Skocz do zawarto¶ci


Zdjêcie

Z³o¿ono¶æ cz³owieka jako stworzenia


  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 przepióreczka

przepióreczka

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 30 Postów

Napisano 2008-11-12, godz. 21:59

Co o cz³owieku jako "stworzeniu" czytam w Pi¶mie: np. w nastêpnym wersecie po "szema Israel"? "I bêdziesz mi³owa³ JHWH, Boga twojego, z ca³ego serca twojego, i z ca³ej duszy twojej, i ze wszystkich si³ twoich" [interlinia Pwt.6:5]
Te trzy elementy [serce, dusza i si³a] jako ca³o¶æ cz³owieka stworzonego na podobieñstwo JHWH ["I powiedzia³ Bogowie/Elohim/: uczyñmy ludzi na obraz nasz podobnych nam..." - interlinia Rdz.1:26]. Cz³owiek jako istota i organizm ¿ywy tym ró¿ni siê od innych stworzeñ, ¿e zosta³ na podobieñstwo Boga stworzony. O troisto¶ci naszej istoty czytam te¿ w NT:
"Sam Bóg pokoju niech was ca³kowicie u¶wiêca, aby nienaruszony duch wasz, dusza i cia³o bez zarzutu zachowa³y siê na przyj¶cie Pana naszego Jezusa Chrystusa." [1Tes 5:23 BT]

#2 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-11-13, godz. 07:53

Mk 12:30 BT „Bêdziesz mi³owa³ Pana, Boga swego, ca³ym swoim [1]sercem, ca³± swoj± [2]dusz±, ca³ym swoim [3]umys³em i ca³± swoj± [4]moc±.”
Do³±czona grafika

#3 gambit

gambit

    gambit

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2008-11-13, godz. 13:10

"Sam Bóg pokoju niech was ca³kowicie u¶wiêca, aby nienaruszony duch wasz, dusza i cia³o bez zarzutu zachowa³y siê na przyj¶cie Pana naszego Jezusa Chrystusa." [1Tes 5:23 BT]

Co masz na my¶li, czy w cz³owieku mo¿e sobie porozmawiaæ duch z dusz±, dusza z cia³em, cia³o z duchem, które mog± siê miêdzy sob± porozumiewaæ, uzgadniaæ itd., przemiennie ? Czy mog± te trzy byty istnieæ odrêbnie, duch, dusza, cia³o ? Czy cz³owiek to istota w trzech osobach, czyli trójca ? Nie rozumiem. Uzasadnij to biblijnie. Np. rozum, s³uch, wzrok, mog± dowodziæ o troisto¶ci osób itp.?
-- gambit
Mój ¿yciorys - 1<---> W¶ród ¦J Zamieszczam tymczasowo.

#4 przepióreczka

przepióreczka

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 30 Postów

Napisano 2008-11-13, godz. 15:54

Mk 12:30 BT „Bêdziesz mi³owa³ Pana, Boga swego, ca³ym swoim [1]sercem, ca³± swoj± [2]dusz±, ca³ym swoim [3]umys³em i ca³± swoj± [4]moc±.”


„Zbli¿y³ siê tak¿e jeden z uczonych w Pi¶mie, który im siê przys³uchiwa³, gdy rozprawiali ze sob±. Widz±c, ¿e Jezus dobrze im odpowiedzia³, zapyta³ Go: Które jest pierwsze ze wszystkich przykazañ?(29) Jezus odpowiedzia³: Pierwsze jest: S³uchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz, Pan jest jeden.(30) Bêdziesz mi³owa³ Pana, Boga swego, ca³ym swoim sercem, ca³± swoj± dusz±, ca³ym swoim umys³em i ca³± swoj± moc±.(31) Drugie jest to: Bêdziesz mi³owa³ swego bli¼niego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania wiêkszego od tych.(32) Rzek³ Mu uczony w Pi¶mie: Bardzo dobrze, Nauczycielu, s³usznie¶ powiedzia³, bo Jeden jest i nie ma innego prócz Niego.(33) Mi³owaæ Go ca³ym sercem, ca³ym umys³em i ca³± moc± i mi³owaæ bli¼niego jak siebie samego daleko wiêcej znaczy ni¿ wszystkie ca³opalenia i ofiary.” [Mk 12:28-33 BT]

Jezus cytowa³ "szema Izrael" i jest to szerszy zakres ni¿ w ST, uczony równie¿ sam zacytowa³ i te¿ jest to ró¿ne od ST [patrz interlinia: Jezus wymienia serce, my¶li, si³y i duszê, a uczony serce, si³y i zrozumienie]. A jednak Jezus jako autor Pism przyzna³ uczonemu racjê [patrz werset 34]. Czy jest to troisto¶æ, czy dwoisto¶æ, czy "czworzysto¶æ" posiadanych przez nas "elementów" ca³o¶ci cz³owieka ¶wiadczy o z³o¿ono¶ci:
"Weso³e serce jest najlepszym lekarstwem; lecz przygnêbiony duch wysusza cia³o" [Przyp. Sal. 17:22]
Od niektórych tych elementów zale¿y nasze poznanie, wiara, sk³onno¶æ do grzechu [nawet po nowonarodzeniu]. Bóg jako jedyny ma nie¶miertelno¶æ sam w sobie. Stwarzaj±c cz³owieka na swój obraz i podobieñstwo, da³ mu duszê, która jest nie¶miertelna.
Ale nale¿y pamiêtaæ, ¿e obraz jest tylko obrazem, a podobieñstwo, tylko podobieñstwem. Obraz i podobieñstwo to nie jest identyczno¶æ w stosunku do wzorca i zachodz± w jedn± stronê. Tak wiêc zostali¶my stworzeni na obraz i podobieñstwo Boga, ale nie jeste¶my identyczni jak Bóg. Je¶li kobieta i mê¿czyzna s± obrazem pe³ni, to nie oznacza, ¿e Bóg jest mêski i/lub ¿eñski. Tylko Duch ¦wiêty zna ca³± prawde dotycz±c± Boga:„Nam za¶ objawi³ to Bóg przez Ducha. Duch przenika wszystko, nawet g³êboko¶ci Boga samego.(11) Kto za¶ z ludzi zna to, co ludzkie, je¿eli nie duch, który jest w cz³owieku? Podobnie i tego, co Boskie, nie zna nikt, tylko Duch Bo¿y.”[1Kor 2:10-11 BT]

Jeste¶my stworzeni na obraz i podobieñstwo Boga, ale daleko nam do Orygina³u, którego my¶li s± ponad naszymi jak niebo ponad ziemi± [Iz. 55:9]. Mo¿emy natomiast czytaæ wskazówki jakie w s± Biblii i uwierzyæ im, albo nie."Rzeczy ukryte nale¿± do Pana, Boga naszego, a rzeczy objawione - do nas i do naszych synów na wieki, by¶my wykonali wszystkie s³owa tego Prawa" [Powt.Pr. 28:29]

U¿ytkownik przepióreczka edytowa³ ten post 2008-11-13, godz. 15:56


#5 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-11-13, godz. 16:57

Czy jest to troisto¶æ, czy dwoisto¶æ, czy "czworzysto¶æ" posiadanych przez nas "elementów" ca³o¶ci cz³owieka ¶wiadczy o z³o¿ono¶ci:

Na to w³a¶nie chcia³em zwróciæ uwagê t± "4".
Do³±czona grafika

#6 przepióreczka

przepióreczka

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 30 Postów

Napisano 2008-11-13, godz. 21:31

Na to w³a¶nie chcia³em zwróciæ uwagê t± "4".

Okej, dziêki.

#7 przepióreczka

przepióreczka

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 30 Postów

Napisano 2008-11-16, godz. 11:59

Mam pytanie do "Szanownych Manipulatorów" CO decyduje o temacie? bo ¿yczy³abym sobie INNEGO TYTU£U TEMATU w tym wydzielonym z moich postów. Pisa³am bowiem o z³o¿ono¶ci cz³owieka jako stworzenia . Ale mo¿e do zrozumienia tego [czyli tre¶ci wypowiedzi] rzeczywi¶cie trzeba czego¶ wiêcej, a nie tylko umiejêtno¶ci obs³ugi wersji "Lo-Fi" i pe³nienia funkcji z uprawnieniami...?

U¿ytkownik przepióreczka edytowa³ ten post 2008-11-16, godz. 11:59


#8 przepióreczka

przepióreczka

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 30 Postów

Napisano 2008-11-16, godz. 15:05

Co masz na my¶li, czy w cz³owieku mo¿e sobie porozmawiaæ duch z dusz±, dusza z cia³em, cia³o z duchem, które mog± siê miêdzy sob± porozumiewaæ, uzgadniaæ itd., przemiennie ? Czy mog± te trzy byty istnieæ odrêbnie, duch, dusza, cia³o ? Czy cz³owiek to istota w trzech osobach, czyli trójca ? Nie rozumiem. Uzasadnij to biblijnie. Np. rozum, s³uch, wzrok, mog± dowodziæ o troisto¶ci osób itp.?
-- gambit

Odpowied¼ na Twoje pytania o to co uwa¿am w tej kwestii stara³am siê zawrzeæ te¿ w rozwiniêciu odpowiedzi z cytatem Adelfos'a.
Dodam tylko, ¿e wskaza³am na ciekawy dla mnie fakt z³o¿ono¶ci cz³owieka jako stworzenia i fakt posiadania sk³adowych naszej istoty ludzkiej. Nie wypowiada³am siê na temat zmys³ów, a nawet organów wchodz±cych w sk³ad cia³a ludzkiego [sarx], które to jest moim zdaniem jedn± z czê¶ci naszej istotczê¶ci w jakie zostali¶my wyposa¿eni przez Boga. Dla mnie najbardziej interesuj±ce jest jednak: co stanowi³o o jednostronnym "podobieñstwie" cz³owieka do Stwórcy i jakie s± biblijne wskazania na wyja¶nienie tego. O tym te¿ wy¿ej wspomnia³am.

#9 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-11-16, godz. 15:10

Mam pytanie do "Szanownych Manipulatorów" CO decyduje o temacie? bo ¿yczy³abym sobie INNEGO TYTU£U TEMATU w tym wydzielonym z moich postów. Pisa³am bowiem o z³o¿ono¶ci cz³owieka jako stworzenia . Ale mo¿e do zrozumienia tego [czyli tre¶ci wypowiedzi] rzeczywi¶cie trzeba czego¶ wiêcej, a nie tylko umiejêtno¶ci obs³ugi wersji "Lo-Fi" i pe³nienia funkcji z uprawnieniami...?

droga przepióreczko!
to ja poprosi³em moderatora jb o wyodrêbnienie odzielnego w±tku, poniewa¿ uwa¿a³em, ¿e temat nadaje siê do szczegó³owego omówienia. Tytu³ by³ równie¿ moj± propozycj±. Oczywi¶cie je¶li ¿yczysz sobie jego zmianê, to uczynna jb na pewno to uczyni. Ten temat jest równie¿ dla mnie bardzo ciekawy!

Widzê, ¿e jb ju¿ to uczyni³a. A wiêc mój post mo¿na usun±æ. ;)

U¿ytkownik mirek edytowa³ ten post 2008-11-16, godz. 15:56

On za¶ rzek³: Baczcie, by nie daæ siê zmyliæ. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówi±c: Ja jestem, i: Czas siê przybli¿y³. Nie id¼cie za nimi!" (£k 21:8, BW)




U¿ytkownicy przegl±daj±cy ten temat: 0

0 u¿ytkowników, 0 go¶ci, 0 anonimowych