JAK MÓWIĆ aby Świadkowie Jehowy SŁUCHALI

ex-ŚJ David A. Reed

Podkopanie fundamentów

To, co musi być wzięte wpierw na celownik, to centralny fundament wierzeń Świadków Jehowy, główna doktryna, od której zależą wszystkie pozostałe ich doktryny.

Tą doktryną jest przekonanie o tym, że ich organizacja jest Bożym kanałem informacji, Bożym przedstawicielem i rzecznikiem. Zanim pomyślnie rzucisz wyzwanie tej doktrynie Strażnicy, musisz wpierw więc podkopać autorytet samego Towarzystwa Strażnica, które ją głosi.

Jednakże znowu, są podejścia które działają i są podejścia które są z góry skazane na niepowodzenie. Jedną ze strategii jaką chrześcijanie zwykle próbują (bez rezultatów) polega na cytowaniu uznanych autorytetów z dziedziny biblijnej greki czy komentatorów Biblii, aby pokazać że interpretacja organizacji jest niewiarygodna. To podejście nie działa.

Chociaż chrześcijanin może uznawać autorytet renomowanych uczonych w grece czy teologów, ŚJ spogląda na takich ludzi z podejrzliwością. Nie będący częścią "Bożej organizacji" takie zewnętrzne autorytety są postrzegane w umyśle ŚJ jako część organizacji szatana. To wyjaśnia im czemu te osoby posiadają odmienny pogląd na temat przekładu Biblii, czy jej interpretacji.

W myśleniu ŚJ, Boża organizacja musi mieć rację, a każdy kto się z nią nie zgadza, musi być w błędzie - nawet największe nazwiska obdarzane czcią przez społeczność naukową lub uznawane na całym świecie. Wszystkie komentarze biblijne dostępne w bibliotekach, encyklopedie czy słowniki biblijne - wszystkie są w błędzie, jeśli tylko nie zgadzają się z Towarzystwem Strażnica.

Wersja angielska . . . Spis treści. . . DALEJ

ŚWIADKOWIE JEHOWY POD LUPĄ

Autor: David Reed. Tłumaczenie: Jarosław Zabiełło
Wprowadzono: 2001-05-06 (id:189). Ostatnie zmiany: 2001-08-04

Chrześcijański Ośrodek Apologetyczny
Copyright © 1999-2024 Jarosław Zabiełło (http://apologetyka.co)