Skocz do zawarto¶ci


Zdjêcie

Rdz 3:8


  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-11-09, godz. 17:37

Werset ten jest dla mnie bardzo zastanawiaj±cy:

Rdz 3:8 Bg „A wtem us³yszeli g³os Pana Boga chodz±cego po sadzie z wiatrem dniowym; i skry³ siê Adam, i ¿ona jego od oblicza Pana Boga miêdzy drzewa sadu.”

Rdz 3:8 BT „Gdy za¶ mê¿czyzna i jego ¿ona us³yszeli kroki Pana Boga przechadzaj±cego siê po ogrodzie, w porze kiedy by³ powiew wiatru, skryli siê przed Panem Bogiem w¶ród drzew ogrodu.”

Rdz 3:8 Bw „A gdy us³yszeli szelest Pana Boga przechadzaj±cego siê po ogrodzie w powiewie dziennym, skry³ siê Adam z ¿on± swoj± przed Panem Bogiem w¶ród drzew ogrodu.”

Rdz 3:8 Bp „Wtem us³yszeli - cz³owiek i jego ¿ona - odg³os [kroków] Jahwe-Boga przechadzaj±cego siê po ogrodzie, gdy wia³ codzienny wietrzyk. I skryli siê przed Jahwe-Bogiem po¶ród drzew ogrodu.”


Rdz 3:8 NS „Pó¼niej us³yszeli g³os Jehowy Boga, chodz±cego po ogrodzie o wietrznej porze dnia, i mê¿czyzna oraz jego ¿ona ukryli siê przed obliczem Jehowy Boga w¶ród drzew ogrodu.”

Rdz 3:8 LXX „και ηκουσαν την φωνην κυριου του θεου περιπατουντος εν τω παραδεισω το δειλινον και εκρυβησαν ο τε αδαμ και η γυνη αυτου απο προσωπου κυριου του θεου εν μεσω του ξυλου του παραδεισου ”

Oczywi¶cie BG oraz PN¦ najwierniej oddaje ten werset, bowiem Adam i Ewa chyba rzeczywi¶cie s³yszeli g³os Pana Boga w raju. Podobnie zreszt± oddaje to grecka Septuaginta, gdy¿ s³owo PHONE oznacza "g³os".

Równie¿ w przek³adzie interlinearnym wystêpuje dos³owne sformu³owanie "g³os":

Do³±czona grafika

Do³±czona grafika

Do³±czona grafika

Nasuwa mi siê jednak pytanie? Czy rzeczywi¶cie Adam i Ewa mogli s³yszeæ g³os Pana Boga w raju? Co to by³ za g³os? A mo¿e to by³ szelest kroków jak oddaj± to inne przek³ady? Jak my¶limy?

Je¶li takie jest jednak dok³adne zrozumienie tego wersetu, to raj proponowany przez Stra¿nicê jest o wiele gorszy od raju opisanego w ST, bowiem Adam i Ewa mogli spotkaæ w nim Boga, a przynajmniej us³yszeæ Jego g³os (Rdz 3:8-11), a dzi¶ ¦J nie daj± szansy zobaczenia czy us³yszenia w nim Chrystusa. Raj bez Boga przestaje wiêc byæ rajem.
On za¶ rzek³: Baczcie, by nie daæ siê zmyliæ. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówi±c: Ja jestem, i: Czas siê przybli¿y³. Nie id¼cie za nimi!" (£k 21:8, BW)




U¿ytkownicy przegl±daj±cy ten temat: 0

0 u¿ytkowników, 0 go¶ci, 0 anonimowych