Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jezus w nas ?


  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 Papik

Papik

    Site Admin

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 Postów

Napisano 2008-12-25, godz. 15:36

Witam,

To mój pierwszy temat na tym forum, więc proszęmi wybaczyć, jeśli ta tematyka już kiedyś przez nie się przewinęła :rolleyes:

Chciałbym, abyście wypowiedzieli się na temat porównania tych wersetów ;)

2 Kor 13,5 (BT)

Siebie samych badajcie, czy trwacie w wierze, siebie samych doświadczajcie! Czyż nie wiecie o samych sobie, że Jezus Chrystus jest w was? Chyba żeście odrzuceni.

2 Kor 13,5 (NS)
Stale sprawdzajcie, czy trwacie w wierze, ciągle badajcie, jacy jesteście. Albo czyż nie rozpoznajecie, że Jezus Chrystus jest w jedności z wami? Chyba że jesteście niegodni uznania.


Na potwierdzenie, że Jezus może być w nas można by przyjąć, ten werset:

Jk 1,21 (BT)

Odrzućcie przeto wszystko, co nieczyste, oraz cały bezmiar zła, a przyjmijcie w duchu łagodności zaszczepione w was słowo, które ma moc zbawić dusze wasze.


Przyjmując, że:

J 1,1 (BT)

Na początku było Słowo,
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo.



Ale oczywiście w tłumaczeniu nowego świata Jk, 1,21 brzmi innaczej:

Odrzućcie zatem wszelką plugawość i tę rzecz zbyteczną, zło, a z łagodnością przyjmujcie zaszczepianie słowa, które może wybawić wasze dusze.



#2 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-12-26, godz. 00:50

Ale oczywiście w tłumaczeniu nowego świata Jk, 1,21 brzmi innaczej:

Miireek!
Dołączona grafika

#3 Papik

Papik

    Site Admin

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 Postów

Napisano 2008-12-26, godz. 11:15

Nie bardzo rozumiem Twoją odpowiedź??

#4 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-12-26, godz. 13:52

Nie bardzo rozumiem Twoją odpowiedź??

To nie jest odpowiedz, tylko próba przywołania użytkownika o tym imieniu, a specjalizującego w analizowaniu ewentualnej niepoprawności tłumaczeniowej wspomnianego przez Ciebie przekładu Pisma Św.
Dołączona grafika

#5 Mario

Mario

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 577 Postów

Napisano 2008-12-26, godz. 15:20

Witam,

To mój pierwszy temat na tym forum, więc proszęmi wybaczyć, jeśli ta tematyka już kiedyś przez nie się przewinęła :rolleyes:

Chciałbym, abyście wypowiedzieli się na temat porównania tych wersetów ;)



Na potwierdzenie, że Jezus może być w nas można by przyjąć, ten werset:


Przyjmując, że:



Ale oczywiście w tłumaczeniu nowego świata Jk, 1,21 brzmi innaczej:


Ja nie za bardzo rozumiem pytania.
Jeśli chodzi o inne tłumaczenia 2 Kor 13,5 to sa następujące:


2Corinthians 13:5
Ἑαυτοὺς πειράζετε εἰ ἐστὲ ἐν τῇ πίστει, ἑαυτοὺς δοκιμάζετε· οὐκ ἐπιγινώσκετε ἑαυτοὺς ὅτι Ἰησοῦς Χριστὸς ἐν ὑμῖν; εἰ μήτι ἀδόκιμοί ἐστε.


Westcott and Hort
Ἑαυτοὺς πειράζετε εἰ ἐστὲ ἐν τῇ πίστει, ἑαυτοὺς δοκιμάζετε· οὐκ ἐπιγινώσκετε ἑαυτοὺς ὅτι Ἰησοῦς Χριστὸς ἐν ὑμῖν; εἰ μήτι ἀδόκιμοί ἐστε.


Tischendorf
ἑαυτοὺς πειράζετε εἰ ἐστὲ ἐν τῇ πίστει, ἑαυτοὺς δοκιμάζετε· οὐκ ἐπιγινώσκετε ἑαυτοὺς ὅτι Χριστὸς Ἰησοῦς ἐν ὑμῖν; εἰ μήτι ἀδόκιμοί ἐστε.


Byzantine
Ἑαυτοὺς πειρὰζετε εἰ ἐστὲ ἐν τῇ πίστει, ἑαυτοὺς δοκιμὰζετε. οὐκ ἐπιγινώσκετε ἑαυτούς, ὅτι Ἰησοῦς χριστὸς ἐν ὑμῖν ἐστίν; εἰ μή τι ἀδόκιμοί ἐστε.


Podlinkowany jest tekst. Jak najedziecie na niego wtedy otworzy sie wam strona z Internetu. Gdzie sami możecie sprawdzać wersje grecką.

Pozdrawiam

A co do Jakuba



James 1:21 Audio (Westcott-Hort)
διὸ ἀποθέμενοι πᾶσαν ῥυπαρίαν καὶ περισσείαν κακίας ἐν πραΰτητι, δέξασθε τὸν ἔμφυτον λόγον τὸν δυνάμενον σῶσαι τὰς ψυχὰς ὑμῶν.



Westcott and Hort
διὸ ἀποθέμενοι πᾶσαν ῥυπαρίαν καὶ περισσείαν κακίας ἐν πραΰτητι, δέξασθε τὸν ἔμφυτον λόγον τὸν δυνάμενον σῶσαι τὰς ψυχὰς ὑμῶν.



Tischendorf
διὸ ἀποθέμενοι πᾶσαν ῥυπαρίαν καὶ περισσείαν κακίας ἐν πραΰτητι δέξασθε τὸν ἔμφυτον λόγον τὸν δυνάμενον σῶσαι τὰς ψυχὰς ὑμῶν.


Byzantine
Διὸ ἀποθέμενοι πᾶσαν ῥυπαρίαν καὶ περισσείαν κακίας, ἐν πρᾳΰτητι δέξασθε τὸν ἔμφυτον λόγον, τὸν δυνὰμενον σῶσαι τάς ψυχάς ὑμῶν.


Wiec tu sie trochę sprawa komplikuje.

#6 KBM

KBM

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 190 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:warmińsko-mazurskie

Napisano 2008-12-26, godz. 17:11

Heb 8:10 bt "Takie jest przymierze, które zawrę z domem Izraela w owych dniach, mówi Pan. Dam prawo moje w ich myśli, a na sercach ich wypiszę je, i będę im Bogiem, a oni będą Mi ludem."

Hbr 8,10 ns "''Albowiem takie jest przymierze, którym się sprzymierzę z domem Izraela po owych dniach' – mówi Jehowa. 'Włożę moje prawa do ich umysłu i napiszę je na ich sercach. I będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem."

Dla porównania:

Jer 31,33 bt "Lecz takie będzie przymierze, jakie zawrę z domem Izraela po tych dniach - wyrocznia Pana: Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercu. Będę im Bogiem, oni zaś będą Mi narodem."

Jer 31,33 ns "Albowiem takie jest przymierze, które zawrę z domem Izraela po owych dniach" – brzmi wypowiedź Jehowy. "Włożę w nich moje prawo i napiszę je na ich sercu. I będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem"."

Jak widać w kwestii powyższych wersetów WTS nie miał problemów co do właściwego przełożenia Słowa Bożego. Słowo Boże ma mieszkać w naszych wnętrzach, i ma być wypisane w naszych sercach. Jest to jednoznaczne z przyjęciem do serca Jezusa Chrystusa. Jest to również jednoznaczne z "obrzezaniem" serca, a tym samym namaszczeniem (napełnieniem) Duchem Bożym (Świętym). Duch Boży nie jest Osobą, ale Duch Boży, który pochodzi od Ojca i Syna jest Obecnością Boga i Jezusa w nas. My jesteśmy Świątynią Boga. Nasze ciała i nasze wnętrza są Świątynią Boga. A więc Duch Boży nie jest obok nas, ale mieszka w nas. Dzięki mieszkającemu w nas Duchowi Bożemu - jesteśmy w jedności z Bogiem i Chrystusem.

Skąd więc nieścisłości w tłumaczeniu PNŚ?! Świadczy to o dowolnej interpretacji w zależności od nauk, które chce się przeforsować. W tym temacie niewolnik sam się pogubił i zamotał, próbując poprzez dowolną i celową manipulację przeforsować i uzasadnić swoją naukę o dwóch różnych nadziejach (dwóch owczarniach), która jest nie biblijna i niezgodna w Ewangelią Chrystusową. Bez trudu można dostrzec tą nadinterpretację, jak i brak konsekwencji, co podważa spójność i wiarygodność nauk WTS. Podczas gdy sens jednych wersetów został przekręcony, Np:

Gal 2,20 bt "Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus. Choć nadal prowadzę życie w ciele, jednak obecne życie moje jest życiem wiary w Syna Bożego, który umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie."

Gal 2,20 ns "Wraz z Chrystusem zawisłem na palu. Już nie ja żyję, lecz w jedności ze mną żyje Chrystus. Doprawdy, żyjąc teraz w ciele, żyję dzięki wierze w Syna Bożego, który mnie umiłował i wydał za mnie samego siebie."

Przykładów takich jest bardzo wiele.
Jednocześnie znajdujemy wiele wersetów, które umknęły?!!! uwadze niewolnika, potwierdzają konieczność zamieszkania Chrystusa w sercach wiernych (poprzez Bożego Ducha), a jednocześnie burzą zgrabną konstrukcję WTS, Np:

Rz 8,11 bt "A jeżeli mieszka w was Duch Tego, który Jezusa wskrzesił z martwych, to Ten, co wskrzesił Chrystusa Jezusa z martwych, przywróci do życia wasze śmiertelne ciała mocą mieszkającego w was swego Ducha."

Rz 8,11 ns "A jeśli duch tego, który wskrzesił Jezusa z martwych, mieszka w was, to ten, który wskrzesił Chrystusa Jezusa z martwych, ożywi też wasze śmiertelne ciała przez swego ducha w was przebywającego."

Rz 8,9 bt "Wy jednak nie żyjecie według ciała, lecz według Ducha, jeśli tylko Duch Boży w was mieszka. Jeżeli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten do Niego nie należy."

Rz 8,9 ns "Jednakże wy nie jesteście w zgodzie z ciałem, lecz z duchem, jeśli duch Boży istotnie w was mieszka. Ale jeśli ktoś nie ma ducha Chrystusa, to do niego nie należy."

1Kor 3,16 bt "Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was?"

1Kor 3,16 ns "Czy nie wiecie, że jesteście świątynią Bożą i że mieszka w was duch Boży?"

1Kor 6,19 bt "Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie?"

1Kor 6,19 ns "A czyż nie wiecie, że wasze ciało jest świątynią ducha świętego, który jest w was, a którego macie od Boga? Nie należycie też do samych siebie"

2Kor 4,10-12 bt "Nosimy nieustannie w ciele naszym konanie Jezusa, aby życie Jezusa objawiło się w naszym ciele. Ciągle bowiem jesteśmy wydawani na śmierć z powodu Jezusa, aby życie Jezusa objawiło się w naszym śmiertelnym ciele. Tak więc działa w nas śmierć, podczas gdy w was - życie."

2Kor 4,10-12 ns "Zawsze w ciele naszym wszędzie znosimy śmiercionośne traktowanie, które spotkało Jezusa, aby w naszym ciele; ujawniło się też życie Jezusa. Bo my, żyjący, przez wzgląd na Jezusa wciąż jesteśmy stawiani w obliczu śmierci, aby w naszym śmiertelnym ciele ujawniło się również życie Jezusa. Tak więc w nas działa śmierć, ale w was życie."

Gal 4,19 bt "Dzieci moje, oto ponownie w bólach was rodzę, aż Chrystus w was się ukształtuje."

Gal 4,19 ns "dziateczki moje, w związku z którymi znowu mam bóle porodowe, aż zostanie w was ukształtowany Chrystus."

Tu również przykłady można mnożyć.
Poważną niekonsekwencję godzącą w własne nauki WTS znajdujemy np w wersetach:

Ef 3,16-17 bt "aby według bogactwa swej chwały sprawił w was przez Ducha swego wzmocnienie siły wewnętrznego człowieka. Niech Chrystus zamieszka przez wiarę w waszych sercach; abyście w miłości wkorzenieni i ugruntowani,"

Ef 3,16-17 ns "żeby on stosownie do bogactwa swej chwały dał wam mocą przez swego ducha stać się potężnymi w człowieku, jakim jesteście wewnątrz, by dzięki waszej wierze Chrystus zamieszkał w waszych sercach z miłością; abyście byli wkorzenieni i osadzeni na fundamencie,"

Oczywiście spotkamy się tu z zarzutem, że te wersety dotyczą tylko "pierwszych owiec". Ale faktycznie patrząc na całokształt przekonujemy się, że to nie Słowo Boże dzieli obietnicę na dwoje, ale niewolnik sam przekręca wersety biblijne, i sam dzieli Ewangelię na dwie różne Ewangelie. Jest to jawny dowód nieprawdy nauk WTS i jawnego matactwa. W matactwie tym możemy znaleźć również "rodzynki", w których niewolnik przechodzi samego siebie, jak np:

2Kor 6,12 bt "Nie brak wam miejsca w moim sercu, lecz w waszych sercach jest ciasno."

2Kor 6,12 ns "Nie jest wam ciasno u nas, ale jest wam ciasno w waszych tkliwych uczuciach."

Dla wyjaśnienia jeszcze podaję właściwy sens rozumienia kwestii przyjęcia Chrystusa do serca:

Tak więc w naszym maleńkim sercu zamieszkuje Syn Boży, a także sam Najwyższy - Ojciec! Jakaż to wspaniała wiadomość i pociecha! i jak ważna lekcja płynie stąd dla nas, ludzi. Nasz umysł i nasze serce staje się ŚWIĄTYNIĄ BOGA ŻYWEGO! Chrześcijanie, w których Bóg decyduje się zamieszkać, zostają w szczególny sposób uprzywilejowani. Z ich serc Duch Święty promieniuje na całe otoczenie, co na zewnątrz objawia się czystością i dobrocią, szlachetnością obyczajów, poświęceniem oraz autentyczną życzliwością i gotowością pomocy bliźnim. A także żarliwością i odwagą w zwiastowaniu Słowa Bożego. W ten sposób ludzie poznają, że "jesteśmy z Jezusem" (por.DzAp 4,13).
Obecność Boga Ojca i Pana Jezusa Chrystusa w naszym sercu powinna się stać najważniejszą sprawą życia.
Nasz Pan i Mistrz postawił sprawę niezwykle jasno:
"Zaprawdę powiadam wam, jeśli się nie nawrócicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do Królestwa Niebios." (Mt 18,3). Tu nie ma żadnej połowiczności. Nawrócenie to musi iść niezwykle głęboko, aby objąć całkowicie i zmienić serce ludzkie. Musi nastąpić całkowita przemiana osobowości człowieka.
"Jeśli ktoś jest w Chrystusie, jest nowym stworzeniem." Inaczej mówiąc musi być nowe serce, nowy umysł, nowe pragnienia, ambicje i cele. Następną sprawą, którą Bibli porusza to: "Stare rzeczy przeminęły". Stare zwyczaje, stare sposoby postępowania, stare ambicje, które nie mają nic wspólnego ze świętym życiem i nie mogą być z nim zmieszane, muszą być wyrzucone. Życie chrześcijanina kieruje się nowym wzorem i jest tym wzorem dla otoczenia.
Apostoł Paweł powiedział:
"Z Chrystusem jestem ukrzyżowany; żyję więc już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus..." (Gal 2,20). Od tej pory na pierwszym miejscu jest Chrystus nie tylko teraz czy potem, ale każdego dnia.
Przykład pokory i posłuszeństwa dany nam przez naszego Zbawiciela w 18 rozdziale Mateusza, nie jest trudny do przyjęcia i zrozumienia. To czego życzy sobie nasz Pan Jezus, to całkowite zaangażowanie.
Paweł napisał do Tymoteusza:
"Nie wstydź się więc świadectwa o Panu naszym, ani – mnie więźnia Jego..." (2 Tym 1,8). Paweł dzięki otrzymanej lekcji od Zbawiciela, cieszył się tym, że jest Jego więźniem. On powiedział: "Jestem pojmany przez Jezusa Chrystusa." Czyli zostały mu włożone kajdany przez i dla Mistrza. Co za cudowne doświadczenie! Co za wspaniały przywilej!
Dzięki za to powołanie, wybranie i pojmanie, przez Tego, który Zbawia! Nie tylko zbawi swoich wiernych z ostatecznej kary za grzech lecz również zbawia teraz, ze starego życia oraz z naturalnego pragnienia i skłonności do wstecznictwa.
Nawrócenie uczy nas pragnienia "Wzrostu w łasce." Wówczas to doznajemy radości i przyjemności w służbie i oddawaniu czci Panu. Kiedy radość opuszcza nas a jej miejsce zajmują inne rzeczy, wówczas to powoli cofamy się wstecz. Może to być początek wszystkich złych rzeczy.
Kiedy Dawid zszedł z dobrej drogi naśladowania Pana, stracił radość zbawienia. Wówczas to modlił się w ten sposób:
"Zakryj oblicze moje przed grzechami moimi i zgładź wszystkie winy moje. Serce czyste stwórz we nie o Boże, a ducha prawego odnów we mnie! Nie odrzucaj mnie od oblicza Swego i nie odbieraj mi Swego Ducha Świętego! Przywróć mi r a d o ś ć z wybawienia Twego..." (Ps 51,11-14).
Cały Psalm tchnie szczególnym błogosławieństwem.
Prawdziwy chrześcijanin jest pełnym naśladowcą Chrystusa. On nie tylko wierzy w biblijne opowiadania o Chrystusie, ale co najważniejsze, On wierzy Jego nauce, wierzy w wystarczającą moc potrzebną do życia wypływającą z Bożej nauki.

Nie rozumiejąc właściwie tego zagadnienia - można się wyrzec dziecięstwa Bożego. A przecież na wzór Jednorodzonego Syna Bożego, przez Niego wszyscy stajemy się również Dziećmi Bożymi. Dziećmi - a nie pasierbami!!! "Bo wszyscy braćmi jesteście". A więc skoro w Chrystusie jesteśmy braćmi, to i w Chrystusie Dziećmi Boga.

Jeśli nie znajdziemy Chrystusa w sobie, ale szukamy Go obok - to jakże łatwo się z Nim rozminąć.
Świadkowie Jehowy - niewolnicy niewolnika
Blog ukazujący błędy w naukach organizacji ŚJ
www.chrzescijanin5.blog.onet.pl

#7 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2009-01-29, godz. 07:45

Witam,

To mój pierwszy temat na tym forum, więc proszęmi wybaczyć, jeśli ta tematyka już kiedyś przez nie się przewinęła :rolleyes:

Chciałbym, abyście wypowiedzieli się na temat porównania tych wersetów ;)



Na potwierdzenie, że Jezus może być w nas można by przyjąć, ten werset:


Przyjmując, że:



Ale oczywiście w tłumaczeniu nowego świata Jk, 1,21 brzmi innaczej:

Ten temat poruszany był w kilku wątkach:

http://watchtower.or...?showtopic=1119

http://watchtower.or...?showtopic=1141

http://watchtower.or...?showtopic=1148

http://watchtower.or...?showtopic=1157

http://watchtower.or...?showtopic=4152

Temat uważam za bardzo ciekawy.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#8 Kasztanowa

Kasztanowa

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 413 Postów

Napisano 2009-01-29, godz. 08:57

:) DZięki mirku za tak wyczerpujące objaśnienia,na tym forum twoja praca jest nie do przecenienia.Kiedy czytam teraz twoje posty,dzęki Duchowi poznania,jestem szczęśliwa,że nie mam nic już do czynienia z tymi zakłamanymi i szemranymi prorokami z WTSu.Pragne tylko,aby inni szczerzy,ale oszukani na maksa ludzie zechcieli przeczytać twoje porównania Biblii w przekładzie Nowego Swiata z innymi przekładami dostępnymi w Polsce.Naprawde,znakomita robota,pozdrawiam cie w Chrystusie.B. :)
Umysł jest jak spadochron,działa wtedy,gdy jest otwarty




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych