Skocz do zawartości


Pastor Paweł's Content

There have been 77 items by Pastor Paweł (Search limited from 2017-02-24)


By content type

See this member's


Sort by                Order  

#19509 Zapraszam byłych ŚJ z okolic Trójmiasta

Napisano przez Pastor Paweł on 2006-02-25, godz. 13:09 in Szukam kontaktu

Dzien dobry,

Jeśli odszedłeś z Organizacji ŚJ, jesteś z okolic Trójmiasta i chciałbyś mieć kontakt z kochającymi Jezusa chrześcijanami - daj proszę znać. Serdecznie zapraszam Cię także na niedzielne nabożeństwo i wspólny obiad - ndz ul. Wyspiańskiego 28, Gdańsk-Wrzeszcz (Księgarnia CLC).

Pozdrawiam,

Z Bogiem,

Pawel
[email protected]
gg: 533032
www.gdansk.reformacja.pl

PS. Proszę daj także znać jeśli miał(a)byś jakieś wątpliwości związane z doktryną, praktyką i nauczaniem ŚJ.



#19510 Zapraszam byłych ŚJ z Trójmiasta i okolic

Napisano przez Pastor Paweł on 2006-02-25, godz. 13:10 in Świadectwa, wymiana doświadczeń

Dzien dobry,

Jeśli odszedłeś z Organizacji ŚJ, jesteś z okolic Trójmiasta i chciałbyś mieć kontakt z kochającymi Jezusa chrześcijanami - daj proszę znać. Serdecznie zapraszam Cię także na niedzielne nabożeństwo i wspólny obiad - ndz ul. Wyspiańskiego 28, Gdańsk-Wrzeszcz (Księgarnia CLC).

Pozdrawiam,

Z Bogiem,

Pawel
[email protected]
gg: 533032
www.gdansk.reformacja.pl

PS. Proszę daj także znać jeśli miał(a)byś jakieś wątpliwości związane z doktryną, praktyką i nauczaniem ŚJ.



#19513 www.pastor.badacz.org

Napisano przez Pastor Paweł on 2006-02-25, godz. 13:12 in Strony neutralne

Czy jestem w stanie zrozumieć Biblie bez tomów napisanych przez Pana Russela?

Hmmmmm...

Pzdr.

P.



#19519 www.gdansk.reformacja.pl

Napisano przez Pastor Paweł on 2006-02-25, godz. 13:25 in Strony neutralne

Zapraszam na nasza stronke: www.gdansk.reformacja.pl

Na niej znajdziecie ciekawe artykuly w czytelni, info o nas i naszej sluzbie, mozecie zamowic nasze publikacje, jak rowniez dolaczyc do naszej listy modlitewnej (oraz wiele innych ciekawych rzeczy).

Pozdrawiam,

Pawel



#19522 Artykuły o Sola Scriptura

Napisano przez Pastor Paweł on 2006-02-25, godz. 13:31 in Sola Scriptura

Linki z artykulami nt. Sola Scriptura. Zapraszam.

Gary De Mar - Sola Scriptura - http://www.gdansk.re...ary/140478.html

Paweł Bartosik - Cała Biblia na całe życie
http://www.gdansk.re...ary/140396.html



#20342 Artykuły o Sola Scriptura

Napisano przez Pastor Paweł on 2006-03-04, godz. 11:59 in Sola Scriptura

Widzisz, to jest pytanie które ja zadaję katolikom.
- Czym jest Tradycja?
- Gdzie mogę się dowiedzieć co jest jej treścią?
- Czy jej treść jest niezmienna?
itp.

W podejściu KRK jest ona źródłem natchnionego objawienia stawianym na równi z Pismem Sw.
Protestantyzm (ten historyczny, bo nie mowie tu o wspolczesnych charyzmatykach) stal na stanowisku Sola Scriptura przeciwstawiajac sie jakiemukolwiek natchnionemu Slowu od Pana POZA Pismem.

Pzdr

Pawel



#20344 Zapraszam byłych ŚJ z Trójmiasta i okolic

Napisano przez Pastor Paweł on 2006-03-04, godz. 12:06 in Świadectwa, wymiana doświadczeń

woks,

Jestemy Ewangelicznym Kosciolem Reformowanym. Wynajmujemy zas kaplice od Baptystow (gdzie Arek byl pastorem) na Wyspianskiego 28.

Kontakt chetnie nawiaze z Toba. W powyzszym mailu masz moje namiary.
Podrawiam i czekam.

Pawel
www.gdansk.reformacja.pl



#31634 Zapraszam byłych ŚJ z Trójmiasta i okolic

Napisano przez Pastor Paweł on 2006-08-08, godz. 20:03 in Świadectwa, wymiana doświadczeń

Witajcie,
Piszę w sprawie auktualnienia danych.
Obecnie nasze nabożeństwa odbywają się w Szkole Podstawowej nr 50 przy ul. Grobla IV na gdańskiej starówce. Blisko kościoła Mariackiego. Zapraszam w każdą ndz o godz. 10:00.
Więcej informacji na stronie: www.gdansk.reformacja.pl

Zapraszam wszystkich chętnych.

Paweł



#31635 Zapraszam byłych ŚJ z okolic Trójmiasta

Napisano przez Pastor Paweł on 2006-08-08, godz. 20:05 in Szukam kontaktu

Witajcie,
Piszę w sprawie auktualnienia danych.
Obecnie nasze nabożeństwa odbywają się w Szkole Podstawowej nr 50 przy ul. Grobla IV na gdańskiej starówce. Blisko kościoła Mariackiego. Zapraszam w każdą ndz o godz. 10:00.
Więcej informacji na stronie: www.gdansk.reformacja.pl

Zapraszam wszystkich chętnych. Nawet obecnych ŚJ :-)

Paweł



#31637 szukam kontaktu

Napisano przez Pastor Paweł on 2006-08-08, godz. 20:11 in Szukam kontaktu

Liberał napisał: "Co do Trójcy i duszy też w to nie wierze, ale nikt mnie z tego nie rozlicza ani nie robi większego problemu."

Dziwny to zbór, który zanim Cię przyjął - nie zapytał kim wg Ciebie jest Jezus Chrystus!!!



#31641 www.gdansk.reformacja.pl

Napisano przez Pastor Paweł on 2006-08-08, godz. 20:12 in Strony neutralne

Ciekaw jestem Waszej opinii o tej stronie.



#31739 Zapraszam byłych ŚJ z okolic Trójmiasta

Napisano przez Pastor Paweł on 2006-08-09, godz. 17:11 in Szukam kontaktu

a ja mam pytanie po co i w jakim celu ?


Jak to po co? A po co Bóg nakazał chrześcijanom gromadzić się wspólnie, słuchac Słowa Bożego i spożywać chleb i wino podczas Wieczerzy Pańskiej?



#31842 Zapraszam byłych ŚJ z okolic Trójmiasta

Napisano przez Pastor Paweł on 2006-08-10, godz. 18:59 in Szukam kontaktu

a czy tylko "łowisz" ludzi na tym forum? czy Twoje zaproszenie jest skierowane tylko do ex-SJ? i jaki kościół reprezentujesz?

Nie tylko poprzez to forum zachęcamy ludzi do społeczności z Bogiem i Jego Ludem. Oczywiście, że nie zapraszamy nie tylko ex-ŚJ. Każdy jest zaproszony! Reprezentuję, jak pewnie już zauważyłeś Ewangeliczny Kościół Reformowany.

Pozdrawiam,

Paweł


Szczerze powiedziawszy nie obraz się : zmieniasz te kościoły jak rękawiczki: wczoraj tam, dzisiaj tu a jutro?

To są zmiany w "gronie rodziny". Najważniejszy w tym wszystkim jest Jezus i Jego Słowo przy którym dzięki Jego łasce mogę trwać.

Zauważ zresztą, że większość osób na tym forum również zmienia wyznania "jak rękawiczki" i nie masz prawa im tego zarzucać. Mnie akurat to zachęca w nich. Byli najpierw członkami KK, potem szukając trafili do ŚJ, teraz są albo "wolnymi elektronami" albo dołączają (dzięki Bogu) do kościołów protestanckich. Nie zniechęcają się, ale wytrwale i z nadzieją szukają woli Bożej. Chcę czynić to samo. I Ciebie także do tego zachęcam. Oczywiście wygodne życie w utartych schematach myślenia jest wygodne - jednak brama do życia jest wąska.
Zachęcam do poszukiwań.



Sebol czepiasz się. Pastor zmienia jedynie lokale, jak już wyjaśniał, co niestety wycieło

Nie wiem o czym mówisz.



#31848 Zapraszam byłych ŚJ z okolic Trójmiasta

Napisano przez Pastor Paweł on 2006-08-10, godz. 19:16 in Szukam kontaktu

Pastorze Pawle
Wybacz za osobiste pytanie, ale zaciekawiło mnie, dlaczego zamiast budować Kościół Baptystów przeniosłeś się do EKR?
A co do wypowiedzi widać pomyliłem się z twoim wyjaśnieniem dlaczego zmieniłeś lokum spotkań, przepraszam.


1. Chodziło o zrozumienie pewnych spraw. Moim zdaniem drugorzędnych, ale wciąż ważnych (samej natury kościoła, przymierza i miejsca w nim dzieci, sakramentów).
2. Nie zrozumiałem, że chodzi Ci o zmianę miejsca naszych nabożeństw. Powód był prozaiczny: po prostu w Szkole Podst. nr 50 mamy możliwość spotykać się rano.
Mam nadzieję, że to odpowiada na Twoje pytanie. Daj znać. Pozdrawiam.



#31891 Zapraszam byłych ŚJ z okolic Trójmiasta

Napisano przez Pastor Paweł on 2006-08-11, godz. 08:33 in Szukam kontaktu

zgadzam sie
tylko wiesz ja sądze tak jak Maryhna, że mozna wejść z deszczu pod rynne, a zwłaszcza ludzie wychodzący z organizacji w większości sa podatni na wpływy niebezpiecznych sekt, gdyż sa o ludzie w większości szczerze oddani Bogu!

a co uważasz ze KK jest zły?
dlaczego uważasz, że przyłączając się do kościołów protestanckich musza za to dziekować Bogu? a może generalnie chrzescijanstwo nie prowadzi do prawdy i czegoś co nazywamy Bogiem?


1. Dlatego lepiej by byli oddani Bogu w kontekście kościoła chrześcijańskiego, a nie sekty. Dlatego zachęcamy ich do tego, by szukali społeczności z chrześcijanami, a nie sekciarzami.

2. KK jest wg mnie kościołem chrześcijańskim, choć mocno zepsutym w swoich doktrynach. Poprzez postawienie autorytetu poza Biblią (papież, Tradycja, Urząd Nauczycielski) w pewnych sprawach KK odszedł od biblijnego nauczania. Dlatego zachęcałbym raczej do szukania społeczności w kościołach protestanckich niż w KK.

3. Kościoły protestanckie nie są idealne i mają swoje problemy. Ale mówiąc najogólniej mają wspólne i zdrowe fundamenty na których można rozwijać więź z Bogiem (Tylko Pismo, Tylko łaska, Tylko wiara, Tylko Chrystus, Tylko Bogu należy się chwała).
A do Boga prowadzi Jezus Chrystus, a nie chrześcijaństwo jako takie. Jednak Jezus założył kościół, który jest Jego Ciałem. Dlatego ważne jest byśmy wzrastali i służyli innym darami w społeczności kościoła, a nie poza nim.



#31894 Zapraszam byłych ŚJ z okolic Trójmiasta

Napisano przez Pastor Paweł on 2006-08-11, godz. 08:43 in Szukam kontaktu

Pastorze Pawle.... po kiego grzyba szukać woli bożej skoro sie ma własna wolną wolę? :P

A tak na marginesie, słusznie Sebolek zaznaczył, ze dla nas każde przyłaczenie sie do jakiejkolwiek innej "wiary" to jak wejście z deszczu pod rynnę (czytaj z jednej sekty w drugą), taka prawda, masz rozum-sam nim zawiaduj, bez pomocy starszych zborów, kapłanów czy pastorów....


Droga Maryhno,
1. Pan Jezus uczył nas takiej ładnej modlitwy w której mówimy do Ojca w Niebie: "Bądź WOLA TWOJA jako w niebie tak i na ziemi." Czy te słowa wyrażają pragnienie Twojego serca?
Problem w tym, że ludzie wolą szukać woli Niewolnika, Papieża lub swojej własnej. Dziecko Boże szuka woli Ojca w niebie i ma radość z poznawania i pełnienia jej.
2. Nie każdą "wiarę" nalezy wkładać do jednego worka. Jest wiara, która daje życie (wiara w Chrystusa i Jego Słowo) lub wiara fałszywa, która prowadzi do śmierci. Pismo Św. jest drogowskazem do wiary prawdziwej, która daje życie. Zachęcam do poznawania Chrystusa i polegania na Nim, nie na ludziach.
Żaden kościół ani pastor nie są nieomylni i nie dają zbawienia. Bóg jednak w swojej mądrości i dobroci dał nam kościół i nauczycieli w nim byśmy wzrastali ku dojrzałości. Ja jestem Jemu za to wdzięczny.

Oczywiście kwestia wyboru danego kościoła - to oddzielny problem. Jest kilka rzeczy na które zwracałbym uwagę. Ale to już dotyczy osób, które szukają społeczności z dziećmi Bożymi i Ciałem Chrystsusa.
Gorąco do tego zachęcam.
Z serdecznym pozdrowieniem,

Paweł



#31895 Artykuły o Sola Scriptura

Napisano przez Pastor Paweł on 2006-08-11, godz. 08:46 in Sola Scriptura

Przecież nie ma Pisma bez tradycji i tradycji bez Pisma ;)


A po co Bogu tradycja by dał nam Pismo?
Czy jest On ograniczony tradycją, by zechciał przekazać nam swoje Słowo???



#31946 Zapraszam byłych ŚJ z okolic Trójmiasta

Napisano przez Pastor Paweł on 2006-08-11, godz. 14:13 in Szukam kontaktu

Marysiu, dziękuję za troskę. Mam nadzieję, że będziemy dla siebie nawzajem zachętą w poznawaniu Jezusa i Jego Słowa.

Udanych wakacji.

Paweł



#32001 Zapraszam byłych ŚJ z okolic Trójmiasta

Napisano przez Pastor Paweł on 2006-08-11, godz. 20:01 in Szukam kontaktu

Całkiem musiało się biedakom pomieszać, jak opłakiwali"przedstawiciela szatana".

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

Może to kryptokatolicy byli :-)



#32026 Paradoks

Napisano przez Pastor Paweł on 2006-08-12, godz. 08:59 in Sola Scriptura

1. Ów dokument ze słowami Apostoła nie powinien być wklejony do Biblii ponieważ Bóg w swojej Opatrzności zadbał o to by nic nie brakowało w kanonie Pism Świętych. Kris słusznie zauważył, że JEŚLI apostoł wypowiadał się z natchnienia Ducha Bożego - wypowiadał Słowo Boże. Ale niekoniecznie autor przekazujący nam relację na piśmie z tego wydarzenia był natchniony. Mamy wiele PRAWDZIWYCH słów i opisów z życia Jezusa w apokryfach, czyli pismach nienatchnionych.

2. Zasada Sola Scriptura NIE mówi, że w czasach Apostolskich nie było WYPOWIADANYCH słów z natchnienia Bożego. W czasach Starego i Nowego Testamentu było ich mnóstwo. Każde Słowo Jezusa było Słowem Bożym, w zborach było wypowiadanych wiele (niespisanych) proroctw. Ale nie o to chodzi. Zasada Sola Scriptura mówi, że OBECNIE nie mamy żadnego innego źródła natchnionego objawienia POZA Biblią.
Owszem, niegdyś Bóg przemawiał przez proroków mówiących, przez wizje, sny, w różnoraki sposób.
Skompletowane Pismo jest zarazem skompletowanym i pełnym dokumentem Bożego objawienia dla kościoła.

3. Pismo Św. jest PEŁNYM objawieniem Boga NIE w tym sensie, że przekazuje nam WSZYSTKIE natchnione wypowiedzi jakie kiedykolwiek wyszły z ust człowieka. Jest pełne w tym sensie, że mamy dziś wszystko co Bóg chciał abyśmy mieli - byśmy wzrastali ku dojrzałości i doskonałości. O niczym Bóg nie zapomniał. Nie musimy i nie powinniśmy więc dziś szukać natchnionego objawienia poza Biblią.



#32177 Paradoks

Napisano przez Pastor Paweł on 2006-08-14, godz. 08:14 in Sola Scriptura

Jestem przekonana , że kanon jaki obecne mamy do dyspozycji jest niekompletny. :blink:


1. Słucham więc - jakich ksiąg brakuje?
2. Skąd wiesz, że powinny się znaleźć w kanonie?
3. To nie biskupi, ludzie ustalili co jest kanonem. Autorem kanonu jest Bóg.
Ludzie jedynie rozpoznali go. Tak jak autorem prawa grawitacji nie jest Newton, lecze jedynie je rozpoznał (odkrył).
Tak więc Kościół w nie większym stopniu dał nam Biblię niż Izaak Newton prawo grawitacji.
To, że autorem kanonu jest kościół jest wielkim kłamstwem kościoła rzymskokatolickiego.
To kanon określa CO JEST kościołem, a nie kościół określa co jest kanonem.

Zapraszam na krótki quiz na temat kanonu.
Tutaj: http://www.gdansk.re...yka/140379.html



#32220 Paradoks

Napisano przez Pastor Paweł on 2006-08-14, godz. 20:43 in Sola Scriptura

A Coś mi się zdaje, ze Panu Pastorowi coś uckiekło z lekcji historii.

To Luter i Kalwin odrzucili księgi wtórnokanoniczne i to zrobili ludzie! Jakoś przez 1000 lat Bóg nie zainterweniował w tej sprawie! A z kolei sobór trydencki uznał te księgi za natchnione i to też byli ludzie. Pytanie teraz : Kogo oświecił Duch Św? Dwóch łobuzów: czyli zdrajcę (Lutra - dopowiem bunt stanów w Prusach) i mordercę (Kalwina) czy zgromadzonych wielu wybitnych teologów.


Nic nie uciekło. Bez obaw.
1. Luter i Kalwin nic nie musieli odrzucac. Bo nic wiecej nie bylo w Biblii poza 66 ksiegami.
2. Oczywiscie masz racje, ze Sobor Trydencki uznal, ze mamy jeszcze 7 natchnionych ksiag (w sumie 73).
Dziwne jednak, ze nie byly one natchnione przez ponad 1500 lat, czyli do czasu gdy trzeba bylo jednak znalezc jakies uzasadnienie dla pewnych doktryn. Jan konczac Ksiege Apokalipsy ostrzega przed dodawaniem czegogolwiek do slow prorockich.
3. Na jakiej podstawie uwazasz, ze kosciol mial prawo dodac w Trydencie ksiegi do kanonu? Czy ma takie prawo rowniez i dzis gdy stwierdzi, ze jednak mamy jeszcze np. 2 ksiegi wtornokanoniczne?
4. Kogo oswiecil Duch Sw.? Ty mi odpowiedz na to pytanie. Jesli oswiecil autorow ksiag wtornokanonicznych, to dlaczego nie bylo ich w kanonie przez 15 stuleci? Kosciol bladzil nie majac skompletowanego Slowa Bozego? I wreszcie: Dlaczego wiec owe ksiegi wieraja bledy?
5.Rozpoznanie kanonu nie jest natchnione. Natchnione jest jego spisanie. To pisarze biblijni (prorocy, ewangelisci...) a nie czytelnicy Biblii (kosciol, tlumacze itp.) sa natchnieni Duchem Bozym.
6. Ciekawe, ze nazywasz wybitnych i oddanych Slowu Bozemu reformatorow "lobuzami".
Akurat najwiecej zarzutow o najwieksze bezecenstwa i zbrodnie mozna zarzucic ojcom Twojej wiary (wlaczajac w to papiezy i biskupow).


Tomaszu O. nie wiem dlaczego przytoczyles ta informacje o Didache.
Cos chciales przez to wniesc do dyskusji? :-)



#32236 Paradoks

Napisano przez Pastor Paweł on 2006-08-15, godz. 09:03 in Sola Scriptura

Tomaszu, jasne pod warunkiem, że Didache jest autorstwa apostołów. Co do tego jednak są duże wątpliwości. Myślę, że nasza argumentacja powinna się opierać na czym innym.
Ale widzę, że jesteśmy po tej samej stronie i to jest najważniejsze :-)



#32299 Głodni Chrystusa

Napisano przez Pastor Paweł on 2006-08-15, godz. 20:02 in Świadectwa, wymiana doświadczeń

Sprawa tego kim jest Chrystus jest bardzo kluczowa z dwóch powodów:
1. Chrystus jest centralną postacią Pisma Św. O NIM świadczy zakon, Psalmy i prorocy oraz cały NT.
Każdy chrześcijanin powinien wiedzieć KIM jest Jezus Chrystus.
2. Od tego za kogo uważamy Chrystusa - zależy to, gdzie spędzimy wieczność.

Zachęcam do poznawania osoby i dzieła Jezusa Chrystusa.

Paweł



#32306 Paradoks

Napisano przez Pastor Paweł on 2006-08-15, godz. 20:46 in Sola Scriptura

Pastorze Pawle, widzę, że jesteś w temacie. Podejmuję zatem rękawicę.
A kto odrzucił księgi: List do Hebrajczyków, List Jakuba, List Judy i Apokalipsę?

Luter nieszczęśliwie nazwał List Jakuba "słomianym listem" gdyż nie potrafił pogodzić go z nauczaniem Pawła.
Moim zdaniem to co zrobił było głupie. Co do Hebrajczyków, Judy i Apokalipsy to nic mi nie wiadomo o tym jakoby podważał ich kanoniczność. Chyba, że dysponujesz pismami napisanymi przez LUTRA (a nie jego przeciwników) w których coś takiego stwierdza. Wówczas prosze o zacytowanie.

Skąd się wzięły księgi deuterokanoniczne? Przez 1500 lat ich nie było, aż nagle biskupi katoliccy je znaleźli/napisali/wykopali nad Morzem Martwym i dołączyli do Biblii? Jaki jest czas powstania ksiąg deuterokanonicznych?

Oczywiście, że były. Jednak nie były uznawane za kanoniczne. Jeśli uważasz inaczej to powiedz:
Dlaczego nazywają się deuterokanonicznymi? Nic nie czytamy o tym jakoby reformatorzy je chcieli "wyrzucić" z kanonu (gdyż nie było ich w kanonie). Jeśli nie było na ich temat kontrowersji to dlaczego Trydent ogłosił je kanonicznymi?

Zakaz dodawania (i ujmowania) dotyczy oczywiście całości Pisma, nie tylko ksiąg prorockich.
Nikt, ani Luter ani biskupi, nie ma prawa nic dodać ani ująć od Pisma.

Amen.

Dlaczego twierdzisz, że nie było ich w kanonie?

Z Biblii, z historii, z samej treści owych ksiąg (i błędów w nich zawartych).

Tak w ogóle, to w jakim kanonie?

Otóż to! W jakim kanonie?

W takim razie: jak rozpoznać (obiektywnie), czy dana księga jest natchniona czy nie? Czy Ewangelia Tomasza jest natchniona? Czy Apokalipsa jest natchniona? Jakie kryterium o tym decyduje?

Ostatecznie to Duch Św. przekonuje człowieka o tym, że to co czyta np. w Ew. Jana to Boży głos a więc kanoniczna księga. W taki sposób Duch Św. przekonał Ojców Kościoła, uczestników Soboru w Kartaginie w IV w. i przekonuje nas dziś.
Są jednak obiektywne kryteria kanoniczności: bezbłędność, zgodność z innymi księgami, autorstwo (dotyczny NT) apostoła lub jego towarzysza (np. Marek), zgodność (dotyczy NT) ze nauczaniem ST.
Jaka jest Twoja odpowiedź na powyższe pytania?

I na koniec, Pastorze Pawle. Jakie jest Twoje stanowisko w kwestii obecności ksiąg deuterokanonicznych w Septuagincie, Wulgacie, Peszitcie i w zwojach z Qumran?

W Septuagincie owe księgi są oddzielone niejako od reszty. Są zgrupowane razem co zdecydowanie odróżnia je od pozostałych. Protestanci uznają kanon palestyński (Biblia Hebrajska), zaś katolicy kanon aleksandryjski. Wulgata i Peszita są tłumaczeniami kanonu aleksandryjskiego.
Kanon Starego Przymierza był rozpoznany przez Lud Boży Starego Przymierza. Dlaczego kościół Starego Przymierza np. w II-I w. przed Chrystusem nie wierzył w natchnienie Księgi Syracha lub Księgi Tobiasza? Czego im "brakowało"?
Synod w Jamne w 90 r. potwierdza, że Lud Boży Starego Przymierza nie znał innych poza owymi 39 - ksiąg natchnionych.

Co do zwojów z Qumran, to jakie księgi deuterokanoniczne tam odkryto? Podaj jakiegoś linka lub literaturę.


Ups... Przez nieznajomość techniki napisałem moje odpowiedzi na Twego posta w jednym ciurku, jedna pod drugą. Mam nadzieję, ze odróżnicie moje wypowiedzi. Rozpoczynają się w nowych linijkach. A nawiasem mówiąc w jaki sposób miałem odpowiedzieć na Twego maila chcąc cytować wyłącznie Twoje wypowiedzi? Poprawiam cytaty. Aby zobaczyć układ cytatów wejdź w opcję [+EDYTUJ] (w dolnej części okna posta) | Moderator

Pozdrawiam,

Paweł