Skocz do zawarto¶ci


Zdjêcie

¦wiadkowie Jehowy i hemoglobina


  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 Liberal

Liberal

    Domownik forum (501-1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 1146 Postów
  • Gadu-Gadu:3381793
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:U.K.

Napisano 2005-05-14, godz. 11:53

¦wiadkowie Jehowy i hemoglobina

Powsta³o sporo zamieszania odno¶nie tego, czy ¦wiadkowie Jehowy mog± czy nie mog± korzystaæ z hemoglobiny. Jest to zrozumia³e poniewa¿ hemoglobina jest jedynym sk³adnikiem zakazanych krwinek czerwonych. W rzeczywisto¶ci krwinki czerwone nie s± niczym wiêcej, jak tylko ma³ymi pêcherzykami otaczaj±cymi k³êbek hemoglobiny.

Poza tym opublikowane komentarze Towarzystwa Stra¿nica k³ad± spory nacisk na to, ¿e hemoglobina jest zabroniona. Na przyk³ad:

"Czy podtrzymywanie ¿ycia przez przetaczanie krwi, osocza (plazmy) lub czerwonych krwinek czy te¿ innych sk³adników jest czym¶ niew³a¶ciwym? Tak! (...) Zakaz dotyczy ‘wszelkiej krwi’ (3 Moj¿eszowa 3:17, Kr)” - Blood, Medicine and the Law of God, 1961, pp. 13 [Krew, medycyna a Prawo Bo¿e, s.11].

"Etykiety na ró¿nych ¶rodkach wzmacniaj±cych i tabletkach sprzedawanych w drogeriach i aptekach zdradzaj±, ¿e one zawieraj± sk³adniki krwi, na przyk³ad hemoglobinê. A wiêc trzeba siê mieæ na baczno¶ci (...)je¶li maj± zachowaæ siebie ‘bez plamy od ¶wiata’ – Jak. 1:27, NW — The Watchtower z 15 wrze¶nia 1961, s.557 [Stra¿nica nr6 z 1962]

"Ju¿ we wczesnym okresie historii cz³owieka nasz Stwórca zabroni³ ludziom spo¿ywaæ krwi (1 Moj¿eszowa 9:3,4). O¶wiadczy³, ¿e wyobra¿a ona ¿ycie, bêd±ce darem od Niego. Krew usuniêta ze zwierzêcia mo¿na by³o u¿yæ wy³±cznie w formie ofiary, na przyk³ad na o³tarzu. W przeciwnym razie nale¿a³o j± wylaæ na ziemiê i poniek±d zwróciæ Bogu. (...) S³uszne jest rzecz jasna unikanie wyrobów, na których wymieniono takie sk³adniki, jak krew, osocze krwi, plazma, globiny, globuliny lub ¿elazo z hemoglobiny” – Stra¿nica z 15 pa¼dziernika 1992, Pytania czytelników.

Nie dalej jak w roku 1998 dwóch urzêdników “S³u¿by Informacji o Szpitalach” dzia³aj±cej z ramienia Towarzystwa Stra¿nica napisa³o, ¿e ¦wiadkowie Jehowy “nie akceptuj± hemoglobiny, która jest g³ówn± czê¶ci± sk³adow± czerwonych cia³ek krwi. (...) ¦wiadkowie Jehowy nie akceptuj± ¶rodków krwiozastêpczych w których u¿yto hemoglobiny pochodz±cej ze ¼ród³a ludzkiego lub zwierzêcego.” - Bailey R, Ariga T. The view of Jehovah's Witnesses on blood substitutes. Artif Cells Blood Substit, Immobil Biotechnol 1998;26:571-576.

Jednak¿e wszystko to zmieni³o siê w czerwcu 2000 roku, kiedy to Stra¿nica zrewidowa³a swoj± politykê odno¶nie krwi zezwalaj±c na korzystanie ze wszystkich ¶rodków krwiopochodnych wyizolowanych z krwinek czerwonych, krwinek bia³ych, p³ytek i osocza. Niemniej jednak Stra¿nica w dalszym ci±gu zaciemnia swoje intencje odno¶nie hemoglobiny. Przykre to, ale do dnia dzisiejszego nie podano szeregowym cz³onkom ¿adnej informacji o tym, ¿e hemoglobina jest ju¿ dopuszczalna.

http://www.ajwrb.org...sic/change.html

My¶l±ce osoby mog± zastanawiaæ siê czy Bóg zmieni³ swoje pogl±dy w tej kwestii, ale ¦wiadkom Jehowy nie pozwala siê na powa¿ne rozwa¿anie takich spraw, gdy¿ jest to uwa¿ane za s³abo¶æ, sianie w±tpliwo¶ci, a nawet za odstêpstwo. Niektórzy zostali za to wykluczeni i s± unikani przez bêd±cych ¦wiadkami Jehowy cz³onków rodziny za kwestionowanie tej polityki i wskazywanie na jej irracjonalne aspekty.

Zmiany odno¶nie korzystania z hemoglobiny s± tak radykalne, ¿e wielu ¦wiadków Jehowy – nawet 5 lat pó¼niej – nie jest w stanie w to uwierzyæ lub s± nie¶wiadomi zmian. Jak mo¿emy pomóc im w zrozumieniu aktualnej polityki Stra¿nicy?

Dostarczamy Ci dwa narzêdzia w tej materii. Pierwszym jest artyku³ opublikowany w New England Journal of Medicine i przedstawiamy go poni¿ej. Wyja¶niono w nim, i¿ starsi ¦wiadków Jehowy zgodzili siê na stosowanie PolyHeme. (Przy okazji pomiêdzy wierszami mo¿na dostrzec jak niedoinformowani s± przeciêtni ¦wiadkowie Jehowy i zamiast w wyborze opieki medycznej kierowaæ siê swoim sumieniem po prostu id± za wytycznymi przedstawicieli Stra¿nicy w kwestii tego, co mog±, a czego nie mog± stosowaæ je¿eli idzie o ¶rodki krwiopochodne).

Drugim narzêdziem, jakie Ci mo¿emy obecnie dostarczyæ jest skan diagramu jaki otrzymali starsi ¦wiadków Jehowy bêd±cy cz³onkami K£S. W diagramie tym wyra¼nie ukazano, i¿ hemoglobina jest ju¿ dopuszczalna. Mo¿esz obejrzeæ ten dokument pod adresem:

http://www.ajwrb.org/images/hlc1.jpg

http://www.ajwrb.org/images/hlc2.jpg

Spodziewamy siê, ¿e bêdziesz mia³ mo¿liwo¶æ wykorzystaæ te informacje do kszta³cenia innych o tej wa¿nej zmianie w polityce Stra¿nicy. Roztwory hemoglobiny mog± uratowaæ ¿ycie, a ich stosowanie przez ¦wiadków Jehowy prawdopodobnie poniesie za sob± wiêcej k³opotliwych pytañ dla Stra¿nicy i jej reprezentantów.

Rozwa¿yæ nale¿y wa¿ne pytania: Poniewa¿ krwinka czerwona sk³ada siê w 97% z hemoglobiny (sucha waga), to czy¿ nie jest rozs±dny wniosek, ¿e ¦wiadek Jehowy który nie ma dostêpu do PolyHeme albo Hemopure musi po prostu po¶wiêciæ swoje ¿ycie je¿eli ma dostêp jedynie do krwinek czerwonych? Czy Bóg naprawdê potêpi go jako rozmy¶lnego niegodziwca i zas³uguj±cego na wieczne unicestwienie poniewa¿ zaakceptowa³ on pozosta³e 3% (b³onkê krwinki czerwonej)? Gdzie jest jakie¶ wyja¶nienie tego w Biblii? Gdy jaki¶ ¦wiadek Jehowy pozwala raczej umrzeæ swojemu dziecku ni¿ przyj±æ ten materia³ b³onny, to czy jest logiczne, ¿e Bóg przyjmie takie wyt³umaczenie?

Mamy nadziejê, ¿e te informacje bêd± dla ciebie jak±¶ pomoc± w edukowaniu innych ¦wiadków Jehowy i ¶rodowisk medycznych, które roztaczaj± nad nimi opiekê zdrowotn±.

_____________________________

New England Journal of Medicine, Vol. 346, No. 14; April 4, 2002

¦rodki krwiozastêpcze i leczenie erytropoetyn± przy powa¿nych obra¿eniach u ¦wiadków Jehowy

Od Wydawcy: Od roku 1945 decyzj± ko¶cio³a ¦wiadkowie Jehowy odmawiaj± transfuzji krwi, nawet w przypadkach zagra¿aj±cych ¿yciu. Wskutek tego lekarze musz± byæ zaznajomieni z alternatywnymi metodami terapeutycznymi wobec ¦wiadków Jehowy.

44-letnia kobieta bêd±ca ¦wiadkiem Jehowy odnios³a urazy podczas wypadku motocyklowego. Dosta³a ona czasowego krwotoku podpajêczynówkowego, pêkniêcia chrz±stek w oczodole, obra¿eñ twarzy z szybko tworz±cymi siê zakrzepami, obustronnego obrzêku p³uc, z³amania trzech ¿eber i urazu ¶ledziony I stopnia. By³a podtrzymywana hemodynamicznie, a pocz±tkowy poziom hemoglobiny wynosi³ 11 g na decylitr. Gdy poziom hemoglobiny spad³ do 5.4 g na decylitr rodzina i starsi ko¶cio³a zgodzili siê na podanie erytropoetyny i PolyHeme, polimeryzowanego ¶rodka krwiopochodnego na bazie hemoglobiny pochodz±cej z ludzkich krwinek czerwonych (Northfield Laboratories, Evanston, Ill.).[1] W trzy dni po wypadku poziom hemoglobiny w³asnej u pacjentki spad³ do 3.2 g na decylitr. Przetoczono jej piêæ pe³nych jednostek PolyHeme (przy czym jednostka to 500 ml i zawiera 50 g hemoglobiny). Transfuzje te pozwoli³y na podniesienie poziomu hemoglobiny w osoczu do 6 g na decylitr i wiêcej. Podano te¿ erytropoetynê (600 jednostek na kilogram masy cia³a) w 24 i 48 godzin po wypadku, po czym w dniu 3, 4 i 5 podawano 300 jednostek na kilogram. Utratê krwi zmniejszono hormonalnym powstrzymaniem u pacjentki cyklu menstruacyjnego, a up³yw krwi ograniczono u¿yciem pediatrycznych s±czków. Pacjentka zosta³a nawadniana enteralnie i otrzyma³a domiê¶niowo ¿elazo, uzupe³niaj±ce dawki kwasu askorbinowego i do¿ywianie drog± parenteraln±. Zosta³a wypisana do domu po chirurgicznym z³o¿eniu popêkanych ko¶ci w 19-tym dniu po wypadku z poziomem hemoglobiny 9.8 na decylitr.

Niektórzy pacjenci mog± prze¿yæ z poziomem hemoglobiny poni¿ej 5 g na decylitr bez transfuzji. [2,3] ¦rodki krwiopochodne s± atrakcyjn± alternatyw± wobec standartowych transfuzji krwi w przypadku ¦wiadków Jehowy. [1,4,5] ¦rodki krwiopochodne daj± mo¿liwo¶æ odpowiedniego natlenienia tkanek i mog± dzia³aæ jako wsparcie dla szpiku kostnego produkuj±cego niedobory utraconych krwinek czerwonych. Egzogenna erytropoetyna pobudza wytwarzanie czerwonych krwinek. Chocia¿ optymalna dawka erytropoetyny u krytycznie chorego pacjenta pozostaje dyskusyjna, to nasze do¶wiadczenie z wybraniem wysokiej dawki zaskutkowa³o szybk± reakcj±. Metoda leczenia ³±cz±ca erytropoetynê i PolyHeme mo¿e byæ szczególnie przydatna w przypadku leczenia krytycznie chorych ¦wiadków Jehowy.

CLAY COTHREN, M.D.
ERNEST E. MOORE, M.D.
PATRICK J. OFFNER, M.D.
JAMES B. HAENEL, R.R.T.
JEFFREY L. JOHNSON, M.D.
Denver Health Medical Center
Denver, CO 80204
ernest.moore@...

[1] Gould SA, Moore EE, Hoyt DB, et al. The first randomized trial of human polymerized hemoglobin as a blood substitute in acute trauma and emergent surgery. J Am Coll Surg 1998;187:113-22.
[2] Brimacombe J, Skippen P, Talbutt P. Acute anemia to a haemoglobin of 4 g.l-1 with survival. Anesth Intensive Care 1991;19:581-3.
[3] Kale PB, Sklar GE, Wesolowicz LA, DiLisio RE. Fluosol: therapeutic failure in severe anemia. Ann Pharmacother 1993;27:1452-4.
[4] Gould S, Sehgal L, Sehgal H, Toyooka E, Moss G. Clinical experience with human polymerized hemoglobin. Transfusion 1993;33:Suppl:60S. abstract.
[5] Johnson JL, Moore EE, Offner PJ, Haenel JB, Hides GA, Tamura DY. Resuscitation of the injured patient with polymerized stroma-free hemoglobin does not produce systemic or pulmonary hypertension. Am J Surg 1998;176:612-7.Correspondence

Copyright © 2002 Massachusetts Medical Society.
Marek Boczkowski
A member of AJWRB group

#2 Liberal

Liberal

    Domownik forum (501-1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 1146 Postów
  • Gadu-Gadu:3381793
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:U.K.

Napisano 2005-05-15, godz. 12:14

Do powy¿szego materia³u dorzucê jeszcze co¶ od siebie.
Co prawda WTS oficjalnie nie powiadomi³o cz³onków Organizacji o dopuszczalno¶ci u¿ywania hemoglobiny, ale przyznaje to w prywatnej koresponcencji, o ile dana osoba zapyta o to wprost. Ja napisa³em swego czasu do Nadarzyna tak:


10 maja 2002 r.
Co prawda w Stra¿nicy z 15.06.2000 nie wspomniano o tym wyra¼nie, ale czy w ¶wietle faktu, ¿e "je¶li chodzi o poszczególne frakcje tych [podstawowych]sk³adników, ka¿dy chrze¶cijanin musi sam z modlitw± to rozwa¿yæ i podj±æ ¶wiadom± decyzjê", czy „powinien wyraziæ zgodê na u¿ycie ich podczas leczenia" mo¿na uznaæ, ¿e ¦wiadek Jehowy nie przekroczy Prawa Bo¿ego, je¶li sumienie pozwoli mu zgodziæ siê na leczenie hemoglobin±? Hemoglobina jest frakcj± krwi  wyodrêbnion± z krwinek czerwonych, jednak jeszcze do niedawna jej stosowanie przez oddanego Bogu cz³onka zboru traktowane by³o jako przekroczenie Prawa Jehowy co do ¶wiêto¶ci krwi i grozi³o wykluczeniem. Czy wiêc nasze nowe zrozumienie pozwala zaliczyæ hemoglobinê do frakcji, o przyjêciu których decyduje sumienie poszczególnego chrze¶cijanina?


W odpowiedzi S³u¿ba Informacji o Szpitalach w Nadarzynie odpisa³a nastepuj±co:

HIA, 9 lipca 2002
Niektórzy chrze¶cijanie odmawiaj± przyjêcia krwi pe³nej, krwinek czerwonych, bia³ych i p³ytkowych oraz osocza, ale mog± doj¶æ do wniosku, ¿e skoro frakcje krwi s± przekazywane drugiej osobie w trakcie pewnych naturalnych procesów, to mog± przyj±æ jak±¶ frakcjê wyizolowan± z osocza lub krwinek, ³±cznie z hemoglobin± wyizolowan± z krwinek czerwonych. Chrze¶cijanie, którzy podejmuj± tak± decyzjê, czyni± to zgodnie ze swym sumieniem i nie nale¿y ich za to krytykowaæ.


Jak zatem wyra¼nie widaæ, mozna ju¿ bez ¿adnych sankcji dyscyplinarnych przyjmowaæ hemoglobinê, która jest najwa¿niejszym sk³adnikiem krwi.
Ciekawe tylko dlaczego przez 5 lat WTS nie zechcia³o oficjalnie poinformowaæ o tym zborów, a w literaturze omawiaj±cej kwestie krwi nie znajdziemy najdrobniejszej wzmianki o hemoglobinie [Stra¿nica z 15 czerwca 2000; Stra¿nica z 15 czerwca 2004; zrewidowana broszura Jak krew mo¿e ocaliæ twoje ¿ycie?]. Przecie¿ od tak istotnej informacji mo¿e zale¿eæ czyje¶ ¿ycie!

Pzdr.

Marek Boczkowski
A member of AJWRB group

#3 gedeon

gedeon

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 95 Postów

Napisano 2005-05-22, godz. 08:03

¦wiadkowie Jehowy i hemoglobina



Drugim narzêdziem, jakie Ci mo¿emy obecnie dostarczyæ jest skan diagramu jaki otrzymali starsi ¦wiadków Jehowy bêd±cy cz³onkami K£S. W diagramie tym wyra¼nie ukazano, i¿ hemoglobina jest ju¿ dopuszczalna. Mo¿esz obejrzeæ ten dokument pod adresem:

http://www.ajwrb.org/images/hlc1.jpg

Czy mo¿na ja¶niej sprecyzowaæ cyt.  " otrzymali starsi ¦wiadków Jehowy bêd±cy cz³onkami K£S. "w których krajach i czy dotyczy to polski ?


bêd±cy cz³onkami K£S. W diagramie tym wyra¼nie ukazano, i¿ hemoglobina jest ju¿ dopuszczalna. Mo¿esz obejrzeæ ten dokument pod adresem:

http://www.ajwrb.org/images/hlc1.jpg


Czy mo¿na ja¶niej sprecyzowaæ cyt. " otrzymali starsi ¦wiadków Jehowy bêd±cy cz³onkami K£S. "w których krajach i czy dotyczy to polski ?

#4 brooklyn_hunter

brooklyn_hunter

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 464 Postów
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Sidarpointohajo

Napisano 2005-05-22, godz. 08:38

Czy starsi w Polsce otrzymali taki dokument nie jest mi wiadome.
Pewne jest, ¿e

TOWARZYSTWO STRAZNICA NIE BIERZE POLSKICH STARSZYCH NA SERIO (!!!),

nie mówi±c ju¿ o zwyk³ych g³osicielach.

Podczas jak w wiêkszo¶ci krajów ¶wiata nadzorcy zborów otrzymali dokument wyja¶niaj±cy przyczyny przynale¿no¶ci WTS do ONZ, polscy starsi musz± siê o tym dowiadywaæ ze stron antybrooklynskich.
:(

Do³±czona grafika
---------------------------------------------------------------------------------

"W¶ród SJ, wszyscy mówi± o "prawdzie", ale nikt jej nie mo¿e (do koñca) powiedzieæ..."
"¯eby do zród³a dotrzeæ, trzeba pod pr±d pop³ynaæ."
"Kto choæ raz zajrza³ za kulisy, ten ju¿ d³u¿ej nie zadowoli siê fasad±."
"Z k³amstw, w które uwierzymy, staj± siê prawdy, z którymi ¿yjemy."
"Nikt nie jest tak ¶lepy jak ten, który nie chce widzieæ."
"W ka¿dej religii s± owce i pasterze, ale tylko owce s± dojone, strzy¿one i zarzynane, pasterze nie..."





#5 gedeon

gedeon

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 95 Postów

Napisano 2005-05-22, godz. 08:59

To z jakiego kraju pochodz± cyt. dok. jest wa¿ne Aby rozmawiaæ z wujkami nale¿y in powiedzieæ ¿e np. bracia w Niemczech lub w Angli czy Stanach to dostali i to jest argument. nale¿y to sprecyzowaæ

#6 Liberal

Liberal

    Domownik forum (501-1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 1146 Postów
  • Gadu-Gadu:3381793
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:U.K.

Napisano 2005-05-22, godz. 13:39

Dokument ma sygnature Rev.4/02, zatem zosta³ puszczony w obieg mniej wiêcej w po³owie 2002 roku.
W tym czasie by³em jeszcze starszym zboru i wspó³pracowa³em z K£S, maj±c jednocze¶nie dostêp do wszystkich materia³ów jakie Nadarzyn starszym z K£S przekazywa³. Niestety takiego szczegó³owego diagramu nie otrzymali¶my po polsku. Dokumenty dostarczyli nam cz³onkowie K£S [ang. HLC] ze Stanów Zjednoczonych i nie wiem czy zosta³ puszczony w obieg w innych krajach. Cz³onkowie AJWRB z innych pañstw te¿ nic o takim dokumencie u siebie nie s³yszeli. Ale popytam jeszcze. Byæ mo¿e gdzies jeszcze Brooklyn to wyda³.

Pzdr.

Marek Boczkowski
A member of AJWRB group

#7 gedeon

gedeon

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 95 Postów

Napisano 2005-05-26, godz. 10:25

Dokument ma sygnature Rev.4/02, zatem zosta³ puszczony w obieg mniej wiêcej w po³owie 2002 roku.
. Ale popytam jeszcze. Byæ mo¿e gdzies jeszcze Brooklyn to wyda³.



Ja wiem Libera³ ¿e jak chcesz to potrafisz a mo¿e tak chocia¿ org. w wydaniu ang.




U¿ytkownicy przegl±daj±cy ten temat: 0

0 u¿ytkowników, 0 go¶ci, 0 anonimowych