Skocz do zawartości


Zdjęcie

Badania (OBOP, CBOS)


  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#21 kjt

kjt

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 623 Postów
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano 2009-10-15, godz. 08:32

Myślę, że najlepszą ilustracją "prześladowań" ŚJ w naszym społeczeństwie była wypowiedź Anusiaka w jednym z odcinków "Włatców móch", chyba pt. "Ekolodzy" ( a moze "Ekologowie" wg Czesia?).
Otóż pokazując swoim kumplom bezdomnego A. stwierdził, że ów rzucił w niego kamieniem. Na pytanie, dlaczego?, odpowiedział:- Bo naprzód ja w niego trafiłem.
"Ta dama była głupia, ja też jestem głupi i głupi jest każdy, kto sądzi, że udało mu się przejrzeć zamiary Boga"
Księga Bokonona, część autobiograficzna

#22 gruby drab

gruby drab

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 871 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-10-16, godz. 07:45

Myślę, że najlepszą ilustracją "prześladowań" ŚJ w naszym społeczeństwie była wypowiedź Anusiaka w jednym z odcinków "Włatców móch", chyba pt. "Ekolodzy" ( a moze "Ekologowie" wg Czesia?).
Otóż pokazując swoim kumplom bezdomnego A. stwierdził, że ów rzucił w niego kamieniem. Na pytanie, dlaczego?, odpowiedział:- Bo naprzód ja w niego trafiłem.



kjt zastanowilo mnie to co napisales i uwazam, ze ująłeś istotę tego zjawiska, mianowicie przesladowan. czytam akurat o sektach i wydarzeniach z VIII w n.e. jakie mialy miejsce w persji, konkretnie o karaimach i jakie spotkaly ich represje. jest jak piszesz, rzucili kamien w strone fundamentalnego judaizmu, rostrzaskali ortodoksyjne okienko islamu no to przeciez nikt nie bedzie czekal spokojnie i patrzyl co dalej, stad pozniejsze ich problemy i tak jest z kazda nowa grupa religijną, stawia ona strukturę dominującą niejako w sytuacji bez wyjścia, wymusza rowniez standardowe reakcje spoleczne w szczegolnosci, gdy naruszane sa zasady ogolnie przyjetej etyki, moralnosci czy poszanowania zycia. Przykladem jest Swiatynia Slonca i zbiorowe samobojstwa czyli lot na Syriusza do raju w tym wypadku wiadomo, ze taka grupa spotka sie z silnym sprzeciwem, bo rzuca kamien w strone zasad uniwersalnych.


a tak jeszcze od innej strony. SJ czasami w wywiadach na zgromadzeniach opowiadaja o silnych przesladowaniach ze strony czlonkow rodziny. podchodze z duza rezerwa do tego typu opowiesci, bo jak czesto sie okazuje w tego typu sytuacjach problem zasadza sie na bazie juz wczesniej istniejacej patologii rodzinnej lub niepowodzeniu zwiazku i w tym wypadku bicie zony czy jej przesladowanie jest wynikiem frustracji i wczesniejszych nagromadzonych zlych emocji, a ze zostala jehówką to mozna ten fakt wykorzystac do zemsty. no ale wiadomo wszystko mozna uproscic do czarno bialego postrzegania rzeczywistosci i nie rozpatrywac problemu w sensie stosunkow rodzinnych tylko przedstawic zdarzenie jako perfidne dzialanie sił paranormalnych w wypadku SJ - szatana.no to wtedy wiadomo juz nic nie da sie zrobic tylko sie modlic.

przyjrzalem sie kiedys trzem takim zwiazkom mieszanym. w kazdy z nich wystepowala wczesniejsza patologia, manipulacja kobietą, zaryzykowalbym twierdzenie, ze nie przystapienie do SJ mogloby skutkowac szybkim rozwiazaniem patowej sytuacji. skonczyloby sie rozwodem lub seperacją, jednak PRAWDA odbiera odwagę, czujemy sie odpowiedzialni przed Jehową, uznajemy swietosc malzenstwa i przyjmujemy kolejne ciosy, pokorniejemy, stajemy sie bardziej ulegli, nie jestesmy pewni czy juz zostala przekroczona granica przesladowan czy nie, no bo przeciez bracia w Malawii cierpia bardziej niz ja. po za tym w takiej specyficznej postawie upewnia nas wyroznienie podczas wywiadu na zgromadzeniu, na ktorym mozemy opowiedziec o swojej sile (a tak naprawde o slabosci, cierpieniu i upodleniu).

Użytkownik gruby drab edytował ten post 2009-10-16, godz. 07:46

Z naszych rozmów o niczym
wynika że
tyle wiemy o świecie
a o nas trochę mniej

#23 kjt

kjt

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 623 Postów
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano 2009-10-16, godz. 08:15

To mamy różne doświadczenia. Ja widziałem kilka małżeństw, które były zgodne do momentu, kiedy jedno z nich trafiło do "prawdy" i po bezskutecznym usiłowaniu przyciągnięcia współmałżonka do "światła" regularnie zaczęło z nim walkę.
Znam też jehowickie małżeństwo, które w końcu rozpadło się w bólach.
Pikanterii sprawie dodaje to, że współmażonek, jehowita w 3 pokoleniu, został wykluczony, gdyz pił, bił i zdradzał żonę (wykluczenie nastąpiło dopiero po tym, jak zapadł wyrok karny za znęcanie się nad rodziną, choć starsi musieli widzieć posiniaczoną od czasu do czasu twarz kobiety, a ta skarżyła się na postępowanie męża), a wtedy wystąpił do sądu z wnioskiem o odebranie ex-małżonce dzieci, bo ta w sekcie żyje.:)

Użytkownik kjt edytował ten post 2009-10-16, godz. 08:17

"Ta dama była głupia, ja też jestem głupi i głupi jest każdy, kto sądzi, że udało mu się przejrzeć zamiary Boga"
Księga Bokonona, część autobiograficzna

#24 gruby drab

gruby drab

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 871 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-10-16, godz. 08:50

Ja widziałem kilka małżeństw, które były zgodne do momentu, kiedy jedno z nich trafiło do "prawdy" i po bezskutecznym usiłowaniu przyciągnięcia współmałżonka do "światła" regularnie zaczęło z nim walkę.



zaskoczyłes mnie. mam rozumiec, ze strona, ktora zostala SJ zaczela przesladowac "swiatusa"?
no tak, wtedy to juz kamienie trzeba wozic taczkami, bo wojna moze trwac całe lata :rolleyes:
Z naszych rozmów o niczym
wynika że
tyle wiemy o świecie
a o nas trochę mniej

#25 kjt

kjt

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 623 Postów
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano 2009-10-16, godz. 09:18

Dokładnie w ten właśnie sposób.
Ale też znam jedno małżeństwo, gdzie on jest ultrakatolikiem, a ona jehowitką.
I żyją już tak 20 lat razem.
"Ta dama była głupia, ja też jestem głupi i głupi jest każdy, kto sądzi, że udało mu się przejrzeć zamiary Boga"
Księga Bokonona, część autobiograficzna

#26 gruby drab

gruby drab

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 871 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-10-16, godz. 09:43

Dokładnie w ten właśnie sposób.
Ale też znam jedno małżeństwo, gdzie on jest ultrakatolikiem, a ona jehowitką.
I żyją już tak 20 lat razem.


pewnie jakoś się da tak żyć. pomimo wszystko nie miesci mi sie w glowie, bo zapewne tak jest, ze poglady religijne mogą oddalac od siebie partnerow, albo byc przyczyną zlosliwosci, przytykow czy przesladowan. przyklad przywolanego malzenstwa jest dosc osobliwy, poniewaz w tym malzenstwie scieraja sie dwa skrajne poglady, to musi byc jakis uklad, a nie szczesliwy zwiazek (dzieci, praca, rodzina itd.) bardziej wspolczuje niz podziwiam, zarowno swiadkow jak i ultrakatolikow charakteryzuje nadmierny, nieco fanatyczny pęd do udowadniania swojej prawdy objawionej. czyli kosa na kamien.

oczywiscie zawsze mozna omijac tego typu tematy i milczec, ale co to za malzenstwo, ktore nie moze podzielic sie swoimi najglebszymi i majacymi dla nich ogromne znaczenie odczuciami wpiętymi w tak istotny dla czlowieka wymiar czyli duchowosc. nie, moim zdaniem to musi byc uklad, a uklad to nie zdrowy zwiazek.

Użytkownik gruby drab edytował ten post 2009-10-16, godz. 09:47

Z naszych rozmów o niczym
wynika że
tyle wiemy o świecie
a o nas trochę mniej

#27 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2009-10-16, godz. 23:32

Jeżeli już jesteśmy przy temacie małżeństw, to poniżej wyniki amerykańskich badań, przedstawiające dane dotyczące osób rozwiedzionych w różnych grupach wyznaniowych:


[img]http://web.archive.org/web/20070301175350/http://www.jwfacts.com/index_files/image10511.jpg[/img]


Nowsze dane dotyczące stanu cywilnego: pdf

Artykuł: "Divorce Rate of Jehovah's Witnesses"
.jb

#28 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2009-12-30, godz. 00:22

Ponownie dane z Pew Forum on Religion and Public Life: pdf

Wybrane informacje przedstawiam poniżej.


W grupie badanych ŚJ:

  • 32% stwierdziło, że jest bardzo zadowolonych ze swojego poziomu życia, a 41% było zadowolonych częściowo
  • 69% stwierdziło, że jest bardzo zadowolonych ze swojego życia rodzinnego, częściowo zadowolonych było 21%
  • 18% było bardzo zadowolonych w kwestii osobistego bezpieczeństwa w kontekście takich spraw, jak przestępczość i terroryzm, 27% było częściowo zadowolonych – spośród wszystkich badanych grup są to najniższe wyniki
  • 12% uznało, że homoseksualizm jest sposobem na życie, który społeczeństwo powinno akceptować, a 76% badanych ŚJ było zdania, że od takiego stylu życia społeczeństwo powinno odwodzić – spośród wszystkich badanych grup poglądy ŚJ okazały się tu najbardziej konserwatywne
  • 55% uznało, że dobra dyplomacja jest najlepszym sposobem na zapewnienie pokoju
  • 17% odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy może określić siebie mianem „narodzonego na nowo” lub chrześcijanina ewangelicznego, 73% odpowiedziało na to pytanie negatywnie
  • 11% odpowiedziało, że wierzy w Boga rozumianego jako bezosobowa siła, 82% zadeklarowało wiarę w Boga osobowego
  • 42% zadeklarowało wiarę w życie po śmierci, 45% z nich wyraziło brak takiej wiary
  • 46% odpowiedziało twierdząco na pytanie o swój pogląd na istnienie nieba, stanowiącego wieczną nagrodę dla ludzi prowadzących dobre życie, 42% nie miało tego rodzaju wiary czy poglądu
  • 9% odpowiedziało twierdząco na pytanie o swój pogląd na istnienie piekła, będącego miejscem wiecznej kary dla prowadzących złe życie, 88% nie miało tego rodzaju wiary czy poglądu
  • 48% stwierdziło, że Biblię, Słowo Boże, należy rozpatrywać literalnie (słowo w słowo), 40% było przeciwnego zdania
  • 15% całkowicie zgodziło się ze stwierdzeniem, że (tak, jak w starożytności) cuda zdarzają się nadal również obecnie, 15% w większości się z tym zgodziło, a 48% całkowicie się z tym nie zgodziło
  • 78% całkowicie zgodziło się ze stwierdzeniem, że anioły i demony przejawiają aktywność w świecie – spośród wszystkich badanych grup wynik ŚJ był najwyższy
  • 80% stwierdziło, że ich religia jest jedyną prawdziwą wiarą wiodącą do życia wiecznego – również w tej kwestii ŚJ uzyskali najwyższy wynik
  • 61% uznało, że ich wyznanie powinno zachowywać swoje tradycyjne wierzenia i praktyki, a 21% uznało, że powinno ono je dostosować do nowych okoliczności
  • 4% zadeklarowało mówienie lub modlitwę językami przynajmniej raz w tygodniu, 1% – raz lub dwa razy w miesiącu, 1% – kilka razy w roku, 2% – rzadko, 88% – nigdy
  • 59% widziało naturalny konflikt w byciu osobą gorliwą religijnie i życiem w nowoczesnym społeczeństwie, 32% nie dostrzegło podobnego konfliktu
  • 13% wyraziło pewność w kwestii swojego zarejestrowania do udziału w głosowaniu, 74% nie dokonało rejestracji, 11% badanych ŚJ nie było obywatelami USA, więc ta sprawa ich nie dotyczyła
  • 10% bardziej skłaniało się ku Partii Republikańskiej, a 15% – w kierunku Partii Demokratycznej, 75% zadeklarowało w tej kwestii niezależność
  • 21% uznało, że może określić swoje poglądy polityczne jako konserwatywne, 12% – jako umiarkowane, natomiast 17% – jako liberalne.

.jb

#29 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2010-01-04, godz. 18:21

Tolerancyjność młodych Podlasian - wyniki badań

Badanie wśród młodzieży w wieku 19-24 lata przeprowadziła grupa socjologów związanych z Uniwersytetem Warszawskim.

Na liście mniejszości, do których Podlasianie mają największy dystans znaleźli się: Romowie, Czeczeni, muzułmanie, Świadkowie Jehowy i homoseksualiści. Dość wysoki poziom uprzedzeń jest także wobec Żydów. Przedstawicieli tych grup niechętnie widzieliby młodzi ludzie wśród najbliższej rodziny.


Szczegóły dotyczące wspomnianego badania znajdziemy tutaj: pdf
.jb

#30 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2010-01-04, godz. 20:16

Ponownie dane z Pew Forum on Religion and Public Life: pdf

Odpowiedzi ŚJ mogą być dziwne, bo oni mogli nie zrozumieć tych pytań albo zrozumieć je 'po swojemu"

np. 9% piekło (tak, Biblia mówi o hadesie, wiecznej karze ale nie karze ognistej tylko wiecznej karze śmierci)
np. 12% akceptacji społecznej dla homoseksualistów (spoleczeństwo ma akceptować a zbór potępiać, świadek Jehowy jest toletrancyjny w tym sensie że nie bierze udziału w ksenofobicznych pochodach LPR i nie wykrzykuje "normalna rodzina chłopak i dziewczyna" na ulicach warszawy)
itd. itp.

#31 woks

woks

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 127 Postów
  • Lokalizacja:West Yorkshire

Napisano 2010-01-27, godz. 10:45

Ha... A mnie zastanawiają ci Świadkowie którzy mówią językami (w sumie 6%) no no...
a jeszcze lepsze że 17% uważa się za 'ewangelicznych chrześcijan' i w dodatku nowonarodzonych...Byle tak dalej. Widać praca 'u podstaw' daje jakieś efekty. ;)
Może jeszcze z nich co będzie. :)

woks
"W nadziei radośni, w ucisku cierpliwi, w modlitwie wytrwali" Rz. 12:12




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych