknął się na misjonarzy katolickich, zielonoświątkowych czy mormońskich ale nic nie wspomina o świadkach :P

Bo to takzwane "białe pola" i niema chętnych wśród sj aby latać po dżungli, zresztą komiczny widok brata pod krawatem i z teczuszką w dżungi
Odkupię stare publikacje z początku poprzedniego wieku (polskie lub angielski)

#10 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-09-06, godz. 14:33

Ciekawe, że tylko połowa respondentów miała do czynienia ze SJ - faktycznie mało. Inna sprawa, że częściej słyszeli o nich niż o wyznawcach Prawosławia, które jest znacznie bardziej ugruntowane kulturowo. Czyli jednak działalność SJ odbija się szerszym echem.
Inna sprawa, która mnie zaciekawiła - większość ankietowanych uważa SJ za ludzi tolerancyjnych. Dlaczego? Bo tak im się wydaje :) Czyli świadkowski PR działa bardzo sprawnie :P To są przecież kwestie, o których można się przekonać z obserwacji wewnątrz organizacji. Ale robienie dobrego wrażenia też ma swoją siłę przebicia. :)

Co do "prześladowań"... Świadkowie starszej daty mogą skwitować z uśmiechem obecne "prześladowania". A ich ciągłe podkreślanie przez świadków to nic innego jak naginanie faktów. Moim zdaniem pod tym względem sondaż jest wiarygodny. A braciszkowie przesadzają, bo tak im wygodnie ;)
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#11 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-09-29, godz. 00:30

Niektóre z istniejacych w Polsce mniejszosci wyznaniowych funkcjonuja w swiadomosci spolecznej jako sekty. Jaki jest stosunek Polaków do nich, czy postrzegane sa jako zagrozenie dla bezpieczenstwa panstwa, oraz jakie sa w swiadomosci spolecznej przyczyny wstepowania do nich?

Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w kolejnym sondażu:

Sekty w Polsce, pdf
.jb

#12 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-09-29, godz. 01:16

Moje spostrzeżenia pochodzą sprzed 19-13 lat (lata 1989-1995): bo wtedy byłem naprawdę aktywnym ŚJ...

Wówczas mówienie o niechęci czy prześladowaniach było przesadą ale niewielką. Mimo że głosiłem na wioskach nikt mnie nie pogonił z widłami, od kociaków wyzywano rzadko, ale wyczuwałem wrogość i podardę ze strony mieszkańców wsi (w miastach tolerancja).

Koresponduje to z zamieszczonym wyżej poglądem novanny, że obecnie niechęć społeczeństwa jest mniejsza niż 15 lat temu. (Tego że jest mniejsza nie potwierdzę ani nie zaprzeczę bo od wielu lat nie byłem na głoszeniu ale i novanna i ja jesteśmy zgodni że 15 lat temu niechęć społeczeństwa była widoczna).

A teraz nieco z innej strony:
czy nie sądzicie że ten sondaż jest zbyt wygładzony? Naprawdę aż 31% nie odczuwa żadnej niechęci wobec satanizmu?

I co to znaczy że 52% zetknęła się ze ŚJ? Czy to znaczy że 48% nigdy nie widziało człowieka z teczuszką pod pachą i strażnicą w ręku?
A może tylko 48% nie ma ŚJ ani w rodzinie ani w zakładzie pracy? Ale to też wydaje się mało realne, bo jednak ŚJ nie ma aż tylu aby co drugi Polak miał współpracownika lub krewnego u ŚJ.

no i aż 1/5 "zna" prawosławnych? przecież oni mieszkają na określonym terenie.

odnośnie słów Brata Jaracza o tolerancji u ŚJ: znaczy to tyle, że przeciętny ŚJ nie słyszał, aby ŚJ wyzywali księży od czarnuchów

Odnośnie PR: wiadomo, że kiedy głosiłem od domu do domu to na pytanie co sądzę o katolikach, papieżu, kapłanach nie odpowiadałem że są narzędziem diabła a kościół rzymskokatolicki to wielka nierządnica. Moi rozmówcy myśleli więc, że jestem tolerancyjny. I zapewne byli w błędzie.

#13 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-09-29, godz. 01:51

biorąc pod uwagę inne opracowania CBOS widzę że często zbyt łatwo wyciągają wnioski i że ich wnioski są błędne lub conajmniej dyskusyjne.

Przykładowo osoby praktykujące swoją religię nie interesują się dialogiem międzywyznaniowym lub są mu niechętne. Bzdura. Osoby te są świadome skali trudności. Jeśli ktoś jest niewierzący lub niepraktykujący i pamięta głównie słowa JP2 oraz okoliczność ze był on przyjmowany w różnych krajach świata (a TVP nie pokazywała aktów niechęci czy wrogości wobec papieża) to myśli sobie naiwnie że łatwo jest pogodzić inne religie. Jeśli ktoś interesuje się tematem bliżej to wie, że najtrudniejsze jest pogodzenie tego co podobne, np. katolicyzmu i prawosławia, głównie z winy małej otwartości prawosławnych. Autor nawet nie dopuszcza takich wniosków jako opcji. Nie stawia także pytań, gdzie zdaniem respondentów leży przyczyna trudności w porozumieniu międzyreligijnym.

Druga uwaga, odrębnie traktuje się badanie niechęci wobec narodów i wobec religii a nie pokuszono sie o zbadanie powiazań między tymi zjawiskami. Np. brak jest pytań czy sprzeciwiłbyś się małżeństwu córki z Żydem wyznania mojżeszowego lub (druga opcja) z Żydem wyznania rzymskokatolickiego. Respondent może prezentować np. obawę czy wnuki będą ochrzczone po katolicku, a przypisana mu będzie niechęć do narodu żydowskiego.

Sumując, sondaże CBOS są ciekawe ale płytkie i nie drążące tematu, który badają.

#14 szperacz

szperacz
  • Gadu-Gadu:12358377
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2008-09-29, godz. 06:49

I co to znaczy że 52% zetknęła się ze ŚJ? Czy to znaczy że 48% nigdy nie widziało człowieka z teczuszką pod pachą i strażnicą w ręku?
A może tylko 48% nie ma ŚJ ani w rodzinie ani w zakładzie pracy? Ale to też wydaje się mało realne, bo jednak ŚJ nie ma aż tylu aby co drugi Polak miał współpracownika lub krewnego u ŚJ.


Ta wartość - 52% - jest zastanawiająca. Jako były sekretarz zboru miałem często wrażenie, że "godzinki" były wpisywane z sufitu. Ta liczba potwierdzałaby moje przypuszczenia. Wielu ŚJ nie głosi, a tylko markuje głoszenie. Młodzież często spaceruje po ulicach zamiast pukać do drzwi. To ma wpływ np. na ilość odwiedzin ponownych. W sumie epatuje się głosicieli miliardami godzin a efekt widoczny w sondażu jest inny. Nie należy oczywiście przesadzać, ale coś w tej prawdzie szwankuje. A może to i dobrze. Dzięki takiemu podejściu do głoszenia będzie na świecie o wiele mniej tragedii.

#15 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-09-30, godz. 12:39

odnośnie słów Brata Jaracza o tolerancji u ŚJ: znaczy to tyle, że przeciętny ŚJ nie słyszał, aby ŚJ wyzywali księży od czarnuchów

Odnośnie PR: wiadomo, że kiedy głosiłem od domu do domu to na pytanie co sądzę o katolikach, papieżu, kapłanach nie odpowiadałem że są narzędziem diabła a kościół rzymskokatolicki to wielka nierządnica. Moi rozmówcy myśleli więc, że jestem tolerancyjny. I zapewne byli w błędzie.
[/quote]



Prawda. To również kwestia nabytej ogłady, która ma być wizytówką. Tak czy inaczej, jest to element propagandowy, nieco sztuczny, ale często skuteczny, o czym, moim zdaniem, świadczy również powyższy sondaż.
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#16 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2009-02-06, godz. 23:09

Informacje o badaniu przeprowadzonym na Litwie: link

Z badania wynika, że 36% ankietowanych nie chce mieszkać w sąsiedztwie świadków Jehowy, a 27% nie chce ze świadkami Jehowy pracować.
.jb

#17 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2009-02-20, godz. 00:39

Tolerancyjność młodych Podlasian - wyniki badań

Badanie wśród młodzieży w wieku 19-24 lata przeprowadziła grupa socjologów związanych z Uniwersytetem Warszawskim.

Na liście mniejszości, do których Podlasianie mają największy dystans znaleźli się: Romowie, Czeczeni, muzułmanie, Świadkowie Jehowy i homoseksualiści. Dość wysoki poziom uprzedzeń jest także wobec Żydów. Przedstawicieli tych grup niechętnie widzieliby młodzi ludzie wśród najbliższej rodziny.


.jb

#18 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2009-09-19, godz. 22:19

Ciekawostka: badanie przeprowadzone przez Pew Forum on Religion and Public Life wykazało, że 8% amerykańskich świadków Jehowy wierzy w ewolucję. Jest to mniej niż w pozostałych grupach wyznaniowych, które zostały uwzględnione w sondażu. (link)
.jb

#19 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-09-20, godz. 12:08

8% to i tak o wiele więcej niż bym się spodziewał. Zaskakuje mnie również spora liczba muzułmanów wierząca w ewolucję...

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#20 gruby drab

gruby drab

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 871 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-09-24, godz. 06:55

Pytanie zatem do śJ i ex-śJ, światusów również proszę ;) - czy wydaje mi się czy jednak świadkowie bardzo przesadzają z tymi wypowiedziami jak to ich prześladują/jemy?


przesadzają. ale nie w sensie fizycznym, bo rzeczywiscie jako grupa wyznaniowa byli i sa jeszcze czesciowo przesladowani. przesadzaja w ujeciu jedynoprzesladowczym, ze tak to okresle <_<

warto spojrzec na tlo historyczne. jezeli w jakims spoleczenstwie istnieje ustalony porzadek rzeczy odnoszacy sie rowniez do postrzegania swiata duchowego, to KTOKOLWIEK, kto poczyni starania w podwazeniu "odwiecznych" zasad bedzie przesladowany. intensywnosc przesladowan zawsze uzaleniona jest od poziomu skostnienia struktury dominujacej oraz wiedzy na temat przesladowanych. zatem np. okres sredniowiecza, w ktorym zasady religijnosci wbudowane byly w powszechny radykalizm byly idealnym gruntem do przesladowan, kazde zjawisko buntu bylo natychmiast negowane, bo zagrazalo ustalonym zasadom. a wiec zaczynano od wykluczen, anatemy, po przesladowania fizyczne na torturach czy tez czasami na stosach konczac. stan wiedzy i powolny proces przemian, na ktore mialy wplyw roznego rodzaju sekty religijne wytypowal w drodze ewolucji silne koscioly, przeciwstawiajace sie powszechnej religii. ten naturalny proces, ktory trwa od wiekow zawsze zmierza do przejecia czesci kultury, wiary i pogladow ludzkich. w tym wypadku SJ nie sa wyroznieni. jak inne mniejszosciowe grupy religijne wpisali sie w obraz spoleczenstwa, naleza do religijnej palety barw i maja okreslony wplyw na zycie spoleczne, sa juz jego czescia i nie spodziewam sie wzrostu intensywnosci przesladowan. wrecz przeciwnie, beda zwykla szarą religią z co niedzielną wlasną mszą.

Użytkownik gruby drab edytował ten post 2009-09-24, godz. 07:05

Z naszych rozmów o niczym
wynika że
tyle wiemy o świecie
a o nas trochę mniej




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych