JAK MÓWIĆ aby Świadkowie Jehowy SŁUCHALI

ex-ŚJ David A. Reed

Zindoktrynowani i wyszkoleni

Nie tylko zindoktrynowani, ale także wyszkoleni i wyćwiczeni i przygotowani.

Bez względu na to czy są krewnymi, współpracownikami czy obcymi których spotkasz na swej drodze, ze Świadkami Jehowy trudno się rozmawia.

Nie jest to kwestia przypadku - są bowiem dogłębnie zindoktrynowani.

Wypełniając kompletny program zgromadzeń zborowych i studium osobistego, ŚJ wypełniający wszystkie ustalone zadania domowe kończy na przeczytaniu około 3 tys. stron publikacji Towarzystwa Strażnica rocznie. Składają się na to 24 półmiesięczniki Strażnica ( każdy składający się z 32 stron), dodatkowe czasopismo Przebudźcie się! (ukazujące się już również 24 razy w roku; wcześniej 12x), wewnętrzna publikacja Nasza Służba Królestwa (składająca się z 4 lub 8 stron). Oprócz tego są jeszcze dodatkowe książki, broszury i/lub traktaty. W sumie taka jest typowa roczna ilość publikacji wychodzących z drukarni organizacji Strażnicy.

W to wliczyć zaliczyć także odczytywany ponownie materiał ze "studium" (kiedy podkreśla się odpowiedzi w każdym paragrafie, aby przygotować się na zebranie), oraz ponowne czytanie tego materiału trzeci, a nawet czwarty raz podczas "studium" na tych spotkaniach. Istnieją zwykle dwa lub trzy "artykuły do studium" w każdym wydaniu Strażnicy które wymagają także uwagi i są ponownie odczytywane podczas przygotowania się na niedzielne zebranie poranne studium Strażnicy. Jest także książka studiowana paragraf po paragrafie na zborowym zebraniu Studium Książki mającym miejsce zwykle w czwartkowe lub piątkowe popołudnie. A jeszcze są inne książki używane do przygotowania się na Teokratyczną Służbę Królestwa w czwartkowy lub piątkowy wieczór.

Nawet Świadkowie którzy nie czytają większość lub nawet wcale z zadanych tekstów do zapoznania się przed zebraniem, to i tak odsiadują prawie pięć godzin zebrań w każdym tygodniu. Poza "studiowaniem" materiałów metodą "pytanie-odpowiedź", ich spotkania składają się głównie z czytań i zainscenizowanych dyskusji.

Obie z wymienionych wyżej "szkół" i Spotkań Służby cechują się odgrywaniem wielu scenek rodzajowych w których jeden ŚJ odgrywa rolę TWOJĄ a drugi gra siebie pukającego do Twych drzwi, lub mówiącego do Ciebie w mniej formalnych okolicznościach.

Te przedstawienia odgrywane z przodu w Sali Królestwa pokazują słuchaczom w jaki sposób przedstawiać skutecznie swoje poselstwo. Słuchacze uczą się sposobów radzenia sobie nie tylko z przygotowaną przez siebie mową ale także z odpieraniem wątpliwości, pytań i argumentów jakie TY prawdopodobnie użyjesz.

W sposób rotacyjny, prawie każdy aktywny ŚJ odgrywa jedną bądź drugą stronę w takich przedstawieniach, faktycznie wypróbowując różne metody podejścia. W ten sposób uczy się pokonywać wątpliwości i obalać argumenty używane przez osoby nie będące ŚJ.

Dodatkowo, oprócz tych sesji w Sali Królestwa, podobne sesje są praktykowane gdy grupy spotykają się aby udać się do pracy "polowej" (od domu do domu) lub nawet w domach kiedy rodziny przygotowują się do takiej działalności.

Tak więc błyskotliwy argument (o którym myślisz, że znowu go użyjesz w dyskusji z kolejnym ŚJ pukającym do twych drzwi) może okazać się rzeczywistości argumentem, który ten ŚJ już słyszał, przećwiczył i nauczył się go obalać.

Wersja angielska . . . Spis treści. . . DALEJ

ŚWIADKOWIE JEHOWY POD LUPĄ

Autor: David Reed. Tłumaczenie: Jarosław Zabiełło
Wprowadzono: 2001-05-06 (id:184). Ostatnie zmiany: 2001-08-04

Chrześcijański Ośrodek Apologetyczny
Copyright © 1999-2023 Jarosław Zabiełło (http://apologetyka.co)