Rzeźba Michała Anioła a śmierć na palu

Piotr Andryszczak

kontakt:  [email protected]

 

Świadkowie Jehowy na potwierdzenie swojej ''teorii'' dotyczącej śmierci Jezusa na palu, powoływali się także na rzeźbę Michała Anioła przedstawiającą Jezusa. Miała być ona na tyle niezwykła, iż przedstawiać miała Jezusa z rękoma wyciągniętymi nad głową. Poniżej zamieszczam zdjęcie tej rzeźby wraz z komentarzem Strażnicy z CII roku. Każdy sam może przekonać się, czy Strażnica powołująca się na agencję Associated Press [bez podania daty doniesienia, zatem doniesienia nie weryfikowalnego]  mówiła swym czytelnikom prawdę. Oczywiście sama Strażnica nie miała ochoty sprawdzić takiego [o ile ono było] doniesienia zanim je opublikowała, ani też nigdy nie sprostowała swej fałszywej informacji.

 

 

 "Znawcy sztuki działający z ramienia rządu włoskiego są podobno "w 90 procentach pewni", iż rzeźba odnaleziona niedawno w jednym z klasztorów na terenie Libanu jest dziełem słynnego artysty włoskiego Michała Anioła. Jeżeli ta niewielka drewniana figura wyszła faktycznie z rąk Michała Anioła, to zdaniem niektórych warta jest 2,5 miliona dolarów amerykańskich. Według doniesienia agencji Associated Press owa "rzeźba jest o tyle niezwykła, że wyobraża Chrystusa z rękami wyciągniętymi nad głową, a nie z rozpostartymi na boki, jak się go zwykle przedstawia na krzyżu"

STRAŻNICA - ROK CII, Nr 14, s.21

 

"Krucyfiks tu oglądany, nazywany jest <z Santo Spirito>, ponieważ Michał Anioł wyrzeźbił go dla przeora klasztoru pod tym wezwaniem, gdzie niedawno odnaleziono tę rzeźbę. To znakomite młodzieńcze dzieło Michała Anioła jest jego jedyną znaną nam pracą wykonaną w drewnie, a następnie polichromowaną".

"GENIUSZE SZTUKI  MICHAŁ ANIOŁ"

Krajowa Agencja wydawnicza 1990, s. 36.
Zdjęcie tej samej rzeźby przedstawia inna książka:
,,Masters of Italian Art'' Gabriele Bartz & Eberhard König Michaelangelo, w której można przeczytać:

 

"Według źródeł Michał Anioł stworzył crucyfix dla przeora Santo Spirito. Ale rozprawiano przez długi czas, czy ta praca ciągle jeszcze istnieje. Niektórzy naukowcy uznają tego niezmiernie delikatnie wyglądającego młodzieńca za tą wczesną pracę, która byłaby wtedy jego jedyną drewnianą rzeźbą (...)" (s.18).
 

 

 

 

A zatem mamy dwa źródła o drewnianej figurce wyrzeźbionej przez Michała Anioła: książka "Geniusze sztuki - Michał Anioł", Krajowa Agencja Wydawnicza (edycja 1990, edycja oryginalna rok 1976) oraz "Masters of Italian Art: Michaelangelo" edycja 1998. I obie książki piszą, że jest to JEDYNA praca Michała Anioła wykonana w drewnie. 

Do dzisiaj Strażnica nie przedstawiła w swoich publikacjach zdjęcia drewnianej figurki Michała Anioła z rękami wyciągniętymi do góry.

Skąd przyszło do głowy Strażnicy aby w ogóle sądzić, że Michał Anioł mógł wyrzeźbić Jezusa w pozie adekwatnej do sposobu śmierci na palu? Przecież znane są inne zarówno rzeźby jak i szkice Michała Anioła przedstawiające  Jezusa bądź to ukrzyżowanego, bądź to trzymającego krzyż. Poniżej dwie reprodukcje [rzeźby i szkicu] pochodzące także z książki ,,Geniusze sztuki. Michał Anioł'' oraz dwa szkice z książki Masters of Italian Art. Szkice z tej drugiej książki mogą być rozpatrywane jako przygotowanie do wykonania rzeźb. Pochodzą z późnego okresu twórczości artysty.

     

Jeżeli Strażnica ROK CII, NR 14, s. 21 pisze o rzeźbie drewnianej - a to właśnie robi - to pisze o rzeźbie ukrzyżowanego Chrystusa z klasztoru Santo Spirito. Czy ta rzeźba ma ręce wyciągnięte do góry niech każdy oceni sam.
 

"Prawdomówny świadek nie kłamie, kłamstwa szerzy świadek fałszywy" (Prz 14:5)

Piotr Andryszczak

BROOKLYN