Skocz do zawartości


Zdjęcie

WTS "wraca" do dawnych poglądów


 • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1 brooklyn_hunter

brooklyn_hunter

  Forumowicz (51-500)

 • Członkowie
 • PipPip
 • 464 Postów
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:Sidarpointohajo

Napisano 2005-07-24, godz. 08:12

Z relacji z kongresu w Graz (Austria) wynika, że kierownictwo w Brooklynie obecnie powraca do rozpowszechnianego i narzucanego w latach 70-tych i 80-tych stanowiska odnośnie wyższego wykształcenia w szeregach ŚJ.

Miasto Graz miało „przywilej” gościć jednego z członków Ciała Kierowniczego (CK) podczas odbywającego się w bieżącym roku kongresu ŚJ.
W przemówieniu końcowym w niedzielę, pochodzący z tego miasta, Gerrit Lösch, przedstawił streszczenie kluczowych myśli z trzech dni kongresowych. Miedzy innymi nawiązał on szerzej do treści zawartych w piątkowym wykładzie: „Nie idź za 'zręcznie wymyślonymi fałszywymi opowieściami.' ”

Cytat Lösch:
”Czym są m.in. takie zręcznie wymyślone opowieści?
Na przykład mniemanie, jakoby w wyniku wykształcenia uniwersyteckiego można było zapewnić sobie lepszy dochód finansowy i mimo to pozostać w prawdzie.”


W dalszych słowach przedstawił on, że to jest niemal niemożliwe.

Cytat Lösch:
”Wielu z tych, którzy ukończyli studia uniwersyteckie, mogli w przeszłości rzeczywiście mieć później za cel podjęcie służby pionierskiej. Niektórym poszczególnym jednostkom może nawet to się udało. Ale jak powiedziano: Tylko jednostkom! Jednakże większość z nich odeszła, nawet od prawdy, z powodu złego wpływu wywieranego na świeckich wyższych uczelniach.”

Po tych słowach przytoczył on przykład, który miał ugruntować jego wypowiedź, jednakże w swojej treści przerósł on niejedną granicę niesmaku i zdrowego rozsądku.

Cytat Lösch:
”Czy podejmowanie decyzji na podstawie tego co obserwuje się u nielicznych jednostek świadczy o mądrości?
Jeden z nadzorców okręgu ze Stanów Zjednoczonych przekazał taką oto relację z prawdziwego zdarzenia:
’Pewien młody mężczyzna cierpiał na chorobę psychiczną, która objawiała się w ten sposób, że musiał on sobie setki razy dziennie myć ręce, przez co chciał w końcu odebrać sobie życie. Pewnego dnia zaopatrzył się w strzelbę, włożył lufę do swoich ust i pociągnął za spust. Kula weszła w jego głowę, przeszyła mózg i przebiła dokładnie to miejsce, które odpowiedzialne było za jego psychiczne cierpienie. Ten młody człowiek przeżył dzięki staraniom lekarzy, a ponadto uleczony został ze swojej choroby.’- To tyle, jeśli chodzi o tą historię.
Czego możemy się z tego nauczyć? Czy polecilibyśmy komuś cierpiącemu na podobne schorzenia taki sam sposób postępowania, tylko dlatego, że komuś jednemu to się udało?
To nie byłoby mądre. Dokładnie tak też wygląda sprawa w odniesieniu do studiów na uniwersytecie.”


G. Lösch doszedł do wniosku, że dla ŚJ nie jest zalecane branie po uwagę możliwości takiego wykształcenia i że w szczególności starsi powinni zważać na to, jakie wykształcenie umożliwią oni swoim dzieciom.

Interesujące było także przytoczone przez niego (niemieckie) przysłowie:
„Wszyscy ludzie są równi, tylko Cesarz jest równiejszy”, które miało wskazywać m.in. na stosunek Ciała Kierowniczego do prostego głosiciela.

W piątek Lösch przeciągnął swoje przemówienie o 20 minut, a w niedzielę o 40, mimo że w tym samym wykładzie kilkakrotnie wskazywał na ważność w okazywaniu posłuszeństwa również w małych rzeczach. Sam jednak nie zastosował się do zalecenia "Niewolnika Wiernego i Roztropnego", aby koniecznie nie przekraczać wyznaczonego czasu.

Nie potrzeba wielkiej inteligencji, aby zaważyć, że CK po tylu latach sprawowania władzy, zatraciło nie tylko poczucie rzeczywistości, ale również wrażliwość i przyzwoitość w swoich wypowiedziach. To poczucie „nietykalności”, w jakie obrośli w ostatnich dziesięcioleciach przedstawiciele tegoż gremium, sprawia, iż pozwalają sobie oni beztrosko na niemal każdą eskapadę retoryczną, aby udowodnić osobiste zrozumienie Biblii.
--------------------------------------------------
Materiał źródłowy: Infolink-Forum

Dołączona grafika
---------------------------------------------------------------------------------

"Wśród SJ, wszyscy mówią o "prawdzie", ale nikt jej nie może (do końca) powiedzieć..."
"Żeby do zródła dotrzeć, trzeba pod prąd popłynać."
"Kto choć raz zajrzał za kulisy, ten już dłużej nie zadowoli się fasadą."
"Z kłamstw, w które uwierzymy, stają się prawdy, z którymi żyjemy."
"Nikt nie jest tak ślepy jak ten, który nie chce widzieć."
"W każdej religii są owce i pasterze, ale tylko owce są dojone, strzyżone i zarzynane, pasterze nie..."

#2 brat_jaracz

brat_jaracz

  Nadzorca widnokręgu ;-)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 3225 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2005-07-24, godz. 09:26

O zgrozo! Czyżby znów krucjata przeciw nauce? Jeśli mówił to gość ze "zwłok kierowniczych" to nienajlepiej rokuje. Cóż, są 2 prawdy - 1. wykształcony SJ może być skuteczniejszym głosicielem, bo ma szersze horyzonty itd. 2. SJ po studiach może być bardziej krnąbrny, niezależny i mniej układny wobec "wskazówek".

Ciekawe, że wielu moich znajomych jeśli nie przestało być SJ już na 1 roku studiów, to odeszli po studiach albo znajdują się w stanie "duchowej wegetacji" ;) , spotykając się sporadycznie na zebraniach w celach stricte towarzyskich. Dziwna zależność, prawda? :)

Ten przykład ze strzelaniem sobie w głowę może działać również w drugą stronę: bo właśnie zniechęcanie młodego człowieka do kształcenia się może być taką formą "terapii". Może sobie w życiu poradzi bez odpowiedniej szkoły...? Szanse są wprawdzie iluzoryczne, ale za to będzie miał błogosławieństwo Jehowy B) .

Pozdrawiam miłośników wiedzy i nauki (świeckiej) :)
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#3 Terebint

Terebint

  Taoista

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 4710 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2005-07-24, godz. 10:00

Gdy to czytałem, przebiegły mnie dreszcze obrzydzenia. Po prostu nie chce się wierzyć w taki debilizm. Czy ktoś chce się kształcić czy nie, jest to jego osobistą sprawą! Niedługo w zborach będą przydzielać zawody w jakich można pracować.

Banda głupich staruchów u kresu życia, próbuje narzucać swój styl mylślenia rzeszy młodych, często utalentowanych ludzi. :angry:

Trzeba mieć nadzieję, że sprawdzi się to, co pisał Caldini w swojej książce, że raz danej wolności ludziom nie da się jej odebrać. :ph34r:

Myślę, że rozporządzenie staruchów z CK, przyczyni się jeszcze bardziej do konfliktów wewnętrznych, nadwątli jeszcze bardziej i tak kruchy stan zdrowia psychicznego szeregowych śJ, ale co najważniejsze... myślę, że TS stanie się organizacją rencistów i emerytów (tendencje w tym kierunku już teraz są widoczne) ponieważ żyjemy w takich czasach, że młodzi nie będą chcieli należeć do takich społeczności. :o

Pozdrawiam :P

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#4 Olo.

Olo.

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1937 Postów

Napisano 2005-07-24, godz. 10:43

Przeraża mnie takie stanowisko członka Ciała Kierowniczego. :( Już myślałem że Organizacja zmierza raczej w przeciwnym kierunku i raczej zachęca teraz swoich członków do zdobywania wykształcenia. Ale cóż widać że ten członek CK myśli inaczej. Najwidoczniej jest tak jak pisał Ray Franz, że wszelkie decyzje w CK są przegłosowywane 2/3 głosów. A pewnie ten członek CK należał do tej konserwatywnej - względem poglądu na wykształcenie – grupy. Strach pomyśleć co by było gdyby tacy ludzie w sposób suwerenny i autorytatywny, zarządzali społeczeństwem ludzkim. Z pewnością byłyby to rządy autorytarne. :blink:
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#5 cara

cara

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1049 Postów
 • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2005-07-24, godz. 11:01

Wiadomo, człowiek wyskztałcony to człowiek o szerszych horyzontach, mający kontakt ze światem- może weryfikować podawane mu informacje. Straszne jest to, że ludzie bezkrytycznie ufaja takim wypowiedziom- znam ŚJ, którzy uczyć się nie zamierzają (mimo zdolności i inteligencji), ponieważ niedługo będzie koniec świata... :(
Nie zgadzam się z polityką cichego banowania użytkowników forum.

#6 Grzegorz Z.

Grzegorz Z.

  Początkujący (1-50)

 • Członkowie
 • Pip
 • 22 Postów
 • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2005-08-09, godz. 03:37

Wiadomo, człowiek wyskztałcony to człowiek o szerszych horyzontach, mający kontakt ze światem- może weryfikować podawane mu informacje. Straszne jest to, że ludzie bezkrytycznie ufaja takim wypowiedziom- znam ŚJ, którzy uczyć się nie zamierzają (mimo zdolności i inteligencji), ponieważ niedługo będzie koniec świata... :(

Ale to już pewnie nie ta sama sistar, którą znałem gdzieś tam na przełomie 1990-1991 która stwierdziła, że po ukończeniu podstawówki nie ma sensu dalsza edukacja, bo niedługo armagedon. Podjęła (tuż po owej podstawówki ukończeniu) pomocniczą służbę pionierską.

Ciekawe co teraz porabia? :)

Na wszelki wypadek - pozdrowienia dla Beatki ze zboru Szczecin-Golęcino ;-)

#7 ehomo

ehomo

  Forumowicz (51-500)

 • Członkowie
 • PipPip
 • 337 Postów

Napisano 2005-08-09, godz. 05:50

Na innym zgromadzeniu w Polsce. Przedstawiono tą sprawę tak:
Podano werset Mateusza 5:3 i zacytowano jedną z fałszywych tez, które są rozpowszechnione w świecie, a mianowicie że: WYKSZTAŁCENIE TO KLUCZ DO SUKCESU. Szczerze mówiąc mówca nic nie powiedział o tym, że wykształcenie samo w sobie jest złe i zabieganie o nie, ale podkreślił pobudki jakimi się ktoś kieruje pragnąc zdobyć wyższe wykształcenie. Może to być pobudka wyrażająca się w zdaniu: WYKSZTAŁCENIE TO KLUCZ DO SUKCESU. A chyba się zgodzicie, nie zawsze tak jest, że jest to klucz do sukcesu.

:)

#8 metalowa_glowa

metalowa_glowa

  Początkujący (1-50)

 • Członkowie
 • Pip
 • 75 Postów

Napisano 2005-08-11, godz. 10:54

no to czym się martwimy...niech CK znów odciąga od nauki na uczelniach...samo sobie samobója strzeli...przecież jak taki świadek, nie będzie miał wykształcenia, to nigdzie go do pracy nie przyjmą...no w każdym razie do takiej pracy, żeby stać go było na datki...w ten sposób TS nie będzie miało funduszy i samo się rozwiąże:)

#9 brat_jaracz

brat_jaracz

  Nadzorca widnokręgu ;-)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 3225 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2005-08-11, godz. 19:10

MG, już znam ich odpowiedź, a mianowicie wersecik o liliach i ptactwie niebieskim, które nie przędą ani nie orzą, a żyje im się całkiem spoko :) . Jeśli kogoś uraziłem tą trawestacją — przepraszam.
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#10 metalowa_glowa

metalowa_glowa

  Początkujący (1-50)

 • Członkowie
 • Pip
 • 75 Postów

Napisano 2005-08-11, godz. 21:34

tylko że człowiek ani lilią ani ptactwem niebieskim nie jest...a przywiązany do ziemi...a poza tym, to jak już tak bierzemy przykładzik z ptaszków, to nie zapominajmy, że u ptaków zdarzają się różne 'ciekawe" rzeczy np. taki gołąb to najgłupszy ptak, bo jako jedyny z ptactwa potrafi zadziobać swojego "brata" a kukułeczki podrzucają innym ptaszkom swoje młode...naturyzm, miłość bracie, pokój:)

#11 brat_jaracz

brat_jaracz

  Nadzorca widnokręgu ;-)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 3225 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2005-08-11, godz. 22:23

Biorąc pod uwagę poziom umysłowy większości SJ — i "najnowsze" trendy w stosunku do nauki — porównanie do ptaków jest wcale na rzeczy :D . Zwłaszcza określenie "ptasi móżdżek" jest tu na miejscu :) . Pozdrawiam
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#12 metalowa_glowa

metalowa_glowa

  Początkujący (1-50)

 • Członkowie
 • Pip
 • 75 Postów

Napisano 2005-08-11, godz. 22:52

a czy mam sobie też zainstalować tzw. kloakę i wydalać z siebie moczokał?:P

--------
Proszę o trzymanie się właściwego tematu dyskusji. Będę wdzięczna. | jb


#13 Michalina

Michalina

  Site Admin

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPipPip
 • 1 Postów

Napisano 2005-08-22, godz. 16:29

jestem w szoku! :o przez 7 lat bylam SJ i znam wielu ktorzy teraz ucza sie na mojej uczelni ciekawe czy zrezygnuja

#14 ehomo

ehomo

  Forumowicz (51-500)

 • Członkowie
 • PipPip
 • 337 Postów

Napisano 2005-08-23, godz. 12:25

Michalina bez przesady i paniki. Nie jest tak źle :D .

:)

#15 Slejer

Slejer

  Początkujący (1-50)

 • Członkowie
 • Pip
 • 21 Postów

Napisano 2005-08-29, godz. 09:34

Podobno jest jakaś nowy artykuł w Straznicy, który też mocno ogranicza pozytywne patrzenie na wykształcenie wśród świadków. Ktoś ma może dostęp do wyłącznego kanału łączności z Bogiem?

Slejer

#16 cara

cara

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1049 Postów
 • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2005-08-29, godz. 11:59

Znajoma, maturzystka na maturę w tym roku się zadeklarowała, a potem nie przyszła- stwierdziła, ze to jej do niczego niepotrzebne. Po LO nawet zawodu nie ma :(
Nie zgadzam się z polityką cichego banowania użytkowników forum.

#17 Nimril

Nimril

  Forumowicz (51-500)

 • Członkowie
 • PipPip
 • 157 Postów

Napisano 2005-08-29, godz. 13:17

to jest tak zalosne ze az smieszne sie robi

#18 sebol

sebol

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 3836 Postów
 • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2005-08-30, godz. 13:44

najlepiej by było aby tych staruchów z demencja zebrac i rozstrzelac! a ten kolo z Austrii albo był nacpany albo słońce na dekiel mu padło! ehh
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#19 brooklyn_hunter

brooklyn_hunter

  Forumowicz (51-500)

 • Członkowie
 • PipPip
 • 464 Postów
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:Sidarpointohajo

Napisano 2005-08-30, godz. 14:18

Więcej na ten temat już w artykule ze Strażnicy z 01.10.2005 - "RODZICE - JAKĄ PRZYSZŁOŚĆ CHCECIE ZAPEWNIĆ SWYM DZIECIOM?"

Zanosi się na niezłą jazdę.
Wystarczy choćby ten cytat:
"Prawie 44 procent (amerykańskich studentów) upija się przynajmniej raz na dwa tygodnie do nieprzytomności."

Szkoda, że nie zacytowano takiej statystyki o młodzieży w szkołach nauki rzemiosła i pozauczelnianej.
Dołączona grafika

Dołączona grafika
---------------------------------------------------------------------------------

"Wśród SJ, wszyscy mówią o "prawdzie", ale nikt jej nie może (do końca) powiedzieć..."
"Żeby do zródła dotrzeć, trzeba pod prąd popłynać."
"Kto choć raz zajrzał za kulisy, ten już dłużej nie zadowoli się fasadą."
"Z kłamstw, w które uwierzymy, stają się prawdy, z którymi żyjemy."
"Nikt nie jest tak ślepy jak ten, który nie chce widzieć."
"W każdej religii są owce i pasterze, ale tylko owce są dojone, strzyżone i zarzynane, pasterze nie..."

#20 brat_jaracz

brat_jaracz

  Nadzorca widnokręgu ;-)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 3225 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2005-08-30, godz. 19:14

Brakuje mi w tych statystykach liczby satanistów i brodaczy :D . Nie ma co, idzie nowe :D .
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych