Skocz do zawartości


Zdjęcie

I ty możesz wygłosić wykład


  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#101 vilgefortz

vilgefortz

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 219 Postów

Napisano 2010-02-24, godz. 18:39

Nie - dam znać kiedy je spakuje i wrzucę.

V.
------------> TUTAJ SPÓJRZ i załóż konto na chomiku. Większość rzeczy możesz pobrać za darmo, bo 50 mb wystarcza w zupełności :)

A oto, dla Ciebie, chomiki zajmujące się WTS-em: trochę prywaty, czyli mój chomik ;)
SCORP1ON, obywatel.gg, arturszylopl, fakirek, wts, WTLibrary, Watchtower-files, PAROUSIA, daryelko, Grzema

#102 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2010-06-07, godz. 06:56

[...]

DWA OBLICZA ZAZDROŚCI

Uwaga dla mówcy: Wyjaśnij, czym się różni zazdrość stosowna od niestosownej, jak unikać szkodliwych skutków zazdrości zrodzonej z niewłaściwych pobudek i jak odnosić korzyści z przejawiania zbożnej zazdrości

CZYM JEST ZAZDROŚĆ? (4 min)

Według Biblii zazdrość może budzić dwojakie skojarzenia: pozytywne i negatywne (por. Prz. 14:30 z Zach. 1:14 oraz 2 Kor. 11:2 z 2 Kor. 12:20)

W języku hebrajskim i greckim odpowiednie słowa mogą znaczyć: ‘obstawanie przy wyłącznym oddaniu, nietolerowanie rywalizacji, gorliwość, żarliwość, zazdrość [słuszna lub grzeszna], zawiść’ (w 95 15.9 8, 9)

Zła zazdrość jest przyczyną wielu problemów

Została zaliczona do uczynków ciała, które słudzy Boży powinni zwalczać (Gal. 5: 19-21)

W rodzinie często prowadzi do aktów przemocy, a nawet do rozwodu

35 procent pobitych żon to ofiary zazdrości

JEHOWA PRZEJAWIA STOSOWNĄ ZAZDROŚĆ (6 min)

Jehowa jest „Bogiem zazdrosnym” (2 Mojż. 34:14)

Nie jest samolubny ani zawistny, lecz gorliwie dba o swe dobre imię (Ezech. 39:25)

Jego imię reprezentuje wszystko, co jest prawe i sprawiedliwe

Jako Stwórca i Opiekun, wymaga wyłącznego oddania (Rodz. 20:5, NW )

Jego zazdrość jest czysta i zawsze ma na celu dobro Jego stworzeń (Jak. 1:17)

Jehowa zazdrośnie strzeże tego, co słuszne

Wyraził ‘krwawy gniew i zazdrość’, gdy wykonał wyrok na niemoralnym mieście Jeruzalem (Ezech. 16:38, BT; 23:25) Bóg jest zazdrosny o swój lud

Z miłości do swego imienia i swych sług Jehowa chroni ich i wyleje gniew na ich wrogów (Zach. 8:2)

PRZYKŁADY POMAGAJĄCE UNIKAĆ NIESTOSOWNEJ ZAZDROŚCI I JEJ ZGUBNYCH SKUTKÓW(10 min)

Niestosowna zazdrość rodzi się z zawiści, podejrzliwości lub brania za złe, że ktoś inny jest przedmiotem zainteresowania

Może ograbić ze snu, zadawać cierpienia, wywołać zaburzenia żołądkowe i psychiczne, rodzić gniew i nienawiść, prowadzić do zbrodni (Prz. 14:30)

Zazdrość popchnęła Kaina do morderstwa (1 Mojż. 4: 1-16)

Zawzięta zazdrość skłoniła 10 przyrodnich braci Józefa do sprzedania go w niewolę (1 Mojż. 37:3-35; g 88/5 16)

Zazdrość Saula zrodziła gniew, podejrzliwość i nienawiść do Dawida (1 Sam. 18: 7-9, 11)

Uniesieni zazdrością Żydzi miotali bluźnierstwa i próbowali zabić Pawła (Dzieje 13: 45, 50; 14:19)

Miriam i Aaron z zazdrości zbuntowali się przeciw Mojżeszowi (4 Mojż. 12: 1-15; w 80/17 22, 23)

Zazdrość przyczyniła się do powstania podziałów w zborze korynckim (1 Kor. 1:12; 3:3; Jak. 3: 14-16; w 78/11 21)

Nawet apostołowie odczuwali zazdrość (Łuk. 9: 46-48; 22: 24-27)

Pamiętajmy, że to niestosowna zazdrość Szatana doprowadzi go w końcu do wiecznego unicestwienia

USILNIE SIĘ WYSTRZEGAJ NIESTOSOWNEJ ZAZDROŚCI (20 min)

Do ujarzmienia zazdrości konieczna jest miłość (1 Kor. 13:4)

Skorzystajmy z rady, którą Bóg dał Kainowi: ‘zacznij czynić dobrze’ (Rodz. 4:7, NW; w 74/10 8)

Okazujmy miłość drugim, wystrzegając się samolubstwa




Gdybyś zauważył u siebie skłonność do podejrzliwości, staraj się lepiej poznać drugą osobę, dostrzec i docenić jej zalety (w 77/17 18, 19)

Wystrzegaj się zazdrości w rodzinie

Przywiązanie męża czy żony można pozyskać czułą sympatią, wyrozumiałością i zaufaniem, a nie ograniczeniami podyktowanymi zazdrością (1 Kor. 13: 4, 5; fl 72, 73)

Zapracowani mężowie muszą spędzać czas z żoną i rodziną — odnosi się to także do chrześcijańskich starszych

Muszą dbać o szczerą wymianę myśli i okazywać najbliższym miłość (Efez. 5: 28, 29)

Żony powinny wspierać mężów (1 Mojż. 2:18; fl 55, 56)

Nie zazdrość innym dóbr materialnych (hp 56, 57, 85)

Staraj się ukoić zazdrość i obawy niewierzącego męża (1 Piotra 3: 1-4; w 90 15.8 21-23; br1 13)

Zarówno mężowie, jak i żony muszą się wystrzegać niestosownego zainteresowania osobami płci przeciwnej (w 83/21 9)

Pomagajcie dzieciom uczyć się bezinteresowności (w 79/10 10)

Rodzice muszą współpracować ze sobą, by przeciwdziałać rywalizacji między dziećmi (HS.5fl 110, yp 51-53)

Wystrzegajmy się niestosownej zazdrości w zborze chrześcijańskim

Odsuwaj gorzkie myśli o zdolnościach i sukcesach innych, ucz się radować razem z nimi (Rzym. 12: 15, 16)

Naśladuj postawę Jonatana wobec Dawida (w 85/22 3)

Starsi, nie powstrzymujcie zazdrośnie innych od udziału w przywilejach (w 74/12 18)

Nie zazdrośćcie innym starszym pozycji, zdolności ani osiągnięć

Mojżesz przejawiał właściwe nastawienie (4 Mojż. 11:29; w 77/17 18)

Siostry, starannie wystrzegajcie się rywalizacji i współzawodnictwa (Gal. 5:26; w 76/2 9, 10)

Wszyscy członkowie zboru muszą się strzec ostrego języka, który odzwierciedla ducha zazdrości (w89 15/10 18)

Unikaj wydawania o kimś sądów, jeśli nie znasz wszystkich faktów (1 Tes. 4:11)

Nie chełp się sukcesami czy przywilejami, gdyż możesz tym budzić w innych zazdrość; nie świadczy to o miłości (1 Kor. 13:4)

Nie zazdrość pozornego powodzenia bezbożnym (w 73/11 15)

Jehowa nimi gardzi; nie powiedzie się im (Ps. 73: 2-5, 12, 17-19)

KORZYSTAJ Z DOBRODZIEJSTW PRZEJAWIANIA ZBOŻNEJ ZAZDROŚCI (5 min)

Zazdrośnie szukaj prawości Bożej (Mat. 6:33)

Stosowna zazdrość pomaga cieszyć się życiem i unikać tego, co szkodliwe

Zazdrośnie strzeż tego, co należy do Jehowy

Gorliwie dbaj o czystość zboru i chroń dobre imię Jehowy (1 Piotra 4: 15, 16; w 73/20 18; w 89 15.12 14; w 81/16 6)

Czuwaj, aby „żaden trujący korzeń” nie wywołał niepokoju (Hebr. 12:15)

Bądź żywo zainteresowany innymi sługami Bożymi (w 93 1.12 23, 24)

Rozwijaj gorące pragnienie pomagania drugim w pielęgnowaniu wyłącznego oddania dla Jehowy

Naśladuj apostoła Pawła, który wytężał siły dla dobra drugich (2 Kor. 11:2)

Przejawianie takiej zbożnej zazdrości o imię Jehowy, o Jego prawe zasady oraz o Jego lud i ziemskie sprawy ustrzeże cię przed niestosowną zazdrością i zjedna ci uznanie Boże

(Trzymaj się ściśle szkicu i podziału czasu przewidzianego dla każdej części. Nie trzeba odczytywać wszystkich wskazanych wersetów ani wymieniać źródeł materiału podanych w nawiasach)

Nr 76 9/96 — strona 2 NA 45 MINUT

Wg. listu jaki dotarl do polskich zborow ten wyklad zostal wycofany z obiegu i kazano zniszczyc wszystkie kopie szkocow.
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#103 Gandalf

Gandalf

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 107 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Śląskie

Napisano 2010-06-07, godz. 07:42

No więc dzięki temu co powyżej, wszystkich śladów nie udało się zatrzeć ;-)
After being asked about his thoughts on Dirac's views, Wolfgang Pauli remarked "If I understand Dirac correctly, his meaning is this: there is no God, and Paul Dirac is his Prophet".

#104 skywalker

skywalker

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 194 Postów

Napisano 2010-06-09, godz. 13:58

Wg. listu jaki dotarl do polskich zborow ten wyklad zostal wycofany z obiegu i kazano zniszczyc wszystkie kopie szkocow.

Nie rozumiem czegoś, jeśli wykłady, których słuchamy co niedziela są ponadczasowe (bo oparte na biblii) to po co je zmieniać ? Ktoś mnie oświeci ?
Nie ważne na którym piętrze jesteś, gdy zatniesz się w windzie. I tak jesteś bez wyjścia.

#105 jaros71

jaros71

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 17 Postów

Napisano 2010-06-09, godz. 16:11

Nie rozumiem czegoś, jeśli wykłady, których słuchamy co niedziela są ponadczasowe (bo oparte na biblii) to po co je zmieniać ? Ktoś mnie oświeci ?

Może jakieś punkty przestały być aktualne, bo przyszło nowe światło :)
A tak na marginesie to tylko Słowo Boże jest ponadczasowe. Słowa ludzkie są zmienne, niektóre może lepiej nawet ukryć:)
Cieszę się że z powrotem zacząłeś pisać.

#106 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2010-06-10, godz. 12:43

Nie rozumiem czegoś, jeśli wykłady, których słuchamy co niedziela są ponadczasowe (bo oparte na biblii) to po co je zmieniać ? Ktoś mnie oświeci ?

Zmienia sie swiatelko to i zmieniaja sie ksiazki, czasopisma, wyklady, zebrania etc. Spojrz chociazby na ewolucje ksiazek do studiowania "Zyc wiecznie" -> "Wiedza" -> "Czego uczy Biblia"
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#107 skywalker

skywalker

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 194 Postów

Napisano 2010-06-12, godz. 23:48

Może jakieś punkty przestały być aktualne, bo przyszło nowe światło :)
A tak na marginesie to tylko Słowo Boże jest ponadczasowe. Słowa ludzkie są zmienne, niektóre może lepiej nawet ukryć:)


Ale wszakże wykłady są BIBLIJNE. A tak w ogóle to co zmieniło się w światełku na temat zazdrości ?

Cieszę się że z powrotem zacząłeś pisać.


:) To że nie piszę nie znaczy że nie czytam ( studiuję ) forum. Niestety zostałem wciągnięty w to bagno przez odstępców, sług szatana , degenruchów, zboczeńców itp. ;) Mimo wszystko podoba mi się tu i czuję się dobrze, więc chyba też taki jestem (lub niedługo będę)
Nie ważne na którym piętrze jesteś, gdy zatniesz się w windzie. I tak jesteś bez wyjścia.

#108 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2010-10-19, godz. 13:20

Wg. listu jaki dotarl do polskich zborow ten wyklad zostal wycofany z obiegu i kazano zniszczyc wszystkie kopie szkocow.


Wspomniany przeze mnie wczesniej wyklad nr 76 "dwa oblicza zazdrosci" zostal zastapiony nowym, ktory bedzie wyglaszany w zborach po 25 kwietnia 2011. TUTAJ szkic.
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#109 oskar

oskar

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 738 Postów

Napisano 2010-10-19, godz. 22:42

[...]

Nie - dam znać kiedy je spakuje i wrzucę.

V.


drogi vilge...nieczęsto wypowiadam takie słowa
ale po prostu należy Ci się szacunek -

Pozdrawiam

Użytkownik jb edytował ten post 2010-10-19, godz. 23:30
towarzyskie, poza tematem


#110 vilgefortz

vilgefortz

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 219 Postów

Napisano 2011-01-01, godz. 10:13

Wykłady od 1 - 175 i 76, obie wersje. Znajdziesz je TUTAJ.

Jeśli nie masz konta na chomiku, załóż je TUTAJ.

Pozdrawiam.
V.
------------> TUTAJ SPÓJRZ i załóż konto na chomiku. Większość rzeczy możesz pobrać za darmo, bo 50 mb wystarcza w zupełności :)

A oto, dla Ciebie, chomiki zajmujące się WTS-em: trochę prywaty, czyli mój chomik ;)
SCORP1ON, obywatel.gg, arturszylopl, fakirek, wts, WTLibrary, Watchtower-files, PAROUSIA, daryelko, Grzema

#111 vico

vico

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 21 Postów
  • Gadu-Gadu:12910066
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Uhowo

Napisano 2011-01-02, godz. 20:52

Czy ma ktoś może szkic wykładu
- Rola zborów w zamierzeniu Bożym? -
lub podobny.

Użytkownik vico edytował ten post 2011-01-02, godz. 20:52





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych