Skocz do zawarto¶ci


Zdjêcie

Imiona Ducha ¦wiêtego


  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2009-02-27, godz. 21:52

Niektórzy twierdz±, ¿e Duch ¦wiêty nie jest osob± i czêsto pytaj± jak ma na imiê Duch ¦wiêty! Odpowied¼ jest bardzo prosta: Jahwe, bo tak ma na imiê przecie¿ Bóg.

Osoba Ducha ¦wiêtego nazywana jest w ca³ym Pi¶mie ¦wiêtym wieloma okre¶leniami: Pocieszyciel (J 14:16, 26; 15:26; 16:7), Duch Bo¿y (Mt 3:16), Duch Chwa³y (1P 4:14), Duch £aski (Hbr 10:29), Duch Ojca (Mt 10:20), Duch Pañski (£k 4:18), Duch Prawdy (J 14:17), Duch Syna (Ga 4:6), Duch Wieczny (Hbr 9:14), itd.

Czy nie s± to imiona? Przecie¿ w Iz 9:6 wiele tytu³ów Mesjasza nazwanych jest imionami:

Iz 9:6 NS „Bo narodzi³o siê nam dziecko, syn zosta³ nam dany; a na jego barkach spocznie w³adza ksi±¿êca. I bêd± go zwaæ imieniem Cudowny Doradca, Potê¿ny Bóg, Wiekuisty Ojciec, Ksi±¿ê Pokoju.”

Przed wcieleniem za¶ Jezus Chrystus jako Duch nie posiada³ imienia w pe³nym tego s³owa znaczeniu, bo nadano mu je dopiero ósmego dnia po urodzeniu (£k 2:21). Ewangelia J 1:1 nazywa Jezusa przed przyjêciem cia³a S³owem (LOGOS). Nie oznacza³o to jednak, ¿e nie by³ on wtedy osob±. Podobnie jest z Duchem ¦wiêtym. W Biblii jest wymienionych wielu anio³ów, bez podania ich imion, a nikt z tego powodu osobowo¶ci im nie odbiera. Nawet to, ¿e Hbr 1:7 nazywa ich wichrami tego nie zmienia. Wiele zwierz±t i gwiazd (Iz 40:26) posiada swoje imiona, a jednak osobami nie s±. Wiele dzieci podczas Drugiej Wojny ¦wiatowej nie mia³o imion tylko numerki, czy¿by nie by³y osobami? Duch ¦wiêty ma jednak imiê, co wykazano wy¿ej!

Je¶li wiêc Duch ¦wiêty mówi o sobie JA (gr. EGO) to chyba nie warto z tym polemizowaæ i udawadniaæ, ¿e nie jest osob±:

Dz 10:19-20 Bw „A gdy Piotr zastanawia³ siê jeszcze nad widzeniem, rzek³ mu Duch: Oto szukaj± ciê trzej mê¿owie;(20) wstañ przeto, zejd¼ i udaj siê z nimi bez wahania, bo Ja ich pos³a³em.”

Dz 13:2 Bw „A gdy oni odprawiali s³u¿bê Pañsk± i po¶cili, rzek³ Duch ¦wiêty: Od³±czcie mi Barnabê i Saula do tego dzie³a, do którego ich powo³a³em.”


A zatem Duch ¦wiêty (podobnie jak Bóg Ojciec czy Syn Bo¿y) posiada wiele imion.
On za¶ rzek³: Baczcie, by nie daæ siê zmyliæ. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówi±c: Ja jestem, i: Czas siê przybli¿y³. Nie id¼cie za nimi!" (£k 21:8, BW)

#2 Sivis Amariama

Sivis Amariama

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 59 Postów

Napisano 2009-02-27, godz. 22:04

Czy nie s± to imiona? Przecie¿ w Iz 9:6 wiele tytu³ów Mesjasza nazwanych jest imionami:

Iz 9:6 NS „Bo narodzi³o siê nam dziecko, syn zosta³ nam dany; a na jego barkach spocznie w³adza ksi±¿êca. I bêd± go zwaæ imieniem Cudowny Doradca, Potê¿ny Bóg, Wiekuisty Ojciec, Ksi±¿ê Pokoju.”

Ciekawe spostrze¿enie :)




U¿ytkownicy przegl±daj±cy ten temat: 0

0 u¿ytkowników, 0 go¶ci, 0 anonimowych