Skocz do zawartości


Zdjęcie

trójca a zdrowy rozsądek II


  • Please log in to reply
317 replies to this topic

#1 piotrz

piotrz

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 349 Postów
  • Gadu-Gadu:9115170
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nowy Sącz

Napisano 2010-02-07, godz. 16:44

Wrócę do tego tematu, bo zdarzyło mi się coś ciekawego i zobaczyłem pewne "nowe" (dla mnie) rzeczy. Będzie też pasować do innych tematów związanych z koncepcją Trójjedynego Boga.

W czasie listowej dyskusji nt. Trójcy po długim historycznym wykładzie, jak to z Trojcą i cesarzem było, i któregoś tam soboru, padło pytanie czy Kościół potrzebował aż tyle czasu na to, aby 'odkryć' prawdę o Trójcy. Wtedy Duch Święty powiedział do mnie: "Nie, tyle czasu potrzeba było na to, aby w kościele wprowadzić całkowite zamieszanie w tej sprawie. Pierwszy kościół nie miał z tym problemów" I od tej chwili czytałem nowotestamentowe listy co chwilę znajdując tam potwierdzenie. Bo rzeczywiście, wydaje się, że stosowanie tych samych określeń, nazw i myśli raz do JEzusa, raz do Boga, mniej zdarza się w stosunku do Ducha Świętego, jest nagminne, nawet w tym samym liście.

Znowu będzie długo, ale z samych cytatów (nie wiem czemu nie działają dodatkowe funkcje edycji tekstu).:(

Proponuję tylko zestawienie pewnych wersów, jest ich mnóstwo w kilku różnych "zestawach", więc może zacznę od tematu
"ZBAWICIEL".

Bóg/Chrystus Zbawiciel

Tyt. 1:
3) a objawionego we właściwym czasie w Słowie zwiastowania, które zostało mi powierzone z rozkazu Boga, Zbawiciela naszego,

4) do Tytusa, prawowitego syna według wspólnej wiary: Łaska i pokój od Boga Ojca i od Chrystusa Jezusa, Zbawiciela naszego.


4) Ale gdy się objawiła dobroć i miłość do ludzi Zbawiciela naszego, Boga,

6) którego wylał na nas obficie przez Jezusa Chrystusa, Zbawiciela naszego,

Tyt. 2
(10) niech sobie niczego nie przywłaszczają, ale niech im dochowują całkowitej, niezawodnej wierności, aby we wszystkim byli ozdobą nauki Zbawiciela naszego, Boga.

(13) oczekując błogosławionej nadziei i objawienia chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Chrystusa Jezusa,

1 Tym 1:
(1) Paweł, apostoł Chrystusa Jezusa z rozkazu Boga, Zbawiciela naszego, i Chrystusa Jezusa, nadziei naszej,

2 Tym:
10. a teraz objawionej przez przyjście Zbawiciela naszego, Chrystusa Jezusa, który śmierć zniszczył, a żywot i nieśmiertelność na jaśnię wywiódł przez ewangelię

Tyt. 3:
(4) Ale gdy się objawiła dobroć i miłość do ludzi Zbawiciela naszego, Boga,
(6) którego wylał na nas obficie przez Jezusa Chrystusa, Zbawiciela naszego,

------------------------------------------------------
Paweł powiada, że jest jeden Pan i jedna wiara, ale zupełnie nie przeszkadza mu nazywanie Panem raz Boga Ojca, a raz Jezusa. JEst jedna wiara, ale raz jest to wiara w Boga, a raz w Jezusa Chrystusa.
jak czytamy:

Jeden Pan

Jk.
1. Bracia moi, nie czyńcie różnicy między osobami przy wyznawaniu wiary w Jezusa Chrystusa, naszego Pana chwały.

5:7
Przeto bądźcie cierpliwi, bracia, aż do przyjścia Pana.
5:11
Słyszeliście o wytrwałości Joba i oglądaliście zakończenie, które zgotował Pan, bo wielce litościwy i miłosierny jest Pan.

5: (15) A modlitwa płynąca z wiary uzdrowi chorego i Pan go podźwignie; jeżeli zaś dopuścił się grzechów, będą mu odpuszczone. (16) Wyznawajcie tedy grzechy jedni drugim i módlcie się jedni za drugich, abyście byli uzdrowieni. Wiele może usilna modlitwa sprawiedliwego. (17) Eliasz był człowiekiem podobnym do nas i modlił się usilnie, do Pana – JHWH

Jd. 4
...zapierają się naszego jedynego Władcy i Pana, Jezusa Chrystusa.

2 Kor. 4
(5) Albowiem nie siebie samych głosimy, lecz Chrystusa Jezusa, że jest Panem, o sobie zaś, żeśmy sługami waszymi dla Jezusa.

1TYm 5:15/16
(15) które we właściwym czasie objawi błogosławiony i jedyny władca, Król królów, Pan panów, (16) jedyny, który ma nieśmiertelność, który mieszka w światłości niedostępnej, którego nikt z ludzi nie widział i widzieć nie może; jemu niech będzie cześć i moc wieczna.

Obj. 17:
(14) Będą oni walczyć z Barankiem, lecz Baranek zwycięży ich, bo jest Panem panów i Królem królów, a z nim ci, którzy są powołani i wybrani, oraz wierni

Jedna wiara:

Ef. 4
(13) aż dojdziemy wszyscy do jedności wiary i poznania Syna Bożego, do męskiej doskonałości, i dorośniemy do wymiarów pełni Chrystusowej,

Tyt.
(8) Prawdziwa to mowa i chcę, abyś przy tym obstawał, żeby ci, którzy uwierzyli w Boga, starali się celować w dobrych uczynkach. To jest dobre i użyteczne dla ludzi.

Ef. 3
Chrystusie Jezusie, Panu naszym, (12) w którym mamy swobodę i dostęp do Boga z ufnością przez wiarę w niego

2Tym.
(15) I ponieważ od dzieciństwa znasz Pisma święte, które cię mogą obdarzyć mądrością ku zbawieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa.

1Jn.
(10) Kto wierzy w Syna Bożego, ma świadectwo w sobie. Kto nie wierzy w Boga, uczynił go kłamcą, gdyż nie uwierzył świadectwu, które Bóg złożył o Synu swoim.

Gal. 3:
(22) Lecz Pismo głosi, że wszystko poddane jest grzechowi, aby to, co było obiecane, dane było na podstawie wiary w Jezusa Chrystusa tym, którzy wierzą.

(26) Albowiem wszyscy jesteście synami Bożymi przez wiarę w Jezusa Chrystusa.

- - - - - -

KTo ustanowił apostołów, proroków,..itd. Bóg czy Jezus:
1Kor. 12:28 A Bóg ustanowił w kościele najpierw apostołów, po wtóre proroków, po trzecie nauczycieli,
Ef. 4:10/11 Ten, który zstąpił, to ten sam, co i wstąpił wysoko ponad wszystkie niebiosa, aby napełnić wszystko. I On ustanowił jednych apostołami, drugich prorokami, innych ewangelistami, a innych pasterzami i nauczycielami,

- - -
Podobnie z darami
1Kor. 12:28 A Bóg ustanowił w kościele .....następnie moc czynienia cudów, potem dary uzdrawiania, niesienia pomocy, kierowania, różne języki.

A kawałek wyżej o darach Ducha w tym samym rozdziale, ten sam Paweł pisze:
9-11
. . . inny dar uzdrawiania w tym samym Duchu. (10) Jeszcze inny dar czynienia cudów, ... inny różne rodzaje języków, inny wreszcie dar wykładania języków. Wszystko to zaś sprawia jeden i ten sam Duch, rozdzielając każdemu poszczególnie, jak chce.

- - - - - -

Jakiś komentarz?

Użytkownik jb edytował ten post 2010-02-07, godz. 17:08
Problemy techniczne proszę zgłaszać w odpowiednim dziale.


#2 rhundz

rhundz

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1074 Postów
  • Gadu-Gadu:4898177
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Pasłęk / Gdańsk

Napisano 2010-02-07, godz. 17:06

Wtedy Duch Święty powiedział do mnie: "Nie, tyle czasu potrzeba było na to, aby w kościele wprowadzić całkowite zamieszanie w tej sprawie. Pierwszy kościół nie miał z tym problemów"


nie chce byc upierdliwy na sam start, ale rozmawiasz z duchami? czy to tylko taka ..... przenosnia?

#3 piotrz

piotrz

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 349 Postów
  • Gadu-Gadu:9115170
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nowy Sącz

Napisano 2010-02-07, godz. 17:42

nie chce byc upierdliwy na sam start, ale rozmawiasz z duchami? czy to tylko taka ..... przenosnia?



Nie, Duch Święty mówił w czasach apostolskich, mówił później i mówi do dziś. Żadna sensacja. Nie z duchami, tylko z DUchem Swiętym, a to zupełnie nie to samo. Dla ludzi narodzonych na nowo powinno to być normą.CZy to była tylko przenośnia: Dz. 10:19A gdy Piotr zastanawiał się jeszcze nad widzeniem, rzekł mu Duch: Oto szukają cię trzej mężowie; (20) wstań przeto, zejdź i udaj się z nimi bez wahania, bo Ja ich posłałem.

Użytkownik piotrz edytował ten post 2010-02-07, godz. 17:46


#4 rhundz

rhundz

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1074 Postów
  • Gadu-Gadu:4898177
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Pasłęk / Gdańsk

Napisano 2010-02-07, godz. 18:35

czyli mowi przez Ciebie lub do Ciebie Duch Swiety.


tak? w doslownym znaczeniu tych slow?

#5 piotrz

piotrz

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 349 Postów
  • Gadu-Gadu:9115170
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nowy Sącz

Napisano 2010-02-07, godz. 19:56

"Dosłowne znaczenie" to chodzi Ci pewnie o fizyczne, akustyczne mówienie? Oczywiście, że nie. Zdarza się tak, że Bóg mówi w słyszalny dla uszu sposób, ale to bardzo rzadko, natomiast najczęściej mówi do swoich dzieci w duchu. Tam następuje komunikacja, po to się człowiek rodzi na nowo, bo "co się narodziło z ciała, ciałem jest, a co się narodziło z Ducha, duchem jest". Duch komunikuje się z duchem człowieka, czy jak to Paweł nazywa z "wewnętrznym człowiekiem". Wewnętrzny człowiek u ludzi nienawróconych jest martwy (stąd "nie umarli grzebią umarłych), więc biologiczne funkcjonowanie z Bożego punktu widzenie nie jest życiem, dlatego potrzebne mu jest 'nowe narodzenie' i dlatego są ci ludzie nazwani też "dwakroć obumarłymi" (duchowo i fizycznie) i dlatego istnieje coś takiego jak "śmierć druga" i ci nawróceni, narodzeni na nowo, "nie doznają szkody od drugiej śmierci". Tak więc Duch Święty mówi (może trzeba by pisać 'mówi'?) do ducha człowieka. Tak jak rozróżniasz głosy ludzi bliskich i znajomych, można nauczyć się rozpoznawać głosy wewnętrzne, które 'słyszysz' w środku w sobie np. własne myśli. Używa się takiego ogólnego czy obrazowego powiedzenia, że "Duch mówi" również w innych przypadkach, gdy nie jest to przekaz słowny, ale wizja, czy "wiedza o czymś". Ja mam np. takie doświadczenie, że Duch Święty często zadaje mi (w duchu) jakieś pytanie, które pada na następny dzień czy jakiś czas później i jestem przygotowany (to części słowa Pana; "Duch Święty wprowadzi was w to, co ma przyjść"). Duch Święty po prostu funkcjonuje w Biblijny sposób inaczej nie byłoby darów Ducha Świętego. Stąd też moje bezwzględne przekonanie (poza Biblijnym przekazem), że Duch Świety jest osobą: mówi całkiem wyraźnie, konkretnie.Jesli temat Cię interesuje mam sporo artykułów na ten temat na stronie. Polecam ten najnowszy 3 częsci połączone na końcu linkiem): Jak On mówi? http://www.poznajpan...i-_01fenn-john/   (Wygląda na to, że działa tylko po usunięciu "Moze" z konca) Może wrócmy do tematu głównego?

Użytkownik piotrz edytował ten post 2010-02-07, godz. 20:02


#6 rhundz

rhundz

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1074 Postów
  • Gadu-Gadu:4898177
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Pasłęk / Gdańsk

Napisano 2010-02-07, godz. 20:43

Ale nie musisz odpowiadac na szereg pytan ktorych nie zadałem, wode oszczedzać należy.

Nie mialem na mysli, ze slyszysz dzwiek mechanicznie uchem, wiec uznam, ze doslownie - co prowadzi do tego, ze musze sie dystansowac do tego, co mowisz, bo takim glosom wewnetrznym ludzi nie ufam. oby to naprawde był Duch Sw, inaczej biada.

powodzonka!

#7 piotrz

piotrz

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 349 Postów
  • Gadu-Gadu:9115170
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nowy Sącz

Napisano 2010-02-08, godz. 07:24

Całkiem słusznie, jest mnóstwo 'głosów' wewnętrznych i wielu 'nawiedzonych' narobiło wiele złego powolując się na 'słyszenie Boga', ale od tego jest Biblia, żeby weryfikować to, co się słyszy czy co inni słyszą. Dlatego i proroctwa należy 'rozeznawać'.Co dalej z logiką wymienionych tekstów, jeśli pozbędziemy się doktryny o Trójcy? Ilu jest więc Zbawicieli, Panów, która wiara zbawia itd,... ? (Jak na razie to część, w której Pismo zrównuje Jezusa z Bogiem, ale już boskość Jezusa wystarczy, aby zachwiać antytrynitarnymi twierdzeniami.) Bo "dwóch w jednym" też cielesnej logiki nie przechodzi, a w Biblijnej (duchowej) znajduje się dobrze.

#8 nunek

nunek

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 193 Postów
  • Gadu-Gadu:18612649
  • Płeć:Male

Napisano 2010-02-08, godz. 07:48

Piotrze-napisałeś:
Nie, Duch Święty mówił w czasach apostolskich, mówił później i mówi do dziś. Żadna sensacja. Nie z duchami, tylko z DUchem Swiętym, a to zupełnie nie to samo. Dla ludzi narodzonych na nowo powinno to być normą.

Czy możesz napisać kim są "ludzie narodzeni na nowo"? Czy Ty jesteś takim człowiekiem?

#9 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2010-02-08, godz. 11:43

Czy możesz napisać kim są "ludzie narodzeni na nowo"? Czy Ty jesteś takim człowiekiem?

W dziale "Tematyka ogólna" jest odpowiedni temat, więc tam się udajcie, by prowadzić dyskusję wokół tej kwestii.
.jb

#10 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2010-02-08, godz. 14:30

Piotrz napisał

jest mnóstwo 'głosów' wewnętrznych i wielu 'nawiedzonych' narobiło wiele złego powolując się na 'słyszenie Boga', ale od tego jest Biblia, żeby weryfikować to, co się słyszy czy co inni słyszą


Szanowny piotrz(e).
Wiarygodności czyichś doznań duchowych w łączność choćby z samym Duchem Świętym i właściwej weryfikacji w oparciu o tekst biblijny nie można dokonać będąc pewnym ich poprawności na sposób obiektywny, bo to tylko zawsze jest jednostkowa subiektywna ocena wynikająca z wiary i potęgowana indywidualnymi uczuciami/odczuciami dla będącego w ekstazie z Duchem Bożym (?).
Na tym etapie nie chcę dodatkowo powoływać się na możliwości interpretacyjne tekstu biblijnego i multum możliwości jego wykładni.
Dla jednego to, co jest białe w oparciu o subiektywną wiarę nie musi być tego samego koloru dla innej osoby.

Jakiej miary w oparciu o tekst biblijny chcesz użyć?

BB
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#11 piotrz

piotrz

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 349 Postów
  • Gadu-Gadu:9115170
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nowy Sącz

Napisano 2010-02-09, godz. 16:09

Ale nie musisz odpowiadac na szereg pytan ktorych nie zadałem, wode oszczedzać należy.
powodzonka!

Jak widzisz z pytania Nunka, woda jest czasami potrzebna nie tylko pytającemu.


Piotrz napisał

Szanowny piotrz(e).
Wiarygodności czyichś doznań duchowych w łączność choćby z samym Duchem Świętym i właściwej weryfikacji w oparciu o tekst biblijny nie można dokonać będąc pewnym ich poprawności na sposób obiektywny, bo to tylko zawsze jest jednostkowa subiektywna ocena wynikająca z wiary i potęgowana indywidualnymi uczuciami/odczuciami dla będącego w ekstazie z Duchem Bożym (?).
Na tym etapie nie chcę dodatkowo powoływać się na możliwości interpretacyjne tekstu biblijnego i multum możliwości jego wykładni.
Dla jednego to, co jest białe w oparciu o subiektywną wiarę nie musi być tego samego koloru dla innej osoby.
BB

A gdzie i o jakiej obiektywność może być mowa w sprawach wiary? (Skoro nawet naoczni świadkowie wypadku opowiadają różne rzeczy, choć każdy widział zdarzenie obiektywne.)
To forum, jak i każde inne jest najlepszy dowodem na multum możliwości interpretacyjnych i pokazem tego, co dla kogo ma jaki kolor, nawet jeśli patrzy na ten sam werset.

2. Są pewne zasady interpretacyjne, które pozwalają na rozeznawanie fałszywych nauk czy fałszywych objawień, przeważnie zupełnie ignorowane, stąd też zapowiadana przez Jezusa i Pawła skuteczność szerzących takie nauki.


Piotrz napisał
Jakiej miary w oparciu o tekst biblijny chcesz użyć?
BB


Zapodałem tutaj kilka wersów i czekam na dyskusję zgodnie z tematem, jak to się ma do 'rozsądku' (bo głupstwo Boże jest mędrsze niż mądrość ludzka), moze wtedy weryfikacja będzie oczywista. Ponowie pytanie z poprzedniego mojego postu:

"Co dalej z logiką wymienionych tekstów, jeśli pozbędziemy się doktryny o Trójcy? Ilu jest więc Zbawicieli, Panów, która wiara zbawia itd,... ? (Jak na razie to część, w której Pismo zrównuje Jezusa z Bogiem, ale już boskość Jezusa wystarczy, aby zachwiać antytrynitarnymi twierdzeniami.) Bo "dwóch w jednym" też cielesnej logiki nie przechodzi, a w Biblijnej (duchowej) znajduje się dobrze".

i dorzucę jeszcze parę wersów.

Jd. 4
...zapierają się naszego jedynego Władcy i Pana, Jezusa Chrystusa.

1TYm 5:15/16
(15) które we właściwym czasie objawi błogosławiony i jedyny władca, Król królów, Pan panów, (16) jedyny, który ma nieśmiertelność, który mieszka w światłości niedostępnej, którego nikt z ludzi nie widział i widzieć nie może; jemu niech będzie cześć i moc wieczna.

Obj.: 17;14
lecz Baranek zwycięży ich, bo jest Panem panów i Królem królów,

W których których te same tytuły przyznawane są raz Jezusowi a raz Bogu Ojcu.
Więcej takich przykładów w poście na górze.

#12 piotrz

piotrz

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 349 Postów
  • Gadu-Gadu:9115170
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nowy Sącz

Napisano 2010-02-10, godz. 09:59

W dziale "Tematyka ogólna" jest odpowiedni temat, więc tam się udajcie, by prowadzić dyskusję wokół tej kwestii.

Przepraszam, przeglądałem dział Ogólny kilka razy nie mogę znaleźć odpowiedniego tematu? (Tzn. o nowym narodzeniu).

#13 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2010-02-10, godz. 14:26

Przepraszam, przeglądałem dział Ogólny kilka razy nie mogę znaleźć odpowiedniego tematu? (Tzn. o nowym narodzeniu).

Narodzenie z Ducha - Nowe narodzenie
.jb

#14 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2010-02-10, godz. 16:11

Piotrz napisał

jeśli pozbędziemy się doktryny o Trójcy? Ilu jest więc Zbawicieli, Panów, która wiara zbawia itd,... ?


Czy to z doktryną o Trójcy czy bez niej zawsze w relacji tej odgórnej jest jeden Zbawiciel jak i jeden Pan.
Masz inne zdanie?
Możemy oczywiście w szczegółach przeanalizować, co autorzy tekstu biblijnego w oparciu o ich subiektywną wiarę chcieli nam przekazać.

BB

P.s. Zapamiętaj Piotrze, Bóg jest polifoniczny. :)

Użytkownik Bogdan Braun edytował ten post 2010-02-10, godz. 16:13

W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#15 piotrz

piotrz

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 349 Postów
  • Gadu-Gadu:9115170
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nowy Sącz

Napisano 2010-02-10, godz. 17:34

Narodzenie z Ducha - Nowe narodzenie

Dzięki,... ale masakrycznie tam jest zamieszane,... buuuu,.chyba na tym etapie się tam nie dołączę.


Czy to z doktryną o Trójcy czy bez niej zawsze w relacji tej odgórnej jest jeden Zbawiciel jak i jeden Pan.
Masz inne zdanie?
Możemy oczywiście w szczegółach przeanalizować, co autorzy tekstu biblijnego w oparciu o ich subiektywną wiarę chcieli nam przekazać.

BB

P.s. Zapamiętaj Piotrze, Bóg jest polifoniczny. :)


Oczywiście, że tak,..

Użytkownik piotrz edytował ten post 2010-02-10, godz. 17:34


#16 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2010-02-11, godz. 20:12

Piotrz napisał

Pismo zrównuje Jezusa z Bogiem, ale już boskość Jezusa wystarczy, aby zachwiać antytrynitarnymi twierdzeniami


Szanowny Piotrze mógłbym Cię zapytać, dlaczego tak uważasz?
Czy owa chwiejność (anty) trynitarnych twierdzeń nie wynika przypadkiem z takiego (Twojego Piotrze) założenia, że to, co pochodzi z dogmatów to absolutna słuszność na 100%?

BB
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#17 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2010-02-12, godz. 12:53

Piotrz napisał

2. Są pewne zasady interpretacyjne, które pozwalają na rozeznawanie fałszywych nauk czy fałszywych objawień, przeważnie zupełnie ignorowane


Szanowny Piotrze, co masz konkretnie na myśli?

BB
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#18 piotrz

piotrz

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 349 Postów
  • Gadu-Gadu:9115170
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nowy Sącz

Napisano 2010-02-12, godz. 13:49

Piotrz napisałSzanowny Piotrze mógłbym Cię zapytać, dlaczego tak uważasz?Czy owa chwiejność (anty) trynitarnych twierdzeń nie wynika przypadkiem z takiego (Twojego Piotrze) założenia, że to, co pochodzi z dogmatów to absolutna słuszność na 100%? BB



Nie, ja nie jestem dogmatyczny, ale bardzo elastyczny, szczególnie w dziedzinie twierdzenia, że coś wiem na pewno w duchowej rzeczywistości.
Jeśli chodzi moje zdanie na temat Trójcy, to znajdziesz je tutaj LINK. Jest tam też wiecej. Napisałem też w temacie o "nowym narodzeniu" do gambita, jak się mają argumenty nieustannie wywlekane ze ST do duchowej rzeczywistości, która zaistniała po przyjściu Chrystusa, a które są głównym źródłem pożywki dla tzw. Antytrynitarzy.
Nie jestem dogmatyczny, lecz w ogromnej części praktyczny. Zanim zostałem w jakikolwiek sposób teoretycznie-dogmatyczno zindoktrynowany, przeżyłem z Bogiem, Jezusem i Duchem Świętym to, o czym mówią Dzieje apostolskie, znam to z praktyki osobistej, a później z osobistych świadectw wielu innych. Resztę 'dorobiłem'. Jak tu już pisałem 'lubię konflikt poznawczy' (czyli 'sprzeczne twierdzenia'), bo lubię myśleć i zmieniam zdanie jeśli tylko ktoś mnie przekona, że ma coś lepszego (czyt. bliższego prawdy). Jestem praktykiem w tej dziedzinie: mam absolutną pewność co do istnienia Boga (30 lat byłem ateuszem, nikt i nic mnie nie zawróci do tego ubóstwa), wiem, że JEzus jest Bogiem ze względu na to, czego dokonał w moim życiu i wiem, że Duch Święty jest Osobą Boga, ze względu na to, co do tej pory z Nim przeżyłem, więc doktryna o Trójcy jest dla nie tylko potwierdzeniem tego co wiem, ale jest b praktyczna, i ma silne poparcie w Bibijne, co usiłuję pokazać, a czego w zasadzie i tak nie da się zrobić wyłącznie na teoretycznym gruncie. To tak jak pisanie o darach Ducha, które tu w kilku miejsca się pojawiło, absolutnie bez żadnej znajomości rzeczywistego działania tych darów. Można się więc sprzeczać i 'strzelać' na wersety, ale skutek z tego żaden. To trochę jak próba wyjaśnienia Pigmejowi, jak działają zwrotnice kolejowe. Stąd takie dziwaczne pomysły jak to, że dary Ducha to rozszerzenie pojemności/możliwości/pamięci mózgu, kiedy to zupełnie nie tutaj działa, ale to inna historia.

#19 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2010-02-13, godz. 01:18

Nie, ja nie jestem dogmatyczny, ale bardzo elastyczny, szczególnie w dziedzinie twierdzenia, że coś wiem na pewno w duchowej rzeczywistości.
Jeśli chodzi moje zdanie na temat Trójcy, to znajdziesz je tutaj LINK. Jest tam też wiecej. Napisałem też w temacie o "nowym narodzeniu" do gambita, jak się mają argumenty nieustannie wywlekane ze ST do duchowej rzeczywistości, która zaistniała po przyjściu Chrystusa, a które są głównym źródłem pożywki dla tzw. Antytrynitarzy.


tzn Bog sie rozmnozyl w NT?

a do tematu

jak myslicie jak ci trzej bogowie siedza razem np.przy kawie to jest ich trzech czy jeden?
pija z jednego czy trzech szklanek i czy moga prowadzic rozmowe?




czy ktos tu juz poruszal temat oddania ducha Jezusa w rece Ojca

ciekawi mi jak to jest Bog Ojciec jest duchem i posiada ducha Jezus mowi ze poleca swojego ducha Ojcu

innymi slowy duch ojca i duch syna nie sa tymi samymi duchami

to prowadzi do innego wniosku, jesli duch to osoba, to ile jest tych osob boskich

Użytkownik pawel77 edytował ten post 2010-02-13, godz. 01:33

UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#20 piotrz

piotrz

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 349 Postów
  • Gadu-Gadu:9115170
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nowy Sącz

Napisano 2010-02-13, godz. 08:01

tzn Bog sie rozmnozyl w NT?a do tematujak myslicie jak ci trzej bogowie siedza razem np.przy kawie to jest ich trzech czy jeden?pija z jednego czy trzech szklanek i czy moga prowadzic rozmowe?czy ktos tu juz poruszal temat oddania ducha Jezusa w rece Ojcaciekawi mi jak to jest Bog Ojciec jest duchem i posiada ducha Jezus mowi ze poleca swojego ducha Ojcuinnymi slowy duch ojca i duch syna nie sa tymi samymi duchamito prowadzi do innego wniosku, jesli duch to osoba, to ile jest tych osob boskich

Dość kiepski żart i żałosny przykład, ale typowo cielesny jak i cała reszta tego typu rozważań. Wróć może do linkowanego tu chyba gdzieś znacznie wcześniej artykułu, nie wiem czy dobrze pamiętam, w tytule było coś o tym, "Dlaczego świadkowie nie wierzą w Trójce"

Liczenie 'duchów' w ziemską matematyką w duchowej rzeczywistości jest mało przydatne. Przeczytaj to co napisałem w poście z linku i zobaczysz, o co chodzi. Jak widać z objawienia Jana są w trójkę w jednym miejscu i jakoś sobie z tym radzą, zresztą niby czemu nie, czyż "Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych". Niemożliwe jest tylko do przyjęcia przez nasze małe rozumki. Już to kiedyś pokazywałem.

Tam panuje zupełnie inna matematyka, co zresztą pojawia się wielokrotnie w Piśmie
"Tych dwoje będą jednym ciałem"
to samo dotyczy kościoła i Chrystusa, ale jest tutaj wielkie ALE: "Tajemnica to wielka, ale ja odnoszę to do Chrystusa i Kościoła" (Ef. 5:32). Kościół i Chrystus są JEDNO. a przecież nie jest to twór jak kulka jak z łożyska.

"Kto się łączy z Panem, jest z nim jednym duchem"
TA jedność w wielości jest tajemnica i to wielką. Bóg się nie rozmnożył, było już o tym w innym wątkiem, lecz TAJEMNICA CHRYSTUSA była zakryta w dawnych wiekach i objawiona dopiero apostołom. Więc wcześniej tego nie widać, jak też nie widać jedności dzieci Bożych z Chrystusem i pewnie dlatego tak wielu ma z tym problem (bedzie o tym w wątku o nowym narodzeniu).
Jeśli chcesz tajemnice wyjaśniać banałami to daleko w tym nie zajdziesz, a na pewno na jakieś bezdroża wiary.

POwtórze taki zabawny przykład z mechaniki kwantowej: jeśli lecący elektron 'zobaczy' dwie drogi, to wybiera obie naraz (mieści się w głowie). Więc kiedy tak dalej leci dwoma drogami to jest to jeden elektron czy dwa?? :) Skoro może się to dziać w fizyce ziemskiej, (a przecież w dziełach Boga, poznajemy Jego samego)to czemu nie w duchowej??

Użytkownik piotrz edytował ten post 2010-02-13, godz. 08:02





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych