JAK MÓWIĆ aby Świadkowie Jehowy SŁUCHALI

ex-ŚJ David A. Reed

Spotkaj się z nimi na wspólnym gruncie

POPROWADŹ ICH NA ŚWIĘTĄ ZIEMIĘ

Usuwaj przeszkody zamiast je stwarzać.

Moglibyśmy np. rozpocząć od słów: "Hej wy, służycie fałszywemu bogu!". Ale to by tylko zachęciło ich do przybrania postawy obronnej i napastliwej. W ten sposób byśmy zaatakowali nie tylko ich rozumienie kwestii doktrynalnych, lecz w oczach ŚJ, byłby to atak na samego Boga.

Apostoł Paweł mógłby również rozpalić oskarżenia wobec pogan w Atenach, potępiając ich za służenie fałszywym bogom i bałwanom. Lecz on, zamiast tego, ich jeszcze pochwalił: "Mężowie ateńscy! Widzę, że pod każdym względem jesteście ludźmi nadzwyczaj pobożnymi." (Dz.17:22 BW)

Następnie, zamiast skupiać się na odrażających aspektach ich bałwochwalstwa, poszukiwał wspólnego gruntu: "Przechodząc bowiem i oglądając wasze świętości, znalazłem też ołtarz, na którym napisano: NIEZNANEMU BOGU. Otóż to, co czcicie, nie znając, ja wam zwiastuję." (Dz.17:23 BW)

Przyjmując podobne podejście, moglibyśmy powiedzieć ŚJ, że my również znamy i czcimy Boga Biblii i uznajemy że Jego imię to Jahwe lub Jehowa - być może napominając przy okazji o jakiejś pieśni uwielbiającej w której pada słowo Jahwe, lub wyrażenie Hallelujah.

Następnie, ustanowiwszy już wspólny pomost, moglibyśmy pójść dalej - wyjaśnić im, że nasza społeczność z Bogiem jest poprzez Syna Bożego, Jezusa Chrystusa, a nie poprzez organizację religijną.

Nasuwa się wtedy w sposób naturalny pytanie: "Czy Towarzystwo Strażnica faktycznie reprezentuje Boga?"

Wersja angielska . . . Spis treści. . . DALEJ

ŚWIADKOWIE JEHOWY POD LUPĄ

Autor: David Reed. Tłumaczenie: Jarosław Zabiełło
Wprowadzono: 2001-05-06 (id:197). Ostatnie zmiany: 2001-08-04

Chrześcijański Ośrodek Apologetyczny
Copyright © 1999-2023 Jarosław Zabiełło (http://apologetyka.co)