Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wypaczone prawdy w mitologii?


  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2010-04-02, godz. 14:18

W wątku tym chciałbym zająć się tematem mitologii. Często uważa się je za nauki pogańskie, ale jednak okazuje się, iż mogą one zawierać część zniekształconej prawdy. Na przykład w micie o Prometeuszu, którą na pewno każdy zna, znajduje się prawda dotycząca cudownej wręcz możliwości regeneracyjnej wątroby. Przypomnę, iż chodzi w nim o to, iż Prometeusz niezauważony przez nikogo podarował ludziom ogień. Zeus poprzysiągł zemstę. Przykuł Prometeusza do gór Kaukazu, gdzie głodny sęp dzień w dzień przylatywał i wyżerał mu wątrobę. Męczarniom tym nie ma końca, ponieważ kiedy co noc Prometeusz marzł wątroba mu odrastała.

Dołączona grafikaDołączona grafika

W związku z tym wydarzeniem nasuwa się pytanie: skąd grecy znali cudowne wręcz właściwości regeneracyjne wątroby, skoro powstała taka historia o Prometeuszu? Ja chciałbym pokazać, iż ma to związek prawdopodobnie ze zmartwychwstaniem Chrystusa. Przedstawiam po lewej stronie schemat ilustrujący naukę o Trójcy natomiast po prawej stronie trzy rodzaje gruczołów trawiennych pozaściennych:

Dołączona grafikaDołączona grafika


Proszę zwrócić uwagę na podobieństwo schematów. W miejscu Syna Bożego występuje właśnie wątroba. Jeśli więc prawdziwe są te ilustracje to przygodę Prometeusza i wiedzę greków na temat regeneracji wątroby możnaby wywnioskować właśnie z faktu, iż to Chrystus zmartwychwstał czemu odpowiada regeneracyjna siła odnowiająca wątrobę. Dlatego własnie Prometeuszowi odrastała (czyli innymi słowy - zmartwychwstawała) wątroba. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt: o trzustce prawie nic nie wiemy i może to być podobne do wiedzy o Duchu Świętym, o którym praktycznie również mało wiadomo nawet z biblii.

Ale jeszcze raz ponawiam pytanie: skąd grecy wiedzieli o właściwościach regenerujących wątroby? Czy ktoś zna jeszcze jakieś inne prawdy zawarte w mitologiach?

Użytkownik mirek edytował ten post 2010-04-02, godz. 17:31

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#2 starowinka

starowinka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 130 Postów

Napisano 2010-04-02, godz. 16:52

Nie kompromituj wiary innych współbraci jeszcze bardziej. Daj sobie już spokój z tymi domorosłymi pseudo naukami.

Ezechiela 21,26
Albowiem król babiloński stanął na rozdrożu, na początku obydwu dróg, aby się pytać wyroczni; potrząsa strzałami, zapytuje posążki bóstw i przypatruje się wątrobie.

Była już strzała czyli dzida bojowa, są wizerunki bóstw, jest wątroba. No no no..... :rolleyes: A może to wy poza świętym Kościołem jesteście tym Babilońskim imperium kompromitującym prawdziwą pobożność i naukę apostolską.

Użytkownik starowinka edytował ten post 2010-04-02, godz. 16:54


#3 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2010-04-02, godz. 16:57

No ale co sądzisz o tym:

1. skąd grecy wiedzieli, iż wątroba posiada możliwości regeneracyjne
2. czy można odrastanie wątroby u Promoteusza powiązać ze zmartwychwstaniem Jezusa

Oczywiście zapomnij, że to mitologia i przyjmij na moment, że w tym miejscu mówi prawdę.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#4 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2010-04-03, godz. 09:30

Widzę, że nikt nie bierze udziału w tym wątku, a uważam, że może być ciekawy. Podam następny przykład, może dzięki niemu ktoś się zainteresuje i weźmie udział w wątku.

Wiemy z mitologii, iż słynny Achilles zginął w czasie wojny trojańskiej ugodzony strzałą w piętę. Czyż nie kojarzy nam się to ze słowami Boga w Edenie?

Rdz 3:15 Bw I ustanowię nieprzyjaźń między tobą a kobietą, między twoim potomstwem a jej potomstwem; ono zdepcze ci głowę, a ty ukąsisz je w piętę.

Czy można historię śmierci Achillesa powiązać z pierwszą przepowiednią biblijną? Bo dlaczego akurat pięta Achillesa a nie na przykład stopa czy palec?
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#5 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2010-04-03, godz. 09:52

Widzę, że nikt nie bierze udziału w tym wątku, a uważam, że może być ciekawy. Podam następny przykład, może dzięki niemu ktoś się zainteresuje i weźmie udział w wątku.

Wiemy z mitologii, iż słynny Achilles zginął w czasie wojny trojańskiej ugodzony strzałą w piętę. Czyż nie kojarzy nam się to ze słowami Boga w Edenie?

Rdz 3:15 Bw I ustanowię nieprzyjaźń między tobą a kobietą, między twoim potomstwem a jej potomstwem; ono zdepcze ci głowę, a ty ukąsisz je w piętę.

Czy można historię śmierci Achillesa powiązać z pierwszą przepowiednią biblijną? Bo dlaczego akurat pięta Achillesa a nie na przykład stopa czy palec?

Poczytaj Junga o archetypach.
[db]

#6 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2010-04-03, godz. 10:15

Poczytaj Junga o archetypach.

A mógłbyś to streścić krótko o co chodzi. I podaj tytuł dzieła.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#7 agent terenowy:)

agent terenowy:)

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 284 Postów

Napisano 2010-04-03, godz. 10:31

W kwestii tego porównania narządów w Trójcą, to nie do końca pasuje. Te trzy narządy są narządami odrębnymi, nie jednym.
W nauce trynitarnej tych trzech są jednym Bogiem, nie trzema.
Kto przyjmuje pomazańca jako pomazańca, otrzyma nagrodę pomazańca. (por. Mat 10, 41).

#8 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2010-04-03, godz. 11:19

W kwestii tego porównania narządów w Trójcą, to nie do końca pasuje. Te trzy narządy są narządami odrębnymi, nie jednym.
W nauce trynitarnej tych trzech są jednym Bogiem, nie trzema.

One są wprawdzie trzema gruczołami (nie mylić z narządami trawiennymi, które też istnieją trzy: żołądek, dwunastnica, jelito cienkie), ale spełniają jedną funkcję: trawienia. Odzwierciadlają one przez to jedną istotę Boga, który jest trzema osobami. I oto tu w tym wszystkim chodzi. Na przykład krew też jest jednym narządem ale zawiera trzy różne komórki wchodzące w skład krwi: erytrocyty, leukocyty i trombocyty; itd. Ale nie to jest tematem tego wątku, tylko mitologia i podobieństwa z naukami biblijnymi.

Użytkownik mirek edytował ten post 2010-04-03, godz. 11:32

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#9 ble

ble

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1026 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 2010-04-03, godz. 18:45

Troszeczkę poza głównym wątkiem, kiedyś w szkole na lekcjach języka polskiego uczyłem się o podobieństwach mitologii greckiej i rzymskiej do przekazów biblijnych. Szczególnie zainteresowało mnie porównanie biblijnego raju oraz jego utracenia do odpowiednika tych wydarzeń z mitologii greckiej. Ciekawe były też porównania Chaosu, Zeusa, Pandory oraz innych postaci i wydarzeń do tych opisanych w Biblii.

Użytkownik ble edytował ten post 2010-04-03, godz. 18:45


#10 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2010-04-03, godz. 19:02

Jest to dowodem na to, iż diabeł nie jest w stanie wymyślać nowych historii a jedynie przekręcać prawdę. I tak na przykład dobrze znał proroctwo o zmiażdzeniu pięty Jezusowi ale zaśmiał się z niego i pozbawił Achillesa życia poprzez uszkodzenie pięty. Pewnie można wiele ciekawych porównań znaleźć z historią biblijną.

Wielu śmieje się też, iż w triady bóstw wierzono już w starozytności. Ale w świetle przedstawionych przed chwilą wywodów szatanowi zależało na tym, aby zniekształcić prawdę, aby wypaczyć ją w pogaństwie przez wprowadzenie wielobóstwa. Byli to też bogowie często ze sobą walczący niż współpracujący. Tworzyli jednak triady. Nawet więc w fałszywych pogańskich religiach zachowany został pewien ryt pierwszej nauki, a mianowicie Trójcy. Religia ludu Bożego, czasów ST i NT, miała być stopniowym powrotem do właściwego rozumienia tych spraw. Dopiero Biblia naucza o prawdziwej Trójcy, gdzie Ojciec, Syn i Duch Święty miłują się, a nie walczą lub niszczą siebie, jak w innych Trójcach pogańskich.

A więc występowanie triad w starożytnych pogańskich religiach nie musi się sprzeciwiać istnienu prawdziwej Trójcy. Raczej jest właśnie potwierdzeniem jej istnienia, tak jak fałszywe dolary dowodzą istnienia prawdziwych. Skąd religie pogańskie wzięły pierwowzór dla swojej wiary w triady? Zawsze tak jest ze najpierw powstaje oryginał a później ktoś moze próbowac go sfałszować, nigdy odwrotnie. Wszystkie triady pogańskie są bowiem tylko nieudolnymi imitacjami jedynej prawdziwej Trójcy Świętej, która istniała zawsze. Żadna z pogańskich "trójc" nie była określana jako jeden Bóg w trzech osobach. Poganie więc ucząc o o swoich triadach nieświadomie potwierdzają istnienie prawdziwego Boga w Trójcy Świętej.

Właśnie dlatego założyłem ten wątek, aby pokazać prawdziwość nauki o Trójcy Świętej.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#11 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2010-04-04, godz. 10:47

Kiedyś gambit podał taki przykład z mitologii

Dowody wiary w trójcę były już przed naszą erą.

Dołączona grafika
Cerber ,,Dla wchodzących dusz był wręcz uprzejmy ale nie wpuszczał do Hadesu żywych ..."


Czy postać Cerbera może być naśmiewaniem się diabła z Trójjedynego Boga?
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#12 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2010-04-07, godz. 07:24

A mógłbyś to streścić krótko o co chodzi. I podaj tytuł dzieła.

I może jeszcze pracę domową za Ciebie odrobić?
[db]

#13 gruby drab

gruby drab

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 871 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2010-04-07, godz. 09:48

A mógłbyś to streścić krótko o co chodzi. I podaj tytuł dzieła.



Jung okreslał zjawisko religijne jako sile pochodzacą z "zewnatrz" w sensie - niezalezną od naszej woli. zwracal uwage na dzialanie nieswiadomosci i na jej nieuchwytny charakter.

Jung czytajac Twoje wypowiedzi nie zastanawialby sie nad prawdziwoscią opisu mitu, zastanawialby sie nad zjawiskiem istnienia faktu, ze Mirek widzi szatana w sztuce i fikcji literackiej. nie negowalby samej istoty twierdzenia tylko szukal powodu dla ktorego tak myslisz. Dla junga przezycie religijne jest silą niezalezną, stawia on na rowni, sen, urojenie, obłęd i przezycie religijne. okresla je jako sily wyzsze niezalezne od czlowieka, poniewaz są nieswiadomoscią.

rysunek, powiesc, sztuka sa wyrazem projekcji na zewnatrz osobowsci autora, dla Ciebie są dzielem szatana. i jest to zjawisko zasadzajace sie na rowni wedlug junga z oblędem, irracjonalnym urojeniem, snem lub doswiadczeniem religijnym.

archetypy w postaci swtorzen mitologicznych, rzezb,opowiesci, legend i innych bajkowych stworow sa wyrazem lekow, radosci i smutkow, nadzieji i obaw ludzkich. zawarte one sa w specyficznym symbolicznym jezyku, ktorym nie poslugujemy sie na co dzien. jezyk ten charakteryzuje wszystkie religie i jest on wspolny dla wszystkich ludzi. jest jedynym jezykiem jaki rozumieja wszyscy ludzie na ziemi. Wszyscy ludzie mowia "jednym jezykiem" gdy snią Jezyk snow nie rozni sie od jezyka jakim posluguja sie mity i religie. Jest uniwersalny jezykiem swiata.

Twierdzenie

"Jest to dowodem na to, iż diabeł nie jest w stanie wymyślać nowych historii a jedynie przekręcać prawdę."

wedlug Junga jest zjawiskiem, akcją nieswiadomego umyslu. ulegasz irracjonalnym przeslankom, kreujac nierzeczywisty swiat i jest to zjawisko nie podlegajace negacji bo istnieje jak sen lub jakiekolwiek inne irracjonalne urojenie religijne. w psychoanalizie jungowskiej wykazano by, ze miesza ci sie rzeczywistosc z nieistniejacym swiatem postaci wymyslonych przez roznych malarzy, pisarzy, rzezbiarzy i wszelkiej maści artystów.

W dzisiajszych czasach na niektorych w ten sam sposob dzialaja gry komputerowe lub Tolkien.

w psychologii stosowanej posiadamy badania za pomocą rysunku. szczegolnie dzieci (dorosli tez) z wrodzoną sobie nieswiadomoscia potrafia wykreowac w rysunku ich wewnetrzny swiat, a madry psycholog go odczytac, zrozumiec jezyk nawet niedojrzalej "sztuki" i przetlumaczyc go i okreslic sens rozumiany przez nas.

Użytkownik gruby drab edytował ten post 2010-04-07, godz. 10:33

Z naszych rozmów o niczym
wynika że
tyle wiemy o świecie
a o nas trochę mniej

#14 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2011-02-27, godz. 21:29

Co ma wspólnego krzyż, Trójca, trójząb i diabeł?

wedlug Junga jest zjawiskiem, akcją nieswiadomego umyslu. ulegasz irracjonalnym przeslankom, kreujac nierzeczywisty swiat i jest to zjawisko nie podlegajace negacji bo istnieje jak sen lub jakiekolwiek inne irracjonalne urojenie religijne. w psychoanalizie jungowskiej wykazano by, ze miesza ci sie rzeczywistosc z nieistniejacym swiatem postaci wymyslonych przez roznych malarzy, pisarzy, rzezbiarzy i wszelkiej maści artystów.

Czy postać Cerbera może być naśmiewaniem się diabła z Trójjedynego Boga?


W oparciu o symbolikę "trzy", to według krzyża Trójca. Potwierdzenie znajdujemy chociażby w tym zdaniu znajdującym się w tych katolickich blogach.

Znak krzyża jest wyznaniem wiary w Boga Trójjedynego - Ojca, Syna i Ducha Świętego.źródło

Oraz:

ZNAK KRZYŻA
Częstym znakiem był także trójząb, używany w symbolice cmentarnej na znak zbawienia przyniesionego duszy przez Krzyż Chrystusa oraz wskazującego na Trójce Św. źródło

W związku z tym zastawiono sprytną pułapkę, aby zdeformować wyobrażenie o Bogu. Mitologia, czy sami malarze przypisują diabłu, jeden z głównych atrybutów jest trójząb diabła i on sam z nim, co przedstawiają poniższe ryciny.
Dołączona grafikaDołączona grafika
Dla diabła to radosna aluzja mająca przynieść mu zaszczyt w postaci trzymania trójcy w swych rękach, jako narzędzie do realizowania swych celów. W rzeczywistości to nie Bóg wybiera sobie takie symbole i wyobrażenie o sobie, lecz raczej artyści mający niewłaściwie ukształtowany pogląd przez nauczycieli religijnych. Może też na bazowaniu z podań ludowych pochodzących jeszcze z pogańskich wyobrażeń.
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#15 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2011-02-27, godz. 23:57

Dla diabła to radosna aluzja mająca przynieść mu zaszczyt w postaci trzymania trójcy w swych rękach, jako narzędzie do realizowania swych celów. W rzeczywistości to nie Bóg wybiera sobie takie symbole i wyobrażenie o sobie, lecz raczej artyści mający niewłaściwie ukształtowany pogląd przez nauczycieli religijnych. Może też na bazowaniu z podań ludowych pochodzących jeszcze z pogańskich wyobrażeń.



ciekawe spostrzezenie
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych