Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dusza - gdzie jest RAJ?


  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#21 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2005-09-20, godz. 16:02

Uważam, iż 24 starszych to właśnie m.in. bohaterowie wiary wymienieni w Hbr 11.

Marcinie.
Też tak myślę.
Jest to uosobienie świadectw 24 proroków, którzy przepowiadali rzeczy odnośnie Królestwa Bożego.
Kanon Biblii o 66 Księgach, wymienia tych 24 proroków. Ani mniej, ani więcej. :)

#22 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2005-09-20, godz. 16:10

Jest to uosobienie świadectw 24 proroków, którzy przepowiadali rzeczy odnośnie Królestwa Bożego.
Kanon Biblii o 66 Księgach, wymienia tych 24 proroków. Ani mniej, ani więcej. 


Henryku, jakbyś jeszcze ich nam wymienił, to byłoby świetnie.

A obecność tych 24 starców w niebie, jest jeszcze jednym dowodem na życie pozagrobowe. Przebywają oni bowiem w niebie jeszcze przed zmartwychwstaniem ciał (Obj 4:4, 11, 5:5)
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#23 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2005-09-20, godz. 20:36

Henryku, jakbyś jeszcze ich nam wymienił, to byłoby świetnie.[...]

Mirku...
Doskonale znacie Biblie, -jesteście w stanie krytykować inne przekłady.
Odszukaj sam proroctawa o Królestwie Bożym i policz proroków. :P
Nie cenimy tego, co łatwo przychodzi.

A obecność tych 24 starców w niebie, jest jeszcze jednym dowodem na życie pozagrobowe. Przebywają oni bowiem w niebie jeszcze przed zmartwychwstaniem ciał (Obj 4:4, 11, 5:5)

Zapewniam Cię, że nie jest t dowodem. :)

#24 marcin

marcin

    Site Admin

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4 Postów

Napisano 2005-09-20, godz. 22:22

[QUO1) wtedy jak pisał te słowa i na ziemi nie pojawił się jeszcze Jezus, to oczywiście nie mógł od razu po swojej śmierci pójść do nieba. Jego dusza przebywała w Otchłani, czekając na przyjście Jezusa. Dopiero bowiem Chrystus otworzył bramy nieba (Hbr 10:19-20)
TE]
Co rozumiesz przez pojęcie otchłań czy jest to stan braku jakiejkolwiek świadomości czy może Dawid był w piekle w miejscu odcięcia od Boga czyli w bardzo nieprzyjemnym miejscu razem ze wszystkimi grzesznikami i ludzmi prawymi bo do nieba nie było dostepu.


1 Królewska 3:14  A jeżeli chodzić będziesz moimi drogami, przestrzegając moich ustaw i przykazań, jak chodził Dawid, twój ojciec, przedłużę twoje dni.

Taka wzmianka o Dawidzie jako o wzorcu dla Salomona świadczy o tym że chyba nie zasługiwał na taki los są to słowa samego BOGA.

List do Hebrajczyków poświadcza to że Dawid był wzorem. Heb. 11:22

Otworzył nam brame do miejsca świętego inaczej jeśli dobrze rozumiem miasta świętego które ma zstąpić w dniu sądu i dzięki wierze w krew Jezusa ludzie którzy zasnęli odziedziczą to wszystko po zmartwychwstaniu raczej niż w momencie śmierci bo najpierw powinien być sąd.

Objawienie 21:1  I widziałem nowe niebo i nową ziemię; albowiem pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły, i morza już nie ma.
2  I widziałem miasto święte, nowe Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga, przygotowane jak przyozdobiona oblubienica dla męża swego.
3  I usłyszałem donośny głos z tronu mówiący: Oto przybytek Boga między ludźmi! I będzie mieszkał z nimi, a oni będą ludem jego, a sam Bóg będzie z nimi.
4  I otrze wszelką łzę z oczu ich, i śmierci już nie będzie; ani smutku, ani krzyku, ani mozołu już nie będzie; albowiem pierwsze rzeczy przeminęły.
5  I rzekł Ten, który siedział na tronie: Oto wszystko nowym czynię. I mówi: Napisz to, gdyż słowa te są pewne i prawdziwe.
6  I rzekł do mnie: Stało się. Jam jest alfa i omega, początek i koniec. Ja pragnącemu dam darmo ze źródła wody żywota.
7  Zwycięzca odziedziczy to wszystko, i będę mu Bogiem, a on będzie mi synem.
8  Udziałem zaś bojaźliwych i niewierzących, i skalanych, i zabójców, i wszeteczników, i czarowników, i bałwochwalców, i wszystkich kłamców będzie jezioro płonące ogniem i siarką. To jest śmierć druga.

[/QU2) Gdy Jezus oddał za nas życie, to wstąpił do Otchłani i pociągnął dusze ludzi sprawiedliwych do raju, czyli nieba (Ef 4:8-10)
OTE]
Nie jestem pewien czy chodzi wtym wersecie o zstąpienie do szeolu czy poprostu na ziemie przekład Brzezki i Gdanski mówi o zstapieniu do najniższych stron ziemi co nie jest jednoznaczne z twoją interpretacją może tesz chodzić o TARTAR

1 Piotra 3:18  Chrystus bowiem również raz umarł za grzechy, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was do Boga przyprowadzić; zabity wprawdzie na ciele, ale powołany do życia Duchem.
19  W nim poszedł ogłosić zbawienie nawet duchom zamkniętym w więzieniu,
20  niegdyś nieposłusznym, gdy za dni Noego cierpliwość Boża oczekiwała, a budowana była arka, w której niewielu, to jest osiem dusz, zostało uratowanych przez wodę.

,,ogłosić zbawienie nawet duchom zamkniętym w więzieniu,''

1 Tymoteusza 3:16  A bez wątpienia wielka jest tajemnica pobożności. Ten, który objawił się w ciele, usprawiedliwiony został w Duchu, ukazał się aniołom, ogłoszony został poganom, znalazł wiarę w świecie, wzięty został w chwale.

,, niegdyś nieposłusznym, gdy za dni Noego cierpliwość Boża oczekiwała, a budowana była arka, ''

2 Piotra 2:4  Jeżeli bowiem Bóg aniołom, którzy zgrzeszyli, nie odpuścił, ale wydał ich do ciemnych lochów Tartaru, aby byli zachowani na sąd;

Judy 1:6  i aniołów, tych, którzy nie zachowali swojej godności, ale opuścili własne mieszkanie, spętanych wiekuistymi więzami zatrzymał w ciemnościach na sąd wielkiego dnia;

Rodzaju 6:2  Synowie Boga, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały.

Hioba 1:6  Zdarzyło się pewnego dnia, gdy synowie Boży udawali się, by stanąć przed Panem, że i szatan też poszedł z nimi.

[/QU4) Po zmartwychwstaniu ciał człowiek będzie mógł na własne oczy oglądać Boga będzie z nim na zawsze (Obj 21:3-4)
OTE]

Co masz przez to na myśli czy to że po śmierci nie są wstanie widzieć Boga.

#25 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2005-09-22, godz. 17:28

Co rozumiesz przez pojęcie otchłań czy jest to stan braku jakiejkolwiek świadomości czy może Dawid był w piekle w miejscu odcięcia od Boga czyli w bardzo nieprzyjemnym miejscu razem ze wszystkimi grzesznikami i ludzmi prawymi bo do nieba nie było dostepu.


W Starym Testamencie czytamy, iż wszyscy zmarli przebywają w Szeolu, czyli Otchłani, miejscu smutnym, bo dalekim od Boga, toteż w gruncie rzeczy nie jest to prawdziwe życie, tylko jakieś półistnienie:

Czy dla cieniów czynisz cuda? Czy zmarli wstaną i będą Cię sławić? Czy to w grobie się opowiada o Twojej łasce, a w Szeolu o Twojej wierności?” (Ps 88:11-12)

Nie jestem pewien czy chodzi wtym wersecie o zstąpienie do szeolu czy poprostu na ziemie przekład Brzezki i Gdanski mówi o zstapieniu do najniższych stron ziemi co nie jest jednoznaczne z twoją interpretacją może tesz chodzić o TARTAR



Może być jak mówisz, ale zwróć uwagę, co biblia na ten temat mówi:

A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie (J 12:32)

aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych (Flp 2:10)


Aniołowie znają swój los, po co Jezus więc miałby im głosić Ewangelię. Jezus poszedł z nią do duchów zmarłych:

W tym celu bowiem i umarłym głoszona była ewangelia, aby w ciele osądzeni zostali na sposób ludzki, ale w duchu żyli na sposób Boży. (1P 4:6)
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#26 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2005-09-22, godz. 18:09

Ps 6:6 (BT)
bo nikt po śmierci nie wspomni o Tobie: któż Cię wychwala w Szeolu?

Iz 38:18,19 (BW)
18 Nie w krainie umarłych bowiem cię wysławiają, nie chwali ciebie śmierć, nie oczekują twojej wierności ci, którzy zstępują do grobu.
19 Żywy, tylko żywy wysławia ciebie, jak ja dzisiaj, ojciec dzieciom ogłasza twoją wierność.
(dosł. w szeolu)

Ps 115:17 (BWP)
Umarli nie mogą już wysławiać Pana, żaden z tych, którzy zeszli do krainy milczenia. (dosł. szeolu)

Kazn 9:10 (BW)
Na co natknie się twoja ręka, abyś to zrobił, to zrób według swojej możności, bo w krainie umarłych, do której idziesz, nie ma ani działania, ani zamysłów, ani poznania, ani mądrości. (dosł. w szeolu)

Co do szeolu i te wersety warto wziąć pod uwagę.
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#27 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2005-09-22, godz. 19:36

Olo, a wiesz dlaczego nie potrafisz podać podobnych wersetów w Nowym Testmencie? Bo ich po prostu nie ma! Teksty Starego Testamentu nie zawierają jeszcze pełni objawienia. Dopiero Jezus objawił prawdę o nieśmiertelności człowieka:

Ukazana zaś została ona teraz przez pojawienie się naszego Zbawiciela, Chrystusa Jezusa, który przezwyciężył śmierć, a na życie i nieśmiertelność rzucił światło przez Ewangelię, (2 Tym 1:10)


Jest to też zrozumiałe. Przecież w Starym Testamnecie nie czas było głosić ludziom o życiu i szczęściu wiecznym, kiedy osiągnięcie go było czymś zupełnie niemożliwym. Chrystus miał przecież dopiero przyjść i otworzyć drogę do raju w niebie.

Chociaż Stary Testament nie zawiera jeszcze pełni objawienia, to istnienie życia po śmierci jest juz w nim zasygnalizowane. Przykładem mogą być następujące wersety:

Któż pozna, czy siła życiowa synów ludzkich idzie w górę, a siła życiowa zwierząt zstępuje w dół, do ziemi? (Koh 3:21)

i wróci się proch do ziemi, tak jak nią był, a duch powróci do Boga, który go dał(Koh 12:7)

Wtedy powiedzą do niego mocarni bohaterowie ze środka Szeolu: razem ze swymi pomocnikami zstępują do dołu i będą leżeć wśród nieobrzezanych, razem z tymi, których miecz pobije (Ez 32:21)

Spytała się więc kobieta: Kogo mam wywołać? Odrzekł: Wywołaj mi Samuela. (1Sam 28:3-20)

Te narody bowiem, które ty wydziedziczysz, słuchały wróżbitów i wywołujących umarłych. Lecz tobie nie pozwala na to Pan, Bóg twój. (Pwt 18:14)

Lecz ja zawsze będę z Tobą: Tyś ujął moją prawicę; prowadzisz mnie według swojej rady i przyjmujesz mię na koniec do chwały. Kogo prócz Ciebie mam w niebie? Gdy jestem z Tobą, nie cieszy mnie ziemia. Niszczeje moje ciało i serce, Bóg jest opoką mego serca i mym udziałem na wieki. Bo oto giną ci, którzy od Ciebie odstępują, Ty gubisz wszystkich, co łamią wiarę wobec Ciebie. Mnie zaś dobrze jest być blisko Boga, w Panu wybrałem sobie schronienie, by opowiadać wszystkie Jego dzieła. (Ps 73:23-28)

Czy dla cieniów czynisz cuda? Czy zmarli wstaną i będą Cię sławić? (Ps 88:11)



Tematem tego wątku jest jednak odpowiedź na pytanie gdzie jest raj. Myślę, iż zgodzisz się ze mną, iż biblia umiejscawia raj w niebie.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#28 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2005-09-23, godz. 07:22

  Teksty Starego Testamentu nie zawierają jeszcze pełni objawienia. Dopiero Jezus objawił prawdę o nieśmiertelności człowieka:

Jn 5:25-28
25. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, że nadchodzi godzina, nawet już jest, kiedy to umarli usłyszą głos Syna Bożego, i ci, którzy usłyszą, żyć będą.
26. Podobnie jak Ojciec ma życie w sobie, tak również dał Synowi: mieć życie w sobie samym.
27. Przekazał Mu władzę wykonywania sądu, ponieważ jest Synem Człowieczym.
28. Nie dziwcie się temu! Nadchodzi bowiem godzina, w której wszyscy, którzy spoczywają w grobach, usłyszą głos Jego:
(BT)
Zastanawiam się Mirku, kiedy zdenerwujesz się. ;)
Pozdrawiam

#29 Profanka

Profanka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 487 Postów
  • Lokalizacja:z południa

Napisano 2005-09-27, godz. 10:40

Wtrącę nieproszona jedno zdanie : apostoł Paweł pisze "zostal uniesiony w zachwyceniu do trzeciego nieba ... do raju..." może liczba trzy ma tutaj jakieś znaczenie. Bo niby dlaczego do TRZECIEGO nieba ,a nie do nieba wogóle ? Czy owych nieb jest aż trzy , tylko trzy , czy może więcej... Skąd wiadomo w którym niebie kto przebywa ,skoro raj można przypisać tylko do trzeciego nieba ??
... I poznacie prawdę , a prawda was wyswobodzi ... Cóż to jest prawda?

#30 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2005-09-27, godz. 11:57

„Profanko”
(Piszę w cudzysłowie, ponieważ za taką nie uważam Cię).

Twierdzę, że Słowo Boże zostało „posłane” do prostych, szczerych ludzi...
Aby Je rozumieli, nie muszą mieć specjalnego wykształcenia, seminariów, słowników, etc.
Mat. 11:25
W tym czasie odezwał się Jezus i rzekł: Wysławiam cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. (BW)

2 Piotr. 3:6
Dlaczego on pierwszy świat wodą będąc zatopiony, zginął.
(BG)
Żyjemy w drugim świecie .
Czekamy na trzeci świat, ten lepszy. Królestwo Boże.
To dotyczyło ludzkości...
Na przykład: Efez. 3:10
Aby teraz nadziemskie władze i zwierzchności w okręgach niebieskich poznały przez Kościół różnorodną mądrość Bożą,
(BW)
„Władze nadziemskie” także nie zmieniają miejsca. Dalej jest to Niebo (to same).
2 Piotr. 3:7
Ale teraźniejsze niebo i ziemia mocą tego samego Słowa zachowane są dla ognia i utrzymane na dzień sądu i zagłady bezbożnych ludzi.
(BW)
Izaj. 66:22
Bo jak nowe niebo i nowa ziemia, które Ja stworzę, ostaną się przede mną - mówi Pan - tak ostoi się wasze potomstwo i wasze imię.
(BW)
Nowa ziemia i niebo – jest tym samym miejscem, - ALE!!! - z innymi warunkami do życia.
Pierwszy świat „zaginął” – ale istnieje planeta Ziemia.
Kazn. 1:4
Pokolenie odchodzi i pokolenie przychodzi, ale ziemia trwa na wieki.
(BW)

Byłem w młodości fanem opowiadań SF, - ale nie wierzę w światy równoległe.
Pozdrawiam Cię.

#31 Profanka

Profanka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 487 Postów
  • Lokalizacja:z południa

Napisano 2005-09-27, godz. 15:31

Nie jestem fanem opowiadań sf, niestety :( . Co to znaczy "ziemia trwa na wieki" może ktoś to rozbierze w tekście oryginalnym. Na wieki ? Na zawsze? Bez końca?Czy niebo trwa tak jak ziemia ?Ziemia jest jedna a nieba trzy?
Dziwi mnie że piszesz tak jakby wszystko było tak oczywiste i wiadome. Podobno to co znane najbardziej wymaga badań.
... I poznacie prawdę , a prawda was wyswobodzi ... Cóż to jest prawda?

#32 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2005-09-27, godz. 16:10

Piszesz "Profanko":
Dziwi mnie że piszesz tak jakby wszystko było tak oczywiste i wiadome.
Mnie, droga Siostro w Panu Jezusie Chrystusie, też dziwi.
Proste i oczywiste miało być dla prostaków - takich jak ja...
Pozdrawiam.

#33 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2005-09-27, godz. 16:37

Proste i oczywiste miało być dla prostaków - takich jak ja...


Henryku a nie jest proste? Czy masz jeszcze jakieś wątpliowści, iż biblia w sposób dobitny umiejscawia raj w niebie?
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#34 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2005-09-28, godz. 08:24

Czy masz jeszcze jakieś wątpliowści, iż biblia w sposób dobitny umiejscawia raj w niebie?


Mirku!
Coś nie możemy dojść do porozumienia...
Może to wynika z niedoskonałości przekazu, może nie umiem dokładnie opisać swych myśli...
Raj, - jako miejsce szczęśliwości będzie w „Niebie”. – Także. Nie neguję tego!
Uważam, że Raj, Eden, Niebo, - są to synonimy miejsc szczęśliwości. Taka „Arkadia”. ;)

Rzym. 14:17 Albowiem Królestwo Boże, to nie pokarm i napój, lecz sprawiedliwość i pokój, i radość w Duchu Świętym.
(BW)
Spytam się Ciebie – gdzie jest piekło? Czyż nie w Niebie? Nie sądzę, aby to była „dziura” w ziemi. :o
W przenośni oczywiście mamy dziś je na naszej planecie. :(
Jednak Biblia także dobitnie umiejscawia Raj na ziemi!
Izaj. 65:21 Gdy pobudują domy, zamieszkają w nich, gdy zasadzą winnice, będą spożywać ich plony. (BW) – warto przeczytać cały rozdział.
Ps. 67:7 Ziemia także wyda urodzaj swój; niech nam błogosławi Bóg, Bóg nasz. (BG)
Człowiekowi, aż do przyjścia Mesjasza, nikt nie obiecywał życia w Niebie, zmiany natury na duchową...Wszelkie obietnice dotyczyły życia wiecznego na naszej Ziemi.
Mat. 5:5 Błogosławieni cisi, albowiem oni posiądą ziemię.
Mat. 5:10 Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie z Powodu sprawiedliwości, albowiem ich jest Królestwo Niebios.
Zach. 14:9 I będzie Pan królem całej ziemi. W owym dniu Pan będzie jedyny i jedyne będzie jego imię.
(BW)
Królestwo Boże obejmuje nie tylko Ziemię ale i Niebo.
Wierzę, że nie cała ludzkość znajdzie się w Niebie – tym „w górze”.
To jest zarezerwowane dla „wielu” – ale nie dla „wszystkich”.
Pozdrawiam.

#35 swiatlo7

swiatlo7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 303 Postów

Napisano 2005-09-28, godz. 09:45

Czytając kazanie na górze i biorąc pod uwagę podział na 2 klasy zbawionych-nie należy być cichym,aby trafić do nieba..Poza tym kto dokonuje wyboru przynależności do którejś z klas??
"I jestem pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani Zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani Moce, ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym." Rz 8:38,39

#36 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2005-09-28, godz. 17:34

Poza tym kto dokonuje wyboru przynależności do którejś z klas?? 

„Swiatło7”...
Pytasz kto dokonuje wyboru...
...Zależy w jakim Kościele...
A tak naprawdę – zgodzisz się – Bóg.
Jest niestety warunek: czas w którym żyjemy.
Osobiście jestem pewien: czy na Ziemi czy w Niebie, - i tak nie zasłużyliśmy na TO!
Nasze uczynki i tak nigdy nie były doskonałe...
Rzym. 11:6 A jeśli z łaski, to już nie z uczynków, bo inaczej łaska nie byłaby już łaską.
(BW)

B)

#37 swiatlo7

swiatlo7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 303 Postów

Napisano 2005-09-29, godz. 08:00

Henryku

Skoro decyduje o tym Bóg-tylko i wyłącznie-to deklarowanie się do którejś z klas (niebiańskiej lub ziemskiej) jest pozbawione sensu.
O tym czy ktoś będzie w niebie czy też nie-nie decyduje człowiek, a tak jak jest w przypadku "namaszczonych" śJ (wiem,że nie jesteś śJ).Zatem i nauka o 144 tyś pojmowanych literalnie-nie ma sensu.
"I jestem pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani Zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani Moce, ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym." Rz 8:38,39

#38 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-12-25, godz. 14:50

Ciekawe, że nikt ze Świadków Jehowy nie podjął się atakować tego tematu! Czyżby dlatego, że argumenty tu przedstawione dobitnie umieszczają RAJ w niebie? Dlaczego Strażnica opowiada o raju na ziemi skoro sama księga Rodzaju mówi o ogrodzie, który nazwano Eden. Nie ma tam mowy o żadnym raju. Zresztą zobaczmy sami:

Rdz 2:15 NS „I Jehowa Bóg wziął człowieka, i umieścił go w ogrodzie Eden, aby go uprawiał i o niego dbał.”

Ktoś mógłby powiedzieć, że przecież słowo EDEN oznacza RAJ. No właśnie tu się bardzo ten ktoś myli, ponieważ słowo Eden nie oznacza Raj. Jeżeli tak by było, pewnie w Przekładzie Nowego Świata byłoby napisane ogród rajski, a jest napisane ogród Eden. Zauważmy: Eden z dużej litery jako nazwa własna. Strażnica z pewnością nie przepusciłaby takiej okazji, aby postawić znak równości pomiędzy tymi słowami. Nazwa krainy Eden pozostaje może w związku z sumerskim rzeczownikiem EDINU (równina, pole). Święty Hieronim idąc za Septuagintą wziął rzeczownik EDEN nie za imię własne krainy, lecz za przydawkę rzeczownikową do GAN (gr. PARADEISOS), pochodzącą od czasownika ADAN (być miłym, przyjemnym). Stąd pochodzi w jego przekładzie PARADISUS VOLUPTATIS (ogród, raj rozkoszy). Dlatego też we współczesnych przekładach bibli w księdze Rodzaju czytamy, że pierwsza para ludzka żyła w ogrodzie Eden a nie w raju.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#39 belszaccar7

belszaccar7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 140 Postów
  • Lokalizacja:kolberg

Napisano 2008-02-23, godz. 22:35

ok. eden to nie raj. ale skoro ogrod (hebr, gan) oddano w septuagincie na raj (paradesisos tozsamy z rajami z pism greckich) to jednak był to raj ,(chociaz w krainie eden ale jednak raj) scisle nie nazwanej rajem . ale z tego wzgledu , ze ogrod ,park lezal w w tej krainie eden wiec wtornie zwie sie rajem eden. jka zwal tak zwal , ale raj.

przejrzyj to


1. Region, w którym Stwórca zasadził ogród przypominający park, będący pierwotnym domem dwojga pierwszych ludzi. Ponieważ ogród ten leżał „w Edenie, od wschodu”, więc najwyraźniej zajmował tylko część okolicy zwanej Edenem (Rdz 2:8). Potem jednak nazwano go „ogrodem Eden” (Rdz 2:15), a w późniejszych tekstach „Edenem, ogrodem Bożym” (Eze 28:13) oraz „ogrodem Jehowy” (Iz 51:3).

Septuaginta oddaje hebrajskie gan („ogród”) przez greckie parádeisos. Pochodne słowa oznaczają w wielu językach raj i kojarzą się z ogrodem Eden (ang. paradise, niem. Paradies).

2.Piękny park lub ogród podobny do parku. W Chrześcijańskich Pismach Greckich słowo parádeisos występuje trzy razy (Łk 23:43; 2Ko 12:4; Obj 2:7). Użył go już Ksenofont (ok. 431-ok. 352 p.n.e.), a według innego greckiego pisarza, Polluksa, pochodzi ono z perskiego pairidaeza (Cyropedia, I, iii, 14; Anabasis, I, ii, 7; Onomastikon, IX, 13). Zdaniem niektórych leksykografów z tego samego źródła wywodzi się hebrajskie pardés (w podstawowym znaczeniu: „park”). Są to jednak wyłącznie przypuszczenia, ponieważ dostępne teksty perskie pochodzą dopiero z VI w. p.n.e., a wyrazu pardés używał już Salomon w XI w. p.n.e. (Kzn 2:5; PnP 4:13). Pardés występuje w Biblii jeszcze raz w Nehemiasza 2:8, gdzie wspomniano o pochodzącym z V w. p.n.e. parku królewskim Artakserksesa I (zob. PARK).

Jednakże wszystkie trzy wspomniane terminy (hebr. pardés, pers. pairidaeza oraz gr. parádeisos) w zasadzie odnoszą się do pięknego parku lub ogrodu przypominającego park. Pierwszy taki park założył w Edenie Stwórca człowieka, Jehowa Bóg (Rdz 2:8, 9, 15). Po hebrajsku nazwano go gan, czyli „ogród”, ale niewątpliwie rozmiarami i charakterem przypominał park. Słusznie więc w greckiej Septuagincie użyto w odniesieniu do niego słowa parádeisos (zob. EDEN 1; OGRÓD [Ogród Eden])

pzpr

#40 Chakmach

Chakmach

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów

Napisano 2008-02-24, godz. 08:24

Wtrącę nieproszona jedno zdanie : apostoł Paweł pisze "zostal uniesiony w zachwyceniu do trzeciego nieba ... do raju..." może liczba trzy ma tutaj jakieś znaczenie. Bo niby dlaczego do TRZECIEGO nieba ,a nie do nieba wogóle ? Czy owych nieb jest aż trzy , tylko trzy , czy może więcej... Skąd wiadomo w którym niebie kto przebywa ,skoro raj można przypisać tylko do trzeciego nieba ??


Ne 9:6 Bg "Ty, Panie! sam, ty sam, tyś uczynił niebo, nieba niebios, i wszystko wojsko ich, ziemię, i wszystko co jest na niej, morza, i wszystko, co w nich jest, a ty ożywiasz to wszystko; a wojska niebieskie tobie się kłaniają."

1Krl 8:27 NS ""Ale czy Bóg naprawdę zamieszka na ziemi? Oto niebiosa, wręcz niebo niebios, nie mogą cię pomieścić; cóż dopiero ten dom, który zbudowałem!"

Niektórzy traktują to tak:

1. niebo nasza atmosfera
2. niebo drugie galaktyka
3.niebo trzecie sama siedziba Boga i aniołów

Użytkownik Chakmach edytował ten post 2008-02-24, godz. 08:24





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych