Skocz do zawartości


Zdjęcie

"Czy Biblia rzeczywiście pochodzi od Boga?"


  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1 Surja

Surja

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 134 Postów

Napisano 2005-05-31, godz. 09:21

„Jak Jehowa mógłby przekazać informacje ludziom żyjącym w różnych okolicach ziemi i w różnych czasach?Najlepiej byłoby dać napisać książkę,a potem dopilnować,żeby była ogólnie dostępna” - Będziesz mógł żyć wiecznie ... rozdz. 5 ustęp 2


„W różnych okolicach ziemi i w różnych czasach?”

Ponieważ zdaję sobie sprawe z faktu,że mamy na forum kilku zwolenników „prawd” Strażnicy więc na wstępie zapytam:

Jak rozumieć powyższe stwierdzenie,które parafrazując zapewne brzmiałoby:’Biblia jest Księgą od Jehowy,który za jej pośrednictwem w różnych okolicach ziemi i w różnych czasach przekazywał informację ludziom.’

W różnych czasach?W ustępie 3 czytamy,że zaczęto ją spisywać „jakieś 3500 lat temu” a więc nie 6000 lat temu kiedy to według chronologii Strażnicy Bóg stworzył człowieka?

„W różnych okolicach ziemi (rozumiejąc,że jednocześnie w różnych czasach)”?To chyba jeszcze większy absurd?

Ale może ja tu czegoś nie rozumiem?

C.d.n.

PS.Zapraszam do dyskusji.


#2 Surja

Surja

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 134 Postów

Napisano 2005-05-31, godz. 10:16

Najlepiej byłoby dać napisać książkę,a potem dopilnować,żeby była ogólnie dostępna” - Będziesz mógł żyć wiecznie ... rozdz. 5 ustęp 2


I ta "ogólna dostępność" szczególnie w kontekście 'ludzi żyjących w różnych okolicach ziemi i w różnych czasach'?


#3 Surja

Surja

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 134 Postów

Napisano 2005-06-03, godz. 21:50

W ustępie 3 czytamy ponadto:"(...)bylibyśmy w błędzie,gdybyśmy mniemali,że Słowo Boże dla całej ludzkości musiało być spisane dopiero niedawno.Zaczęto je spisywać jakieś 3500 lat temu w języku hebrajskim(...)".

Dlaczego nie wcześniej?Przecież w każdym okresie czasu na ziemi była "cała ludzkość" nawet wtedy kiedy Biblii nie było.Tak więc próba uwiarygadniania boskości Biblii w oparciu o tak zasygnalizowane kryterium jest raczej samobójczą bramką.

Podobnie jest z dalszą częścią tych dywagacji:

"Nastepnie,z góra 2200 lat temu,rozpoczęło się tłumaczenie go (Słowa Bożego - Biblii) na inne języki.Dzisiaj niemal każdy mieszkaniec ziemi może czytać Biblie w swoim języku ojczystym"

Według chronologii biblijnej akceptowanej przez Strażnicę "pomieszanie języków" miało miejsce mniej wiecej 4200 lat temu.Dlaczego więc dopiero 2000 lat póżniej zaczęto tłumaczyć Biblię?Przecież 2000 lat to kawał historii.


"Dzisiaj niemal każdy mieszkaniec ziemi może czytać Biblie w swoim języku ojczystym"

W takim samym stopniu DZISIAJ "niemal"każdy mieszkaniec ziemi ma dostęp do jakiejkolwiek innej informacji


#4 Surja

Surja

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 134 Postów

Napisano 2005-06-04, godz. 06:16

"Najstarsza część Biblii powstała wcześniej niż wszystkie inne teksty religijne swiata (...) XV i XVI wiek p.n.e.".To cytat z książki "Człowiek poszukuje Boga" str. 17

W tej samej książce na stronach 48,49 czytamy:

Mniej więcej 4000 lat temu (tzn. XX czy XXI wiek p.n.e.) powstał słynny mit akadyjski (...)pewien mit sumeryjski,jeszcze starszy niż epos o Gilgameszu,mówi o "Ziusudrze,odpowiedniku biblijnego Noego (...)

Czy te "mity" to nie są według Strażnicy teksty religijne?A przecież spisano je wcześniej niż pierwsze teksty Biblii?

Tak w ogóle to warto ustalić kiedy spisano "pewien mit Sumeryjski",który "wykazuje największe i najbardziej uderzające podobieństwo do opisu biblijnego (potopu)" bo może się okazać,że spisano go zanim według chronologii Strażnicy miał miejsce biblijny potop.

Potop miał miejsce 2300 p.n.e.
Mit akadyjski 2000 p.n.e. mit sumeryjski jeszcze starszy 2000 + ??

A przecież te mity według założeń Strażnicy miałyby być 'przekształconymi i upiększanymi przez stulecia' relacjami świadków tego wydarzenia,str. 68 ustęp 46


#5 Surja

Surja

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 134 Postów

Napisano 2005-06-04, godz. 07:05

"Najstarsza część Biblii powstała wcześniej niż wszystkie inne teksty religijne swiata Tora (..) PAMIĘTA XV i XVI wiek p.n.e. DLA PORÓWNANIA:hinduska Rygweda została UKOŃCZONA około 900 roku p.n.e."Człowiek poszukuje Boga" str. 17

"Tora PAMIĘTA"- dziwaczna retoryka za to porównanie to jakaś totalna kpina z potencjalnego czytelnika - "Człowieka poszukującego Boga".

"Tora PAMIĘTA" tzn. (jak rozumiem) "Torę ZACZĘTO spisywać" - XV,XVI wiek

DLA PORÓWNANIA


"hinduska Rygweda została UKOŃCZONA" 900 p.n.e. X wiek

85 stron dalej w tej samej książce (str. 102) czytamy:

Najstarszymi tekstami hinduizmu sa Wedy (...)Rygweda (...) POWSTAWAŁY W CIĄGU KILKU STULECI a ukonczono je 900 p.n.e.

Jezeli powstawały w ciagu kilku stuleci to idąc zgodnie z rozumowaniem Strażnicy "PAMIĘTAJĄ" któryś tam wiek stąd dla potrzeb omawianego "porównania"
byłby to ISTOTNY fakt.Kilka stuleci to może być np. 7,8,9 i wtedy pamięć Rygwedy może sięgać do wcześniejszych okresów historii niż pamięc Tory?


#6 Patmos

Patmos

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 210 Postów
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano 2005-06-04, godz. 10:43

Surja

Powiedz mi , o co Ci chodzi w tych napisanych przez Ciebie postach?
W czym jest problem?


<_<

#7 Surja

Surja

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 134 Postów

Napisano 2005-06-04, godz. 11:02

Rozdział 2,3 książki "Człowiek poszukuje Boga" to kolejna próba wykazania supremacji Biblii nad tzw. mitami czyli historiami będącymi elementem wielu wierzeń.Niestety i tym razem jest to bramka samobójcza Strażnicy,gdyż przy takim zdefiniowaniu słowa "mit" jak w omawianej książce z łatwoscią można przypisać taką twórczość również pisarzom Biblii,np:

"A wąż był najostrożniejszy ze wszystkich dzikich zwierząt polnych,które uczynił Jehowa Bóg.ODEZWAŁ SIĘ więc do niewiasty" Rodz. 3 NW


#8 Surja

Surja

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 134 Postów

Napisano 2005-06-04, godz. 11:16

Surja

Powiedz mi , o co Ci chodzi w tych napisanych przez Ciebie postach?
W czym jest problem?


                    <_<


To jest raczej niemożliwe bo forum tekstowe nie posiada takiej opcji.Przynajmniej ja nie widzę tu możliwości użycia komunikatora głosowego.

PS.Jeżeli nie widzisz problemu w moich wpisach to raczej jest wszystko ok.Pilnie obserwuj temat dalej.Kiedyś widziałem taki film w TV (mały fragment) jak jakiś PRL-owski dygnitarz przyjechał na wieś,jakąś Psią Wólkę czy coś takiego i zaczął chłopom wyjaśniać na czym będzie polegać kolektywizacja czy coś tam...A po całym wykładzie jeden z tych chłopów wstał i chciał tylko jednego się dowiedzieć czy to co się teraz mówi to dobrze o chłopach z Psiej Wólki czy żle. :) Oglądałeś to może kiedyś?

#9 Patmos

Patmos

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 210 Postów
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano 2005-06-04, godz. 14:37

Surja, indyjski bogu Słońca, jeśli masz trudności w wyartykułowaniu tego, co chcesz napisać no to masz problem.
Jeśli chcesz udowodnić, że Biblia jest zbiorem mitów to przedstaw konkretne argumenty, a nie wysilaj się na jakieś porównania nie mające istotnego znaczenia.
Surja, zacząłeś polemikę śmiem twierdzić bez istotnego przygotowania, a to jest duży błąd.
Lecz mam nadzieję, że przedstawisz inne argumenty, które pozwolą Ci w sposób, co prawda tylko subiektywny jakoś bronić własnej tezy.
Życzę ci powodzenia w wyrażaniu własnych myśli w formie pisanej.

P.s. Powiedz mi, która z ksiąg religijnych jest Ci najbliższa sercu.
Dla mnie Biblia jest drogowskazem prowadzącym do Boga.

:)

#10 Surja

Surja

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 134 Postów

Napisano 2005-06-04, godz. 20:52

Surja, indyjski bogu Słońca, jeśli masz trudności w wyartykułowaniu tego, co chcesz napisać no to masz problem.
Jeśli chcesz udowodnić, że Biblia jest zbiorem mitów to przedstaw konkretne argumenty, a nie wysilaj się na jakieś porównania nie mające istotnego znaczenia.
Surja, zacząłeś polemikę śmiem twierdzić bez istotnego przygotowania, a to jest duży błąd.
Lecz mam nadzieję, że przedstawisz inne argumenty, które pozwolą Ci w sposób, co prawda tylko subiektywny jakoś bronić własnej tezy.
Życzę ci powodzenia w wyrażaniu własnych myśli w formie pisanej.

P.s. Powiedz mi, która z ksiąg religijnych jest Ci najbliższa sercu.
       Dla mnie Biblia jest drogowskazem prowadzącym do Boga.

                :)

Interesuje mnie wyłącznie dyskusja ze świadkami Jehowy lub z ludżmi podzielającymi ich poglądy w szeroko rozumianym zakresie więc również w kwestii która jest tematem dyskusji.Uważam,że przez swoje głupawe tezy,argumenty,dowody itp. Strażnica dyskredytuje Biblię wykorzystuje tę Świętą Księgę do realizacji swoich niecnych celów.Jeżeli więc jesteś Świadkiem Jehowy lub sympatykiem ich światopoglądu to TYLKO WTEDY dalsza polemika będzie miała sens gdyz wymaga znajomości osobliwej jehowickiej terminologii nowych znaczeń powszechnie używanych słów itd.Na przykład słowo "mit" dla biblisty,egzegety katolickiego ma inne znaczenie niż dla "biblisty","egzegety" jehowickiego.
Więc albo ścisle odniesiesz sie do tego co napisałem wcześniej albo daj sobie spokój bo po tym co piszesz można dojść do wniosku,że rzeczywiście masz jakieś problemy z dedukcją.

Krótkie podsumowanie dla mało kapliwych:

Temat podjęty przez Strażnicę:

Czy Biblia rzeczywiście pochodzi od Boga?

Tak pod warunkiem,że spełni określone kryteria:

1.Ogólna dostęność „W różnych okolicach ziemi i w różnych czasach?”

BIBLIA NIE SPEŁNIA TEGO KRYTERIUM


2.Wiek Biblii:"Najstarsza część Biblii powstała wcześniej niż wszystkie inne teksty religijne swiata Tora (..) PAMIĘTA XV i XVI wiek p.n.e. DLA PORÓWNANIA:hinduska Rygweda została UKOŃCZONA około 900 roku p.n.e."Człowiek poszukuje Boga" str. 17

BIBLIA NIE SPEŁNIA TEGO KRYTERIUM

3.Wolna od mitów w jehowickim znaczeniu tego słowa.

BIBLIA NIE SPEŁNIA TEGO KRYTERIUM

W rzeczywistości więc Strażnica w pseudonaukowym wydaniu ustala kryteria które dyskredytują Biblię.Czy nie lepiej zająć się zbieraniem kartofli?




C.d.n.

#11 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2005-06-04, godz. 21:44

1.Ogólna dostęność „W różnych okolicach ziemi i w różnych czasach?”

BIBLIA NIE SPEŁNIA TEGO KRYTERIUM


Spełnia. Nie wiem prawdę mówiąc czego się czepiasz. Znasz jakieś pismo bardziej dostępne? W różnych okolicach ziemi i w różnych czasach nie znaczy w każdej okolicy ziemi w każdym czasie. Prawo Mojżeszowe też było od Boga i było ogólnodostępne np. dla Izraela. Nie oznacza to jednak, że każdy Izraelita w każdym okresie dziejów tego państwa miał dostęp do tego Prawa (porównaj np. takie fragmenty Pwt 6:4-9; Jz 1:8 chociażby z takim - 2 Krl 22:8-13). Uważasz, że nie było to prawo od Boga? Masz takie prawo. Ale to znaczyłoby, że odrzucasz Biblię a nie jakbyś to zapewne określił "tylko jehowicki pogląd na Biblię". To co w zasadzie chcesz powiedzieć, to to że to niemożliwe, by Bóg posłużył się księgą, by objawić siebie i swoje zamierzenie ludziom, bo "takie medium" miałoby zbyt nikły zasięg.

2.Wiek Biblii:"Najstarsza część Biblii powstała wcześniej niż wszystkie inne teksty religijne swiata Tora (..) PAMIĘTA XV i XVI wiek p.n.e. DLA PORÓWNANIA:hinduska Rygweda została UKOŃCZONA około 900 roku p.n.e."Człowiek poszukuje Boga" str. 17

BIBLIA NIE SPEŁNIA TEGO KRYTERIUM


Nie? Znasz jeszcze jakieś religijne pisma, które spełniają założenie o powszechnej dostępności i są starsze?

3.Wolna od mitów w jehowickim znaczeniu tego słowa.

BIBLIA NIE SPEŁNIA TEGO KRYTERIUM


Co to jest mit "w jehowickim znaczeniu tego słowa"?

I gdzie w Biblii znajdują się "mity w jehowickim znaczeniu tego słowa"? (bo nie wiem jak się ma przykład przemówienie diabła za pośrednictwem zwierzęcia do "mitu w jehowickim znaczeniu tego słowa"?).

Z góry dzięki za wyklarowanie

#12 Surja

Surja

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 134 Postów

Napisano 2005-06-05, godz. 09:15

[/QUOTE]
[quote]Znasz jakieś pismo bardziej dostępne? W różnych okolicach ziemi i w różnych czasach nie znaczy w każdej okolicy ziemi w każdym czasie.[/quote]


Czyli rozumiem,że chodzi o "dostępność" w naszych czasach?Wiec pisałem,że w dobie środków masowego przekazu jakiekolwiek inne przesłanie religijne jest dostepne w takim samym stopniu jak Biblia.W obecnych czasach niemal w każdej księgarni,bibliotece można kupić,wypożyczyć Koran,Bhagavadgitę itp.
Z pewnościa ustalanie jakichś arbitralnych liczb (wydanych egzemplarzy itp.) jako swoiste kryterium,które decyduje o boskości jakiejś książki zakrawa na absurd.
Nie słyszałem też o wynikach badań naukowych,które dawałyby podstawe do takich twierdzeń:

Kto,gdzie ustalił,że Biblia jest najbardziej dostępną Księgą religijną?

Poza tym co oznacza "dostępność"?Wiadomo,że święte pisma hinduizmu są wydawne w niewielkich nakładach jesli chodzi o swoją klasyczna formę (tzn. typową podobnie jak Biblia).Natomiast idee zawarte w tych pismach przenikają dzisiaj niemal do każdej społeczności w różnorakiej formie.

[quote][quote]2.Wiek Biblii:"Najstarsza część Biblii powstała wcześniej niż wszystkie inne teksty religijne swiata Tora (..) PAMIĘTA XV i XVI wiek p.n.e. DLA PORÓWNANIA:hinduska Rygweda została UKOŃCZONA około 900 roku p.n.e."Człowiek poszukuje Boga" str. 17

BIBLIA NIE SPEŁNIA TEGO KRYTERIUM[/quote]

Nie? Znasz jeszcze jakieś religijne pisma, które spełniają założenie o powszechnej dostępności i są starsze?
[/quote]

Chociażby wspomniane pisma hinduizmu.To,że są starsze to chyba nie ulega wątpliwości?A jeśli chodzi o powszechną dostępność myśle,że również spełniają kryterium ogólnej dostępności?


[quote]Co to jest mit "w jehowickim znaczeniu tego słowa"?

I gdzie w Biblii znajdują się "mity w jehowickim znaczeniu tego słowa"? (bo nie wiem jak się ma przykład przemówienie diabła za pośrednictwem zwierzęcia do "mitu w jehowickim znaczeniu tego słowa"?).[/quote]

W jakim przekładzie Biblii mogę przeczytać jakoby to "diabeł przemówił za pośrednictwem zwierzęcia"???W dostępnych mi pisze,że to wąż przemówił.


#13 Patmos

Patmos

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 210 Postów
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano 2005-06-05, godz. 19:25

Surja,

Faktycznie masz rację, Twoja dedukcja jest improwizacją najwyższej klasy, zero argumentów.
Tak dalej trzymaj!!! :D

Surja, mnie też troszkę Buddyzm interesuje.
Jakby coś to zawsze możemy wymienić swoje poglądy na ten temat. ;)

#14 Surja

Surja

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 134 Postów

Napisano 2005-06-06, godz. 17:23

"Ale najwyrażniejszym dowodem,że Biblia rzeczywiscie pochodzi od Boga,są zawarte w niej przepowiednie przyszłości.Żadna książka ludzka nie podaje naprzód trafnego opisu wydarzeń historycznych,a Biblia to podaje."
"Będziesz mógł zyć wiecznie ..." str. 56

Fałszywe twierdzenie.NIE TYLKO BIBLIA SPEŁNIA TO KRYTERIUM !

W tym przypadku to kompletne wariactwo Strażnicy.Z jednej strony raczy swoich wiernych tak radykalnie brzmiącymi tezami podczas gdy w wielu swoich publikacjach zamieszcza informacje,które ewidentnie przeczą powyższym twierdzeniom.Dla przykładu fragment jednej z publikacji Strażnicy:

"Odpowiedż na pytanie postawione przez apostołów jest ZBLIŻONA DO OPISÓW tak zwanej Kali - Yugi,wieku kłótni i hipokryzjiHinduistyczny tekst Visnu - purana podaje m.in.:"Królowie zamiast strzec swoich poddanych,będą ich okradać,a pod pretekstem rosnących podatków,odbierać bedą bogactwo handlarzom.I w tym ostatnim wieku łamane będa prawa człowieka,żadna własność nie będzie bezpieczna;ani radość,ani pomyślność nie będą trwałe".


#15 Surja

Surja

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 134 Postów

Napisano 2005-06-06, godz. 17:32

Surja,



Surja, mnie też troszkę Buddyzm interesuje.
Jakby coś to zawsze możemy wymienić swoje poglądy na ten temat.    ;)

Wow,chłopie jak ty myślisz,że tu się o buddyżmie pisze to ty musisz mi najpierw udowodnić,że wiesz jak się nazywasz.

#16 ehomo

ehomo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 337 Postów

Napisano 2005-06-06, godz. 18:21

Surja, która to Strażnica ?

:)

#17 Patmos

Patmos

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 210 Postów
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano 2005-06-06, godz. 20:20

Wow,chłopie jak ty myślisz,że tu się o buddyżmie pisze to ty musisz mi najpierw udowodnić,że wiesz jak się nazywasz.



Surja, jesteś jak małe dziecko, ja dla żartu napisałem o buddyzmie, a ty jak mała krwiożercza rybka dałeś się złapać na haczyk.
Surja musisz więcej medytować!!!
:D

#18 Surja

Surja

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 134 Postów

Napisano 2005-06-06, godz. 20:36

Surja, która to Strażnica ?

:)

Ehomo z precyzyjnym podaniem zródła będę miał problem,bo ten cytat przypadkowo wpadł mi w ręce,miałem go w swoich osobistych notatkach z przed lat.Pochodzi prawdopodobnie z:

"From Kurukshetra to Armagedon - and Your survival" wyd. przez Towarzystwo Strażnica w 1982 roku.

lub


""The Path of Divine Truth Leading to Liberation" wyd. TS w 1980 r.

Myślę,że się nie mylę?Może ktoś to sprawdzi?


#19 Surja

Surja

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 134 Postów

Napisano 2005-06-06, godz. 21:30

Surja

Powiedz mi , o co Ci chodzi w tych napisanych przez Ciebie postach?
W czym jest problem?


                    <_<

To jak Patmos w koncu kumasz coś z tego co się tu pisze czy nie?Jedno mogę ci podpowiedzieć:Tu się raczej żle pisze o Straznicy. :D

#20 Patmos

Patmos

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 210 Postów
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano 2005-06-06, godz. 23:45

To jak Patmos w koncu kumasz coś z tego co się tu pisze czy nie?Jedno mogę ci podpowiedzieć:Tu się raczej żle pisze o Straznicy. 


Surja,

Ja uważam, że na każdym forum powinno pisać się prawdę w dobrym tego słowa znaczeniu.
Wazeliniarstwo jak i kopanie kogoś leżącego jest idiotyzmem.
Surja, jak się kogoś chce uderzyć zawsze powód i kij znajdzie się.
Tylko czy autor takiego nikczemnego przedsięwzięcia będzie miał z tego satysfakcję?

Surja, kumasz, o co mi chodzi? :P




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych