Skocz do zawartości


Zdjęcie

Spożywanie krwi


  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#61 pawdob7

pawdob7
  • Gadu-Gadu:4734141
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano 2010-11-08, godz. 13:00

- a was, a was.... zje Godżo Godżo!
:rolleyes:

Czytanie takich wypowiedzi, to prawdziwa rozkosz dla umysłu :) trafianie w sedno sprawy, zmuszanie do myślenia, subtelna ironia, szczypta humoru przy jednoczesnym szacunku dla innych poglądów. Jednym słowem, wszystko co kocham!

Pozdrawiam Cię serdecznie, drabie :)

#62 vin

vin

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 79 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2010-11-08, godz. 15:06

ojej - ciekawe jak bedzie smakować kaszanka z tą synetyczną krwią?

i pytanie w temacie bo zawsze bałem sie starszych zapytać a listu do nadarzyna nie chce pisać:

Czy ŚJ może karmić krwistym salcesonem swojego Azorka? Bo wiem, że wielu karmi- ale to chyba nie dobrze- co nie?

daliby to na Pytania Czytelników lub Skrzynke Pytań bo sprawa niebagatelna

#63 qwerty

qwerty

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2010-11-08, godz. 17:10

Arogancki? - może Ty go tak odczytałeś, ponieważ nie umiałeś odpowiedzieć na postawione proste pytania.

Widzisz kto tu jest arogancki? - zamiast odpowiedzieć na pytania, to zasłoniłeś się łopatą, pociągiem, kibelkiem i kupą.

To nie świat się zmienił, tylko Ty chcesz go zmienić. Ja natomiast widzę to samo co było w tym przypadku co podałeś za czasów Mojżesza. Bóg pokazał im higienę i to jest stosowane do dziś - zmieniły się urządzenia.
Człowiek dawniej podróżował. Podróżuje również dziś, co się tu zmieniło? - tylko urządzenia.
Człowiek przesyłał wiadomości przez kuriera. Przesyła również dziś, co się zmieniło? tylko urządzenia.
Człowiek dawniej robił kupę. Robi ją i dziś, co się zmieniło nie obowiązuje to prawo, bo Jezus go wypełnił?
Dawniej miał zachować higienę zachowując po sobie porządek i tak to czynił, co się zmieniło? tylko urządzenia i to nie w każdym przypadku i w każdym miejscu.
Gdy człowiek przebywa z dala od tych urządzeń, to także tę kupę powinien zagrzebać zostawiając po sobie porządek.

To w końcu Twoim zdaniem Mojżesz przyniósł te dwa, czy całe 10?
Jak powiedziałeś:

Więc zadam jeszcze raz pytanie. Czy wszystko mam odrzucić? czy tylko niektóre zalecenia, które już w NT nie mają znaczenia?
Jeśli to drugie, to pytanie zadane przez ciebie o nie czytaniu Mojżesza było co nieco nieprzemyślane.
Podobnie do spożywania krwi, - jakim sposobem mogło to się wypełnić w Chrystusie? tego nie rozumiem.
Więc kto tu jest arogancki? Proponujesz to co nie ma pokrycia w Słowie Bożym.
Myślę, że już od dawna czytasz Słowo Boże i powinieneś zauważyć, że ST nie jest do kogo innego, a Nowy do kogo innego, bo w ten sposób Tworzył byś dwie grupy ludzi.
Ale jest to Ciągłość Słowa do człowieka. A więc jak w Starym Testamencie były do człowieka takie zalecenia, to czy należy je powtarzać w NT?
Komu i po co?
Ci co traktują Boga z przymrużeniem oka, to mamy wiele przykładów pokazanych jakie jest ich podejście również do Jego Słowa. Jezusowi np. kazali na krzyżu uczynić jeszcze jeden znak, to uwierzą. Miałeś pokazane w dziejach apostolskich przez niektórych o zakazie spożywania krwi i jak do tego podszedłeś?
Chcesz jeszcze jednego znaku jak faryzeusze od Jezusa?
Mam nadzieję, że nie należysz do tych ludzi, a to co napisałeś to było Twoje przeoczenie.
/ pozdrawiam janek

"W jakim zatem kontekście użyte zostało to słowo w Dziejach 15:28,29? Te słowa są konkluzją wcześniejszej dyskusji apostołów i starszych z Jeruzalem, dyskusji, której głównym celem była odpowiedź na pytanie: czy chrześcijanie pochodzący z pogan mają przestrzegać Prawo Mojżeszowe (werset 5) jak tego chcieli niektórzy chrześcijanie? Choć problem wyniknął z kwestii obrzezania, to jak wynika z tego wersetu rozpatrywano stosunek chrześcijan w ogóle do całego Prawa! Apostoł Piotr, przez którego poganie otrzymali społeczność z Bogiem, nazwał Prawo 'jarzmem' a próby nakładania go na wierzących pogan 'wystawianiem Boga na próbę' (NŚ), 'kuszeniem Boga' (Bp). Jakub po wysłuchaniu świadectw, że Bóg przyjął pogan ('znaki i cuda uczynił między poganami' werset 12, Bw) mimo iż nie przestrzegali Prawa, przytoczył następnie proroctwa, które zapowiadały taki stan rzeczy (wersety 16-18) i podsumowując stwierdził, że jedynym zaleceniem dla nawracających się pogan miało być: "żeby się wstrzymywali od rzeczy splugawionych przez bałwany, od nierządu, od tego co zadławione, i od krwi" (werset 20, Bw).

Co tak naprawdę oznaczał ten nakaz? W broszurze "Jak krew może ocalić twoje życie?" napisano: "W rozporządzeniu tym sformułowano podstawowe normy etyczne" (str. 5). Gdyby tak było, to z pewnością znalazłyby się w tym nakazie także nakaz powstrzymywania się od mordowania, kradzieży, upijania się, składania fałszywego świadectwa i inne. Ale skoro ten nakaz tego nie zawierał, to czym był dla pierwszych chrześcijan? Dla zrozumienia tej kwestii kluczowe znaczenie ma werset 21: "Mojżesz bowiem od dawien dawna ma po miastach takich, którzy go opowiadają, gdyż czyta się go w synagogach w każdy sabat" (Bw). Poganie, stając się członkami zboru chrześcijańskiego musieli "stopić się" z wierzącymi Żydami, (którzy mieli silne przywiązanie do Prawa i łączność z synagogą) aby powstał "nowy człowiek", zgodnie z Efez. 2:11-16 (por. Jana 10:16). Jak widać z tego konfliktu nie było to łatwe i nawet po wydaniu tego zalecenia zdarzały się w zborach niepokoje z tego powodu, czego dowodem są choćby słowa z Galatów, rozdziały 3 i 4. Ten nakaz apostołów i starszych z Jeruzalem miał być sposobem na łagodniejsze połączenie tych dwóch (Żydów i pogan) w "jednego człowieka": z jednej strony poganie nie musieli przestrzegać Prawa Mojżeszowego ale zostali zobowiązani do przestrzegania tych rzeczy niezbędnych. Dlaczego właśnie tych? "Mojżesz bowiem od dawien dawna ma po miastach takich, którzy go opowiadają, gdyż czyta się go w synagogach w każdy sabat"! Jakub przytoczył (zachowując nawet kolejność!) wymagania jakie stawiane były obcym przybyszom, którzy chcieli osiedlić się w Izraelu. W przeciwieństwie do prozelitów, którzy włączani byli do społeczności Izraela i przestrzegali Prawa Mojżeszowego jak pozostali Izraelici, obcy przybysze tego nie czynili. Dla zachowania pokojowego współżycia z otaczającymi ich Izraelitami musieli się powstrzymywać od pewnych rzeczy, o których czytamy w 17 i 18 rozdziale księgi Kapłańskiej. I właśnie te rzeczy po kolei wymienił Jakub:

Kapł. 17:8,9 "ktokolwiek z domu izraelskiego albo z obcych przybyszów, którzy mieszkają pośród nich, będzie składał ofiarę całopalną albo inną, a nie przyprowadzi jej do wejścia do Namiotu Zgromadzenia, aby ją ofiarować Panu, mąż ten będzie wytracony ze swego ludu" - "wstrzymywać się od mięsa ofiarowanego bałwanom" Dzieje 15:29

Kapł. 17:10 "A ktokolwiek z domu izraelskiego albo z obcych przybyszów, którzy mieszkają pośród nich, będzie spożywał jakąkolwiek krew, zwrócę swoje oblicze przeciwko spożywającemu krew i wytracę go spośród jego ludu" - "wstrzymywać się (...) od krwi" Dzieje 15:29

Kapł. 17:13,15 "Każdy kto z synów izraelskich i z obcych przybyszów mieszkających pośród nich, upoluje zwierzę albo ptaka, które wolno jeść, niech wypuści jego krew i przykryje ją ziemią (...) I każdy kto by jadł padlinę lub rozszarpane zwierzę, czy to tubylec, czy obcy przybysz, wypierze swoje szaty i obmyje się wodą, i będzie nieczysty do wieczora, a potem będzie czysty" - "wstrzymywać się (...) od tego co zadławione" Dzieje 15:29

Kapł. 18:6-23 zawiera spis wynaturzonych praktyk seksualnych, a w wersecie 26 napisano: "nie czyńcie żadnej z tych wszystkich obrzydliwości, ani tubylec, ani obcy przybysz mieszkający pośród was" - "wstrzymywać się (...) od nierządu" Dzieje 15:29"
nie potrafiłam uwierzyć.......

#64 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2010-11-08, godz. 20:11

Qwerty, pięknie to wytłumaczone, tylko aby do tego dojść trzeba samemu przeczytać Pismo, a nie z okularami strażnicy.
pozdrawiam Andrzej

#65 oskar

oskar

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 738 Postów

Napisano 2010-11-08, godz. 21:04

Dzięki Qwerty za ściągawke :) bo właśnie "kopie" temat
krwi do swojej uloteczki...

#66 janek

janek

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 88 Postów

Napisano 2010-11-08, godz. 23:00

Qwerty, pięknie to wytłumaczone, tylko aby do tego dojść trzeba samemu przeczytać Pismo, a nie z okularami strażnicy.

Widocznie czytałeś i nie miałeś czasu na te pytania odpowiedzieć. Widzę że jesteś bystry w odpowiedziach, a one brzmią - trzeba przeczytać pismo.
Faktyczne dość obszerne twoje odpowiedzi - wiele mogłem zrozumieć i uświadomić się - dzięki.

#67 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2010-11-09, godz. 11:53

Czy ŚJ może karmić krwistym salcesonem swojego Azorka?

Pewnie nie:

Czy chrześcijanin może podawać zwierzętom karmę, która przypuszczalnie zawiera krew? W oparciu o wspomniane już zasady odpowiedź brzmi: Nie. Jeśli więc chrześcijanin dowiaduje się z etykiety umieszczonej na opakowaniu karmy dla psa czy innych zwierząt domowych, że ona zawiera części składowe krwi, to nie może z czystym sumieniem podawać zwierzęciu tego pokarmu. („Strażnica” z 1965 roku, nr 17, „Pytania czytelników”)


daliby to na Pytania Czytelników lub Skrzynke Pytań bo sprawa niebagatelna

Temat poruszono: Przetaczanie i podawanie krwi w pożywieniu w ramach opieki nad zwierzęciem domowym
.jb

#68 vin

vin

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 79 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2010-11-09, godz. 12:09

Dzięki jb!!!

szczerze myślałem, ze moje zapytanie jest absurdalne a tu taka niespodzianka.

Człowiek żyje w oparach absurdu i nie zdaje sobie sprawy że robi z siebie idiotę.

Biedne pieski, kotki, chomiki - aż się boje zapytać czy nie było artykułu z wytycznymi do prowadzenia studium ze zwierzakami ;-D

#69 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2010-11-09, godz. 13:49

daliby to na Pytania Czytelników lub Skrzynke Pytań bo sprawa niebagatelna

Pewnie nie:
(„Strażnica” z 1965 roku, nr 17, „Pytania czytelników”)

Tutaj z WTS-em bym się nie zgodził, gdyż Biblia zezwala, nie tylko na karmienie zwierząt niewykrwawionym mięsem, ale także na sprzedaż ludziom z poza zboru. Wynika to z następujących fragmentów: Wyj 22:31 (ns, bg, btII wyd, bw); Pwt 14:21; Kpł 7:24; Kpł 17:15.

Spoiler

Chociaż sama Biblia podaje w sposób osobliwy, gdyż np. Kpł 17: 10-14 zabrania także cudzoziemcom spożywać ,,jakąkolwiek krew" z konsekwencją śmierci.
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#70 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2010-11-09, godz. 17:14

Widocznie czytałeś i nie miałeś czasu na te pytania odpowiedzieć. Widzę że jesteś bystry w odpowiedziach, a one brzmią - trzeba przeczytać pismo.
Faktyczne dość obszerne twoje odpowiedzi - wiele mogłem zrozumieć i uświadomić się - dzięki.


Dyskutowałem już na ten temat jeśli interesują Cię moje przemyślenia poczytaj tutaj
pozdrawiam Andrzej

#71 Iam

Iam

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 703 Postów

Napisano 2010-11-10, godz. 13:05

Dzięki jb!!!

szczerze myślałem, ze moje zapytanie jest absurdalne a tu taka niespodzianka.

Człowiek żyje w oparach absurdu i nie zdaje sobie sprawy że robi z siebie idiotę.

Biedne pieski, kotki, chomiki - aż się boje zapytać czy nie było artykułu z wytycznymi do prowadzenia studium ze zwierzakami ;-D


Vin czyżbyś zapomniał o bardzo ważnym fakcie: KREW JEST ŚWIĘTA.

Jezus przelał krew na ofiarę za nas jako baranek ofiarny.

Krew Jezusa zmazuje grzechy zastępując krew wszystkich zwierząt ofiarnych.

Chrześcijanie powinni bardziej szanować i traktować krew jak świętą niż Żydzi.
Nasz stosunek do krwi odzwierciedla nasz szacunek do ofiary Jezusa i do Życiodawcy.

A to że wielu tego nie rozumie i kierując się "głupotą" karmi krwią zwierzęta to smutne. Ponadto należy pamiętać że nie mamy obowiązku skrupulatnie dochodzić do tego jaki jest skład wszystkiego co używamy, najważniejszy jest nasze świadome postępowania.

#72 vin

vin

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 79 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2010-11-10, godz. 13:56

Iamie- a jak Twój kot upoluje mysz w Twoim domu to mu ją zabierasz co by przypadkiem nie zjadł jej razem z krwią?

A jak tą samą mysz złapiesz w pułapkę i oddasz dla tegoż kota?

wszak krew jezusa, krew myszy czy krew w salcesonie jest tak samo święta i świadczy o okupie

#73 Iam

Iam

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 703 Postów

Napisano 2010-11-10, godz. 14:24

Iamie- a jak Twój kot upoluje mysz w Twoim domu to mu ją zabierasz co by przypadkiem nie zjadł jej razem z krwią?

A jak tą samą mysz złapiesz w pułapkę i oddasz dla tegoż kota?

wszak krew jezusa, krew myszy czy krew w salcesonie jest tak samo święta i świadczy o okupie


Nie jest tak samo święta, Ok. Zgadza się . Zaczynamy stopniować świętość.
Co do kota to nie dałbym mu myszy z pułapki, jakoś nie umiałbym, zakopałbym a kotu whiskas.:)

Co do polowań? Mówimy w tym temacie o postępowaniu ludzi a nie zwierząt.
[..]

Użytkownik jb edytował ten post 2010-11-10, godz. 14:50


#74 augustusgermanicus

augustusgermanicus

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 510 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Daleko

Napisano 2010-11-10, godz. 15:19

Chrześcijanie powinni bardziej szanować i traktować krew jak świętą niż Żydzi.
Nasz stosunek do krwi odzwierciedla nasz szacunek do ofiary Jezusa i do Życiodawcy.
A to że wielu tego nie rozumie i kierując się "głupotą" karmi krwią zwierzęta to smutne.


Lwom i tygrysom w ZOO tez mięso należy wykrwawiac. Potem wręczyć prenumeratę Strasznicy i Przerazcie Sie.

Grzeszne lwy powinny sie przecierz dowiedzieć ze maja wpieprzac slome. A jak nie to komitecik.

WTS to najlepszy kabaret swiata, szkoda tylko ze ludzie płaczą zamiast sie śmiać.
Umbre Summum

#75 caius

caius

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 888 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2010-11-10, godz. 16:16

Lwom i tygrysom w ZOO tez mięso należy wykrwawiac. Potem wręczyć prenumeratę Strasznicy i Przerazcie Sie.

Grzeszne lwy powinny sie przecierz dowiedzieć ze maja wpieprzac slome. A jak nie to komitecik.

WTS to najlepszy kabaret swiata, szkoda tylko ze ludzie płaczą zamiast sie śmiać.



Tu się z Tobą w 100 procentach zgodzę - kabaret,ale z kuriozalnymi i absurdalnymi postawami i myśleniem,a za nim idzie ... dramat i to jest zarowno płacz jak i śmiech,a czasem śmiech przez płacz i końca nie widac ich absurdom - oni widzą tylko armagedon,a my przez krzywe zwierciadło pokazujemy jak wyglądają.:(
"Przez świat idę w szlachetnych celach,ale gubię kompas życia i nie wiem dokąd zmierzam,będąc w matni ... sensualnej" - caius


VIS ET HONOR ... ET AMOR


//http://www.youtube.com/watch?v=2eMq307PT74&feature=related

#76 Nik

Nik

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 154 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Dolny Śląsk

Napisano 2010-11-10, godz. 16:28

Tak na marginesie, ostatnio krojąc kapustę do surówki mocno zaciąłem się w palec. Krew aż trysnęła. Odruchowo wsadziłem palec do ust i oblizałem go. Smak taki sobie, ale jaki grzech... :)

#77 caius

caius

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 888 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2010-11-10, godz. 16:53

Tak na marginesie, ostatnio krojąc kapustę do surówki mocno zaciąłem się w palec. Krew aż trysnęła. Odruchowo wsadziłem palec do ust i oblizałem go. Smak taki sobie, ale jaki grzech... :)



Ale jaki grzech przecież to Twoja krew w prowadzona do organizmu gdzie była wcześniej .:)
"Przez świat idę w szlachetnych celach,ale gubię kompas życia i nie wiem dokąd zmierzam,będąc w matni ... sensualnej" - caius


VIS ET HONOR ... ET AMOR


//http://www.youtube.com/watch?v=2eMq307PT74&feature=related

#78 Nik

Nik

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 154 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Dolny Śląsk

Napisano 2010-11-10, godz. 17:21

O co za pech :(, ale kiedyś jak moja żona się skaleczyła to jej palec też possałem, mniam mniam, i tu pewnie zgrzeszyłem podwójnie i za krew i za mniam mniam.

#79 augustusgermanicus

augustusgermanicus

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 510 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Daleko

Napisano 2010-11-10, godz. 17:21

Tak na marginesie, ostatnio krojąc kapustę do surówki mocno zaciąłem się w palec. Krew aż trysnęła. Odruchowo wsadziłem palec do ust i oblizałem go. Smak taki sobie, ale jaki grzech... :)


Z poglądów WTSu i SJ wynika zdumiewający wniosek. Mianowicie Jehowy nie interesuje głód na świecie, wojny, niesprawiedliwość i choroby. Jego najbardziej martwi z czym jesz kielbaske, jak sie leczysz, jak uprawiasz seks i czy niebawisz sie ptaszkiem. Jest najbardziej zainteresowany drukowaniem gazetek i wcielenie ich naiwnym i słabym. Jehowa nie pochyli sie nad umierajacym dzieckiem, niemniej chętnie zobaczy to dziecko gdy położy swe zycie za wiarę w Niego. Przedziwny to Bog, którego mam w....

Brzydze sie WTSem i ich zmyslonym bozkiem.
Umbre Summum

#80 qwerty

qwerty

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2010-11-10, godz. 19:19

bardzo jeszcze Boga zajmuje przewodniczenie komitetom sadowniczym, bierze udział w każdym aby czasem jakiś niesprawiedliwy wyrok nie zapadł :)
To jest bardzo ważne dla Boga. Wazne jest także kto się ptaszkiem bawi, bo jak głosiciel to faktycznie Bóg jest bardzo zainteresowany, natomiast jesli chodzi o braci starszych, już Boga to za bardzo nie interesuje, Brat starszy w Anglii przez 20 lat wkładał swojego ptaszka w ręce dzieci ze zboru ale to już nie wzbudziło takiego zainteresowania Boga ..... No i jak bracia starsi mają kochanki po kilkanascie lat..... też Boga to nie wzrusza...... Bóg pozostaje niewzruszony na to, że wszyscy swiadkowie codziennie jedza mięso, w któym jest krew, bo nie da się mięsa wykrwawić na 100%...... ale takie małe procenciki nie są ważne, ważne jest że nie wolno jeść jak się wie że tam jest krew. CIekawe jak sobie z tym radzą, bo przecież baby nie są chyba głupie i widza jak gotują..... ile krwi z kurczaka jeszcze do rosołu wypływa......
nie potrafiłam uwierzyć.......




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych