Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy ŚJ popierali Hitlera?


  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-01-19, godz. 17:26

Większość z Was zapewne słyszało, że ŚJ popierali Hitlera przed II wojną światową. Przynajmniej tak piszą na portalu Brooklyn.org.pl ;) W jednym z anonimowych artykułów przeczytać możemy m.in., że "Towarzystwo Strażnica zadeklarowało [Hitlerowi] lojalność i poparcie". Te stwierdzenia są opierane na podstawie fragmentów tzw. Deklaracji Faktów, która jest tam cytowana.

Na stronie Trinitarians.info pojawił się niedawno artykuł Jana Lewandowskiego, Hitleryzm a katolicyzm - otwarta kolaboracja?, w którym pisze on:

"Przeróżnej maści manipulanci cytują różne wyrwane z kontekstu wypowiedzi hierarchów kościelnych z okresu III Rzeszy, którzy z kurtuazją wypowiadają się o Hitlerze i jego rządach. Oczywiście nie może to być dowodem na żadną kolaborację, gdyż dyplomacja i publiczna deklaracja zawsze jest pełna pustych frazesów, które zawierają dużo słów i niemal zero treści. (...) Nawet dyplomatyczne spotkania zaciekłych wrogów politycznych potrafią być pełne równie ciepłych co pustych gestów, za którymi rzadko kiedy idą prawdziwe czyny, myśli i słowa."

Czy zgadzacie się z takim stwierdzeniem? Czy uważacie, że podobnie należy tłumaczyć zwroty do Hitlera niemieckich świadków Jehowy w Deklaracji Faktów?

Pozdrawiam,
Matuzalem

Użytkownik Matuzalem edytował ten post 2009-01-19, godz. 17:26


#2 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2009-01-19, godz. 17:38

Większość z Was zapewne słyszało, że ŚJ popierali Hitlera przed II wojną światową. Przynajmniej tak piszą na portalu Brooklyn.org.pl ;) W jednym z anonimowych artykułów przeczytać możemy m.in., że "Towarzystwo Strażnica zadeklarowało [Hitlerowi] lojalność i poparcie". Te stwierdzenia są opierane na podstawie fragmentów tzw. Deklaracji Faktów, która jest tam cytowana.

Na stronie Trinitarians.info pojawił się niedawno artykuł Jana Lewandowskiego, Hitleryzm a katolicyzm - otwarta kolaboracja?, w którym pisze on:

"Przeróżnej maści manipulanci cytują różne wyrwane z kontekstu wypowiedzi hierarchów kościelnych z okresu III Rzeszy, którzy z kurtuazją wypowiadają się o Hitlerze i jego rządach. Oczywiście nie może to być dowodem na żadną kolaborację, gdyż dyplomacja i publiczna deklaracja zawsze jest pełna pustych frazesów, które zawierają dużo słów i niemal zero treści. (...) Nawet dyplomatyczne spotkania zaciekłych wrogów politycznych potrafią być pełne równie ciepłych co pustych gestów, za którymi rzadko kiedy idą prawdziwe czyny, myśli i słowa."

Czy zgadzacie się z takim stwierdzeniem? Czy uważacie, że podobnie należy tłumaczyć zwroty do Hitlera niemieckich świadków Jehowy w Deklaracji Faktów?

Pozdrawiam,
Matuzalem

Matuzalem po co zaczynasz nowy temat, skoro to już było na forum wałkowane. Wiesz ponadto, że w przypadku WTS nie tylko chodzi o to, czy było to pustosłowie ile o to, że dopuścili się tego, a następnie udają, że nigdy nic takiego nie było a ponadto potępiają innych za podobne postępowanie i wywyższają się ich kosztem, mimo, że sami tak postąpili.
Czesiek

#3 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-01-19, godz. 17:44

Matuzalem po co zaczynasz nowy temat, skoro to już było na forum wałkowane.


Natknąłem się na artykuł JL i zechciałem postawić pytanie bezpośrednio: Czy ŚJ popierali Hitlera?

Dziękuję za opinię ;)

#4 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2009-01-19, godz. 17:50

Natknąłem się na artykuł JL i zechciałem postawić pytanie bezpośrednio: Czy ŚJ popierali Hitlera?

Dziękuję za opinię ;)

Raczej próbowali podlizać się Hitlerowi aby odzyskać skonfiskowany przez państwo majątek. Kiedy to się nie udało zmienili front na straszenie Hitlera sądem.
Czesiek

#5 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-01-19, godz. 19:18

Raczej próbowali podlizać się Hitlerowi aby odzyskać skonfiskowany przez państwo majątek. Kiedy to się nie udało zmienili front na straszenie Hitlera sądem.


skonfiskowany przez panstwo hitlera.......

jak mi komornik na zlecenie sadu cos zabierze to pujde sie podlizac.... tylko nie wiem do kogo.. Sedziego? komornika? czy szefa urzedu skarbowego?.......

Rzad Hitlera skonfiskowal a oni sie hitlerowi za to podlizywali........ mocno wyrwane z kontekstu i nadinterpretowane.....
[font=Tahoma]

#6 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2009-01-19, godz. 19:23

rząd Hitlera skonfiskował to zwracali się do rządzącego Hitlera a nie do Stalina.
pozdrawiam Andrzej

#7 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2009-01-19, godz. 19:26

skonfiskowany przez panstwo hitlera.......

jak mi komornik na zlecenie sadu cos zabierze to pujde sie podlizac.... tylko nie wiem do kogo.. Sedziego? komornika? czy szefa urzedu skarbowego?.......

Rzad Hitlera skonfiskowal a oni sie hitlerowi za to podlizywali........ mocno wyrwane z kontekstu i nadinterpretowane.....

To wsadź to w kontekst historyczny
Czesiek

#8 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-01-19, godz. 19:59

Natknąłem się na artykuł JL i zechciałem postawić pytanie bezpośrednio: Czy ŚJ popierali Hitlera?

Dziękuję za opinię ;)

Sędzia Rutherford do pewnego okresu tak, choć to też pewnie była tylko taka zagrywka, aby chronić mienie Organizacji w Niemczech. Co do artykułu JL to nie czytałem, ale jak znam usera to pewnie dokonał zwyczajowego nadużycia, na siłę próbując oczernić szeregowych świadków... Konkretniej się wypowiem, jak przeczytam - o ile będzie mi się chciało. ;)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#9 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-01-22, godz. 10:49

Co do artykułu JL to nie czytałem, ale jak znam usera to pewnie dokonał zwyczajowego nadużycia


Artykuł JL akurat jest obroną postawy katolickich duchownych w trakcie II wojny światowej.

#10 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2009-01-25, godz. 15:41

moim zdaniem zwykli szeregowi SJ z lat 30-tych i 40-tych nie mają się czego wstydzić.
powody do wstydu ma Rutheford a także wybielający go członkowie ciała kierowniczego

opowiadając wprost na pytanie Matuzalema: zwykli ŚJ nie popierali Hitlera.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych