Skocz do zawartości


Zdjęcie

To co jest ważniejsze dla Boga niż jego imię


  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 bury

bury

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 593 Postów
  • Lokalizacja:Rybnik

Napisano 2009-10-22, godz. 09:40

Czy jest coś cenniejszego dla Boga niż jego święte Imię?... Otóż jest. Powiedział to Duch Święty:

Psa 138:2 ns
Będę się kłaniał ku twojej świętej świątyni i będę sławił twe imię,
ze względu na twa lojalna życzliwość i ze względu na twa wierność prawdzie.
Ty bowiem wywyższyłeś swa wypowiedz nawet ponad cale swe imię.


Czym jest owa "wypowiedź"?
Czy imię może być nie-całe?

Psa 91:14 ns
(14)
Ponieważ mnie pokochał, więc i ja go ocalę. Ochronię go, gdyż poznał moje imię.

Deu 12:5 bt
lecz szukać będziecie miejsca, które sobie wybierze Pan, Bóg wasz, spomiędzy wszystkich pokoleń,
by tam umieścić swe imię na mieszkanie, tam pójdziecie,

Deu 14:24
bt
Jeśli daleka będzie twoja droga, nie zdołasz tego zanieść, ponieważ daleko będzie miejsce,
które sobie obierze Pan, Bóg twój, by tam umieścić swe imię - gdy Pan, Bóg twój, będzie ci błogosławił -



#2 agent terenowy:)

agent terenowy:)

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 284 Postów

Napisano 2009-10-24, godz. 19:33

W pierwszym rozdz. Ef jest o Jezusie napisane,że Bóg go wyniósł ponad każde imię wzywane w tym i przyszłym systemie rzeczy. Jeśli ponad każde imię, to wyniósł go także ponad swoje własne imię. Czyżby Ps 138 zapowiadał ten fakt? PNŚ rulezz ;)
Kto przyjmuje pomazańca jako pomazańca, otrzyma nagrodę pomazańca. (por. Mat 10, 41).

#3 bury

bury

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 593 Postów
  • Lokalizacja:Rybnik

Napisano 2009-11-22, godz. 18:53

Zastanawiałem się ostatnio nad cytatem z tematu tego postu. To ciekawa kwestia, dość tajemnicza - temat rzeka. Akurat czytałem o Abrahamie, któremu Bóg złożył obietnicę wydania na świat Potomka. Otrzymał ją dzięki wierze. Wszystko zostało postanowione bez względu na jego uczynki. Jednak choć tak pobłogosławiony nie poznał Boga w jego imieniu Jahwe, ale jako Boga Wszechmocnego (tak Bóg stwierdził wobec Mojżesza). Zatem dla Abrahama Obietnica, Słowo Boga było ważniejsze od Imienia Boga.

#4 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2009-11-22, godz. 20:08

a ta "wypowiedź" z psalmu 138 to może być słowo, rozumiane nie jako zbiór literek ale jako "Jezus, Słowo z J:1"?

#5 kjt

kjt

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 623 Postów
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano 2009-11-25, godz. 10:48

Na Bliskim Wschodzie znaczenie imienia było o wiele większe i bogatsze niż w Europie Europie czasach nam współczesnych. Imię stanowiło potęgę ściśle związaną z tym, który je nosił, tak, że nieraz utożsamiane było z jego istnieniem. Często imię było obrazem osoby, ponieważ było nadawane w nawiązaniu do cech charakteru lub wydarzeń towarzyszących jego narodzinom. Szczególne znaczenie posiadały imiona boskie. Dzięki nim bogowie otrzymywali historię, a człowiek mógł z nimi nawiązać kontakt, a nawet – co miało miejsce w magii – zapanować nad ich siłą.

W podobny sposób imię traktowali Izraelici. Rozumienie imienia przez nich znajduje swoje odbicie w Piśmie Świętym. Nie było ono tylko zwykłym określeniem osoby lub rzeczy, ale oznaczało rolę jaką dany byt odgrywał we wszechświecie. Według wiary Izraelitów Bóg dokonał dzieła stworzenia, nadając nazwy poszczególnym stworzeniom. Określił, co jest dniem, a co nocą, co niebem, ziemią, morzem (Rdz 1,3-10), nazywając też po imieniu wszystkie ciała niebieskie (Iz 40,26). Wydał też polecenie Adamowi, by nadał imiona poszczególnym zwierzętom (Rdz 2,20).

Wiele osób i miejscowości posiadało imiona i nazwy, których znaczenie etymologiczne nawiązuje do roli, jaką odgrywały w historii ludzkości. I tak dla przykładu:

- Ewa (od hebr. „chaj” – żyjący) – bo ona stała się matką wszystkich żyjących (Rdz 3,20)

- Kain (od hebr. „kaniti” – stworzyć) – bo jest pierwszym spośród stworzonych z matki życia (Rdz 4,1)

- Babel (od hebr. „balal” – pomieszał) – tam bowiem Pan pomieszał mowę ludzi (Rdz 11,9)

W Starym Testamencie imię określa osobę, jej tożsamość, jest częścią osoby. Często można powiedzieć wprost: „Jak się ktoś nazywa, takim jest”.

źródło: net
"Ta dama była głupia, ja też jestem głupi i głupi jest każdy, kto sądzi, że udało mu się przejrzeć zamiary Boga"
Księga Bokonona, część autobiograficzna




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych