Skocz do zawartości


Zdjęcie

''Raj na ziemi'' w ujęciu ŚJ


  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#21 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-08-27, godz. 12:28

Symbole w Biblii

Często ŚJ na potwierdzenie nauki Strażnicy o pokoju między zwierzętami w raju cytują takie teksty:

Iz 11:6-9 Bw „I będzie wilk gościem jagnięcia, a lampart będzie leżał obok koźlęcia, cielę i lwiątko, i tuczne bydło będą razem, a mały chłopiec je poprowadzi.(7) Krowa będzie się pasła z niedźwiedzicą, ich młode będą leżeć razem, a lew będzie karmił się słomą jak wół.(8) Niemowlę bawić się będzie nad jamą żmii, a do nory węża wyciągnie dziecię swoją rączkę.(9) Nie będą krzywdzić ani szkodzić na całej mojej świętej górze, bo ziemia będzie pełna poznania Pana jakby wód, które wypełniają morze.”

Iz 65:25 Bw „Wilk z jagnięciem będą się paść razem, a lew jak bydło będzie jadł sieczkę, wąż zaś będzie się żywił prochem. Nie będą źle postępować ani zgubnie działać na całej świętej górze - mówi Pan.”


Nie ma to jednak jak dosłowna interpretacja Biblii, nie uwzględniająca rodzajów literackich, poetyckich opisów, przenośni i metafor. Ten sam prorok Izajasz zapowiadał w podobnym fragmencie prawie że odwrotność swego proroctwa:

Iz 35:9 Bw „Nie będzie tam lwa i zwierz drapieżny nie będzie po niej chodził, tam się go nie spotka. Lecz pójdą nią wybawieni.”

Widać więc, że prorok pod symbolami zwierząt widzi ludzi, którzy w przyszłości będą ze sobą zgodni, nawet gdyby wcześniej byli wobec siebie agresywni. Jezus postępuje podobnie nazywając ludzi wilkami czy owcami (Mt 7:15, 10:16; J 21:15-17), wężami (Mt 10:16, 23:33), gołębiami (Mt 10:16), lwami (Obj 5:5, 9:8), psami (Mt 7:6) itp. Nigdzie zaś Jezus Chrystus nie naucza o zwierzętach mających być w Królestwie Bożym, ponieważ "to, co skażone, nie odziedziczy tego, co nieskażone.” (1 Kor 15:50).

Apostoł Paweł także wypowiedzi ST o zwierzętach odnosi do ludzi:

1Kor 9:9-10 Bw „Albowiem w zakonie Mojżeszowym napisano: Młócącemu wołowi nie zawiązuj pyska. Czy Bóg to mówi ze względu na woły?(10) Czy nie mówi tego raczej ze względu na nas? Tak jest, ze względu na nas jest napisane, że oracz winien orać w nadziei, a młocarz młócić w nadziei, że będzie uczestniczył w plonach.”

U niego przeciwnicy Mesjasza nazwani są "zwierzętami". Tak rozumiano właśnie również kwestię zwierząt w pierwotnym Kościele.

Zauważmy, że jeśli ŚJ chcą literalnie przyjąć treść słów proroctwa Izajasza, to powinni również odrzucić życie wieczne:

Iz 65:22 Bw „Nie będą budować tak, aby ktoś inny mieszkał, nie będą sadzić tak, aby ktoś inny korzystał z plonów, lecz jaki jest wiek drzewa, taki będzie wiek mojego ludu, i co zapracowały ich ręce, to będą spożywać moi wybrani.”

Wiemy jednak, że drzewa nie żyją wiecznie. Dlaczego więc analogicznie również i ŚJ nie odrzucają życia wiecznego skoro parę wersetów wczesniej dosłownie traktują proroctwo Izajasza?

W Pismie Świętym bardzo często pod symbolami zwierząt występują ludzie. Dziwi jednak niekonsekwencja ŚJ ponieważ nietrudno im rozpoznać ludzi pod symbolami psów (Pwt 23:19; Sdz 7:5; Iz 56:10-11; Mt 7:6; 2 P 2:22; Obj 22:15), wieprzów czy świń (Mt 7:6; 2 P 2:22), a nie potrafią analogicznie rozpoznać ludzi pod symbolami zwierząt u Izajasza, który nie mówi przecież o zjawiskach dosłownych wśród zwierząt ale o symbolicznych w dziedzinie duchowej. Czyż tak trudno domysleć się, że Jezus jest przedstawiany jako lew (Lew z pokolenia Judy) i baranek (Baranek Boży), co dla rabinów stanowiło zagadkę. Zagadka ta miała znaleźć rozwiązanie w Mesjaszu, a nie w zwierzętach.

Gdybyśmy zaczęli literalnie odczytywać proroctwa ST dotyczące czasów mesjańskich, to by okazało się, że nikt nie mógłby pójść do nieba bo teksty ST mówią, że odnowiony Izrael (lud chrześcijański - Ga 6:16) miał zamieszkiwać ziemię (Jr 32:37-41, Am 9:14n.). Okazało by się też, że Królestwo Boże ma polegać na spożywaniu tłustego mięsa i piciu wina (Iz 25:6-9 por. Rz 14:17).

Włodzimierz Bednarski "W obronie wiary"
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#22 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-08-27, godz. 12:50

Dzięki mirek a o tego nie wiedziałem :)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#23 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-10-30, godz. 12:37

ja bym przede wszystkim spróbował się cofnąć do samego początku i zapoznać z tym jak to się wszystko zaczęło. zatem jeżeli Bóg stworzył ziemię zwierzęta, rośliny a na końcu ludzi i dał tym ludziom nakaz, aby napełnili ziemię, to już samo twierdzenie, że żyjemy tutaj kilkadziesiąt lat, a potem udajemy się do "lepszego miejsca" jest trochę niepasujące.
czyli jak to ? ziemia jest tylko polem doświadczalnym na którym mamy się sprawdzić i otrzymać karę lub nagrodę. czy nie jest tak, że naukowcy juz dawno dowiedli, że ludzki organizm mógłby zyć wiecznie, ale ma zakodowany "gen starzenia się". dlaczego ludzie tak panicznie boją się śmierci i stają wręcz na głowie, aby ten moment odwlec w czasie ?
faktem jest, że dzisiejszy swiat nie nastraja optymistycznie i czasami "żyć się odechciewa", ale nie ulega watpliwości, że gdyby zmieniły się warunki takie pragnienie życia na ziemi byłoby nieodparte

#24 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-10-30, godz. 14:09

Macieju, a co z wersetem z Mateusza 25:34: "Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata!"

Po co w Ogrodzie było drzewo życia, skoro ludzie mieli nie umierać?

To są ciekawe pytania. :rolleyes:

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#25 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2006-10-30, godz. 17:22

"To są ciekawe pytania. "

to trudne pytania i odpowiedzi są trudne, ludzie poszukują łatwych odpowiedzi na trudne pytania.
pozdrawiam Andrzej

#26 dariusz

dariusz

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 148 Postów
  • Lokalizacja:ślońcsk górny

Napisano 2007-07-17, godz. 10:21

Ap22"(1) Potem pokazał mi strumień wody życia, lśniący jak kryształ. Wypływał spod tronu Boga i Baranka. (2) W środku ulicy Miasta, w środku rzeki, po obu jej brzegach rosło drzewo życia. Wydaje ono owoce dwanaście razy: każdy miesiąc przynosi swoje owoce. Liście tego drzewa służą do leczenia narodów. (3) Nie będzie już odtąd nic przeklętego. Tron Boga i Baranka pozostaną w nim, a słudzy Jego będą Mu oddawali cześć. (4) Będą patrzeć na jego oblicze, a Jego imię będzie widniało na ich czołach"

Strumień życia to nauka czysta , nieskażona, płynąca z prawa baranka i jego ojca. Liście drzewa mają leczyć narody z błedu w którym się znajdują. Raj na ziemi wg/ świadków to rodzina i zwierzęta razem . Zwierze nigdy człowiekiem nie zostanie a poza tym miał nad nimi panować człowiek, więc współżycie w takim rozumieniu jak to często na obrazkach strażnicy jest przedstawione - to fikcja literacka.
Visit My WebsiteHi38-14" Aby się odmieniła jak glina pod pieczęcią i przyjmowała barwę jak odzienie"
[email protected]/Prz9-5 "Chodźcie, nasyćcie się moim chlebem, pijcie wino, które zmieszałam".

#27 baca

baca

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 20 Postów
  • Lokalizacja:Przemyśl

Napisano 2007-11-25, godz. 22:06

O raju było!
CZy na tym forum sa ŚJ ??? Widze tylko opozycje wszelkiej maści i wszyscy skubią ich po łydkach.
A raj w wydaniu wszystkich jest nudny: nie ma tam zapewne szybkich motocykli, dobrego piwa i wolnych panienek. To po licho mi taki raj! ? ZAnudzic się??
Hej!

#28 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-11-26, godz. 01:58

CZy na tym forum sa ŚJ ??? Widze tylko opozycje wszelkiej maści i wszyscy skubią ich po łydkach.
A raj w wydaniu wszystkich jest nudny: nie ma tam zapewne szybkich motocykli, dobrego piwa i wolnych panienek. To po licho mi taki raj! ? ZAnudzic się??

Projektem przypuszczalnej budowy Raju i ustalaniem mających panować tam warunków zajmuje się tutaj Świadekjehowy Colargol i to do niego należy zgłaszać wszelkie postulaty (wejdź >>)

Użytkownik Adelfos edytował ten post 2007-11-26, godz. 02:01

Dołączona grafika

#29 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2007-11-26, godz. 15:29

O raju było!
CZy na tym forum sa ŚJ ??? Widze tylko opozycje wszelkiej maści i wszyscy skubią ich po łydkach.
A raj w wydaniu wszystkich jest nudny: nie ma tam zapewne szybkich motocykli, dobrego piwa i wolnych panienek. To po licho mi taki raj! ? ZAnudzic się??
Hej!


A Tyś z Księżyca się urwał ?. :o :lol: :blink:

#30 belszaccar7

belszaccar7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 140 Postów
  • Lokalizacja:kolberg

Napisano 2008-02-21, godz. 21:22

welcome. nurtuje mnie jednak nadal pytanie .jezeli na ziemi krolowie i kaplani maja panowac to bedzie widocznie raj -bo na ziemi beda panowac (w przyszlosci raczej, nie od czasow jana ale 1000 lat - sadu) ap 5, 10 i 20, 6 to ta sama grupa.a jezeli nad ziemia to chyba nie tylko dla hecy , na grzyba nad bezludna planeta. a narody pod koniec tysiaclecia skad sie wezma,nie beda to zmartwychwstali raczej z objaw. 20,5(tekst niepewny) zreszta dotyczy on ozywania czy zmartwychwstawania za zycia ,tozsamy jest z jana 5, 28,29, i z 24,25 przejscie ze smierci do zycia za zycia ,wiec pewnikiem beda to ci co beda sie leczyc liscmi z 20,2 i 21,24. a jak sie wykuruja przez te 1000 lat to beda stanowic juz doskonale zywe wolne od grzechu i smierci spoleczenstwo nowej ziemi . ciekawy jest tez hebrajczykow 2,5 zamieszkana ziemia. ja jednak za rajem na ziemi.tak mysle.

Użytkownik belszaccar7 edytował ten post 2008-02-21, godz. 23:08


#31 Chakmach

Chakmach

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów

Napisano 2008-02-24, godz. 12:07

ja bym przede wszystkim spróbował się cofnąć do samego początku i zapoznać z tym jak to się wszystko zaczęło. zatem jeżeli Bóg stworzył ziemię zwierzęta, rośliny a na końcu ludzi i dał tym ludziom nakaz, aby napełnili ziemię, to już samo twierdzenie, że żyjemy tutaj kilkadziesiąt lat, a potem udajemy się do "lepszego miejsca" jest trochę niepasujące.
czyli jak to ? ziemia jest tylko polem doświadczalnym na którym mamy się sprawdzić i otrzymać karę lub nagrodę. czy nie jest tak, że naukowcy juz dawno dowiedli, że ludzki organizm mógłby zyć wiecznie, ale ma zakodowany "gen starzenia się". dlaczego ludzie tak panicznie boją się śmierci i stają wręcz na głowie, aby ten moment odwlec w czasie ?
faktem jest, że dzisiejszy swiat nie nastraja optymistycznie i czasami "żyć się odechciewa", ale nie ulega watpliwości, że gdyby zmieniły się warunki takie pragnienie życia na ziemi byłoby nieodparte

To ciekawe. W sumie Jerozolima na początku nie będzie na całej ziemii a same jej owoce życia będą przecież w niej. Nawet po zstapieniu Jerozolimy jakkolwiek sobie to wyobrażamy i jak kolwiek wyobrażamy sobie władztwo tego królestwa to będzie na pewno wyborem Boga Iz. 66:21.22. Co do tych co źle wybrali i nalezeli do odsuniętych opisano w Iz. 66:24.

Użytkownik Chakmach edytował ten post 2008-02-24, godz. 12:07


#32 Chakmach

Chakmach

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów

Napisano 2008-02-24, godz. 12:37

welcome. nurtuje mnie jednak nadal pytanie .jezeli na ziemi krolowie i kaplani maja panowac to bedzie widocznie raj -bo na ziemi beda panowac (w przyszlosci raczej, nie od czasow jana ale 1000 lat - sadu) ap 5, 10 i 20, 6 to ta sama grupa.a jezeli nad ziemia to chyba nie tylko dla hecy , na grzyba nad bezludna planeta. a narody pod koniec tysiaclecia skad sie wezma,nie beda to zmartwychwstali raczej z objaw. 20,5(tekst niepewny) zreszta dotyczy on ozywania czy zmartwychwstawania za zycia ,tozsamy jest z jana 5, 28,29, i z 24,25 przejscie ze smierci do zycia za zycia ,wiec pewnikiem beda to ci co beda sie leczyc liscmi z 20,2 i 21,24. a jak sie wykuruja przez te 1000 lat to beda stanowic juz doskonale zywe wolne od grzechu i smierci spoleczenstwo nowej ziemi . ciekawy jest tez hebrajczykow 2,5 zamieszkana ziemia. ja jednak za rajem na ziemi.tak mysle.


W Jana mamy mowę o zmawtwychwstałych prawych i nie prawych Jan 5:28,29. Żona Łazarza mówiła o tym Jezusowi ze wie że zmartwychwstanie jej brat. Prawi niektórzy będą wybrani na szczególne miejsca i do różnych działań 1 Kor. 6:1-3; Iz. 66:19-22; Łuk. 22:29,30(symboliczni lewici, apostołowie sąd Izraela, Paweł i inni narody i aniołów). Na konkrety przyjdzie nam poczekać np. Mk 10:40 Bg "Ale siedzieć po prawicy mojej albo po lewicy mojej, nie moja rzecz jest dać; ale będzie dano tym, którym zgotowano."
Ten podział zadań Bóg ustanowi i już po części dał światła w tych sprawach. Co do panowania nad ziemią to jest specjalne- to 1000 lat a dalszy okres to wieczność w swoim kontekście(Obj. 5:10; 22:5). Początek tysiąclecia to sąd Mat. 25:31... Dzieje się to poza obrębem Jerozolimy(jej wnętrza) gdyz nic nieczystego 'sarks' skazone ciało jakie mamy nie moze wejść. Tysiąc lat będzie byc mozę symboliczne(Iz. 24:22). Zginą w trakcie tego symbolicznego dnia nieprawi(jeden dzień u Jahwe jak tysiąc lat). O tym jednym dniu w Zachariasza 14:6-9. Jerozolima będzie wtedy zyc bezpiecznie (Zach. 14:10-11). Potem nastąpi drugie zmartwychwstanie albo po prostu zmartwychwstanie nieprawych tych z całego okresu i tych co zgineli po oddzieleniu w dniu armagedonu i ruszą na Jerozolimę i zginą(Obj. 20:5-9 i Zachariasz 14-12). Co do leczenia narodów(Obj. 22:1). Raczej moze to miec wyraz terapeutyczny(leczenie -tam wyraz grecki 'terapia') czyli zrozumienie pewnych spraw . Baranek będzie ich uczył i prowadził a to w Obj. 22:1 wspomniano o jednym drzewie(ksylon) życia. Moze to baranek -patrz Ez.17:22-24(drzewo ze szczepu wzór królestwa Bozego w opowisciach Pana Jezusa) .Dzięki temu ci co leczą się jego liśćmi(uczą się i rozumieją) Obj. 22:1; Obj. 21:1-4 stają się wg. Iz 61:3 Bg "Abym sprawił radość płaczącym w Syonie, a dał im ozdobę miasto popiołu, olejek wesela miasto smutku, odzienie chwały miasto ściśnionego; i będą nazwani drzewami sprawiedliwości, szczepieniem Pańskiem, abym był uwielbiony.". W inny sposób Bóg będzie się posługiwał tez takimi symbolicznymi drzewami w odpowiedni sposób by tłumaczyc , uczyc, przekazywać. Zobaczymy jak to dalej będzie w przyszłości. Ale wiemy również ze te liście będa później odgrywac rolę i staną się całym systemem drzew Ez. 47:12 byc moze równiez literalnych w jakimś sensie.

Użytkownik Chakmach edytował ten post 2008-02-24, godz. 13:43


#33 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-02-24, godz. 13:36

o ile mnie pamięć nie myli Łazarz nie miał żony albo nic o niej Biblia nie wspomina. Miał natomiast siostrę albo i dwie (nie pamiętam czy Maria i Marta były siostrami rodzonymi czy przyrodnimi).

#34 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2008-02-24, godz. 13:42

Dokładnie, były jego siostrami....
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#35 Chakmach

Chakmach

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów

Napisano 2008-02-24, godz. 13:43

o ile mnie pamięć nie myli Łazarz nie miał żony albo nic o niej Biblia nie wspomina. Miał natomiast siostrę albo i dwie (nie pamiętam czy Maria i Marta były siostrami rodzonymi czy przyrodnimi).


Masz racje . J 11:23-24 BT "...Brat twój zmartwychwstanie. Rzekła Marta do Niego: Wiem, że zmartwychwstanie w czasie zmartwychwstania w dniu ostatecznym." . Ho adelfos czyli ten jej konkretny brat :)
Myslałem o jednym napisałem co innego. Ale dobrze że brat zauważył. Wierze że Bóg działa i pomaga nam szybko sprostować jakiś błąd .

Pozdrawiam :)

Użytkownik Chakmach edytował ten post 2008-02-24, godz. 13:50


#36 belszaccar7

belszaccar7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 140 Postów
  • Lokalizacja:kolberg

Napisano 2008-02-24, godz. 19:33

chakmach.

okej, ale jak myślisz pomijajac zmartwychwstanie prawych i nieprawych czy bedzie ktos krolowal na ziemi lub z nieba nad ziemia a tym samym czy beda ludzie prawi w koncu w raju na niej.

#37 ninaw

ninaw

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 37 Postów

Napisano 2008-11-20, godz. 18:43

i będzie sex.


No chyba nie bedzie :) ,bo wszyscy beda bracmi i siostrami,jak zatem wyobrazasz sobie sex? :P

#38 Agape

Agape

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 882 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2008-11-27, godz. 09:08

No chyba nie bedzie :) ,bo wszyscy beda bracmi i siostrami,jak zatem wyobrazasz sobie sex? :P

Dzisiaj tez sa bracmi i siostrami, a mimo to seks istnieje i ma sie dobrze.
Dołączona grafika

#39 szperacz

szperacz
  • Gadu-Gadu:12358377
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2008-11-27, godz. 10:10

No chyba nie bedzie :) ,bo wszyscy beda bracmi i siostrami,jak zatem wyobrazasz sobie sex? :P


Trzeba zapytać colargola. On jest dobry w wymyślaniu przyszłości.

#40 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2009-08-19, godz. 18:04

Raj na ziemi w ujęciu ŚJ przedstawiony w wierszu, w którym dodatkowo wszystko starano się uzasadnić wskazaniem na odpowiednie wersety z Biblii: forum JWD
.jb




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych