Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ilustracje, pytania a kwestia zażenowania


  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1 Młody Wilk

Młody Wilk

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 118 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-08-12, godz. 07:11

Temat estetyki świadkowskich publikacji był już poruszony nie raz. Ja chę go jednak ugryźć z innej strony, mianowicie zapytać, jak radziliście sobie w konfrontancji z infantylizmem retoryki świadkowskich publikacji i i przesłodzonych ilustracji na studium? Ja przyznam, że poziom omawianych zagadnień i przykładów zawartych chociażby w książce "Czego uczy Biblia?" notorycznie zbijał mnie z tropu. Oczywiście po jakimś czasie przyzwyczaiłem się do takiej konwencji, ale zawsze trapiło mnie jedno: jak mógłbym zadawać pytania tego rodzaju i wskazywać na rycinki, z których bije jakaś śmieszna dziecinność moim potencjalnym studentom, a w szczególności osobom młodym? Obawiam się, że nie obyłoby się bez zażenowania. W jednej z książek pada pytanie, dlaczego mamusia dba o schludny ubiór swojego synka w szkole. Ja wiem, że to analogia do głębszych spraw, ale czy naprawdę trzeba posługiwać się tak prymitywnymi przykładami? Świadkowie zachęcają też do ostentacyjnego czytania publikacji w szkole lub w pracy. Jak to zrobić nie narażając się na śmieszność? I to nie dlatego, że podejmujemy temat tabu, ale podajemy go w tak kompromitującej formie. Jakie są Wasze odczucie związane z tym tematem?

#2 qwerty

qwerty

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-08-12, godz. 08:01

Ponieważ wiekszośc swiadków to ludzie prości i bez wykształcenia, ich publikacje musza być napisane prostym językiem.
Mnie razi w ich publikacjach nadużywanie słów " najprawdopodobniej", "najpewniej", "prawdopodobie" itd. Czyli czytelnicy biora za pewnik, to co Autor podejrzewa...
nie potrafiłam uwierzyć.......

#3 gruby drab

gruby drab

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 871 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-08-12, godz. 08:28

Mnie razi w ich publikacjach nadużywanie słów " najprawdopodobniej", "najpewniej", "prawdopodobie" itd. Czyli czytelnicy biora za pewnik, to co Autor podejrzewa...


jeszcze jest słowo "bynajmniej" :D

Jakie są Wasze odczucie związane z tym tematem?


mnie ilustarcje czesto kojarzą sie ze studium biblijnym z rodzicami. kochajacymi rodzicami. czasami tylko mama straszyla jakims obrazkiem, tyle ze ja wiedzialem, ze to tylko taki jej sposob, zebym byl grzeczny. ogolnie podejrzewalem rodzicow ze chyba cos krecą z tym bogiem i chca jedynie tego zebym sie dobrze uczył :D

zażenowanie obrazkami nie mialo miejsca w dziecinstwie, przyszlo dopiero w okresie nastoletnim i rzeczywiscie niektore wydawaly mi sie głupie i infantylne, dzisiaj wiem, ze SJ nie sa jedyni i po przejrzeniu ilustracji chrzescijanskich, kazda grupa ma swoj styl, charakterystyczne motywy. ogolnie ilustarcje chrzescijanskie, albo są przeslodzone światłem, otwartymi ramionami, sercem, lwiątkiem, barankiem, zajączkiem, albo straszą koszmarną twarzą chrystusa, demonów, armagedonem, smutnymi swietymi :blink:

Użytkownik gruby drab edytował ten post 2009-08-12, godz. 08:29

Z naszych rozmów o niczym
wynika że
tyle wiemy o świecie
a o nas trochę mniej

#4 skywalker

skywalker

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 194 Postów

Napisano 2009-08-12, godz. 08:46

To fakt, niekiedy ilustracje bądź pytania są rozbrajające.
Mnie najbardziej bawi pytanie: Co zostanie omówione w następnym rozdziale ? Albo: Jakie pytania powinniśmy sobie zadać ?

:)

A czy na forum była poruszana kwestia usuniętego dymka z ilustracji ze świeczką z książki "Czego uczy Biblia"?
Nie ważne na którym piętrze jesteś, gdy zatniesz się w windzie. I tak jesteś bez wyjścia.

#5 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2009-08-12, godz. 09:20

A czy na forum była poruszana kwestia usuniętego dymka z ilustracji ze świeczką z książki "Czego uczy Biblia"?

??? :unsure: Nieee?
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#6 skywalker

skywalker

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 194 Postów

Napisano 2009-08-12, godz. 13:13

??? :unsure: Nieee?

Ale z was odstępcy... nawet tego nie zauważyliście :)))) (oczywiście żart, bo wielu świadków nawet o tym nie wie)

Nie wiem czy to na nowy temat czy tutaj (najwyzej moderator przeniesie)

Tak więc otwieramy książkę Czego Uczy Biblia na str. 58 (pierwsze wydanie, to które dostaliśmy na kongresie)
Widzimy wtedy taki oto obrazek:

Dołączona grafika

A otwierając tą samą książkę na tej samej stronie , tylko jedną z nowszych wydań, widzimy taki oto obrazek.

Dołączona grafika


Zadając więc pytanie z książki : " Co się stało z dymkiem?" otwieram dyskusję na ten temat, a potem powiem jakie były zasłyszane przeze mnie powody zmiany. (żeby nie sugerować odpowiedzi) P.s. Nie dla oszczędności farby :)
Nie ważne na którym piętrze jesteś, gdy zatniesz się w windzie. I tak jesteś bez wyjścia.

#7 rhundz

rhundz

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1074 Postów
  • Gadu-Gadu:4898177
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Pasłęk / Gdańsk

Napisano 2009-08-12, godz. 13:38

to nie ma racjonalnego wyjasnienia.

widzimisie?

#8 skywalker

skywalker

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 194 Postów

Napisano 2009-08-12, godz. 14:10

to nie ma racjonalnego wyjasnienia.

widzimisie?


No widocznie coś było na rzeczy, skoro zostało to zmienione....
Szukajcie a znajdziecie :)
Nie ważne na którym piętrze jesteś, gdy zatniesz się w windzie. I tak jesteś bez wyjścia.

#9 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2009-08-12, godz. 14:29

Cytat z tej publikacji:

Życie ludzkie przypomina płomień świecy. Kiedy płomień zgaśnie, nigdzie się nie przenosi. Po prostu go nie ma.

Pierwsze przedstawienie płomienia nie było więc najlepszą ilustracją do tej treści.
.jb

#10 qwerty

qwerty

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-08-12, godz. 14:32

że niby nie ma dymu bez ognia? HAHA
a tak najpewniej, to ktos doszukał się jakieś twarzy demona w dymie, albo daję sobie jescze jeden strzał, dym kojarzy się z paleniem papierosów.
nie potrafiłam uwierzyć.......

#11 rhundz

rhundz

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1074 Postów
  • Gadu-Gadu:4898177
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Pasłęk / Gdańsk

Napisano 2009-08-12, godz. 14:37

Pierwsze przedstawienie płomienia nie było więc najlepszą ilustracją do tej treści.



AA. pewnie bali sie, ze dusza wyniknie z plomienia, a skoro wg SJ dusza umiera, to i dymu byc nie moze

#12 skywalker

skywalker

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 194 Postów

Napisano 2009-08-12, godz. 14:57

AA. pewnie bali sie, ze dusza wyniknie z plomienia, a skoro wg SJ dusza umiera, to i dymu byc nie moze

Brawo dla zwycięzcy :)

ale uwaga ! to tylko zasłyszane - nie oficjalne stwierdzenie. Może ktoś spyta jakiegoś oficjela ?
Nie ważne na którym piętrze jesteś, gdy zatniesz się w windzie. I tak jesteś bez wyjścia.

#13 qwerty

qwerty

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-08-12, godz. 17:08

jak już przy obrazkach jesteśmy..... mnie zawsze zastanawiało, dlaczego jak Katolicy mają swięte obrazki, to to jest łamanie prawa Bożego, ale w publikacjach Swiadków także jest pełno podobizn Boga... więc co IM wolno? Przecież w stosunku do innych wyznań powołują się że nie wolno sporzadzać wizerunków tego co w niebie itd.....
nie potrafiłam uwierzyć.......

#14 P.K.Dick

P.K.Dick

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:space1999

Napisano 2009-08-12, godz. 20:03

Temat estetyki świadkowskich publikacji był już poruszony nie raz. Ja chę go jednak ugryźć z innej strony, mianowicie zapytać, jak radziliście sobie w konfrontancji z infantylizmem retoryki świadkowskich publikacji i i przesłodzonych ilustracji na studium? Ja przyznam, że poziom omawianych zagadnień i przykładów zawartych chociażby w książce "Czego uczy Biblia?" notorycznie zbijał mnie z tropu. Oczywiście po jakimś czasie przyzwyczaiłem się do takiej konwencji, ale zawsze trapiło mnie jedno: jak mógłbym zadawać pytania tego rodzaju i wskazywać na rycinki, z których bije jakaś śmieszna dziecinność moim potencjalnym studentom, a w szczególności osobom młodym? Obawiam się, że nie obyłoby się bez zażenowania. W jednej z książek pada pytanie, dlaczego mamusia dba o schludny ubiór swojego synka w szkole. Ja wiem, że to analogia do głębszych spraw, ale czy naprawdę trzeba posługiwać się tak prymitywnymi przykładami? Świadkowie zachęcają też do ostentacyjnego czytania publikacji w szkole lub w pracy. Jak to zrobić nie narażając się na śmieszność? I to nie dlatego, że podejmujemy temat tabu, ale podajemy go w tak kompromitującej formie. Jakie są Wasze odczucie związane z tym tematem?



Zauważ Wilku jak nieskomplikowane były wypowiedzi Jezusa podczas Jego ziemskiego życia. A jednak do dziś porusza miliony ludzi, którzy w Niego wierzą. W swoich monologach nie używał żadnych naukowych terminów, ani nie podkreślał ważności i osiągnięć współczesnej nauki. Nie kładł nacisku na wykształcenie a wręcz przed jego złymi skutkami ostrzegał:
W owym czasie Jezus odezwawszy się rzekł: "Publicznie wysławiam cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, ponieważ ukryłeś te rzeczy przed mędrcami i intelektualistami, a objawiłeś je niemowlętom".


Widzę, że ŚJ godnie naśladują Mistrza. Zamiast umizgiwać się do elity intelektualnej świata, szukają prostolinijnych ludzi o usposobieniu owiec.
Prawdziwa mądrość nie polega na zaginaniu kogoś w dyskusji, ani na stawianiu zagadek przy których mózg się poci.


Widzę odstępców i wstręt mnie ogarnia, bo mowy Twojej nie strzegą. Psalm 119:158 B.T.



#15 Agape

Agape

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 882 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2009-08-12, godz. 23:45

jak nieskomplikowane były wypowiedzi Jezusa podczas Jego ziemskiego życia.

Nie powiedzialabym ze byly az tak proste, skoro jest tyle roznych interpretacji niektorych jego slow (np. przypowiesc o niewolniku wiernym i rozumnym) czy roznych "swiatel" w organizacji (przypowiesc o kakolu i pszenicy).

Jesli chodzi o obrazki i styl publikacji WTS-u... dopoki sie jest przekonanym ze zawieraja PRAWDE to szata nie ma znaczenia, przyjmuje sie ze jesli ktos ma serce otwarte na "prawde" nie bedzie sie czepiac drobiazgow. Natomiast nie wiem jak to jest z zazenowaniem, przestalam rozpowszechniac literature jak tylko przestalam sie zgadzac z tym co w niej pisza.
Dołączona grafika

#16 P.K.Dick

P.K.Dick

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:space1999

Napisano 2009-08-13, godz. 04:09

Nie powiedzialabym ze byly az tak proste, skoro jest tyle roznych interpretacji niektorych jego slow (np. przypowiesc o niewolniku wiernym i rozumnym) czy roznych "swiatel" w organizacji (przypowiesc o kakolu i pszenicy).

Jesli chodzi o obrazki i styl publikacji WTS-u... dopoki sie jest przekonanym ze zawieraja PRAWDE to szata nie ma znaczenia, przyjmuje sie ze jesli ktos ma serce otwarte na "prawde" nie bedzie sie czepiac drobiazgow. Natomiast nie wiem jak to jest z zazenowaniem, przestalam rozpowszechniac literature jak tylko przestalam sie zgadzac z tym co w niej pisza.

Jezus umiał przekazywać głębokie prawdy w przystępny sposób, wśród słuchaczy były również dzieci.
Przemawiał czasami zagadkami. Bo takie miał widocznie upodobanie.

Widzę odstępców i wstręt mnie ogarnia, bo mowy Twojej nie strzegą. Psalm 119:158 B.T.



#17 skywalker

skywalker

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 194 Postów

Napisano 2009-08-13, godz. 05:39

Jezus umiał przekazywać głębokie prawdy w przystępny sposób, wśród słuchaczy były również dzieci.
Przemawiał czasami zagadkami. Bo takie miał widocznie upodobanie.


Ciekawe jak dzieci interpretowały ten fragment o POKOLENIU :)

A tak wracając do tematu ilustracji. Dicku - ten papieros w avatarze to jakaś forma buntu :)???
Nie ważne na którym piętrze jesteś, gdy zatniesz się w windzie. I tak jesteś bez wyjścia.

#18 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2009-08-13, godz. 08:43

Ale z was odstępcy... nawet tego nie zauważyliście :)))) (oczywiście żart, bo wielu świadków nawet o tym nie wie)

Nie wiem czy to na nowy temat czy tutaj (najwyzej moderator przeniesie)

Tak więc otwieramy książkę Czego Uczy Biblia na str. 58 (pierwsze wydanie, to które dostaliśmy na kongresie)
Widzimy wtedy taki oto obrazek:

[...]

A otwierając tą samą książkę na tej samej stronie , tylko jedną z nowszych wydań, widzimy taki oto obrazek.

[...]


Zadając więc pytanie z książki : " Co się stało z dymkiem?" otwieram dyskusję na ten temat, a potem powiem jakie były zasłyszane przeze mnie powody zmiany. (żeby nie sugerować odpowiedzi) P.s. Nie dla oszczędności farby :)

Wyjasnienie jakie ja slyszalem jest nastepujace: "Dym moze kojarzyc sie z dusza niesmiertelna, a przeciez budzic niebiblijnych skojarzen w srod ludzi".
Czyli dym kojarzyl sie komus z dusza dlatego go usunieto.
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#19 dadi

dadi

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 47 Postów
  • Lokalizacja:pomorskie

Napisano 2009-08-13, godz. 09:08

A mnie zawsze mdlił niesamowity patos jaki bije z każdego wręcz akapitu. Wszystko jest: " wspaniałe, niezwykłe, fascynujące, budujące"
Czy tego człowiek potrzebuje, czy tak słodził Jezus tym którzy byli jakby bez pasterza, czyli niby tacy którzy łykną wszystko?
Wydaje mi się że taki ton to brak szacunku dla czytelnika, jakby ktoś potrzebował maksymalnie zaniżyć poziom żeby dotrzeć do mas.
I na jakiś czas starcza!!!!!

#20 Młody Wilk

Młody Wilk

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 118 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-08-13, godz. 09:11


Zauważ Wilku jak nieskomplikowane były wypowiedzi Jezusa podczas Jego ziemskiego życia. A jednak do dziś porusza miliony ludzi, którzy w Niego wierzą. W swoich monologach nie używał żadnych naukowych terminów, ani nie podkreślał ważności i osiągnięć współczesnej nauki. Nie kładł nacisku na wykształcenie a wręcz przed jego złymi skutkami ostrzegał:
W owym czasie Jezus odezwawszy się rzekł: "Publicznie wysławiam cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, ponieważ ukryłeś te rzeczy przed mędrcami i intelektualistami, a objawiłeś je niemowlętom".

Ale Jezus nie epatował infantylizmem. Inne wyznania mają poważniejsze formy wyrazu (ilustracje i tekst, żeby zaraz nie było czepiania się Baptystów za ich show gitarowe), więc jednak można. Nie będziemy się teraz spierać, kto wierniej oddaje zapisy biblijne. Chodzi o estetykę.

Widzę, że ŚJ godnie naśladują Mistrza. Zamiast umizgiwać się do elity intelektualnej świata, szukają prostolinijnych ludzi o usposobieniu owiec.
Prawdziwa mądrość nie polega na zaginaniu kogoś w dyskusji, ani na stawianiu zagadek przy których mózg się poci.

Dicku, piszesz jakbyś uważał się co najmniej za Siddharte Gautame. Występujesz tutaj jako szafarz prawd boskich, podczas gdy nie wszyscy wierzą w Twoje posłannictwo.

Ciekawe jak dzieci interpretowały ten fragment o POKOLENIU :)

A tak wracając do tematu ilustracji. Dicku - ten papieros w avatarze to jakaś forma buntu :)???

Dick chce pokazać, jakie skutki może mieć odejście z organizacji :D Używki tego typu, to pierwszy etap degeneracji.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych