JAK MÓWIĆ aby Świadkowie Jehowy SŁUCHALI

ex-ŚJ David A. Reed

Nie widać postępów?

"Dlaczego Świadkowie Jehowy sprawiają wrażenie jakby do nich nic NIE DOCIERAŁO - chociaż wydaje się, że jest inaczej?"

ZAWIEDZIONY? Czy wydaje ci się że nic nie osiągnąłeś po rozmowach ze ŚJ? Dlaczego tak często się dzieje?

Mimo, że masz dobre argumenty, to jednak czegoś tu brakuje.

Najczęściej chrześcijanin angażuje się w sytuację w której chce nauczać ŚJ właściwych doktryn chrześcijańskich i rozpoczyna takie próby od sięgnięcia po Biblię. Prędzej czy później zauważa jednak, że dyskusja kręci się w kółko i do niczego nie prowadzi.

Dlaczego? Ponieważ opuścił kilka niezbędnych kroków.

Jego wysiłki są podobne do próby nauczenia rachunkowości bez uprzedniego nauczenia algebry i arytmetyki. Nie możesz nauczyć się rachunkowości bez znajomości algebry, i nie możesz nauczyć się algebry bez znajomości arytmetyki. ŚJ nie może przyswoić sobie chrześcijańską naukę dopóki wpierw nie zrozumie, że nauki Strażnicy są błędne. A nie może nauczyć się tego, że nauki Strażnicy są błędne dopóki z kolei nie zrozumie, że roszczenia Strażnicy w sprawie uważania się za boski autorytet i Bożego przedstawiciela są fałszywe.

Jeśli wpierw nie wykażesz niewiarygodności organizacji (dokumentując jej fałszywe proroctwa oraz zmiany doktryn z powrotami do wcześniej odrzucanych nauk) i następnie nie omówisz werset po wersecie argumentów, jakich ŚJ się nauczył, by popierać doktrynę Strażnicy, to nie licz na jakiś większy sukces w kroku trzecim - nauczania chrześcijańskich nauk na podstawie Biblii.

Jednak nawet jeśli chrześcijanin rozpocznie prawidłowo, to także wtedy może się zdarzyć, że ŚJ na przedstawiane mu dowody wzruszy tylko ramionami.

Dlaczego? Ano dlatego, że wielu osobom trudno przyznać się do tego, że tkwili w błędzie. Dla Świadków jest to trudne jeszcze bardziej - ponieważ dużo zainwestowali w swoją religię.

No to co zrobić? No cóż, jeśli udało ci się zasiać parę wątpliwości w umyśle Świadka, lecz on jeszcze nie odrzucił autorytetu organizacji Strażnicy, to nie ośmieli przyznać ci się do swych wątpliwości. Nadal bowiem czuje się zobowiązany do pozyskania ciebie dla "Bożej organizacji" - i nie zamierza podkopywać swoich wysiłków poprzez okazywanie braku pewności ze swojej strony.

Lub, jeśli nawet to, co mu powiedziałeś, rzeczywiście skierowało go do poważnego zastanowienia się czy tkwi w prawdziwej religii, to nadal będzie się obawiał ujawniać swoje wątpliwości dopóki całkowicie nie rozwiąże tego zagadnienia w swym umyśle.

ŚJ wie, że jeśli wyzna ci swoje wątpliwości, to istnieje prawdopodobieństwo, że taka informacja o nim mogłaby się roznieść i mógłby być wezwany przez starszych swego zboru na rozmowę. Ci zaś zmuszą go, aby się natychmiast zadeklarował czy opowiada się za, czy przeciw, organizacji - zanim miałby szansę, aby w pełni osobiście zbadać wszystkie fakty bez nadmiernego pośpiechu.

Więc, nie poddawaj się. Tak długo jak ŚJ chce słuchać, jest powód aby mieć nadzieję, że to co mówisz przyniesie dobry efekt.

Ponadto, nawet jeśli całkowicie przekonałeś ŚJ co do tego, że Towarzystwo Strażnica jest fałszywym prorokiem, i w sercu swym pragnie on zerwać ze Strażnicą oraz zostać naśladowcą Chrystusa, to mimo to może nadal nie chcieć przyznać się tobie do tego.

Dlaczego? Ponieważ stanie przed problemem pomocy swemu współmałżonkowi, bliskim przyjaciołom, czy krewnym, aby doszli do podobnych wniosków.

Wszelka przedwczesna deklaracja mógłby zakończyć się wykluczeniem, odcięciem od bliskich mu osób, oraz zablokowaniem możliwości udzielenia im pomocy.

W tej sytuacji ŚJ zechciałby ci się zwierzyć, ale tylko wtedy, gdy będzie absolutnie przekonany o twojej wiarygodności co do zachowania dyskrecji. Tzn., że mógłbyś współdziałać w jego stawaniu się tajnym uczniem tak, jak Nikodem czy Józef z Arymatei, i utrzymywałbyś ten sekret w tajemnicy przez całe miesiące, czy nawet lata.

Problemem nie zawsze musi być słabość lub niepoprawność argumentacji ze strony chrześcijanina albo obawa przed przyznaniem się do błędu ze strony ŚJ. Czasami ŚJ po prostu nie chce słuchać prawdy, lub ją usłyszawszy, nie zamierza jej przyjmować.

Czy jednak poselstwo Ewangelii, poprawnie przedstawione, nie jest wystarczająco potężne, aby przezwyciężyć wszelkie przeszkody? Owszem. Jednak ludzie wciąż posiadają wolność wyboru. Jak wiele osób z tych tysięcy słuchających osobiście Jezusa w Galilei, Judei i Samarii zostało jego uczniami? Ilu zignorowało Jego poselstwo a nawet było na Niego złych i Go znienawidziło?

Czy więc mamy oczekiwać że będziemy mieć lepsze rezultaty od samego Jezusa? Błąd nie musi leżeć w naszym poselstwie lecz w słuchaczach którzy zakryli swoje uszy i zamknęli serca.

Jeśli pominąłeś kluczowe kroki w dyskutowaniu ze ŚJ, to przeczytaj ponownie tą broszurę abyś wiedział jak podkopac autorytet sekty (krok #1) oraz zajrzyj do naszej książki Jehovah's Witnesses Answered Verse by Verse która pomoże ci rozplątać ich pokrętne rozumowanie (krok #2)

Następnie, kiedy jesteś pewien że używasz najlepszej strategii i technik, to pozostaje uzbroić się w ciepliwość i wytrwałość. Nie zniechęcaj się brakiem widocznych postępów.

Dotarcie do ŚJ jest podobne do kopania tunelu przez górę. Nie widać wyraźnych objawów tego, że tunel jest już prawie przekopany - wciąż te same smoliste, czarne ciemności dopóki nagle nie zostaną przełamane przez światło dnia po drugiej stronie.

Pan nasz wie, kto będzie chciał odpowiedzieć, a kto nie. My tylko kontynuujemy Jego działo rozsiewania ziarna na wszelkie rodzaje gleby, i uprawianie jej w najlepszy znany nam sposób. W kwestii świadczenia Świadkom Jehowy można zastosować następujące słowa z Koheleta 11:6:

"Rano siej swoje ziarno i do wieczora nie pozwól spocząć swej ręce, bo nie wiesz, czy wzejdzie jedno czy drugie, czy też są jednakowo dobre." (BT)

ŚJ który zaczyna zadawać pytania i pragnąć prawdy może być zmuszony do ukrywania się z tym w cichości przez jakiś, i może jeszcze nie być zdolny, aby cię zachęcić jakimiś oznakami dokonującego się w nim przełomu. Ale kiedy czas dojrzeje, jakąż nagrodą będzie to, gdy usłyszysz go jak chwali Pana!

Wersja angielska . . . Spis treści. . . DALEJ

ŚWIADKOWIE JEHOWY POD LUPĄ

Autor: David Reed. Tłumaczenie: Jarosław Zabiełło
Wprowadzono: 2001-05-06 (id:196). Ostatnie zmiany: 2001-08-04

Chrześcijański Ośrodek Apologetyczny
Copyright © 1999-2024 Jarosław Zabiełło (http://apologetyka.co)