Skocz do zawarto¶ci


Zdjêcie

W³ochy: Odszkodowanie za przetoczenie krwi wbrew woli pacjenta


  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • P³eæ:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2009-01-19, godz. 14:28


Duchowny zmar³ podczas transfuzji


Piotr Kowalczuk 19-01-2009, ostatnia aktualizacja 19-01-2009 03:27

S±d w Mediolanie skaza³ lekarzy na wyp³acenie odszkodowania za przetoczenie ¶wiadkowi Jehowy krwi wbrew jego woli

Starszy zboru ¶wiadków Jehowy trafi³ do mediolañskiego szpitala w ciê¿kim stanie ze z³o¶liwym nowotworem przewodu pokarmowego. Lekarze uznali, ¿e trzeba przetoczyæ krew, na co pacjent nie wyrazi³ zgody z powodu przekonañ religijnych. Rodzina chorego znalaz³a drugi szpital, który zgodzi³ siê go przyj±æ i zrezygnowaæ z transfuzji.

Pacjenta przetransportowano, a personel otrzyma³ po¶wiadczony notarialnie dokument, w którym ¶wiadek Jehowy zastrzega, ¿e pod ¿adnym pozorem nie ¿yczy sobie przetaczania krwi. Konsylium uzna³o jednak, ¿e transfuzja jest konieczna. Lekarze chcieli zignorowaæ wolê pacjenta pod pretekstem, ¿e nie jest w pe³ni w³adz umys³owych, ale wezwany na konsultacjê lekarz psychiatra nie zgodzi³ siê wystawiæ takiego za¶wiadczenia.

Wówczas szpital zwróci³ siê do s±du, który wyda³ zezwolenie na transfuzjê motywuj±c j± wy¿sz± konieczno¶ci± ratowania ¿ycia. Przyby³a do szpitala policja usunê³a dy¿uruj±c± tam rodzinê i wspó³wyznawców. Lekarze mimo protestów chorego przywi±zali go pasami do ³ó¿ka i przyst±pili do transfuzji. Wzburzony pacjent w czasie zabiegu dosta³ ataku serca i zmar³.Rodzina wnios³a sprawê do s±du. Sêdzia na podstawie opinii bieg³ych uzna³, ¿e z medycznego punktu widzenia lekarze nie pope³nili przestêpstwa, bo transfuzja by³a w tym przypadku zabiegiem ratuj±cym ¿ycie. Skaza³ jednak szpital i czterech lekarzy na zap³acenie rodzinie 20 tysiêcy euro odszkodowania. Uzna³, ¿e podjêto dzia³ania wbrew woli pacjenta, co spowodowa³o ostry stres i przyczyni³o siê do zgonu. Tym samym zdaniem sêdziego pogwa³cono godno¶æ pacjenta i gwarantowane mu konstytucyjnie prawo do odmowy kuracji.

Sêdzia w uzasadnieniu wyroku powo³a³ siê na bezprecedensowy wyrok kasacji z listopada ubieg³ego roku w g³o¶nej sprawie znajduj±cej siê od 17 lat w ¶pi±czce Eluany Englaro. S±d Kasacyjny na wniosek ojca zezwoli³ na od³±czenie sondy podaj±cej Eluanie po¿ywienie, czym praktycznie skaza³ j± na ¶mieræ g³odow±.

Uznano racje ojca, bo z zeznañ krewnych i przyjació³ wynika³o, ¿e Eluana przed feralnym wypadkiem wielokrotnie powtarza³a, i¿ nie ¿yczy sobie, by podtrzymywaæ j± sztucznie przy ¿yciu, gdyby mia³a znale¼æ siê w stanie wegetatywnym.

W pi±tek kolejna prywatna lecznica, tym razem w Udine, wycofa³a siê z obietnicy od³±czenia sondy, powo³uj±c siê na grudniow± instrukcjê ministra zdrowia, który zakaza³ przerywania sztucznego od¿ywiania niepe³nosprawnych pacjentów, w tym znajduj±cych siê w stanie wegetatywnym. Oznacza to, ¿e ojciec Eluany bêdzie móg³ wyegzekwowaæ wyrok w³oskiego s±du kasacyjnego wy³±cznie za granic±.

--
¼ród³o: Rzeczpospolita, Brooklyn



Odszkodowanie za przetoczenie krwi


Rzeczpospolita/ jk

S±d w Mediolanie zas±dzi³ odszkodowanie dla rodziny ¶wiadka Jehowy za przetoczenie krwi wbrew jego woli - donosi Rzeczpospolita. W czasie przymusowej transfuzji (w wyniku stresu?) mê¿czyzna zmar³.


Przetoczenie krwi by³o jedyn± szans± na uratowanie ¿ycia mê¿czy¼nie, który zg³osi³ siê do szpitala w ciê¿kim stanie z powodu z³o¶liwego nowotworu przewodu pokarmowego.

Mimo pocz±tkowej zgody na brak przetoczenia konsylium ostatecznie uzna³o, ¿e to jedyna szansa. Starszy zboru ¶wiadków Jehowy nie wyrazi³ zgody, wiêc najpierw próbowano go ubezw³asnowolniæ, a gdy psychiatra odmówi³ takiego o¶wiadczenia, uzyskano decyzjê s±dow± zezwalaj±c± na transfuzjê.

Przy pomocy policji usuniêto rodzinê i wspó³wyznawców, a chorego przywi±zano do ³ó¿ka. Pacjent w czasie transfuzji zmar³ w wyniku ataku serca, a s±d uzna³, ¿e dzia³anie wbrew woli pacjenta pogwa³ci³o jego godno¶æ i spowodowa³o stres, który by³ przyczyn± ¶mierci.

Jednocze¶nie stwierdzi³, ¿e lekarze przetaczaj±c krew nie z³amali prawa, gdy¿ by³o to konieczne dla ratowania ¿ycia.

Na marginesie tej sprawy "Rzeczpospolita" przypomina casus Eluany Englaro, której wolê (wyra¿an± ustnie) nieutrzymywania w stanie wegetatywnym uzna³ s±d kasacyjny, skazuj±c kobietê de facto na ¶mieræ z g³odu.

Wobec sprzeciwu szpitali i w³oskiego ministerstwa zdrowia ojciec bêdzie móg³ wyegzekwowaæ wyrok tylko za granic± - twierdzi "Rzeczpospolita".

Od Redakcji

Sytuacja ze ¶wiadkiem Jehowy jest wielokrotnie absurdalna.

Doros³y i sprawny umys³owo cz³owiek odmawia leczenia z przyczyn religijnych, ¶wiadomy ¿e jest to jedyny sposób przed³u¿enia mu ¿ycia (mówimy o zaawansowanej chorobie nowotworowej).

Lekarze próbuj± najpierw go ubezw³asnowolniæ, potem uzyskuj± wyrok s±du pozwalaj±cy na dzia³anie wbrew woli pacjenta. W celu wykonania wyroku stosuj± przemoc fizyczn±.

Cz³owiek umiera (ze stresu?), a kolejny s±d nakazuje wyp³acenie lekarzom odszkodowania, poniewa¿ naruszyli godno¶æ cz³owieka (samo naruszenie nie budzi w±tpliwo¶ci).

Nie mo¿na siê jednak oprzeæ wra¿eniu, ¿e w tym odszkodowaniu powinien partycypowaæ s±d, który wyda³ wyrok sankcjonuj±cy takie dzia³anie...

--
¼ród³o: wiara.pl


.jb

#2 [db]

[db]

    o¶wiecony

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2009-01-19, godz. 14:38

Nie mo¿na siê jednak oprzeæ wra¿eniu, ¿e w tym odszkodowaniu powinien partycypowaæ s±d, który wyda³ wyrok sankcjonuj±cy takie dzia³anie...

Bzdura. S±d zezwoli³ na ubezw³asnowolnienie pacjenta i dokonanie transfuzji, ale nie nakaza³ jej wykonania.
[db]

#3 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • P³eæ:Male

Napisano 2009-01-19, godz. 14:40

a sad nie musi nic zaplacic`?
[font=Tahoma]

#4 Agape

Agape

    Domownik forum (501-1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPip
  • 882 Postów
  • P³eæ:Not Telling

Napisano 2009-01-19, godz. 15:24

a sad nie musi nic zaplacic`?

No wlasnie, zezwolil na ubezwlasnowolnienie doroslego sprawnego umyslowo czlowieka, wiec jako pierwszy przyczynil sie do pogwalcenia godnosci tego mezczyzny.
Do³±czona grafika

#5 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • P³eæ:Male

Napisano 2009-01-19, godz. 19:14

wlasnie
[font=Tahoma]

#6 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2009-01-21, godz. 18:03

No wlasnie, zezwolil na ubezwlasnowolnienie doroslego sprawnego umyslowo czlowieka, wiec jako pierwszy przyczynil sie do pogwalcenia godnosci tego mezczyzny.


S±d nie zap³aci³ odszkodowania najprawdopodobniej dlatego, ¿e rodzina pozwa³a jedynie szpital, a pañstwo ju¿ nie.

U nas istnieje zasada, ¿e prawomocne orzeczenie wi±¿e m. in. inne s±dy i organy. Tak wiêc je¶li jeden s±d zezwoli³by na przetoczenie krwi, ¿aden inny s±d nie mia³by prawa zas±dzaæ z tego tytu³u odszkodowania. Widaæ we W³oszech jest inaczej ;)

PS. Teraz moim zdaniem zarówno szpital, jak i rodzina powinni pozwaæ w³oski Skarb Pañstwa (czy co tam siê pozywa, je¶li chce siê wytoczyæ powództwo przeciwko pañstwu).

U¿ytkownik ewa edytowa³ ten post 2009-01-21, godz. 18:26


#7 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • P³eæ:Male

Napisano 2009-01-21, godz. 21:04

Lekarze mimo protestów chorego przywi±zali go pasami do ³ó¿ka i przyst±pili do transfuzji. Wzburzony pacjent w czasie zabiegu dosta³ ataku serca i zmar³.

Bêd±c ¶wiadkiem Jehowy zastanawia³em siê, jakbym ja zareagowa³, gdyby kto¶ mi próbowa³ przetoczyæ krew, i jak bym siê czu³ gdyby lekarzom uda³o siê taki zabieg przeprowadziæ? My¶lê, ¿e by³by to dla mnie potê¿ny cios - gwa³t nie tylko cia³a, ale psychiki i duszy. Dlatego te¿ nie dziwiê siê, ¿e ten mê¿czyzna umar³ na zawa³.

Poza tym uwa¿am, ¿e osoby pe³noletnie powinny mieæ swobodê przy wyborze leczenie, a nawet mo¿liwo¶æ odmówienia terapii, czy zabiegu.

"Ot, ma wygl±d ptaka, a wiêc bêdzie lata³, proste". - Baltazar Siedem S³oñc


#8 Scavender

Scavender

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Lokalizacja:Bia³ystok

Napisano 2009-01-21, godz. 21:27

U nas istnieje zasada, ¿e prawomocne orzeczenie wi±¿e m. in. inne s±dy i organy. Tak wiêc je¶li jeden s±d zezwoli³by na przetoczenie krwi, ¿aden inny s±d nie mia³by prawa zas±dzaæ z tego tytu³u odszkodowania.


a je¶li zgoda zosta³aby uchylona?

#9 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2009-01-21, godz. 23:05

a je¶li zgoda zosta³aby uchylona?


Je¶li przed dokonaniem zabiegu, no to jasne, ¿e wtedy mo¿na domagaæ siê odszkodowania (lekarze przetoczyli krew mimo braku zgody), je¶li po - no to raczej nie: w chwili dokonywania zabiegu lekarze mieli zgodê s±du na przetoczenie krwi.

Z tym ¿e chyba nie ma takiej mo¿liwo¶ci, ¿eby takie orzeczenie zosta³o zmienione przed zabiegiem, bo one s± wydawane natychmiast i nikt nie czeka, a¿ ono siê uprawomocni (prawomocne orzeczenie to takie, kiedy nie mo¿na ju¿ wnie¶æ ¶rodka odwo³awczego, a na wniesienie go strona ma zazwyczaj 2 - 3 tygodnie).

2 - 3 tygodnie to trochê d³ugo zwa¿ywszy, ¿e zazwyczaj trzeba operowaæ natychmiast. Wydaje mi siê, ¿e w takim wypadku takie orzeczenia s± natychmiast wykonalne, co powoduje, ¿e mo¿na od razu przyst±piæ do dzia³ania (ale o to zapytaj Artura, bo zdaje siê, ¿e on mia³ do czynienia z tego rodzaju sprawami).

Wydaje mi siê te¿, ¿e je¶li strona odwo³a³aby siê od orzeczenia wyra¿aj±cego zgodê na transfuzjê, a ta transfuzja zosta³aby ju¿ dokonana, to wtedy mo¿na dochodziæ naprawienia szkody, ale to chyba raczej od Skarbu Pañstwa.

Natomiast je¶li s±d zas±dzi³by odszkodowanie na rzecz pacjenta czy jego rodziny mimo uprawomocnienia siê orzeczenia wyra¿aj±cego zgodê na dokonanie transfuzji, to nale¿y przede wszystkim i natychmiast i¶æ z tym do Teleexpresu. Albo do El¿biety Jaworowicz ;)

#10 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BY£EM ¦wiadkiem Jehowy

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2009-01-22, godz. 09:10

nie wiem czy macie podobne odczucia, ale wydaje mi sie ¿e w³oski s±d zrobi³ bardzo duzo dla podwa¿enia autorytetu s±dów i wymiaru sprawiedliwo¶ci. Je¿eli we w³oszech wykonanie wyroku s±dowego mo¿e implikowaæ odszkodowania to tworzymy wielki ba³agan i wielk± niepewno¶æ.

#11 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2009-01-22, godz. 17:02

nie wiem czy macie podobne odczucia, ale wydaje mi sie ¿e w³oski s±d zrobi³ bardzo duzo dla podwa¿enia autorytetu s±dów i wymiaru sprawiedliwo¶ci. Je¿eli we w³oszech wykonanie wyroku s±dowego mo¿e implikowaæ odszkodowania to tworzymy wielki ba³agan i wielk± niepewno¶æ.


Ale mo¿liwe, ¿e to orzeczenie nie by³o prawomocne, tylko natychmiast wykonalne.

U nas orzeczenie jest natychmiast wykonalne albo je¶li ustawa tak przewiduje, albo je¶li s±d nada mu klauzulê natychmiastowej wykonalno¶ci.

Nie wiem, jak to jest z orzeczeniami, które s± natychmiast wykonalne z mocy prawa, ale w tym drugim przypadku istnieje wyra¼ny przepis mówi±cy, ¿e je¶li wyrok zostanie wykonany, to w razie jego pó¼niejszego zmienienia b±d¼ uchylenia mo¿na dochodziæ naprawienia szkody, je¶li kto¶ j± poniós³ wskutek wykonania wyroku.

Mo¿e tak by³o i w tym przypadku. Tym bardziej, ¿e w artykule jest mowa, i¿ powo³ano siê na wcze¶niejszy wyrok S±du Kasacyjnego w podobnej (i dosyæ g³o¶nej) sprawie.

Sêdzia w uzasadnieniu wyroku powo³a³ siê na bezprecedensowy wyrok kasacji z listopada ubieg³ego roku w g³o¶nej sprawie znajduj±cej siê od 17 lat w ¶pi±czce Eluany Englaro. S±d Kasacyjny na wniosek ojca zezwoli³ na od³±czenie sondy podaj±cej Eluanie po¿ywienie, czym praktycznie skaza³ j± na ¶mieræ g³odow±.


Czyli wynika³oby z tego, ¿e s±d I instancji nakaza³ utrzymywanie przy ¿yciu pacjentki, a dopiero wskutek wniesienia odwo³ania s±d wy¿szej instancji przychyli³ siê do jej woli.

Tak mog³o byæ i tu: s±d wyda³ orzeczenie zezwalaj±ce na przetoczenie krwi, orzeczenie by³o natychmiast wykonalne, ale rodzina odwo³a³a siê od niego. Wskutek wniesienia odwo³ania zosta³o ono zmienione b±d¼ uchylone - czyli s±d II instancji przychyli³ siê do zdania rodziny. Kolejny s±d przyzna³ rodzinie odszkodowanie.

Teraz moim zdaniem szpital i lekarze powinni domagaæ siê odszkodowania od pañstwa ;)

#12 Scavender

Scavender

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Lokalizacja:Bia³ystok

Napisano 2009-01-23, godz. 20:34

Z tym ¿e chyba nie ma takiej mo¿liwo¶ci, ¿eby takie orzeczenie zosta³o zmienione przed zabiegiem, bo one s± wydawane natychmiast i nikt nie czeka, a¿ ono siê uprawomocni (prawomocne orzeczenie to takie, kiedy nie mo¿na ju¿ wnie¶æ ¶rodka odwo³awczego, a na wniesienie go strona ma zazwyczaj 2 - 3 tygodnie).

2 - 3 tygodnie to trochê d³ugo zwa¿ywszy, ¿e zazwyczaj trzeba operowaæ natychmiast. Wydaje mi siê, ¿e w takim wypadku takie orzeczenia s± natychmiast wykonalne, co powoduje, ¿e mo¿na od razu przyst±piæ do dzia³ania (ale o to zapytaj Artura, bo zdaje siê, ¿e on mia³ do czynienia z tego rodzaju sprawami).


Nie wiem jak to wygl±da dok³adnie od strony prawnej ale wiem jak to wygl±da od strony praktycznej w przypadku dzieci - decyzjê dostajemy faksem i natychmiast podwiesza siê pacjentowi worek.

Nie wiem, jak to jest z orzeczeniami, które s± natychmiast wykonalne z mocy prawa, ale w tym drugim przypadku istnieje wyra¼ny przepis mówi±cy, ¿e je¶li wyrok zostanie wykonany, to w razie jego pó¼niejszego zmienienia b±d¼ uchylenia mo¿na dochodziæ naprawienia szkody, je¶li kto¶ j± poniós³ wskutek wykonania wyroku.


No w³a¶nie. Za³ó¿my, ¿e do szpitala trafia ¶wiadek, psychiatra wydaje za¶wiadczenie o niepoczytalno¶ci i s±d zgadza siê na transfuzjê. Z decyzj± nie zgadza siê rodzina, sprawa trafia do s±du. Bieg³y orzeka, ¿e pacjent w tamtym momencie jdnak by³ poczytalny. Pytanie co w tym wypadku zrobi s±d i czy pacjent ma prawo do odszkodowania?

Nasz wyk³adowca od prawa medycznego stwierdzi³ tylko (po naszym pytaniu w tej sprawie), ¿eby nie próbowaæ takich sztuczek:P

#13 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2009-01-23, godz. 20:57

Nie wiem jak to wygl±da dok³adnie od strony prawnej ale wiem jak to wygl±da od strony praktycznej w przypadku dzieci - decyzjê dostajemy faksem i natychmiast podwiesza siê pacjentowi worek.


Czyli jednak s± natychmiast wykonalne. A tak na marginesie to s± wyroki czy postanowienia, bo tego to nie wiem?

No w³a¶nie. Za³ó¿my, ¿e do szpitala trafia ¶wiadek, psychiatra wydaje za¶wiadczenie o niepoczytalno¶ci i s±d zgadza siê na transfuzjê. Z decyzj± nie zgadza siê rodzina, sprawa trafia do s±du. Bieg³y orzeka, ¿e pacjent w tamtym momencie jdnak by³ poczytalny. Pytanie co w tym wypadku zrobi s±d i czy pacjent ma prawo do odszkodowania?


Ale mówisz o konkretnym przypadku, czy tylko tak teoretycznie? Bo wydaje mi siê, ¿e ten psychiatra, który wyda³ opiniê o niepoczytalno¶ci, to te¿ musia³by byæ bieg³y, ¿eby jego opinia by³a w ogóle brana pod uwagê ;)

#14 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2009-01-23, godz. 22:13

Postanowienia. Wiekszo¶c decyzji dotycz±cych dzieci i w³adzy rodzicielksiej zapada w postepowaniu nieprocesowym.

Te postanowienia KRO nazywa zarzadzeniami i ich zakres stosowania jest bardzo szeroki.
To jest forum o ¦wiadkach Jehowy. Ta religia mo¿e i ma tam swoje plusy. Rozchodzi siê jednak o to aby te plusy nie przes³oni³y nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#15 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2009-01-23, godz. 22:35

Postanowienia. Wiekszo¶c decyzji dotycz±cych dzieci i w³adzy rodzicielksiej zapada w postepowaniu nieprocesowym.


Aha, dziêki za odpowied¼ :)

#16 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2009-01-24, godz. 09:14

I Z URZÊDU S¡ NATYCHMIAST WYKONYWANE, na podstaw przepisu prawa.
To jest forum o ¦wiadkach Jehowy. Ta religia mo¿e i ma tam swoje plusy. Rozchodzi siê jednak o to aby te plusy nie przes³oni³y nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#17 Scavender

Scavender

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Lokalizacja:Bia³ystok

Napisano 2009-01-24, godz. 15:05

Ale mówisz o konkretnym przypadku, czy tylko tak teoretycznie? Bo wydaje mi siê, ¿e ten psychiatra, który wyda³ opiniê o niepoczytalno¶ci, to te¿ musia³by byæ bieg³y, ¿eby jego opinia by³a w ogóle brana pod uwagê wink.gif


póki co konkretyzujemy ;) ale chodzi te¿ o pewien konkretny przypadek.

Co do opinii - nie jest przypadkiem tak, ¿e s±d mo¿e dopu¶ciæ opiniê innego lekarza niz bieg³y s±dowy?
Zreszt± pan psychiatra, który wyda³ papierek wyda³ ju¿ wiele podobnych papierków i sporo z nich zosta³o zakwestionowanych. No ale póki co nadal jest bieg³ym, bo pan doktor to bieg³y (prze)bieg³y ;)

#18 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2009-01-24, godz. 18:12

Co do opinii - nie jest przypadkiem tak, ¿e s±d mo¿e dopu¶ciæ opiniê innego lekarza niz bieg³y s±dowy?


Z tego, co wiem, tylko opinia bieg³ego mo¿e stanowiæ dowód w sprawie.

#19 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2009-01-24, godz. 19:21

i tak i nie. Bo na bieg³ego mo¿na powo³aæ ka¿dego kto ma wiedzê na dany temat, i nie musi on figurowac na li¶cie bieg³ych ¶adowych. takie wypadki sie zdarzaja gdy prowadzi sie sprawy wymagajacych wiedzy z bardzo rzadkiej dziedziny, np: okrêlony typ sztuki, w czym specjalizuje sie jednen profesor na kraj lub tekstu od któego jest jeden jedyny t³umacz itp.
To jest forum o ¦wiadkach Jehowy. Ta religia mo¿e i ma tam swoje plusy. Rozchodzi siê jednak o to aby te plusy nie przes³oni³y nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#20 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2009-01-24, godz. 19:38

i tak i nie. Bo na bieg³ego mo¿na powo³aæ ka¿dego kto ma wiedzê na dany temat, i nie musi on figurowac na li¶cie bieg³ych ¶adowych. takie wypadki sie zdarzaja gdy prowadzi sie sprawy wymagajacych wiedzy z bardzo rzadkiej dziedziny, np: okrêlony typ sztuki, w czym specjalizuje sie jednen profesor na kraj lub tekstu od któego jest jeden jedyny t³umacz itp.


To w takim razie je¶li jeden bieg³y orzek³, ¿e pacjent jest niepoczytalny i s±d na tej podstawie opar³ rozstrzygniêcie, a drugi orzek³, ¿e jednak by³ poczytalny, to trudno mieæ pretensje i do s±du, i do lekarzy.




U¿ytkownicy przegl±daj±cy ten temat: 0

0 u¿ytkowników, 0 go¶ci, 0 anonimowych