Skocz do zawartości


Zdjęcie

Russell, piramidy -dlaczego?


  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1 Surfer

Surfer

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 27 Postów

Napisano 2005-08-09, godz. 05:40

Witam,

czytam wszystko co wpadnie w ręcę, łącznie z literaturą dotyczącą wierzeń templariuszy, o Magdalenie, o tym, czego mógł nauczać Jan Chrzciciel, o roli Jezusa jako jego ucznia, o Szymonie Magu etc. Zakładając, że faktycznie wiele wątków może w którejś z teorii wskazywać na to, że:

- Jan Chrzciciel uczył wiary opartej na gnozie i wierzeniach egipskich
- jego uczniami byli zarówno Jezus jak i Szymon Mag
- Jan Chrzcicile miał poważne wątpliwości co do Jezusa i jego lojalności
- Jezus i Magdalena wyznawali wiarę na bazie wierzeń egipskich
- chrześcijaństwo jakie znamy - jest czymś generalnie stworzonym przez św. Pawła a nie tym, czego faktycznie nauczał Jezus

to czy dociekliwy Russell też to tego nie dotarł w jakiś sposób - nie czynnie ale biernie - i stąd te jego zainteresowania zarówno piramidami jak i ornamentyką egipską, stąd też zainteresowanie masonów jego działalnością? Że dotarł do apokryfów? (przynajmniej tych, które wtedy były dostępne). Być może to, że później odrzucono krzyż jest w jakiś sposób podzwonnym tego, że być może Russell tak jak jeden z męczonych templariuszy uznawał krzyż za znak "który ma zbyt mało lat" bo w domyśle to symbolika egipska była właściwsza? Russell gdzieś to zapisał czy zasugerował a potem to wdrożono lecz pierwotna inspiracja przyszła od Russella właśnie? Mi nie chodzi o słuszność tych teorii tylko o to, czy wiadomo, że Russell z nich mógł czerpać inspirację.

Pozdrawiam :)
"Umysł jest jak spadochron - zaczyna działać jak jest otwarty."
Frank Zappa

#2 Nimril

Nimril

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 157 Postów

Napisano 2005-08-09, godz. 16:22

Nie jestem pewny czy dobrze zrozumialem ale wnioskuje, ze twierdzisz iz Russell odrzucil symbol krzyza. Natomiast z tego co ja sie orientuje to uczyniono to po jego smierci dopiero. Tak samo jak i Russell obchodzil wiele 'swiat' obecnie uwazanych przez SJ jako 'zle'.
Co do wplywu egispkich wierzen na 'swiat' ukazany w Pismie: laska Mojrzesza zakonczona byla (tak przynajmniej pamietam) glowa weza - symbolem egipskiego boga. A jednak takiego 'bostwa' nie czcili oni.

#3 Surfer

Surfer

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 27 Postów

Napisano 2005-08-09, godz. 16:25

Nie jestem pewny czy dobrze zrozumialem ale wnioskuje, ze twierdzisz iz Russell odrzucil symbol krzyza. Natomiast z tego co ja sie orientuje to uczyniono to po jego smierci dopiero. Tak samo jak i Russell obchodzil wiele 'swiat' obecnie uwazanych przez SJ jako 'zle'.
Co do wplywu egispkich wierzen na 'swiat' ukazany w Pismie: laska Mojrzesza zakonczona byla (tak przynajmniej pamietam) glowa weza - symbolem egipskiego boga. A jednak takiego 'bostwa' nie czcili oni.

Nie, generalnie nie oto chodziło, że on odrzucił. I też nie oto co tam w Starym Testamencie :) I nie o święta.
"Umysł jest jak spadochron - zaczyna działać jak jest otwarty."
Frank Zappa

#4 Nikita

Nikita

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 325 Postów
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2005-08-09, godz. 17:23

W staroegipskiej symbolice religijnej wystepuje ankh- symbol zycia. W ksztalcie bardzo przypomina krzyz.
Pozdr :)
"Pan mój i Bóg mój. (...) Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli"

#5 slawo

slawo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 107 Postów

Napisano 2005-08-09, godz. 17:56

Co do wplywu egispkich wierzen na 'swiat' ukazany w Pismie: laska Mojrzesza zakonczona byla (tak przynajmniej pamietam) glowa weza - symbolem egipskiego boga. A jednak takiego 'bostwa' nie czcili oni.

2 Król. 18:4
4. On to zniósł świątynki na wyżynach, potrzaskał słupy i rozkruszył węża miedzianego, którego sporządził Mojżesz; do tego bowiem czasu synowie izraelscy spalali mu kadzidło, nazywając go Nechusztan.
(BW)

Pewne nalecialości z wierzeń egipskich pozostawały jeszcze długo wśród żydów. chociaż wąż miedziany mial inne zadanie to jednak jeszcze dlugo po śmierci Mojżesza go czczono.

pozdrawiam


http://www.zbawienie.pl/

#6 metalowa_glowa

metalowa_glowa

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 75 Postów

Napisano 2005-08-11, godz. 11:04

tak sobie to czytam i mnie zastanowił ten cytat, zatem spojrzałem nań...patrzę też dalej Lb 21,8..no i sobie myślę...czy wąż czasem nie jest symbolem, no własnie hehe wiadomo czego, czy to znaczy że bóg wykorzystuje symbolikę szatana żeby nawracać na siebie? ciekawa taktyka, dosyć...przewrotna tak bym to określił...no, że nie wspomnę że bóg najpierw się tą laską posługiwał, a później ją rozbił...po co? nagle stała się zła??

#7 SS

SS

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 13 Postów
  • Lokalizacja:Lędziny

Napisano 2005-08-11, godz. 12:49

Halo metalowa głowa,

podałeś wspaniałą myśl: że bóg wykorzystuje symbolikę szatana żeby nawracać na siebie. Jeśli tak jest, to wyjaśnia to dobitnie dlaczego w publikacjach ŚJ można spotkać demoniczne motywy na ilustracjach.

Ale z Ciebie mądra głowa!

#8 Zuza

Zuza

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 133 Postów

Napisano 2005-08-13, godz. 07:56

Russell, piramidy -dlaczego?


Bo taka była wtedy moda: Steiner, Bławatska, gnoza, okultyzm, hipnoza... Coś jak dzisiaj New Age.

#9 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2005-11-21, godz. 18:16

To bardzo prawdopodobne, że Russell żywo interesował się pseudoreligijnymi nowinkami. Jednakże to nie czyni go od razu wielkim odkrywcą "spraw tajemnych" -po prostu czerpał inspirację z wielu różnych źródeł, które podpowiadała mu, jak napisała Zuza, ówczesna moda.

Nadal krążą pogłoski, że Russell nawiązywał symboliką do masonerii, bo sam był masonem. W jednej ze starszych publikacji "Occult Theocrasy" (autorstwa Edith Starr Miller) Russella uwzględniono nawet na liście członków: link.

Problem w tym, że obecnie trudno to udowodnić, bo loża (The Grand Lodge of British Columbia and Yukon), do której rzekomo miał on należeć, nie przyznaje się do jego w niej członkostwa -powodem takiego stanowiska jest chęć odcięcia się od towarzyszącej Russellowi złej sławy oraz skandali obyczajowych z jego udziałem.

Ile w tym prawdy? Nie mam pojęcia, ale i takiej opcji nie można wykluczyć.
.jb

#10 Zuza

Zuza

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 133 Postów

Napisano 2005-11-21, godz. 18:59

Nie wiem, czy już tego gdzieś tutaj nie pisałam. Najwyżej się powtórzę.

Russel nawiązywał do symboliki masońskiej - to akurat nie ulega wątpliwości. Natomiast na ile musiał to robić świadomie, jest już kwestią co najmniej dyskusyjną. Symbolika masońska była i jest bardzo popularna, zwłaszcza w Ameryce, zwłaszcza wśród rozmaitych (nie tylko religijnych) stowarzyszeń, zwłaszcza tych nawiązujących do idei oświeceniowych (większość oświeceniowych prądów filozoficznych albo powstaje pod wpływem masonerii albo odwrotnie - inspiruje ją). W przypadku wielu symboli trudno dojść ich genezy - kto przejął od kogo. Nie zapominajmy, że i nasza Konstytucja Majowa i Stany Zjednoczone Ameryki to twory grup intelektualistów należących w 99% do masonerii - vide chociażby ilość symboliki masońskiej na banknocie dolarowym! Za czasów Russela masoneria też była niesłychanie popularna - znów przykład rodzimy: wielu piłsudczyków w II RP to aktywni masoni. Russel mógł być masonem z różnych pobudek (niektórzy liczyli na korzyści materialno-towarzyskie - np. Mozart), a mógł też wiele z tej symboliki zaczerpnąć zupełnie nieświadomie lub z drugiej ręki (z modnej podówczas teozofii itp. prądów gnostycznych, albo nawet z popularnej amerykańskiej symboliki państwowej i symboli innych popularnych stowarzyszeń).

WTS u swojego zarania stosował w ikonografii wiele symboli masońskich - zgoda, dowiedzione. Ale czy stosował ich więcej niż wówczas należało do normy? Tu już bym się nie założyła. Stężenie tej symboliki nie wydaje mi się w dokumentach i publikacjach WTS większe niż na amerykańskiej jednodolarówce, pieczęciach, godłach i innych symbolach amerykańskich.

Tego typu rozważań ikonograficznych nie wolno wyrywać z kontekstu, bo można dojść do kuriozalnych albo przynajmniej tendencyjnych wniosków - w ten sposób hitlerowcy próbowali udowodnić góralom, że są w istocie ludem germańskim (Goralenvolk - ciekawa historia swoją drogą) bo też poslugiwali się symbolem swastyki - argument pozornie mocny, ale w momencie uświadomienia sobie kontekstu - czyli popularności symbolu swastyki w zupełnie różnych kulturach, nagle okazuje się tak słaby że aż śmieszny.

Chętnie przeczytałabym jakieś rzetelne i przekrojowe opracowanie n/t ilości symboliki masońskiej w ikonografii amerykańskich stowarzyszeń i dopiero na tym tle porównała, jak na tle średniej wypada WTS. Obawiam się, że rezultaty mogłyby nie brzmieć aż tak sensacyjnie, jak wnioski przedstawiane na stronach anty-WTS. No, ale taka smutna rzeczywistość - rzetelne badania zawsze wzbudzają mniejszy dreszczyk, niż analiza robiona pod z góry założoną sensacyjną tezę i wyrywająca badany przedmiot z kontekstu.

#11 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2005-11-24, godz. 09:37

Oto piramidka Russella oraz jego grób.

http://www.freeminds...ry/cemetary.htm

pzdr. :P

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#12 Kloo

Kloo

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1087 Postów
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano 2005-12-29, godz. 14:05

http://www.exjws.net...eum/russell.htm

A to cala strona
Jak możecie uwierzyć, skoro od siebie wzajemnie odbieracie chwałę, a nie szukacie chwały, która pochodzi od samego Boga?

--
Informacja Forum Watchtower: konto wyłączone.

#13 yaslaw

yaslaw

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 15 Postów
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano 2005-12-29, godz. 14:11

No tak z przytoczonego artykułu wynika z jego własnych słów że przez 3 lata był członkiem "bractwa" i choć wypowiada się dość negatywnie o masonerii to wspomina że pełnił też pełnił funkcję "czcigodnego mistrza" ..
nie czytałem całego.. ale myślę że daje to odpowiedź na Twoje pytanie

Pozdrawiam

P.S choć nasz Wielebny ;) sam sobie zaprzecza bo w innych przytaczanych wypowiedziach zaprzecza z kolei aby był kiedykolwiek masonem... aczkolwiek symbolika piramidy etc.. ale to są spekulacje. Natomiast jego słowa są sprzeczne w tej materii

#14 Kloo

Kloo

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1087 Postów
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano 2005-12-29, godz. 14:31

i tego sie obawialem.... najpierw mowi tak a potem nic takiego nie mowilem :o
Jak możecie uwierzyć, skoro od siebie wzajemnie odbieracie chwałę, a nie szukacie chwały, która pochodzi od samego Boga?

--
Informacja Forum Watchtower: konto wyłączone.

#15 Liberal

Liberal

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1146 Postów
  • Gadu-Gadu:3381793
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:U.K.

Napisano 2005-12-29, godz. 15:01

czy z tego wynika ze Nasz Russell byl Masonem??

Nieco światła rzuca też materiał z tej strony:
http://www.theforbid...owersecrets.htm

Pzdr.

Marek Boczkowski
A member of AJWRB group

#16 Kloo

Kloo

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1087 Postów
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano 2005-12-29, godz. 15:11

dzieki Liberku ale jak pamietasz moj angielsi jest ... :o
Jak możecie uwierzyć, skoro od siebie wzajemnie odbieracie chwałę, a nie szukacie chwały, która pochodzi od samego Boga?

--
Informacja Forum Watchtower: konto wyłączone.

#17 Liberal

Liberal

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1146 Postów
  • Gadu-Gadu:3381793
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:U.K.

Napisano 2005-12-29, godz. 15:25

Hm, no to nie pozostaje Ci nic innego jak przystąpic do Zielonych, oni mówią wszystkimi językami :P

A tak na powaznie, to troszke po polsku znajdziesz tutaj:
http://www.brooklyn....pl/cheopswb.htm

Pzdr.

Marek Boczkowski
A member of AJWRB group

#18 Kloo

Kloo

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1087 Postów
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano 2005-12-29, godz. 15:34

Mam 10h godzin ang/tygodniowo takze jeszcze troche.
Dzieki
Jak możecie uwierzyć, skoro od siebie wzajemnie odbieracie chwałę, a nie szukacie chwały, która pochodzi od samego Boga?

--
Informacja Forum Watchtower: konto wyłączone.

#19 Kloo

Kloo

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1087 Postów
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano 2005-12-30, godz. 11:02

Jak widac ponizej Rutherford wcale w/g testament Russella nie byl jego IDOLEM :rolleyes:
http://www.exjws.net...Russellbio4.gif
Jak możecie uwierzyć, skoro od siebie wzajemnie odbieracie chwałę, a nie szukacie chwały, która pochodzi od samego Boga?

--
Informacja Forum Watchtower: konto wyłączone.

#20 Voldemort

Voldemort

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 544 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2005-12-30, godz. 11:58

A co trzeba zrobic zeby zostac masonem ? , to by moze bylo fajne ;) wie ktos jak to osiagnac ?
Moze by sie okazalo ze wtedy pokierowalbym cialem kierowniczym :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych