Skocz do zawartości


Zdjęcie

Porównajmy kalendarze


  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#21 palo

palo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 264 Postów
  • Lokalizacja:Łódź, Polska

Napisano 2007-04-03, godz. 11:21

Z tego wniosek, że jeden i drugi jest religijny bo opiera się na Biblii.

Czy jest religijny czy nie zalezy od tego do czego sie ten kalendarz wykorzystuje - taka jest ogolnie przyjeta definicja. Prosze, nie zmieniaj nazewnictwa bo sie zupelnie pogubimy.

Może wróćmy do Egiptu. Pamiętasz gdy Mojżesz przybył do faraona prosić aby wypuścił lud Boży Izraelici zostali ukarani dodatkową pracą - zbieraniem słomy ze ściernisk (Wj 5:12) potrzebnej do produkcji cegieł. Jaki to był czas w naszym kalendarzu skoro około 20 lipca wylewał Nil?
http://www.naczasie...... egipski.html
Szarańcza z ósmej plagi pożarła owoce drzew (Wj 10:15) - czy można wysnuć wnioski, że minął prawie rok?


Przykro mi ale jesli chodzi o rolnictwo to sie nie znam i nie wiem co kiedy dokladnie sie robi i ile czasu mija od poszczegolnych czynnosci :) szczegolnie w starozytnym egipcie.

#22 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-04-03, godz. 12:22

Przykro mi ale jesli chodzi o rolnictwo to sie nie znam i nie wiem co kiedy dokladnie sie robi i ile czasu mija od poszczegolnych czynnosci :) szczegolnie w starozytnym egipcie.

http://www.naczasie...... egipski.html

Rdz 8:22 Bg „A póki ziemia trwać będzie, siew i żniwo, i zimno, i gorąco, i lato, i zima, i dzień, i noc nie ustaną.”

Można temu zaufać i zobaczyć jak dzieje się obecnie.

Achet - pora wylewu Nilu od 19 VII do 15 XI
Peret - pora siewu od 16 XI do 15 III
Szemu - pora zbiorów od 16 III do 18 VII

Ścierniska zwykle są pozostałością po żniwach, to owoce zbiera się przed, po czy w trakcie żniw? Kto był na wycieczce w Egipcie?

Może być również i tak, że plagi wydarzyły się w czasie ostatnich czterech miesięcy pory Szemu.

Dam głowę, że pomiędzy Wyjściem a Przejściem przez Morze Czerwone upłynęło ponad 30 dni.

Rdz 50:2-3 BT „A potem rozkazał swym domowym lekarzom, aby zabalsamowali jego ojca. Ci zatem lekarze balsamowali Izraela.(3) Zabrało im to czterdzieści dni, tyle bowiem czasu trwało balsamowanie. Mieszkańcy Egiptu opłakiwali Jakuba przez siedemdziesiąt dni.”

Faraon z całą pewnością obchodził żałobę po pierworodnym. Czyli od chwili śmierci pierworodnych 15 Abib należy doliczyć 40 dni na balsamowanie i jeszcze 30 na opłakiwanie zmarłego (40+30=70) to byłby 26 Siwan. Ale czy "zacięte serce w uporze" nie kazało faraonowi ruszyć szukać zemsty wcześniej?

#23 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-04-04, godz. 17:29

Nieprawda. Granica tez sie przemieszcza.... Chyba, ze jeszcze o czym innym mowisz ale to juz mnie zgubilas.


Jeżeli stajesz twarzą do światła to za plecami będziesz miał zawsze cień, i nawet jeżeli odwrócisz się o 180 stopni to cień zostanie tam gdzie był.

W moze wlasnie byl po nowiu i zaczal sie wylaniac, zaczynajac swoje 'krolowanie'?


Jeżeli tak myśli większość to już wiem gdzie jest błąd.
Księżyc nie miał panować nad dniem razem ze Słońcem. Miał panować nad nocą.

Mozesz myslec inaczej, co nie znaczy, ze wszyscy ludzie na ziemi to dej pory tkwili w bledzie.


Ci co spisywali Słowo Boże prawdę napisali.

#24 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-04-04, godz. 19:07

W moze wlasnie byl po nowiu i zaczal sie wylaniac, zaczynajac swoje 'krolowanie'?


) Słońce
(/) Ziemia z granicą dnia i nocy
Q Księżyc

) Q (/) Słońce i Księżyc panują nad dniem

- Księżyc mi cały świat* zasłonił - protestuje Słońce

* świat to Ziemia

) (/) Q Słońce panuje nad dniem, Księżyc nad nocą

Tak jest zapisane w Słowie Bożym (Rdz 1:16)

Mozesz myslec inaczej, co nie znaczy, ze wszyscy ludzie na ziemi to dej pory tkwili w bledzie.


Pewnie to samo usłyszał Kopernik.

#25 palo

palo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 264 Postów
  • Lokalizacja:Łódź, Polska

Napisano 2007-04-04, godz. 19:29

co do owocow i zniw to chyba to sa troche inne rzeczy bo niektore owoce sa jeszcze na drzewach/krzewach po zniwach. Nie bylem na wycieczce w egipcie i nie wiem jaka tam jest roslinnosc itp - nie interesowaly mnie te zagadnienia.

Jeżeli stajesz twarzą do światła to za plecami będziesz miał zawsze cień, i nawet jeżeli odwrócisz się o 180 stopni to cień zostanie tam gdzie był.


co to ma do rzeczy?

Jeżeli tak myśli większość to już wiem gdzie jest błąd.
Księżyc nie miał panować nad dniem razem ze Słońcem. Miał panować nad nocą.


Jak to sie ma do tego co napisalem?

Ty uznajesz, ze ksiezyc kroluje jak jest pelnia. Powtarzam, jest to tylko Twoja interpretacja, do ktorej masz prawo. Jednak kwestia poczatku miesiaca moze w ogole nie miec z tym nic wspolnego - dla Ciebie najwyrazniej ma.

Poza tym to, ze now mialby byc poczatkiem miesiaca nie wplywa na kwestie 'panowania'. Wnioski, ktore wyciagasz sa dla mnie mocno naciagane, przykro mi.

Ci co spisywali Słowo Boże prawdę napisali.


Co nie zmienia faktu, ze jak ludzie teraz je interpretuja to moga popelniac bledy, moga wyciagac bledne i nielogiczne wnioski itp. Ja nie sprzeczam sie tym, co mowi Biblia tylko z tym, jak Ty to odczytujesz i laczysz na dziwne, dla mnie, sposoby.

#26 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-04-04, godz. 20:00

kwestia poczatku miesiaca moze w ogole nie miec z tym nic wspolnego

To zacznijmy z innej strony.

Ps 104:19 NS "Uczynił on księżyc dla wyznaczonych czasów; słońce dobrze wie, gdzie zachodzi."

Tym wyznaczonym czasem jest 14 Nisan, jeżeli jest tak jak mówisz to Pamiątka wypada w czasie pełni Księżyca. I tak czynią wszystkie kościoły chrześcijaństwa bo ktoś stwierdził, nie wiem na jakiej podstawie, że początkiem miesiąca jest pierwszy dzień po nowiu. W czasie pełni Księżyca jest tak jasno, że można chodzić bez światła w samym środku nocy. Miesiąc temu obserwowałam zaćmienie Księżyca, przy pełnym zachmurzeniu było jasno jak po zachodzie słońca. Byłam z dzieciakami nad jeziorem o 23.00. W czasie nowiu nie wyszłabym bez latarki jest tak czarna noc. Gdy Jezus był w Ogrodzie :

J 18:3 BT „Judasz, otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią.”

Po co, jeżeli w czasie pełni jest jasna noc?

#27 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-04-05, godz. 06:04

Nieprawda. Granica tez sie przemieszcza

doświadczenie:
Jeżeli stajesz twarzą do światła to za plecami będziesz miał zawsze cień, i nawet jeżeli odwrócisz się o 180 stopni to cień zostanie tam gdzie był.

co to ma do rzeczy?


Kopernik, formułując teorię heliocentryczną, sprzeciwił się nie tylko obowiązującym poglądom, ale również temu, co człowiek odbiera swoimi zmysłami. Jego następcy dysponując coraz lepszymi instrumentami obserwacyjnymi, udoskonalali i uzupełniali jego teorię.

cytat z:
http://www.frombork....l/Pol130knw.htm

Mikołaj Kopernik dokonał odkrycia, praw rządzących ruchem ciał niebieskich. W naukach ścisłych i technice odkrycie musi być potwierdzone dowodem (np. matematycznym) albo odpowiednimi doświadczeniami. Ważkie pojedyncze odkrycie, lub grupa powiązanych z sobą odkryć, często prowadzą do sformułowania teorii odnoszącej się do pewnego kompleksu zjawisk.

cytat z:
http://www.sprawynau...t...&art_id=966

W Pelplinie, nawiązując do słów Chrystusa: „Błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je”, papież przestrzega przed dowolną interpretacją Pisma Świętego. „Interpretowanie Pisma w oderwaniu od tradycji Kościoła sprowadza niebezpieczeństwo uproszczeń, zafałszowania prawdy objawionej, a nawet naginania jej do założonej filozofii lub ideologii”.

Dla Kopernika jego odkrycie stało się źródłem jeszcze większego podziwu dla Stwórcy świata i potęgi rozumu ludzkiego” — mówił papież w Toruniu

cytaty z:
http://ww2.tvp.pl/99...01058712.strona

Wyniki swych spostrzeżeń ogłosił w książce ,,O obrotach ciał niebieskich" ("De revolutionibus orbium coelestium"). Książka ta ukazała się drukiem w Norymberdze kilka miesięcy przed śmiercią autora. Jednak wieści o odkryciu polskiego astronoma już dużo wcześniej dotarły do ośrodków naukowych Europy. Tak na przykład w roku 1533 uczony niemiecki Jan Albert Widmanstad referował papieżowi Klemensowi VII istotę odkrycia Kopernikowego.

cytat z:
http://www.recogito....erwatorium3.htm

... ponad dwieście lat De revolutionibus znajdowało się na kościelnym Indeksie ksiąg zakazanych.
Gdy Johannes Kepler i Galileusz, opierając się na autorytecie fromborskiego kanonika, podjęli dyskusję z naukami Kościoła katolickiego, Watykan umieścił w roku 1616 traktat Astronoma w spisie ksiąg zakazanych, „dopóki dzieło nie zostanie poprawione”. Szczegółowe zalecenia, jak ocenzurować tekst, ogłoszono w 1620 roku.
Kościół pogodził się z nową rzeczywistością dopiero w roku 1822, gdy dalsze ignorowanie odkrycia Kopernika zaczęło zakrawać na skandal. W roku 1835 znikły z rzymskiego Indeksu ksiąg zakazanych dwa inne dzieła: Epitome astronomiae Copernicanae Keplera i Dialog o dwu najważniejszych układach świata Galileusza.
W 1992 roku papież Jan Paweł II przyznał, iż Kościół mylił się potępiając naukę Galileusza. W czerwcu 1999 roku, w Toruniu, potwierdził, iż to Kopernik miał rację.

cytat z:
http://www.astrohobb...=...rint&sid=60

#28 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-04-05, godz. 06:30

Mialem na mysli wzgledem jakiego ciala niebieskiego lub innego punktu odniesienia.

Tym punktem odniesienia jest granica miedzy dniem a nocą.

"Kopernik, formułując teorię heliocentryczną, sprzeciwił się nie tylko obowiązującym poglądom, ale również temu, co człowiek odbiera swoimi zmysłami."

Zmysłami odbieramy zachód Słońca, które nie zachodzi ponieważ to Ziemia kręci się wokół Słońca a nie odwrotnie.

Ty uznajesz, ze ksiezyc kroluje jak jest pelnia. Powtarzam, jest to tylko Twoja interpretacja, do ktorej masz prawo.


Wszystko ma swoją pełnię. Księżyc to nie pusta szklanka, do której nalewasz napoju, a gdy się napełni zaczynasz pić i tego napoju ubywa. Bóg nie stworzył "pustej szklanki" tylko "[b]pełną
szklankę".

Wszystko co Bóg stworzył było w "pełni dobre" a nie "puste dobre".

Jednak kwestia poczatku miesiaca moze w ogole nie miec z tym nic wspolnego - dla Ciebie najwyrazniej ma.


Ależ ma, ponieważ po pełni Księżyca ubywa, potem jest w nowiu czyli nie ma go na nocnym niebie (poszedł w gości), i powraca dopełniając się i w ten sposób kończy swój miesięczny obieg. Pełnia jest końcem miesiąca księżycowego.

#29 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2007-04-05, godz. 18:58

J 18:3 BT „Judasz, otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią.”

Po co, jeżeli w czasie pełni jest jasna noc?


pytanie, o której godzinie się to odbyło i w którym punkcie nieba był księżyc?
pozdrawiam Andrzej

#30 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-04-05, godz. 21:55

pytanie, o której godzinie się to odbyło i w którym punkcie nieba był księżyc?

Jezus modlił się trzykrotnie używając tych samych słów. Jedna modlitwa trwała godzinę, a Księżyca w tym czasie nie było na nocnym niebie.

Mk 14:37-42 BT „Potem wrócił i zastał ich śpiących. Rzekł do Piotra: Szymonie, śpisz? Jednej godziny nie mogłeś czuwać?(38) Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe.(39) odszedł znowu i modlił się, powtarzając te same słowa.(40) Gdy wrócił, zastał ich śpiących, gdyż oczy ich były snem zmorzone, i nie wiedzieli, co Mu odpowiedzieć.(41) Gdy przyszedł po raz trzeci, rzekł do nich: Śpicie dalej i odpoczywacie? Dosyć! Przyszła godzina, oto Syn Człowieczy będzie wydany w ręce grzeszników.(42) Wstańcie, chodźmy, oto zbliża się mój zdrajca.”

Mt 26:40-46 BT „Potem przyszedł do uczniów i zastał ich śpiących. Rzekł więc do Piotra: Tak, jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną?(41) Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe.(42) Powtórnie odszedł i tak się modlił: Ojcze mój, jeśli nie może ominąć Mnie ten kielich, i muszę go wypić, niech się stanie wola Twoja!(43) Potem przyszedł i znów zastał ich śpiących, bo oczy ich były senne.(44) Zostawiwszy ich, odszedł znowu i modlił się po raz trzeci, powtarzając te same słowa.(45) Potem wrócił do uczniów i rzekł do nich: Śpicie jeszcze i odpoczywacie? A oto nadeszła godzina i Syn Człowieczy będzie wydany w ręce grzeszników.(46) Wstańcie, chodźmy! Oto blisko jest mój zdrajca.”




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych