Skocz do zawartości


Zawartość użytkownika tola

Odnotowano 62 pozycji dodanych przez tola (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 2017-03-04 )



Sort by                Order  

#5439 sw. Piotr (Prezes) przewodzi zborowi sw.Jehowy ?

Napisano przez tola on 2005-04-16, godz. 23:25 w Nowinki doktrynalne Towarzystwa Strażnica

Piotr- w grece  "Petros"-- znaczy kamień [odłamek od skały nie  opoka]  natomiast skałą, opoką jest  "Petra" Opoką na której jest zbudowany Kościół prawdziwy [ z żywych kamieni] jest Jezus Chrystus. Warto zrozumieć tę różnicę. Jeżeli mogę się zapytać jakie klucze masz na uwadze?  pozdrawiam. :D


Droga Tolu,

1. Problem prymatu Piotra w pierwotnej gminie jerozolimskiej jest do dziś tematem badań i wnikliwych studiów biblijnych.
2. Prymat Piotra i prymat papieski to odmienne zagadnienia. Podczas, gdy zagadnienie prymatu Piotra ma charakter historyczny i dotyczy głównie gminy jerozolimskiej w I w n.e. (choć nie tylko; por. Ga 2:8), zagadnienie prymatu papieskiego dotyczy tzw. sukcesji (nie tylko apostolskiej, ale i papieskiej). Nie musisz tak się bardzo rozogniać, bo także wielu biblistów protestanckich zgadza się na prymat Piotra, odrzucając jednocześnie ekstrapolacje tego prymatu na jego następców.
3. Petros i Petra to formalnie dwa różne rzeczowniki (w koine mają nawet odmienny rodzaj gramatyczny; petros występował czasem w rodzaju żeńskim). Odmienną sprawą jest już problem, czy Petros nie jest czasem derywatem słowa petra.

Małe podsumowanie.
(a) Kościół ma być zbudowany na petra.
(B) Tekst nie mówi, że petra to Jezus (jak chcą niektórzy), ani że chodzi o wiarę w Jezusa (jak chcą inni).
© Niektórzy znawcy greki (Chantraine, Frisk) traktują Petros i petra jako ekwiwalenty znaczeniowe. Inni upierają się, że NIGDY nie można tych słów traktować zamiennie, synonimicznie. Gdy potraktuje się je jako słowa całkowicie w naszym tekście nie związane ze sobą, tekst traci płynność i całkowicie nie wiadomo, o co w nim chodzi. Trzeba też wziąć poprawkę na to, iż Jezus posługiwał się językiem aramejskim, a nie greką, a tam nie było rozróżnienia na petros i petra.
(d) Powoływanie się na kontekst dalszy też niewiele wyjaśnia, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, aby Piotr był skałą poprzez partycypację w misji Chrystusa - jedynej i podstawowej Skały dla Kościoła. Podobnie, chociaż jedynie Chrystus jest fundamentem (1 Kor 3:11), to jednak fundamentami są nazwani także apostołowie (Ef 2:20; Ap 21:14), a nawet pewne chrześcijańskie nauki (Hbr 6:1), czy też - nasza wiara (Jud 1:20). Podobnie z pośrednictwem. Chociaż Chrystus jest jedynym pośrednikiem (1 Tm 2:5), to jednak pośrednikami są też ludzie, załugujący na wiarę (2 Tm 2:2), aniołowie (Dz 7:53), prorocy (Ml 1:1; Za 7:12); rolę pośrecnictwa spełniały także listy i słowa apostolskie (2 Tes 2:15). Każdemu wierzącemu w Chrystusa przysługuje tytuł pośrednika (kapłana; por. 1 P 2:5.9; Ap 1:6), z racji tego, że partycypujemy w jedynym pośrednictwie Chrystusa (podobnie: jedynie Bóg jest dobry i sprawiedliwy, a jednak poprzez Chrystusa ludzie uczestniczą w Bożej sprawiedliwości, stając się przez to święci i sprawiedliwi [por. Łk 18:19; Mk 10:18; Rz 1:17; Rz 3:26; Rz 5:18.19]).

Temat pośrednictwa wywiązał się niejako obok rozważanych kwestii, ale więcej o tym problemie (w kontekście rozważań mariologicznych) napisałem tu: http://members.lycos...ewtopic.php?t=6 .

Ojej jak dużo napisałeś, bardzo duzo. Nie ma zadnego prymatu Piotra, Piotr nigdy nie był żadnym przewodnikiem a o papiezu nie wspomne. przynajmniej w Biblii nic na ten temat nie ma. Jeżeli Piotr byłby papieżem lub jakimś przewodnikiem w gminiue to napewno w Biblii coskowiek na ten temat byloby a nie ma nic.



#6804 smierc czolowego przedstawiciela WTS w Polsce

Napisano przez tola on 2005-05-28, godz. 18:05 w Obowiązki teokratyczne

Dlaczego wtracacie Russella? Przecież Russell nie załozył Organizacji ŚJ.
Russell był założycielem Ruchu "Badaczy PŚ. ŚJ z badaczami nie maja nic wspólnego i właściwie to wszystko prawie co Russell nauczał odrzucili.
Ktos na forum napisał,że ŚJ w Niemczech są ponad 100 lat, to jest nieprawdą. ŚJ otrzymali nazwę w 1932--4 roku, przed tym rokiem ŚJ nie było. Oni powstali wskutek rozłamu w ruchu badackim po śmierci Russella. Zajęli jedynie wydawnictwo "Strażnica" i to w dość nieprzyjemny sposób. Bądzcie bardziej precyzyjni. pozdrówka Tola :D



#84596 TVP3 Lublin: Spór o krzyż

Napisano przez tola on 2008-02-16, godz. 22:19 w Nowości z kraju i zagranicy

Ja tylko nie wiem dlaczego oddali sprawę do policji, co ma policja do mojego pola? Jeżeli ten człowiek prosił katolików,żeby przenieśli krzyż w inne miejsce, to dlaczego nie było żadnego chętnego? Oczywiście,że nikt nie chce, bo to jest problem, przychodzą ludzie modlą się pod krzyżem i depczą zasiewy. Ponieważ facet to ŚJ to niby z jakiej racji ma się na to zgadzać? I tak długo cierpiał. A za 70 zł. to sobie kupi buty na zimę i jeszcze coś mu w tych miejscach urośnie z zasiewu



#10081 inne pytanie

Napisano przez tola on 2005-09-06, godz. 20:35 w Nowinki doktrynalne Towarzystwa Strażnica

Polecam dobrą egzegezę Apokalipsy św. Jana (katolicką):
Apokalipsa św. Jana
Ogólnie rzecz ujmując Apokalipsa jest jedną z najtrudniejszych z ksiąg Biblii wymagajacą znajomości wszystkich poprzedających ją ksiąg biblijnych. Pozdrawiam

Papier wszystko przyjmie.Jak łatwo proroctwo można wytłumaczyć pod siebie, i pasuje.Tylko co to za tlumaczenie?



#3360 Ile razy po raz drugi powróci Pan Jezus?

Napisano przez tola on 2005-02-06, godz. 20:49 w Chronologia biblijna i wydarzenia historyczne

Dzięki Norbi życze ci blogosławieństwa Bożego. cieplutkie pozdrowionka tola. :D



#3306 2005?

Napisano przez tola on 2005-02-05, godz. 19:43 w Chronologia biblijna i wydarzenia historyczne

Do Liberala!

W roku 1935 Rutherfordt jeszcze wierzył,że Wielka Rzesza jest klasą niebianska i będzie w niebie przed tronem jako druchny.Nie jestes precyzyjny, :lol: tola



#3347 Ile razy po raz drugi powróci Pan Jezus?

Napisano przez tola on 2005-02-06, godz. 18:45 w Chronologia biblijna i wydarzenia historyczne

[quote name='Czesiek' date='2005-02-06 17:20'] Cytat: Tola, ze strażnicy i innych publikacji „pastora” Russella. Pisał o tym, kiedy zawiodły zapowiedzi na rok 1914.[QUOTE]

Chcialabym to sobie przeczytac podaj nr. i date strażnicy.

Cytat:
Gdyby przyjąć to pokrętne tłumaczenie, jak pisałem wcześniej, to istnienie papiestwa należałoby uznać za dowód tego, że Strażnica głosząc, iż przyjście Pana Jezusa nastąpiło w 1914 okłamuje ludzi. Czy pod tym względem analizowałaś[/QUOTE]

Bo oklamuje! Pastor Russell nie pisał,że Jezus przyjdzie w 1914 roku, tylko pisał,że przyszedł w 1874 roku. rok 1914 wymyslił Knor.

Cytat:
to, co tak chętnie głosisz? I jaką dasz gwarancję, że skoro nauka o 1914 okazuje się kłamstwem, to to, co piszesz o człowieku grzechu, powtarzając bezkrytycznie nauczanie CK, też nie jest kłamstwem?[QUOTE]

Nie rozumie ciebie, co ja powtarzam za CK? [/QUOTE]



#3352 Ile razy po raz drugi powróci Pan Jezus?

Napisano przez tola on 2005-02-06, godz. 19:17 w Chronologia biblijna i wydarzenia historyczne

[quote name='norbi29' date='2005-02-06 19:55'] Tola, wiesz co oni powiedzieli kiedys, jak zapytalem czy KK zrobil to czy tamto? Podaj dokument. Ktos podal dokumnet z nihil obstat, wiec poprosili o dokument papieski, bo kazdy biskup moze sie pomylic.
Popros o osobisty list Prezesa, najlepiej Dona Adamsa, bo reszta sie nie liczy ;) chyba ze sie liczy, to liczy sie tez inwizycja i rece pelne krwi. Ale im to nie wygodne...[QUOTE]

Ja uważam,że warto dokladnie zapoznać się z naukami jednej i drugiej strony, zaczym zacznie sie pisac nieprawde.Nie podoba mi sie jak na forum czytam bzdury o Russellu,np: "Russell zalożyciel Św.Jehowy" to jest totalna bzdura Russell umarł w 1916 roku a Świadkowie datuja sie od 1931 roku. Z tymi wszystkimi pomyłkami to tez nie bylo tak dokładnie jak niektórzy wypisują na forum i to jest nie miłe.Obecnie świadkowie nie maja juz nic z nauk Russella wszystkie odrzucili więc dlaczego ciągle jest cos przypisywane Pastorowi Russellowi i w wiekszości nieprawda.? pozdr. tola. [/QUOTE]



#3311 Ile razy po raz drugi powróci Pan Jezus?

Napisano przez tola on 2005-02-05, godz. 21:01 w Chronologia biblijna i wydarzenia historyczne

Do Cześka!
Dlaczego klamiesz,mowiąc,że Russell "najpierw glosił,że Jezus przyjdzie w 1874 roku a potem zmienil na rok 1878" gdzie to wyczytałeś? Russell odpoczatku glosil,że Jezus jako duchowa istota przyjdzie w 1874 roku i tego stanowiska nie zmienił. W swoim dlugim poscie piszesz,że najpierw musialo nastapic odstępstwo i ma sie obiawic "CZŁOWIEK GRZECHU".I z tym sie zgadzam, odstepstwo od nauk apostolskich zaczęlo sie zaraz po smierci apostołów, powoli rozwijalo sie, aż doszlo do ustanowienia Rzymskiego koscioła. Tym człowiekiem grzechu jest papiestwo które wprowadzalo doktryny nic nie mające wspólnego z Biblia np: nauka o niesmiertelności duszy --Biblia podaje Dusza która grzeszy ta umiera"
nauka o wiecznych mękach,życiu pozagrobowym,piekle, czyśćcu, świadomości umarłych, sprzedaż odpustów i wiele innych.Najwieksza hańba była św. inkwizycja tu najbardziej obiawil sie człowiek grzechu.Niemoralność papieży, ich zbrodnie kupowanie urzędów, itd. TO JEST CZŁOWIEK GRZECHU który sie obiawił przed powtórnym przyjściem Jezusa na ziemię. tola. <_<



#6810 Buntownicy a zmartwychstanie

Napisano przez tola on 2005-05-28, godz. 19:14 w Nowinki doktrynalne Towarzystwa Strażnica

to znaczy ze biblia to pomiesznie z poplataniem .

tak w ogole to Jezus sprzeciwil sie prawu mojzeszowemu wielokrotnie .
biblia jest spojna tylko dla tych ktorzy nie mogo sobie wyobrazic ze moze byc inaczej.
pozdrawiam

rekin

Rzeczywiście prawdziwy REKIN.



#125602 Pojawiło się "Wnikliwe poznanie Pism".

Napisano przez tola on 2009-09-28, godz. 10:20 w Poszukuję materiałów, mam do zaoferowania...

Witam, koniecznie chcę nabyć książkę ŚJ "Wnikliwe poznawanie Boga" może ktoś mi pomoże jak zdobyć.
U prawowiernych ŚJ nie mam szans, tłumaczą się lojalnością wobec Organizacji.Bardzo mi zależy na tej książce i proszę o pomoc, "nie lojalnych" hehe



#1639 Do użytkowników

Napisano przez tola on 2004-04-22, godz. 21:21 w Oceń forum

omfG, typowe pieprzenie świadków...


Kulturalny to Ty jesteś pozal sie boze :evil: