Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dusza


  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#121 Profanka

Profanka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 487 Postów
  • Lokalizacja:z południa

Napisano 2006-02-28, godz. 23:37

Jednakże przymiotnika "nieśmiertelna" nie bardzo da sie do niej zastosować. (Chyba coś mi sie nie po polsku pisze , ale to chyba ta godzina...) Przeczytałam sumiennie argumentację ze wskazanej strony ale nie rozumiem jak można dodawać do duszy ów istotny przymiotnik ?" Ten przymiotnik może oznaczać postawienie w trudnej sytuacji " itd. ale czy nie znaczy też "zniszczyć , unicestwić" Czy nigdzy nie jest tak w Biblii tłumaczony ? Oświeććie mnie dobrzy ludzie. W grece mogę tylko udawać Greka.. ;)
... I poznacie prawdę , a prawda was wyswobodzi ... Cóż to jest prawda?

#122 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2006-03-01, godz. 11:18

Jednakże przymiotnika "nieśmiertelna" nie bardzo da sie do niej zastosować.


Dlaczego nie?

Ten przymiotnik może oznaczać postawienie w trudnej sytuacji " itd. ale czy nie znaczy też "zniszczyć , unicestwić"


"Zniszczyć" też jest poprawnym tłumaczeniem.

Przeczytałam sumiennie argumentację ze wskazanej strony ale nie rozumiem jak można dodawać do duszy ów istotny przymiotnik ?


Ja frazę "dusza nieśmiertelna" rozumię w dwojaki sposób:

- "nieśmiertelna" ponieważ w momencie śmierci ciała ona nie ginie,
- "nieśmiertelna" ponieważ Bóg duszy dał nieśmiertelność - wieczne trwanie.

Co to znaczy " nieśmiertelna "? Według słownika - niemozliwa do uśmiercenia.


Możesz podać mi cytat z tego słownika?

Jeśli rozumieć "nieśmiertelna" w sensie absolutnym, to faktycznie możnaby napisać "niemożliwa do uśmiercenia". Jednakże "nieśmiertelność" duszy to dar od Boga - tak więc nie należy jej rozumieć w sensie absolutnym.

Przykład współczesnego użycia tego słowa: Film pt. "Nieśmiertelny" [z Christoperem Lambertem]opowiada o człowieku który jest nieśmiertelny [żyje kilkaset już lat]. Jest nieśmiertelny do momentu kiedy ktoś utnie mu głowę - wtedy umiera. W tym przypadku "nieśmiertelny" nie znaczy "niemożliwy do uśmiercenia".

Mdr 2:21-23 BT „Tak pomyśleli - i pobłądzili, bo własna złość ich zaślepiła.(22) Nie pojęli tajemnic Bożych, nie spodziewali się nagrody za prawość i nie docenili odpłaty dusz czystych.(23) Bo dla nieśmiertelności Bóg stworzył człowieka - uczynił go obrazem swej własnej wieczności.”

Mdr 3:1-6 BT „A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga i nie dosięgnie ich męka.(2) Zdało się oczom głupich, że pomarli, zejście ich poczytano za nieszczęście(3) i odejście od nas za unicestwienie, a oni trwają w pokoju.(4) Choć nawet w ludzkim rozumieniu doznali kaźni, nadzieja ich pełna jest nieśmiertelności.(5) Po nieznacznym skarceniu dostąpią dóbr wielkich, Bóg ich bowiem doświadczył i znalazł ich godnymi siebie.(6) Doświadczył ich jak złoto w tyglu i przyjął ich jak całopalną ofiarę.”


Pzdr
Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl

#123 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-04-23, godz. 14:47

co myslicie o tym

(Kapłańska 19:28) „I nie wolno wam robić na swym ciele nacięć ze względu na zmarłą duszę, nie wolno wam też wykonywać na sobie tatuowanych znaków. Jam jest Jehowa.”

(Kapłańska 21:1) „Jehowa rzekł do Mojżesza: ‘Przemów do kapłanów, synów Aarona, i powiedz im: Niech nikt pośród swego ludu nie skala się zmarłą duszą’.”

(Kapłańska 21:11) „I nie ma podchodzić do żadnej zmarłej duszy.”

(Kapłańska 22:4) „Żaden mężczyzna z potomstwa Aarona, jeśli jest trędowaty lub ma wyciek, nie może jeść ze świętych rzeczy, dopóki nic stanie się czysty, ani ten, kto dotknie kogoś nieczystego z powodu zmarłej duszy, ani mężczyzna, u którego nastąpił wypływ nasienia.”

(Liczb 5:2) „Nakaż synom Izraela, żeby usunęli z obozu każdego trędowatego i każdego, kto ma wyciek, i każdego nieczystego z powodu zmarłej duszy.”

(Liczb 6:6) „Przez wszystkie dni swego pozostawania oddzielonym dla Jehowy nie wolno mu podejść do żadnej zmarłej duszy.”

(Liczb 6:11a) „I kapłan weźmie jedno jako dar ofiarny za grzech, a drugie jako całopalenie, i dokona za niego przebłagania, ponieważ zgrzeszył z powodu zmarłej duszy.”

(Liczb 9:6-7a) „A niektórzy mężczyźni stali się nieczyści z powodu duszy ludzkiej, tak iż nie mogli w tym dniu przygotować ofiary paschalnej. Toteż stawili się w owym dniu przed Mojżeszem i Aaronem. Następnie mężczyźni ci rzekli do niego: "Jesteśmy nieczyści z powodu duszy ludzkiej.”

(Liczb 9:10) „Powiedz synom Izraela, mówiąc: Choćby ktoś z was lub z waszych pokoleń stał się nieczysty z powodu jakiejś duszy albo był w dalekiej podróży, on też ma przygotować ofiarę paschalną dla Jehowy.”

(Liczb 19:11) „Kto dotknie zwłok jakiejś duszy ludzkiej, także będzie nieczysty przez siedem dni.”

(Liczb 19:13a) „Każdy, kto dotknie zwłok, duszy jakiegokolwiek zmarłego człowieka, i kto się nie oczyści, ten skalał przybytek Jehowy, i dusza ta zostanie zgładzona spośród Izraela…”

(Aggeusza 2:13) „I odezwał się Aggeusz: ‘Jeżeli ktoś nieczysty z powodu zmarłej duszy dotknie którejś z tych rzeczy, czy stanie się nieczysta?’ Kapłani zaś, odpowiadając, rzekli: ‘Stanie się nieczysta’.”
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych