Skocz do zawartości


Zdjęcie

"Naukowcy wyprodukują sztuczną krew?"


  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1 A_Kloo

A_Kloo

    A_kloo

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 532 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Warszawa - Praga

Napisano 2009-03-23, godz. 17:27

i po problemie :)

Naukowcy wyprodukują sztuczną krew?
IAR | dodane (16:14)
Brytyjscy naukowcy zamierzają wyprodukować syntetyczną krew. W swej nowatorskiej metodzie mają wykorzystać embrionalne komórki macierzyste
:rolleyes:
--
podaję link do artykułu: link | Moderator
Nie wierzę w to, że ‘życie w nieświadomości jest szczęściem’, nie wierzę, że zachęcanie ludzi do życia złudzeniami jest przejawem życzliwości. Wcześniej czy później iluzja musi zderzyć się z rzeczywistością. Im dłużej trwają złudzenia, tym bardziej bolesny jest powrót do rzeczywistości” Podpisuję się pod tymi słowami Raya Franza.

#2 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2009-03-23, godz. 18:02

i po problemie :)

Naukowcy wyprodukują sztuczną krew?
IAR | dodane (16:14)
Brytyjscy naukowcy zamierzają wyprodukować syntetyczną krew. W swej nowatorskiej metodzie mają wykorzystać embrionalne komórki macierzyste
:rolleyes:
--
podaję link do artykułu: link | Moderator

Ciekawe, tylko czy etyczne? Życie kosztem innego życia?
Czesiek

#3 szperacz

szperacz
  • Gadu-Gadu:12358377
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2009-03-23, godz. 18:26

Ciekawy jestem jakie są argumenty przeciwko stosowaniu oczyszczonej krwi cielęcej Hemopure?

#4 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2009-03-23, godz. 18:27

Nie ma. jest dozwolona
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#5 szperacz

szperacz
  • Gadu-Gadu:12358377
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2009-03-23, godz. 18:55

Nie ma. jest dozwolona

Tyle to ja wiem. Chodziło mi raczej o argumenty za wyprodukowaniem sztucznej krwi zamiast np. ulepszeniem Hemopure. Tym bardziej, że odpadają problemy etyczne. Co najwyżej obrońcy praw zwierząt trochę pokrzyczą. Wydaje mi się, że krew cielęca jako naturalna, lepiej by funkcjonowała w organiźmie ludzkim. Mogę się jednak mylić, gdyć brak mi informacji.

Czy krew zwierzęca też ma grupy?

Użytkownik szperacz edytował ten post 2009-03-23, godz. 19:01


#6 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2009-03-23, godz. 19:20

i po problemie :)


No chyba właśnie nie bardzo po problemie dlatego, że do produkcji tej krwi, jak już zresztą zostało wspomniane, zostaną wykorzystane komórki pochodzące z embrionów.

Mogę się założyć, że teraz wielu wyznawców innych religii z tego właśnie względu nie będzie chciało skorzystać z tego wynalazku. Swoją drogą, ciekawi mnie, czy jak będzie zagrożone ich życie albo życie ich dzieci, to zdecydują się jednak na skorzystanie z takiej krwi.

A po drugie, ciekawi mnie, jak CK będzie się zapatrywało na tą krew.

#7 rhundz

rhundz

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1074 Postów
  • Gadu-Gadu:4898177
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Pasłęk / Gdańsk

Napisano 2009-03-23, godz. 19:35

sztuczne witaminy, sztuczne hormony, teraz krew sztuczna, ech......


jesli krew nie bedzie - tak jak te dwa pierwsze - przyjmowana lub funkcjonalna w malym procencie, to w sumie dobrze. ale krwiodastwo jest fajne :)

#8 szperacz

szperacz
  • Gadu-Gadu:12358377
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2009-03-24, godz. 08:58

A po drugie, ciekawi mnie, jak CK będzie się zapatrywało na tą krew.


To może być dla nich wspaniałą okazją do wycofania się ze swojego durnego i okrutnego zakazu. I tak po raz kolejny rozum ludzki może pokonać nieludzką ideę.

#9 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2009-03-24, godz. 09:02

sztuczne witaminy, sztuczne hormony, teraz krew sztuczna, ech......

Nie ma czegoś takiego jak sztuczne witaminy. Witamina to związek chemiczny, ma taki sam skład chemiczny zsyntetyzowana w laboratorium jak w marchewce. Sztuczna krew to inna bajka - raczej identyczna z naturalną nie będzie i nie ma być, ma tylko spełniać taką samą rolę.
[db]

#10 rhundz

rhundz

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1074 Postów
  • Gadu-Gadu:4898177
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Pasłęk / Gdańsk

Napisano 2009-03-24, godz. 11:54

wiec dlaczego witaminy syntezowane syntetycznie sa przyswajane w znacznie mniejszym stopniu niz naturalne?

#11 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2009-03-24, godz. 13:20

wiec dlaczego witaminy syntezowane syntetycznie sa przyswajane w znacznie mniejszym stopniu niz naturalne?

Przecież to oczywiste.
[db]

#12 rhundz

rhundz

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1074 Postów
  • Gadu-Gadu:4898177
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Pasłęk / Gdańsk

Napisano 2009-03-24, godz. 13:24

tak oczywiste, ze nie podasz powoodu dla ktorego twierdzisz, ze witamina nazwana przeze mnie sztuczną taką niby nie jest.

#13 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2009-03-24, godz. 13:34

No chyba właśnie nie bardzo po problemie dlatego, że do produkcji tej krwi, jak już zresztą zostało wspomniane, zostaną wykorzystane komórki pochodzące z embrionów.

Mogę się założyć, że teraz wielu wyznawców innych religii z tego właśnie względu nie będzie chciało skorzystać z tego wynalazku. Swoją drogą, ciekawi mnie, czy jak będzie zagrożone ich życie albo życie ich dzieci, to zdecydują się jednak na skorzystanie z takiej krwi.


Ironią losu byłoby, gdyby osoby nastawione negatywnie do ŚJ z powodu zakazu transfuzji teraz same odmawiały określonego sposobu leczenia ze względów religijnych. Choć z drugiej strony i tak mimo wszystko takie osoby mają lepiej niż ŚJ, bo zawsze zostaje im przetoczenie krwi naturalnej. No i jeśli wyznawca jakiejś religii zakazującej sztucznych zapłodnień skorzysta jednak ze sztucznej krwi, to raczej nie będzie go czekał żaden komitet sądowniczy ani żadna rozmowa ze starszymi jego zboru (tak mniemam ;)).

Załóżmy jednak, że ktoś jest bardzo przywiązany do swojej religii, jego dziecko potrzebuje natychmiast transfuzji, ma rzadką grupę krwi, a rodzice z jakichś względów nie mogą być dawcami. Ciekawe, co zrobi taki rodzic - przeciwnik zapłodnień in vitro?

To może być dla nich wspaniałą okazją do wycofania się ze swojego durnego i okrutnego zakazu. I tak po raz kolejny rozum ludzki może pokonać nieludzką ideę.


No tak, ale jeśli według oficjalnego stanowiska CK zapłodnienia in vitro są zabronione, to analogicznie powinni również zabronić stosowania tej krwi. Choć coś mi się wydaje, że jest to kwestią sumienia (a z drugiej strony stosowanie środków wczesnoporonnych chyba jednak jest zabronione - przynajmniej według oficjalnego nauczania).

No zobaczymy, jak to się dalej potoczy. Oby w dobrym kierunku.

#14 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2009-03-24, godz. 13:49

tak oczywiste, ze nie podasz powoodu dla ktorego twierdzisz, ze witamina nazwana przeze mnie sztuczną taką niby nie jest.

Podałem go dwa posty wyżej. Brzmi: ponieważ są to te same substancje chemiczne. Substancje o tym samym składzie chemicznym mają takie same właściwości niezależnie od tego w jaki sposób zostały zsyntetyzowane.

Użytkownik [db] edytował ten post 2009-03-24, godz. 14:00

[db]

#15 rhundz

rhundz

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1074 Postów
  • Gadu-Gadu:4898177
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Pasłęk / Gdańsk

Napisano 2009-03-24, godz. 20:18

szkoda tylko, ze pod taka postacią witamina jest niemal bezuzyteczna i jest sztucznym toworem nie wystepujacym tak samotnie w przyrodzie.

#16 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2009-03-25, godz. 00:14

szkoda tylko, ze pod taka postacią witamina jest niemal bezuzyteczna

Pod jaką postacią? Co to jest "postać" związku chemicznego? Stan skupienia, czy co?

i jest sztucznym toworem nie wystepujacym tak samotnie w przyrodzie.

Żaden związek chemiczny nie występuje "samotnie" w przyrodzie. W laboratorium zresztą też. Zgłosiłeś się już z tym odkryciem po Nobla?
[db]

#17 rhundz

rhundz

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1074 Postów
  • Gadu-Gadu:4898177
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Pasłęk / Gdańsk

Napisano 2009-03-25, godz. 05:41

pod postacia kapsułek syntezowanych w laboratorium. nie pod postacia chemiczna czy jakas tam wymysliles i mi przypisujesz ;].

sarkazm sobie zachowaj dla innych, bo nic nie wnosi.

#18 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2009-03-25, godz. 07:12

(...)
Żaden związek chemiczny nie występuje "samotnie" w przyrodzie. W laboratorium zresztą też. Zgłosiłeś się już z tym odkryciem po Nobla?

No tak, bo przecież jest w jakimś opakowaniu. Tylko chemicy opakowania nie uważają za zanieczyszczenie związku chemicznego znajdującego się w nim. Tym samym są związki chemiczne w 100% występujące "samotnie" w laboratorium.
Czesiek

#19 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2009-03-25, godz. 07:43

pod postacia kapsułek syntezowanych w laboratorium.

Czyli tak jak myślałem, pojęcia witaminy a nawet związku chemicznego są Ci obce. EOT.

Tylko chemicy opakowania nie uważają za zanieczyszczenie związku chemicznego znajdującego się w nim. Tym samym są związki chemiczne w 100% występujące "samotnie" w laboratorium.

To już chyba jakaś zaawansowana faza glosolalii…
[db]

#20 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2009-03-25, godz. 07:49

rhundz przyzwyczaj się do niektórych dysput w takiej "formie". Moja i nie tylko moja znajomość tematu potwierdzają, że wyprodukowane różne związki pod nazwami "witaminy" itd są nie raz (choć nie zawsze) gorzej przyswajane przez organizm ludzki lub wcale - to też czasami zależy od konkretnego przykładu. Ot jest tu z nami pewna forumowiczka która w żadnej postaci jaki nauka wymyśliła nie jest w stanie przyjmować żelaza, pomijając już to, że żelazo mimo tego samego składu chemicznego co naturalny często jest wchłaniany w sposób marginalny. Pozostaje tu nadal najlepszym sposobem odpowiednia dieta. Jak widać jednak się czymś to różni ;)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych