Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy SJ usprawiedliwiaja klamstwo?


  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1 augustusgermanicus

augustusgermanicus

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 510 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Daleko

Napisano 2008-10-14, godz. 20:42

Na kilku forach angielsko jezycznych spotkalem sie z terminem "theocratic warfare" czyli walka teokratyczna termin tez rzekomo usprawiedliwia SJ gdy klamie nawet pod przysiega w sadzie, gdy ma do czynienia z "wrogami teokracji"

Czy ktos z Was spotkal sie z takim terminem? Gdzie w propagandowych materialach WTS mozna znalezc taka informacje? Co o tym sadzicie?

PS. Zadalem to pytanie zonie przy kolacji. Powiedziala zebym przestal pieprzyc i umyl naczynia :) Za to ja kocham bo ma kobieta jaja! Ha ha ha

Użytkownik augustusgermanicus edytował ten post 2008-10-14, godz. 20:43

Umbre Summum

#2 vilgefortz

vilgefortz

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 219 Postów

Napisano 2008-10-14, godz. 20:49

hmm... pierwsze słyszę ale poszukam, choć z drugiej strony sprawdź w Kryzysie tam jest mowa bodajże o sprawie Walsha i zdaje się, że nie kłamali w niej członkowie CK choć zeznawali pod przysięgą.
------------> TUTAJ SPÓJRZ i załóż konto na chomiku. Większość rzeczy możesz pobrać za darmo, bo 50 mb wystarcza w zupełności :)

A oto, dla Ciebie, chomiki zajmujące się WTS-em: trochę prywaty, czyli mój chomik ;)
SCORP1ON, obywatel.gg, arturszylopl, fakirek, wts, WTLibrary, Watchtower-files, PAROUSIA, daryelko, Grzema

#3 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-10-14, godz. 21:18

Odnoszące się do tej sprawy cytaty z literatury TS: link1, link2
.jb

#4 augustusgermanicus

augustusgermanicus

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 510 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Daleko

Napisano 2008-10-14, godz. 21:33

Odnoszące się do tej sprawy cytaty z literatury TS: link1, link2


Dziekuje bardzo. Tego szukalem
Umbre Summum

#5 vilgefortz

vilgefortz

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 219 Postów

Napisano 2008-10-14, godz. 21:33

Dolewam oliwy do ognia 2 Kronik 18: 19-21

Dodam, że nie widzę w tym postępowaniu anioła nic złego a Achab w pełni sobie zasłużył ale niniejsze wersety podaje w kontekście mówienia nieprawdy, natomiast jeśli idzie o kłamstwo pod przysięgą to co taki brat/siostra zrobi jeśli przysięgę prawdomówności składał na Pismo Święte a tu pach wróg teokracji?
------------> TUTAJ SPÓJRZ i załóż konto na chomiku. Większość rzeczy możesz pobrać za darmo, bo 50 mb wystarcza w zupełności :)

A oto, dla Ciebie, chomiki zajmujące się WTS-em: trochę prywaty, czyli mój chomik ;)
SCORP1ON, obywatel.gg, arturszylopl, fakirek, wts, WTLibrary, Watchtower-files, PAROUSIA, daryelko, Grzema

#6 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-10-14, godz. 21:47

Do tematu nawiązuje także następujący artykuł z przykładami zastosowania teokratycznej strategii: link


"theocratic warfare" czyli walka teokratyczna termin tez rzekomo usprawiedliwia SJ gdy klamie nawet pod przysiega w sadzie

Obrazujący to przykład:

Według religioznawcy i psychologa Jerry'ego Bergmana, walka nie jest wyłącznie teoretyczna. Gdy w 1993 roku jeden z byłych jehowitów wniósł do sądu o zniszczenie wszystkich intymnych informacji, jakie organizacja gromadziła na temat swoich członków, w tym ich życia rodzinnego i seksualnego, sąd nakazał usunięcie tych danych. Jehowici zapewniali, i to pisemnie, że zastosowali się do tego wyroku. Jednak niespełna rok później wyszło na jaw, że dokumenty nadal istnieją, a liderzy ruchu świadomie wprowadzili sąd w błąd. W rozmowie z dziennikarzami były adwokat świadków Jehowy powiedział, że ci, uzasadniając kłamstwo, powoływali się na doktrynę "teokratycznej strategii wojny".

źródło

Użytkownik jb edytował ten post 2008-10-14, godz. 23:32

.jb

#7 Daniel Z.

Daniel Z.

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 72 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-10-14, godz. 22:03

Punkt widzenia zaprezentowany w w1.2.2007 s. 6: "Każde kłamstwo jest nieprawdą, lecz nie każda nieprawda jest kłamstwem. Dlaczego? Według definicji słownikowej kłamstwo to „twierdzenie niezgodne z rzeczywistością, wypowiedziane z zamiarem wprowadzenia kogoś w błąd”. A zatem jest to celowe oszustwo. Natomiast nieumyślne powiedzenie nieprawdy — jak choćby przekazanie błędnych informacji czy danych — nie jest równoznaczne z kłamstwem."

#8 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2008-10-15, godz. 10:15

Punkt widzenia zaprezentowany w w1.2.2007 s. 6: "Każde kłamstwo jest nieprawdą, lecz nie każda nieprawda jest kłamstwem. Dlaczego? Według definicji słownikowej kłamstwo to „twierdzenie niezgodne z rzeczywistością, wypowiedziane z zamiarem wprowadzenia kogoś w błąd”. A zatem jest to celowe oszustwo. Natomiast nieumyślne powiedzenie nieprawdy — jak choćby przekazanie błędnych informacji czy danych — nie jest równoznaczne z kłamstwem."


Tak czy inaczej, dla ŚJ "cel uświęca sierodki" , a jak wiemy jest to doktryna wroga chrześcijaństwu, i moralności.

#9 dawid1234

dawid1234

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 370 Postów
  • Płeć:Not Telling
  • Lokalizacja:dolny śląsk

Napisano 2008-10-16, godz. 21:59

Czy ktos z Was spotkal sie z takim terminem? Gdzie w propagandowych materialach WTS mozna znalezc taka informacje? Co o tym sadzicie?

PS. Zadalem to pytanie zonie przy kolacji. Powiedziala zebym przestal pieprzyc i umyl naczynia :) Za to ja kocham bo ma kobieta jaja! Ha ha ha



kłamią kłamali i będą kłamać
mają przyzwolenie strażnicy również pod pretekstem nie zrażania zainteresowanych, więc kiedy słyszą pytania na które odp. mogła by kompromitować ich, kłamią

#10 qwerty

qwerty

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-10-17, godz. 07:14

potwierdzam, że często zdarza się kłamać, według członków oczywiście w dobrej wierze i w obronie jedynej organizacji.
Najczęstsze kłamstwa to własnie odparowywanie zarzutów innowierców o styl prowadzenia się jakiegoś członka organizacji, zawsze w tych przypadkach "mówi się" że ON JUŻ NA PEWNO NIE JEST SJ, że został wykluczony :) A mówiący te słowa nawet nie sprawdzają stanu faktycznego. Obrona jedynej organizacji jest sprawą nadrzędną.
Jesli chodzi o sądy, nie wiem jakie są wytyczne. Jedno jest pewne, że organizację zawsze będą stawiać ponad jakimkolwiek innym prawem.
nie potrafiłam uwierzyć.......

#11 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2008-10-17, godz. 07:55

W jednej rozmowie ze śJ w ciągu pięciu minut zostałem trzy razy okłamany, co wytknąłem rozmówcy wraz z dedykacją z Jana 8,44.
Mimo, że nauki o "teokratycznej strategii walki" od lat 60 zeszłego wieku nie przytaczali, to jednak stosują ją w praktyce.
Czesiek

#12 ble

ble

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1026 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 2008-10-18, godz. 19:57

Może się mylę, ale wydaje mi się, że Biblia w niektórych przypadkach nie potępiała kłamstwa a wręcz je pochwalała. Przykładem jest wydarzenie kiedy nierządnica Rachab ukryła w swoim domu na dachu zwiadowców a potem okłamała króla Jerycha. Mało tego - skłamała podwójnie, gdyż nie tylko twierdziła że sobie poszli, ale też powiedziała że nie wie dokąd poszli (Jozuego 1:1-6). Paweł i Jakub pochwalili potem ten uczynek w swoich listach (Heb. 11:31, Jakuba 2:25). Niemniej jednak zanim stwierdzimy że Biblia jest cokolwiek dziwna należy zauważyć, że kłamstwo było pochwalane tylko i wyłącznie wtedy, gdy stawało się dobrym uczynkiem wobec Boga. Pamiętam jak kiedyś Strażnica wyjaśniała kwestię kłamstwa Rachab, kłamstwa Abrama na temat jego żony itp. ale te wyjaśnienia jakoś do mnie nie trafiały więc sam przeanalizowałem to wszystko i doszedłem do osobistych wniosków. A wniosek z tego mam taki że można kłamać jeśli kłamstwo przyczynia się dla Boga, wszelkie inne kłamstwa są zabronione. Ale może wy macie inne wnioski.

A jeśli chodzi o kłamanie teokratyczne to być może kłamanie na rzecz Organizacji zostało w ten sposób przeniesione do użytku codziennego.

Użytkownik ble edytował ten post 2008-10-18, godz. 20:06


#13 dawid1234

dawid1234

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 370 Postów
  • Płeć:Not Telling
  • Lokalizacja:dolny śląsk

Napisano 2008-10-24, godz. 17:21

Według definicji słownikowej kłamstwo to „twierdzenie niezgodne z rzeczywistością, wypowiedziane z zamiarem wprowadzenia kogoś w błąd”. A zatem jest to celowe oszustwo. Natomiast nieumyślne powiedzenie nieprawdy — jak choćby przekazanie błędnych informacji czy danych — nie jest równoznaczne z kłamstwem."



A więc kłamią , wystarczy spytać , np. o to czy mają opłacanych kaznodziejów

#14 alan

alan

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 114 Postów

Napisano 2008-10-24, godz. 17:45

A jak ma się to do "kto w małych jest nie wierny to i w dużych sprawach jest niewierny" czy takie samo stanowisko jest co do np. kradzieży?
Odkupię stare publikacje z początku poprzedniego wieku (polskie lub angielski)

#15 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2009-04-30, godz. 20:14

Najnowszy cytat:

Czy prawdomówność oznacza, że mamy wyjawić wszystkie szczegóły danej sprawy każdemu, kto nas o to zapyta? Wcale nie. Podczas pobytu na ziemi Jezus pokazał, że niektórzy ludzie nie zasługują na to, by otrzymać bezpośrednią odpowiedź lub określone informacje. Kiedy obłudni przywódcy religijni zapytali go, jaką mocą dokonuje znaków i cudów, on odparł: „Zadam wam jedno pytanie. Odpowiedzcie mi, a wtedy i ja wam powiem, mocą jakiej władzy to czynię”. Gdy uczeni w piśmie i starsi uchylili się od podania odpowiedzi, Jezus rzekł: „Ja też wam nie powiem, mocą jakiej władzy to czynię” (Marka 11:27-33). Nie czuł się zobowiązany odpowiedzieć na postawione przez nich pytanie ze względu na ich nikczemność i brak wiary (Mat. 12:10-13; 23:27, 28). Tak samo dzisiejsi słudzy Jehowy muszą mieć się na baczności przed odstępcami i innymi niegodziwymi ludźmi, którzy przebiegle starają się osiągnąć samolubne cele (Mat. 10:16; Efez. 4:14).

źródło: „Strażnica” z 15 czerwca 2009, artykuł ’Mów prawdę ze swym bliźnim’


.jb

#16 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2009-04-30, godz. 21:10

Kiedyś dawno temu, jak badałem SJ od wewnątrz, mojej żonie zaprzyjaźniona i bardzo gorliwa znajoma, twierdziła, że można skłamać mężowi, a poszło o to by mi nie mówić prawdy, że ma iść do nich na zebranie. Na co, małżonka zapytał, czy to się tak godzi okłamywać tego, kto w oczach Bożych jest jej oblubieńcem. - Oczywiście, że można, odparła, bo u nas poznasz jedyną prawdę.

#17 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2009-05-01, godz. 17:28

ukrywanie głoszenia prawdy, przez kilka miesięcy do żony przychodziły głosicielki i nie widziałem po co "to tak przychodzą i sobie rozmawiamy". Prawdę też trzeba ukrywać, dowiedziałem się przypadkowo gdy po wizycie została strażnica na stole a potem okazało się, że jest ich więcej pochowanych przede mną. Każdy głosiciel powinien się zastanowić dlaczego głosi jednym ukrywając to przed innymi.
pozdrawiam Andrzej

#18 andreaZZ

andreaZZ

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1069 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2009-05-01, godz. 18:09

ukrywanie głoszenia prawdy, przez kilka miesięcy do żony przychodziły głosicielki i nie widziałem po co "to tak przychodzą i sobie rozmawiamy". Prawdę też trzeba ukrywać, dowiedziałem się przypadkowo gdy po wizycie została strażnica na stole a potem okazało się, że jest ich więcej pochowanych przede mną. Każdy głosiciel powinien się zastanowić dlaczego głosi jednym ukrywając to przed innymi.


zapewne!!!

"Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swym autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez Boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym"
[Siddhartha Gautama]

#19 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2009-05-01, godz. 22:04

ukrywanie głoszenia prawdy, przez kilka miesięcy do żony przychodziły głosicielki i nie widziałem po co "to tak przychodzą i sobie rozmawiamy". Prawdę też trzeba ukrywać, dowiedziałem się przypadkowo gdy po wizycie została strażnica na stole a potem okazało się, że jest ich więcej pochowanych przede mną. Każdy głosiciel powinien się zastanowić dlaczego głosi jednym ukrywając to przed innymi.


No i widzimy znowu jak ŚJ naginają Biblijną prawdę pod siebie


Mt 5:37 BT
"Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi."


#20 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2009-05-02, godz. 05:12

Najnowszy cytat:

Czy prawdomówność oznacza, że mamy wyjawić wszystkie szczegóły danej sprawy każdemu, kto nas o to zapyta? Wcale nie. Podczas pobytu na ziemi Jezus pokazał, że niektórzy ludzie nie zasługują na to, by otrzymać bezpośrednią odpowiedź lub określone informacje. Kiedy obłudni przywódcy religijni zapytali go, jaką mocą dokonuje znaków i cudów, on odparł: „Zadam wam jedno pytanie. Odpowiedzcie mi, a wtedy i ja wam powiem, mocą jakiej władzy to czynię”. Gdy uczeni w piśmie i starsi uchylili się od podania odpowiedzi, Jezus rzekł: „Ja też wam nie powiem, mocą jakiej władzy to czynię” (Marka 11:27-33). Nie czuł się zobowiązany odpowiedzieć na postawione przez nich pytanie ze względu na ich nikczemność i brak wiary (Mat. 12:10-13; 23:27, 28). Tak samo dzisiejsi słudzy Jehowy muszą mieć się na baczności przed odstępcami i innymi niegodziwymi ludźmi, którzy przebiegle starają się osiągnąć samolubne cele (Mat. 10:16; Efez. 4:14).

źródło: „Strażnica” z 15 czerwca 2009, artykuł ’Mów prawdę ze swym bliźnim’

Takie zastosowanie tej historii jest ochydną manipulacją. Pan Jezus zadając swoje pytanie dał odpowiedź na pytanie uczonych w Piśmie. Pokazał im, że przecież Jan Chrzciciel wydał o nim świadectwo, potwiedzając skąd pochodzi moc Pana Jezusa. A uczeni w Piśmie nie chcieli przyjąć tego świadectwa, a teraz boją się je odrzucić ze względu na strach przed ludźmi.
A używanie tej historii aby usprawiedliwić okłamywanie innych lub wymiganie się od udielenia odpowiedzi jest po prostu wstrętne.
Czesiek




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych