Skocz do zawartości


Zdjęcie

Datowanie


  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#21 Kamień

Kamień

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 55 Postów

Napisano 2009-01-07, godz. 11:15

(...) ludzie inteligentni jak chcą coś sprawdzić to biorą liczydło i liczą (...)

Komentarz: http://www.zshare.ne...795261fb7d6dee/
Skoncentrujmy się i spróbujmy skorzystać z czegoś takiego: f(t)=b*at

Użytkownik Kamień edytował ten post 2009-01-07, godz. 11:57


#22 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-01-07, godz. 12:08

Marian, wolisz tradycyjną chronologię biblijną od przyjętych i stosowanych metod datowania?
Powodzenia.

Niestety popełniasz podstawowe błędy interpretacyjne i przez to dochodzisz do błędnych wniosków.
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#23 Marian

Marian

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 15 Postów

Napisano 2009-01-07, godz. 22:25

Marian, wolisz tradycyjną chronologię biblijną od przyjętych i stosowanych metod datowania?
Powodzenia.

Niestety popełniasz podstawowe błędy interpretacyjne i przez to dochodzisz do błędnych wniosków.

No właśnie, przyjętych i stosowanych, a czy sprawdzonych?
Co do sposobu datowania wieku Ziemi metodą uranowo-ołowiową, to nie widzę by ktoś mi zarzucał błędne jej rozumienie?
Jeśli chodzi o datowanie metodą 14 C, to mam prośbę do moich oponentów proszę mi wyjaśnić moją błędną interpretację, dobrze by było, gdyby to wyjaśnienie poparte było obliczeniami. Przecież można obliczyć, jakie wyniki otrzymał Libby by ustalić, że w węglu 14 C zachodzi połowiczny zanik po 5650 +_ 30 latach. Ja przedstawiłem swoje obliczenia i poza kontr-argumentami typu „ nie rozumie” i wysyłanie do szkoły średniej, nikt nie wskazuje swoich obliczeń. Proszę, więc przekonać mnie konkretnymi obliczeniami.

#24 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2009-01-07, godz. 23:13

Za korepetycje się płaci.
[db]

#25 Kamień

Kamień

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 55 Postów

Napisano 2009-01-07, godz. 23:17

(...) W tej sytuacji należy stwierdzić, że całkowity rozkład węgla 14 C trwa od 11 do 12 tyś. lat, a więc próbki, które zawierają w sobie śladowe ilości 14 C nie mogą być starsze niż 12 tyś. lat. (...)

Problem w tym jest taki, że Ty pisząc takie wypowiedzi jak powyżej tak naprawdę w ogóle nie masz pojęcia co to jest 'czas połowicznego rozpadu'. Po upływie mniej więcej 12 tys. lat wcale nic nie znika do zera, tylko jest wtenczas połowa masy z wcześniejszej połowy. A z matematycznego punktu widzenia masa nigdy nie znika, bo zawsze jest co 5700 lat reszta dzielona na pół. Jedynie z fizycznego punktu widzenia znika, bo kiedyś tam zostaje przykładowo jeden atom, który nie może zostać już podzielony, tylko się rozpadnie i jest tak jakby zero masy.
Powyżej została Ci podana przeze mnie funkcja, ale pewnie nie wiesz co z tym fantem zacząć. Więc wysłanie Ciebie do szkoły z naszej strony wcale nie jest takie nierozsądne, bo dzieci (i nie tylko) się tam takich właśnie podstaw uczą. Jak znajdę trochę czasu, to podrzucę Ci grafikę-wykres tego naszego nieszczęsnego tutaj rozpadu.

Użytkownik Kamień edytował ten post 2009-01-07, godz. 23:33


#26 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-01-08, godz. 15:47

No właśnie, przyjętych i stosowanych, a czy sprawdzonych?
Co do sposobu datowania wieku Ziemi metodą uranowo-ołowiową, to nie widzę by ktoś mi zarzucał błędne jej rozumienie?
Jeśli chodzi o datowanie metodą 14 C, to mam prośbę do moich oponentów proszę mi wyjaśnić moją błędną interpretację, dobrze by było, gdyby to wyjaśnienie poparte było obliczeniami. Przecież można obliczyć, jakie wyniki otrzymał Libby by ustalić, że w węglu 14 C zachodzi połowiczny zanik po 5650 +_ 30 latach. Ja przedstawiłem swoje obliczenia i poza kontr-argumentami typu „ nie rozumie” i wysyłanie do szkoły średniej, nikt nie wskazuje swoich obliczeń. Proszę, więc przekonać mnie konkretnymi obliczeniami.


Datowanie wieku ziemi nie zostało przeprowadzone tylko jedną metodą. Jeśli chcesz to możesz spróbować obalić jeszcze metodę potasowo argonową.
Generalnie metody datowania izotopowego wzajemnie się uzupełniają. Jedne mają swoje ograniczenia odnośnie maksymalnego wielku badanej próbki, a to da się ustalić na podstawie praw fizycznych badanych pierwiastków.
C14 zgadza się z datowaniem sotisowym, co zostało udowodnione w przypadku badania/ustalania chronologii Egiptu.
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#27 Kamień

Kamień

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 55 Postów

Napisano 2009-01-09, godz. 12:20

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Użytkownik Kamień edytował ten post 2009-01-09, godz. 14:10


#28 Kamień

Kamień

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 55 Postów

Napisano 2009-01-09, godz. 13:00

Datowanie jądrowe to oszustwo naukowe.

Tego Twojego wstępnego super hasła, jako wejście do tematu, nie komentuję, ponieważ prawdopodobieństwo mówi, że najmocniej nóżkami tupią i najgłośniej więzadłami głosowymi krzyczą te osoby, które się najmniej na czymś znają. Sam sobie daj niedostateczną ocenę - ale nie za to, że czegoś nie wiesz, bo do tego masz wszelkie prawo, tylko za to, że masz uprzedzenia do nauki.

#29 Kamień

Kamień

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 55 Postów

Napisano 2009-01-10, godz. 20:59

Takie podobne do 'datowania' zadanie, tylko liczenie idące w odwrotnym kierunku: Jeżeli będziemy składali arkusz papieru o grubości 0,1 mm i powiedzmy, że wystarczająco duży 24 razy zawsze dokładnie na pół, to jaka ta nasza paczka z papieru będzie w końcowym stanie gruba? Czyli przykładowo z formatu A3 robimy, składając go na pół, format A4 itd.
f(24)=0,1mm*224 = 1677721,6 mm = 1677 m = 1,67 kilometra!
Pewnie ktoś będzie krzyczał, że to też oszustwo naukowe - jakiś trick czy coś w tym guście. Na pewno czary-mary. EOT

#30 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2009-01-10, godz. 21:30

a następne oszustwo to to, że takiej kartki nie złoży się więcej niż siedem razy ósmy raz jest niemożliwy.
pozdrawiam Andrzej

#31 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2009-01-11, godz. 00:43

a następne oszustwo to to, że takiej kartki nie złoży się więcej niż siedem razy ósmy raz jest niemożliwy.

Nieodróżnianie modelu fizycznego od rzeczywistego przedmiotu, to nie oszustwo. To głupota.
[db]

#32 Marian

Marian

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 15 Postów

Napisano 2009-01-11, godz. 05:17

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Kamień- Skoro Twoje obliczenia są prawidłowe, czy to oznacza, że Scavender i Mirek dokonali błędnych obliczeń? Mam pytanie, czy wiesz, co obliczyłeś?

#33 Marian

Marian

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 15 Postów

Napisano 2009-01-11, godz. 05:48

Tego Twojego wstępnego super hasła, jako wejście do tematu, nie komentuję, ponieważ prawdopodobieństwo mówi, że najmocniej nóżkami tupią i najgłośniej więzadłami głosowymi krzyczą te osoby, które się najmniej na czymś znają. Sam sobie daj niedostateczną ocenę - ale nie za to, że czegoś nie wiesz, bo do tego masz wszelkie prawo, tylko za to, że masz uprzedzenia do nauki.

Kamień-Ponoć 80% ludzi nie rozumie tego, co czyta, do tej grupy można zaliczyć też Ciebie.
Gdybyś przeczytał to, co napisałem i zrozumiał to, wiedziałbyś, że w tym temacie chodzi o to, że jest niemożliwe ustalenie laboratoryjnie faktu połowicznego zaniku węgla 14 C. Gdybyś przeczytał dokładnie to, co na ten temat napisali inni, wiedziałbyś, że obliczenia, które podajesz, przed Tobą podali już Scavender i Mirek. Gdybyś przeczytał uważnie i sprawdził, choć jeden wynik, które podałem, wiedziałbyś, że do otrzymania tego wyniku trzeba użyć wzoru. Zanim znów zaczniesz pisać bzdury postaraj się zdobyć wiedzę na temat ustalania tempa rozpadu pierwiastków, a w szczególności węgla 14 C.

#34 Marian

Marian

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 15 Postów

Napisano 2009-01-11, godz. 06:54

Datowanie wieku ziemi nie zostało przeprowadzone tylko jedną metodą. Jeśli chcesz to możesz spróbować obalić jeszcze metodę potasowo argonową.
Generalnie metody datowania izotopowego wzajemnie się uzupełniają. Jedne mają swoje ograniczenia odnośnie maksymalnego wielku badanej próbki, a to da się ustalić na podstawie praw fizycznych badanych pierwiastków.
C14 zgadza się z datowaniem sotisowym, co zostało udowodnione w przypadku badania/ustalania chronologii Egiptu.

Padre Antonio- Wiem, że wiek Ziemi określono też na podstawie czasu tworzenia się dysku protoplanetarnego, ale ja twierdzę, że w metodzie datowania uranowo-ołowiowej błędne jest założenie, że uran zaczyna swój rozpad po utworzeniu się skały. Metoda potasowo-argonowa opiera się na tym samum założeniu, a więc też jest błędna. Argon może być uwięziony w magmie, z której powstaje skała, a to postarz skałę.
To, dlaczego wiek 14 C zgadza się z wiekiem ustalonym na podstawie datowania sotisowego, to dzieje się tak, dlatego, ponieważ do stworzenia metody 14 C Libby użył materiałów pochodzących z piramid.
Chcąc ustalić czas zaniku węgla 14 C powinno przeprowadzić się, co najmniej trzy pomiary na spektrometrze. Pierwszy po to by ustalić, jaka jest jego ilość, w pewnym odstępie czasu powtórzyć to badanie w tym samym celu i następnie znów po odstępie czasowym ustalić jego ilość w próbce. Mają te trzy wyniki można ustalić czas zaniku węgla 14C. Libby nad swoją metodą pracował 10 lat i jak udowodniłem tym sposobem nie mógł ustalić tempa rozpadu 14 C. Chcąc ustalić tempo rozpadu za pomocą spektrometru należałoby otrzymać wyniki pomiaru z dokładnością do 1 atomu. Niestety takiej możliwości nie ma nawet na najnowocześniejszych współczesnych spektrometrach.
Jest też inny sposób ustalenia tempa rozpadu 14 C, wystarczy zmierzyć ilość tego pierwiastka w przedmiotach, których wieku jesteśmy pewni i czym starsze te przedmioty tym wynik będzie dokładniejszy. Libby dysponował materiałami ze starych budowli jak i piramid, więc tym sposobem ustalenie tempa zaniku 14 C nie przysporzyło mu problemu.
Pozdrawiam.

#35 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2009-01-12, godz. 09:05

Ja mam pytanie do obrońców datowania wyżej wymienionymi metodami. Jakie są robione założenia przy każdej metodzie, które mają wpływ na uzyskany wynik? Chodzi mi np. o założenia typu: w każdej epoce w danej roślinie czy innym materiale jest proporcionalnie tyle samo atomów C12 co C14. Czy takie założenia są?
Czesiek

#36 Kamień

Kamień

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 55 Postów

Napisano 2009-01-12, godz. 11:02

Ja mam pytanie do obrońców datowania wyżej wymienionymi metodami. (...)

Nie ma 'obrońców datowania' - po prostu jest datowanie. Jak ktoś widzi błędy i/lub nieścisłości, to niech taka osoba tego dowodzi. Ale najpierw trzeba trochę materiału do głowy wklepać, żeby coś w temacie w ogóle zapisnąć. EOT

#37 rhundz

rhundz

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1074 Postów
  • Gadu-Gadu:4898177
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Pasłęk / Gdańsk

Napisano 2009-01-12, godz. 11:13

Ja mam pytanie do obrońców datowania wyżej wymienionymi metodami. Jakie są robione założenia przy każdej metodzie, które mają wpływ na uzyskany wynik? Chodzi mi np. o założenia typu: w każdej epoce w danej roślinie czy innym materiale jest proporcionalnie tyle samo atomów C12 co C14. Czy takie założenia są?


generalnie to chyba wiem o co chcesz zapytac, ale to rozjasnie :)

Stosuknki masowe C12 i C14 w probkach sa w przyblizeniu stałe dla danego wieku probki, niezaleznie od masy poczatkowej proby ^^

Taka jest idea rozpadu polowicznego :)

#38 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2009-01-12, godz. 17:32

WIELKA ENCYKLOPEDIA POLONICA - 2613 str.

Jakie są robione założenia przy każdej metodzie, które mają wpływ na uzyskany wynik? Chodzi mi np. o założenia typu: w każdej epoce w danej roślinie czy innym materiale jest proporcionalnie tyle samo atomów C12 co C14. Czy takie założenia są?

''...od kiedy błędne okazało się założenie Libby'ego, że zawartość izotopu węgla 14C w atmosferze pozostawała stała. (...) ukazało, że materiały sprzed 1000 lat p.n.e., były wystawione na większe stężenie izotopu węgla 14C". Czy o to chodzi?
Dołączona grafika
Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika
-- gambit
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#39 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2009-01-12, godz. 18:43

czy to jedyne założenie co do metody C14? a jakie są założenia przy innych metodach?
Czesiek

#40 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2009-01-12, godz. 21:41

Oglądał ktoś film pt. "Ewolucja - rzeczywistość czy domniemanie"? Wątek datowania jest pruszony od 38 min.
http://evolution.no.googlepages.com/
http://noevolution.org
Dołączona grafika




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych