Skocz do zawartości


Zdjęcie

Troistość świata a Trójca Święta


  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#21 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-11-10, godz. 20:10

Nie koniecznie. To szukanie Trójcy tam gdzie jej nie ma.

Elohim to i bogowie i bóg. Zależy od konstrukcji i kontekstu.

Na jednym z forum napisałem taki wątek:

Nauka o Trójcy Świętej w Starym Testamencie

Wbrew pozorom ST dobitnie uczy o Trójcy Świętej, choć wielu jej przeciwników nie wie o tym. W kolejnych postach postaram się przedstawić na to dowody. Najpierw zajmijmy się wobec tego pierwszą księgą biblijną, księgą Rodzaju, która naucza o pluraliźmie Boga w następujących miejscach:

Rdz 1:26 Bw „Potem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas i niech panuje nad rybami morskimi i nad ptactwem niebios, i nad bydłem, i nad całą ziemią, i nad wszelkim płazem pełzającym po ziemi.”

Rdz 3:22 Bw „I rzekł Pan Bóg: Oto człowiek stał się taki jak my: zna dobro i zło. Byleby tylko nie wyciągnął teraz ręki swej i nie zerwał owocu także z drzewa życia, i nie zjadł, a potem żył na wieki!”

Rdz 11:7 Bw „Przeto zstąpmy tam i pomieszajmy ich język, aby nikt nie rozumiał języka drugiego!”


Jak widać, są to więc wyraźne świadectwa, że Bóg jest wieloosobowy. Świadkowie Jehowy wyjaśniają pierwszy werset w ten sposób, że to Bóg Ojciec mówił do Syna, kiedy ten stwarzał człowieka. Tym rozumowaniem Strażnica wpada jednak we własne sidła, bowiem w Biblii czytamy, że człowiek został stworzony na obraz Boga, a nie Syna Bożego:

Rdz 1:27 Bw "I stworzył Bóg człowieka na obraz swój. Na obraz Boga stworzył go. Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich."

Jeśli jednak według nauk Strażnicy Syn Boży nie jest Bogiem, to Bóg powinien powiedzieć do Jezusa następujące słowa:

Uczyń człowieka na obraz mój, podobnego do mnie....

albo to Jezus powinien powiedzieć takie słowa:

Uczynię człowieka na obraz twój, podobnego do ciebie....

Jednak Bóg powiedział:

Stwórzmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas.

A więc musiał mówić przynajmniej do jeszcze jednej osoby, która też tak jak on była Bogiem. Tak więc Biblia wyraźnie naucza o pluraliźmie Boga.

Poza tym z omawianego wersetu wynika, że Ojciec z Synem stwarzali razem (oczywiście we współpracy z Duchem Świętym). ŚJ jednak twierdzą, że Duch Święty jest czynną mocą Ojca. A więc defakto stwarzał Ojciec a nie Syn. Jest to sprzeczne z nauczaniem całego PŚ, które wyraźnie mówi, że wszystko, co zostało stworzone stworzył Chrystus (J 1:3; Kol 1:16). Dziwi więc pluralizm w Biblii. Jedynie nauka o Trójcy potrafi go pogodzić ze sobą.

Jeszcze dobitniej fakt istnienia Boga w trzech osobach potwierdza wizyta Boga u Abrahama, który przyszedł do niego właśnie w trzech osobach. Spójrzmy dokładniej na to znane wydarzenie.

Rdz 18:1-3 NS „Potem ukazał mu się Jehowa pośród wielkich drzew Mamre, gdy w skwarze dnia siedział on u wejścia do namiotu.(2) Podniósłszy oczy, spojrzał, a oto trzech mężów stało w pewnej odległości od niego. Kiedy ich ujrzał, pobiegł im na spotkanie od wejścia do namiotu i kłaniał się im aż do ziemi.(3) I rzekł: "Jehowo, jeśli istotnie znalazłem łaskę w twoich oczach, racz nie omijać swego sługi.”

A więc Jehową nazwano trzy osoby składające wizytę u Abrahama.


Rdz 18:16 NS „Później owi mężowie wyruszyli stamtąd w górę, po czym spojrzeli w dół na Sodomę. Abraham zaś szedł z nimi, by ich odprowadzić.”
...
Rdz 18:22 NS „Wówczas mężowie ci zawrócili stamtąd i poszli do Sodomy, ale Jehowa dalej stał przed Abrahamem.”
...
Rdz 18:33 NS „Wówczas Jehowa odszedł, gdy przestał mówić do Abrahama, a Abraham wrócił na swoje miejsce.”


Jehową została nazwana również ta osoba, która została u Abrahama, podczas gdy dwaj inni poszli bezpośrednio do Sodomy i Gomory, aby ją zniszczyć. Zobaczmy jak nazywa tych mężów Lot:


Rdz 19:1 NS „Pod wieczór przybyli do Sodomy ci dwaj aniołowie, a Lot siedział w bramie Sodomy. Kiedy Lot ich ujrzał, wstał, by wyjść im na spotkanie, i pokłonił się twarzą do ziemi.”
...
Rdz 19:15 NS „A gdy nastał świt, aniołowie zaczęli nalegać na Lota, mówiąc: "Wstań! Weź swą żonę i swoje dwie córki, które się tu znajdują, żebyś czasem nic został zmieciony za winę tego miasta!"”
...
Rdz 19:18 NS „Wówczas Lot powiedział do nich: "Nie tak, proszę, Jehowo!”


A więc do dwóch innych osób tych, którzy udali się do Lota też zwracano się Jehowo.

Podsumowując: trzech zostało nazwanych Jahwe, dwóch zostało nazwanych Jahwe oraz jeden został nazwany Jahwe. Czyż nie kojarzy się to z czymś? Oczywiście! A więc wyraźnie widać zarysowanie prawdy o Trójcy Świętej, prawda?

Trójcę Świętą graficznie przedstawia się tak:

Dołączona grafika

Zobaczmy na koniec jak ładnie widać pluralizm Boga w dalszym wersecie:

Rdz 19:24 NS "Wówczas Jehowa spuścił na Sodomę i na Gomorę deszcz siarki i ognia od Jehowy, z niebios."

Ten Jahwe z niebios, to ten, który był u Abrahama i u niego został, a pozostali dwaj udali się do Sodomy i Gomory. A skoro trzech nazywał Abraham również Jahwe, to dwóch to też (jeden) Jahwe. A zatem ten Jahwe (w postaci dwóch osóB) spuścił na Sodomę i Gomorę ogień od Jahwe z nieba, tego, który był u Abrahama i zdążył wrócić do nieba!

A więc to do Trójcy Świętej Abraham zwracał się po imieniu Jehowa i cała Trójca Święta go odwiedziła. Nic dziwnego, że chyba dlatego został nazwany przyjacielem Boga:

Jk 2:23 Bw „I wypełniło się Pismo, które mówi: I uwierzył Abraham Bogu i poczytane mu to zostało ku usprawiedliwieniu, i nazwany został przyjacielem Boga.”

Jest oczywistym przecież, że być przyjacielem kogoś to osobiście go poznać (Rdz 18:19).

A więc księga Rodzaju wyraźnie naucza o Trójcy Świętej. Więcej przykładów z innych ksiąg ST podam następnym razem. Na razie proszę o komentarze do tego, co przedstawiono powyżej.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#22 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-11-10, godz. 20:58

Ale jednak w rodzinie dziecko jest czymś innym niż kobieta czy mężczyna, pomimo posiadania takiej samej płci.

Dlaczego tylko rodzice i dzieci? A dziadków i wujostwo to na banicję skazać... Poza tym dziecko to chłopiec albo/i dziewczynka. A zatem może być więcej osób niż trzy. Biblia to religijny księgozbiór, a nie podręcznik analityczny otaczającego nas świata. Autorzy poszczególnych ksiąg byli wychowani w kulturze semickiej i pisali z właściwego sobie punktu widzenia. Jeśli więc przedstawianemu przez nich Bogu by zależało na takim światopoglądzie, to by nie zezwolił na okupację rzymską.
Dołączona grafika

#23 Scavender

Scavender

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano 2008-11-10, godz. 20:59

Na jednym z forum napisałem taki wątek:


przy czym większość cytatów jest nie do obrony z punktu widzenia hebrajskiej gramatyki. Po prostu. Wiele wyrazów mających gramatycznie liczbę mnogą określa tam rzeczy w liczbie pojedynczej. Przykładem jest nie tylko Elohim ale też np. panim. Hebrajski jest językiem wysoce kontekstowym dlatego opieranie się na rzeczowniku lub czasowniku wyrwanym ze zdania nic tu nie da.

Jest jeszcze kwestia pluralisów maści rozmaitej - mamy compositionis, abstractionis i parę innych. Jest jeszcze status construtus tłumaczący zastosowanie takiej a nie innej formy.

Jak otwieram lodówkę często mówię na głos "zobaczmy co my tu mamy" a Trójcą bynajmniej nie jestem.
Na terenach skąd pochodzę do osób starszych i ogólnie poważanych mówi się "Wy" a osoby te opowiadając używają formy "my". Wnuczek powie do babci "babcia nakarnili wy już kury" a babcia powie "da, my nakarnili".

Izraelici mieli z grubsza to samo. Oczywiście najlepiej powiedzieć, że to Trójca, bo jak się szuka argumentów to każdy jest dobry na poparcie tezy. Swego czasu siedziałem na liście dyskusyjnej i był taki temat. Skończył się po tym jak moderator stwierdził, że jakby Mojżesz puścił trzy bąki jeden po drugim to też niektórzy uznaliby to za argument pro-Trójca.

Jest wiele innych hipotez tłumaczących dlaczego te cytaty wyglądają tak jak wyglądają, które nie mają nic wspólnego z Trójcą. Jedni twierdzą, że to po prostu kwestia gramatyki języka a inni zwalają to na ślady politeizmu we wczesnym judaizmie.

Użytkownik Scavender edytował ten post 2008-11-10, godz. 21:00


#24 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-11-10, godz. 21:08

Dlaczego tylko rodzice i dzieci? A dziadków i wujostwo to na banicję skazać... Poza tym dziecko to chłopiec albo/i dziewczynka.

W tym sensie dziecko w rodzinie jest czymś innym niż kobieta czy mężczyzna, pomimo posiadania takiej samej płci, ponieważ pochodzi od obojga rodziców. I wcale nie mówiłem, że muszą to byc trzy osoby. Po prostu trzy osoby to minimalna liczba osób, aby była to kompletna rodzina.


Jak otwieram lodówkę często mówię na głos "zobaczmy co my tu mamy" a Trójcą bynajmniej nie jestem.
Na terenach skąd pochodzę do osób starszych i ogólnie poważanych mówi się "Wy" a osoby te opowiadając używają formy "my". Wnuczek powie do babci "babcia nakarnili wy już kury" a babcia powie "da, my nakarnili".

Tylko że ja nie spotykam w Biblii takich wypowiedzi z ust ludzi a jedynie u Boga. To o czymś świadczy. Ale jak trzy osoby przyszły do Abrahama to chyba nie powiemy, że to nie Trójca, skoro mówił do nich w pierwszej osobie liczby pojedynczej. A i te trzy osoby odpowiadały jednocześnie również jakby mówiła jedna istota. Nic tylko Trójca Święta. :P
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#25 Scavender

Scavender

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano 2008-11-10, godz. 21:15

Tylko że ja nie spotykam w Biblii takich wypowiedzi z ust ludzi a jedynie u Boga. To o czymś świadczy. Ale jak trzy osoby przyszły do Abrahama to chyba nie powiemy, że to nie Trójca, skoro mówił do nich w pierwszej osobie liczby pojedynczej. A i te trzy osoby odpowiadały jednocześnie również jakby mówiła jedna istota. Nic tylko Trójca Święta.


chcesz dyskutowac i wymieniać się argumentami czy świergotać o tyłku pani Maryni w atmosferze budki z piwem ;)?

Jesli to pierwsze to czekam na konkretne argumenty. Ot np. z gramatyki. Jeśli to drugie to ja idę szukać Boga w Trójcy w gniazdku ;)

#26 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-11-10, godz. 21:16

Jehową* nazwano trzy osoby

W umyśle Semity tamtych czasów był to zrozumiale brzmiący wyraz, którego zaczęto używać jako imienia własnego Elohim, czyli "Potężnych"**. A tak na marginesie: dlaczego w języku polskim niektóre przedmioty występujące w jednym egzemplarzy (np. drzwi, majtki, spodnie) nie posiadają w ogóle liczby pojedynczej tylko mnogą?
___________
* czyli "Wiekuistym".
** liczba mnoga w jednym języku nie musi odpowiadać tej samej formie wyrazu w innym języku!

Użytkownik Adelfos edytował ten post 2008-11-10, godz. 21:50

Dołączona grafika

#27 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-11-10, godz. 21:23

chcesz dyskutowac i wymieniać się argumentami

przecież podałem ci argument: w liczbie mnogiej wypowiada się Bóg. Wszystkie inne osoby mówią wyraźnie w liczbie pojedynczej. No chyba, że wskazesz mi werset, iż się mylę. <_<


dlaczego w języku polskim niektóre przedmioty występujące w jednym egzemplarzy (np. drzwi, majtki, spodnie) nie posiadają w ogóle liczby pojedynczej tylko mnogą?

dobre pytanie! :rolleyes:
ja powiem, że ta anomalia językowa sprawia mi problem w języku niemieckim. Na przykład "okulary" mają w języku polskim tylko liczbę mnogą. Natomiast w języku niemieckim występują dwie formy: w liczbie pojedynczej oraz mnogiej. Podobnie ma się sprawa ze spodniami. :P
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#28 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-11-10, godz. 21:56

dobre pytanie! :rolleyes:

A teraz wyobraź sobie, że Biblia to tekst starożytny...
Dołączona grafika

#29 Scavender

Scavender

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano 2008-11-10, godz. 21:59

A tak na marginesie: dlaczego w języku polskim niektóre przedmioty występujące w jednym egzemplarzy (np. drzwi, majtki, spodnie) nie posiadają w ogóle liczby pojedynczej tylko mnogą?


bo to pluraliatantum (ew. pluralia tantum - róznie to piszą) ;) Niektóre słowa miały liczbę pojedynczą i mnogą, potem pojedyncza się zgubiła i została sama mnoga ;)

W języku niemieckim też są ;)

w liczbie mnogiej wypowiada się Bóg. Wszystkie inne osoby mówią wyraźnie w liczbie pojedynczej. No chyba, że wskazesz mi werset, iż się mylę.


W Biblii w liczbie mnogiej autorzy odnoszą się nie tylko do Boga. Widać to w oryginale - w tłumaczeniu nie widać, bo pewnych niuansów przetłumaczyć się nie da. Dlatego, żeby toczyć takie dyskusje trzeba znać hebrajski - w przeciwnym wypadku opieramy się na tłumaczeniu i opracowaniach osób, które ów język znają. Z opracowań, które ja mam w domu wynika, że liczbą mnoga określano nie tylko JHWH, bo takie były niuanse języka. Pisał o tym m.in. ks. Peter (dla niezorientowanych - redaktor najlepszego zdaniem biblistów przekładu ST).

#30 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-11-10, godz. 22:32

W języku niemieckim też są ;)

są. np.
die Eltern (rodzice) ale - der Elternteil (rodzic)
die Gebrüder (bracia)
die Schulferien (ferie szkolne)
die Kosten (koszty)
die Papiere (dokumenty)
itd. :)


W Biblii w liczbie mnogiej autorzy odnoszą się nie tylko do Boga.

Ja korzystałem z różnych opracowań angielskich i niemieckich. Ponieważ nie wiem czy znasz niemiecki a angielski na pewno odnoszę cię do jednego z nich:

http://www.bible.ca/...genesis1-26.htm

To chyba jedna ze znanych stron.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#31 Scavender

Scavender

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano 2008-11-10, godz. 22:50

itd. smile.gif


w Helbigu i Buschy jest tego troche ;)

Ponieważ nie wiem czy znasz niemiecki a angielski na pewno odnoszę cię do jednego z nich:

http://www.bible.ca/...genesis1-26.htm

To chyba jedna ze znanych stron.


Znam niemiecki ;)

Co do opracowania to widze, że nie wybiega za bardzo ponad standardowego Elohima, którego można wyjaśnić z perspektywy JEPD® i Pwt.

#32 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-11-10, godz. 22:57

w Helbigu i Buschy jest tego troche ;)

A ty znasz jakieś inne przykłady? Bo ja takie zbieram! Może napiszę książkę o gramatyce niemieckiej :)


Znam niemiecki ;)

A to masz na dobranoc

http://www.derweg.or...iger_geist.html

http://www.stover.de/dreiein.htm

http://www.bible-onl...ieinigkeit.html

http://www.evangelik...e/cg_drei1.html

Będziesz mial co robić, bo ty przecież nie śpisz :P


Co do opracowania to widze, że nie wybiega za bardzo ponad standardowego Elohima, którego można wyjaśnić z perspektywy JEPD&reg; i Pwt.

Tam były odnośniki do Ojców Kościoła, którzy podobnie rozumieli te pluralne wypowiedzi Boga.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#33 Scavender

Scavender

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano 2008-11-10, godz. 23:02

A ty znasz jakieś inne przykłady?


Nie masz "Deutsche Grammatik" Helbiga i Buschy? Tam jest kilka ;)


Będziesz mial co robić, bo ty przecież nie śpisz tongue.gif


mogę Cię straszyć w nocy ;)

Tam były odnośniki do Ojców Kościoła, którzy podobnie rozumieli te pluralne wypowiedzi Boga.


ale to są Patres. To oni stworzyli obraz Trójcy i nazwali wszystko po imieniu.
Czytałeś komentarze do Rdz autorstwa żydowskiego? Oni tłumaczą plurale zupełnie inaczej.

#34 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-11-10, godz. 23:10

Nie masz "Deutsche Grammatik" Helbiga i Buschy? Tam jest kilka ;)

Nie mam i szczerze mówiąc nie słyszałem. Mam gramatykę Bernd Latour, Wahrig oraz trzy części: Der Dativ ist dem Genitiv sein Tod.


mogę Cię straszyć w nocy ;)

:blink:



Czytałeś komentarze do Rdz autorstwa żydowskiego? Oni tłumaczą plurale zupełnie inaczej.

słyszałem, że podobniez Żydzi ukrywają prawdę o Trójcy Świętej Podobno idea Boga Trójjedynego istnieje w judaizmie niezależnie od chrześcijaństwa i Żydzi mieli z nią problemy jeszcze przed Chrystusem.

http://www.layevange.../chapter10e.htm

http://www.menorah.org/trinity1.html

Jedno jest pewne: usunęli ECHAD z Pwt 6:4 i zamienili na YACHID oraz tetragram z Rdz 19:18. To o czymś świadczy!
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#35 Scavender

Scavender

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano 2008-11-11, godz. 00:24

słyszałem, że podobniez Żydzi ukrywają prawdę o Trójcy Świętej


a ja znam kobietę, która widziała UFO i ma z UFO dziecko. Bo mąż był w jUKej a ona w ciąże zaszła.

Podobno idea Boga Trójjedynego istnieje w judaizmie niezależnie od chrześcijaństwa


religia żydowska nie jest tak skodyfikowana jak chrześcijaństwo. Każdy rabin ma prawo do własnej interpretacji halachy (i nie tylko). Są oczywiście bardziej znani i poważani rabini ale każdy rabin decyzję co do interpretacji podejmuje sam a to już rodzi ryzyko odstępstw. Jest jeszcze kwestia kabały, o której wiemy tyle ile Żydzi chcą abysmy wiedzieli. Wybierz się do księgarni, przejrzyj książki o kabale i sam zobaczysz co niektórzy autorzy starają się przy jej pomocy dowieść (generalnie od Trójcy, po fakt JHWH=UFO). Trójcę akurat wymóżdżyć łatwo jak się spojrzy na Drzewo Życia i zobaczy to co chce się widziec.

Żydzi (przynajmniej ci, z którymi miałem styczność a propos forum, grup dyskusyjnych itd) zwykli mawiać, że judaizm ma jeden "dogmat" - JHWH jest jeden, niematerialny i niezmienny. Reszta to tylko konsekwentne rozwinięcie prawdy podstawowej. Samo to już przeczy Trójcy, bo przeczy Jezusowi jako Bogowi.

Użytkownik Scavender edytował ten post 2008-11-11, godz. 00:25


#36 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-11-11, godz. 05:55

religia żydowska nie jest tak skodyfikowana jak chrześcijaństwo. Każdy rabin ma prawo do własnej interpretacji halachy (i nie tylko). Są oczywiście bardziej znani i poważani rabini ale każdy rabin decyzję co do interpretacji podejmuje sam a to już rodzi ryzyko odstępstw. Jest jeszcze kwestia kabały, o której wiemy tyle ile Żydzi chcą abysmy wiedzieli. Wybierz się do księgarni, przejrzyj książki o kabale i sam zobaczysz co niektórzy autorzy starają się przy jej pomocy dowieść (generalnie od Trójcy, po fakt JHWH=UFO).

No a ja słyszałem o czymś takim co nazywa się Szechina. Podobnież ma to coś wspólnego z Trójcą Świętą.


Trójcę akurat wymóżdżyć łatwo jak się spojrzy na Drzewo Życia i zobaczy to co chce się widziec.

A to w jaki sposób?


Żydzi (przynajmniej ci, z którymi miałem styczność a propos forum, grup dyskusyjnych itd) zwykli mawiać, że judaizm ma jeden "dogmat" - JHWH jest jeden, niematerialny i niezmienny. Reszta to tylko konsekwentne rozwinięcie prawdy podstawowej. Samo to już przeczy Trójcy, bo przeczy Jezusowi jako Bogowi.

A więc dlatego nie uznali Jezusa. Dla mnie jest to oczywiste. No i zamienili ECHAD (jedność złożoną) na YACHID (jedność absolutną) w Pwt 6:4.

Pwt 6:4 Bg „Słuchajże Izraelu: Pan, Bóg nasz, Pan jeden jest.”

Wynika z tego, iż im się coś nie podobało w określeniu Boga jako jedności złożonej. O jedności złożonej pisalem tutaj:

http://watchtower.or...s...ost&p=14402

A co powiesz na to, iż sefirim usunęli też tetragram z Rdz 19:18?

http://watchtower.or...s...ost&p=86114
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#37 Scavender

Scavender

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano 2008-11-12, godz. 01:16

No a ja słyszałem o czymś takim co nazywa się Szechina. Podobnież ma to coś wspólnego z Trójcą Świętą.


to tzw. Boża obecność. Wg Zoharu jeden z aniołów. Niektórzy jeszcze uważają to za żeńską emanację najwyższego Boga.

A to w jaki sposób?


Keter, Binach i Chochmah to dla niektórych chrześcijańska Trójca Święta.

#38 ISZBIN

ISZBIN

    Elita forum (> 1000)

  • Validating
  • PipPipPipPip
  • 1184 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:POLSKA

Napisano 2008-11-12, godz. 18:13

OMG, to są hity!!

Najlepsze:



Oprócz dowodów na Trójcę Świętą w Biblii również w świecie można zaobserwować jego troistość. Oto dosłownie kilka przykładów, które mnie osobiście zastanowiły:

 

5. atom: proton, elektron, neutron. Materia zbudowana jest atomów, które złożone są z trzech podstawowych cząstek, protonów, neutronów i elektronów. Te trzy cząstki budują wszelką materię. Protony mają ładunek dodatni, elektrony są ujemne a neutrony obojętne.

6. układ słoneczny: gwiazda, planeta, księżyc. Planety obracają się wokół gwiazd lub słońc, a księżyce obracają się wokół planet.

7. Na światło białe składają się trzy podstawowe barwy: czerwona, zielona i niebieska. Naukowcy nazywają je "barwami prostymi światła". Wszystkie kolory światła, widzialne dla oka ludzkiego, są tworzone przez jedną lub więcej z tych trzech barw. Te trzy kolory są podstawowymi budulcami wszystkich widzialnych kolorów z siedmiu różnych barw tęczy. Równe ilości tych trzech tworzą białe światło.



12. jajko: skorupka, żółtko, białko


16. rasa ludzka: biała, żólta, czarna


Oczywiście to tylko kilka przykładów, mniej lub bardziej doskonałych. Jak myslicie, czy to, źe świat wykazuje cechy troistości nie jest poszlaką za istnieniem również Trójjedynego Boga? Gdybyśmy mieli spojrzeć we wszechświat i dostrzec te jakości w nim to czy uczciwie moglibyśmy powiedzieć, że są to odciśnięte na stworzeniu palce Boga? Myślę, że tak.




Normalnie hity! Tego nawet schizofrenik by nie wymyślił. I jakie zaangażowanie naukowe. Niesamowite. Nagroda Jobla murowana. 



Takie pytania dla dociekliwych do zastanowienia:

A dlaczego zegarki mają trzy wskazówki: godzinową, minutową i sekundową?

Dlaczego nasz jeden dzień podzielony jest na trzy okresy:
8 godzin śpimy
8 godzin pracujemy
8 godzin mamy wolne
 




Hahaha, Hhit goni hit. Ze tegop wczesniej nie widziałem.


Taak, będę sie nad tym zastanawiał... jak już wyląduje w psychiatryku, znajde czas, bo bede 24h/dobę odpoczywał i myslał na niezłych prochach. 

#39 Scavender

Scavender

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano 2008-11-12, godz. 18:15

Iszbin zapomniałeś o:
"Dlaczego w kontakcie mamy czasami trzy bolce: faza, minus i uziemienie? Każde urządzenie elektryczne tak musi pracować."

Przy czym Duch Święty jest prądem elektrycznym. Poraził mnie wczoraj w ramach kary za moją niewiarę.

#40 ISZBIN

ISZBIN

    Elita forum (> 1000)

  • Validating
  • PipPipPipPip
  • 1184 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:POLSKA

Napisano 2008-11-12, godz. 19:16

Iszbin zapomniałeś o:
"Dlaczego w kontakcie mamy czasami trzy bolce: faza, minus i uziemienie? Każde urządzenie elektryczne tak musi pracować."

Przy czym Duch Święty jest prądem elektrycznym. Poraził mnie wczoraj w ramach kary za moją niewiarę.




Hehe ,,pan Bóg odcisnął palce'' na Tobie... A jak Ola przyklad zakupi Mirek, to jutro dostaniesz przed dzidzią w plecy:PP 




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych