Skocz do zawartości


Zawartość użytkownika Roszada

Odnotowano 222 pozycji dodanych przez Roszada (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 2017-01-12 )



Sort by                Order  

#143368 Czy można przewidzieć datę własnej śmieci?

Napisano przez Roszada on 2011-11-09, godz. 10:49 w Ogólne

Tak wiem że to spam, ale oni zakładają wciąż nowe nicki i tak będzie pewnie do końca świata. Trzeba by dać chyba jakąś blokadę na słowa "data śmierci", bo tego sie nie wyeliminuje.



#143366 Czy można przewidzieć datę własnej śmieci?

Napisano przez Roszada on 2011-11-09, godz. 10:02 w Ogólne

Ale chłopie pomyliłeś strony. Tu nikt nie interesuje się datami śmierci. Tu się śmieją z takich jak ty. Lada dzień wykasują ci ten wpis. A ty idź na cmentarz odwiedzić groby tych których 'uśmierciłeś' swoją gadką.



#143363 twoja data śmierci

Napisano przez Roszada on 2011-11-08, godz. 20:35 w Ogólne

Jeszcze parę dni i Wasze gadki szmatki o dacie śmierci wylecą do kosza. Szykuje się WIELKIE sprzątanie forum. Jeszcze w listopadzie. Śpieszcie się więc z tym waszym umieraniem, bo kto pójdzie w grudniu na pogrzeb?



#143362 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-08, godz. 20:33 w Trójca

No właśnie, jako TYLKO człowiek nie popełnił grzechu?
A może więcej takich mogło być (jak uczy KK o Marii), skoro ludziom takim zwykłym jak Jezus zdarza się nie grzeszyć?
Bez preegzystencji bezgrzeszny? Zastanawiające?



#143355 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-07, godz. 18:58 w Trójca

Być może jeszcze nie wiecie, ale lada dzień stare i nowe forum będzie połączone:

http://watchtower-fo...laczenie-forow/



#143344 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-05, godz. 18:26 w Trójca

Dziękuję za szerokie wyjaśnienie.
Niestety angielskim posługuję się za pomocą tłumaczy, a odczytywanie staropolszczyzny nie daje mi satysfakcji, a i można źle zrozumieć kwestie których się nie zna.
Miałem przygody już z różnymi wyznawcami (np. Hare Kryszna), że bez znajmości ich języka trudno było się dogadać z nimi, a oni nie potrafią już używać słów zrozumiałych dla ogółu. Podobnie trudno było się porozumieć z epifanistami, gdyż ich język też tylko dla wtajemniczonych.



#143341 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-05, godz. 16:01 w Trójca

W związku z powyższym marzy mi sie zestawienie-tabela 10 najwybitniejszych unitarian XVI-XVII wieku a w niej odpowiedź na kilka kwestii, to znaczy ich wierzeń:

preegzystencja Jezusa
modlitwa do Niego i cześć dla Niego
Bóstwo Jezusa


i te same kwestie dotyczące Ducha Świętego uzupełnione o:

osobowość Ducha

Ciekaw jestem czy ktoś tak porównał wierzenia Braci Polskich, Socyna i innych.
Widząc, że np. w stosunku do Piotra różny był Budny i Czechowic, tak też pewnie było z innymi osobami.
Czy w związku z tym jest jakieś krótkie Credo z tamtych czasów, którego kto nie akceptował, to nie był zaliczany do zboru unitarian?



#143334 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-05, godz. 10:58 w Trójca

Jednak ja zawsze uważałem, że Bracia Polscy, jako pewna enklawa, powinni być bardziej zgodni ze sobą. Nie byli przeciez aż tak wielka populacją, a ileż u nich sporów chrystologicznych. Wiem, że Piotr żył w początkach Braci Polskich, kiedy dopiero kształtowała się doktryna.

Jednak jesli chodzi o "przyjaciół" pozostaję przy swoim. Posyłam link i prosze zobaczyć, że Justyn wielokrotnie nazywa Żyddów z którymi dyskutuje "przyjaciółmi". Nie z powodu jakiejś mojej fobii to piszę ale z powodu obserwacji tekstu.

http://www.pgsiedlce...nty/justyn4.htm

Tertulina nie przytoczyłem dla jakiejś polemiki, ale dlatego, że przypomniał mi sie ten fragment. Nie dla słowa "heretycy" przytoczyłem te słowa ale dla ukazania kolejnego świadectwa o antytrynitaryzmie.



#143332 ŚJ to błędni nauczyciele

Napisano przez Roszada on 2011-11-05, godz. 09:44 w Tematyka ogólna

ŚJ opierają się przede wszystkim na Strażnicy a nie na Biblii. Towarzystwo Strażnica samo podaje, że ŚJ nie są w stanie sami zrozumieć Biblii:

„Kto nie nawiąże kontaktu z tym kanałem łączności, którym posługuje się Bóg, ten nie zrobi postępów na drodze życia, niezależnie od tego, jak często by czytał Biblię” (Strażnica Rok CIII [1982] Nr 18 s. 20).

„Musimy przyznać, że choćbyśmy nie wiadomo jak długo czytali Biblię, nigdy nie poznalibyśmy prawdy samodzielnie. Nie odkrylibyśmy prawdy o Jehowie, o Jego zamierzeniach i przymiotach, o znaczeniu i doniosłej roli Jego imienia, o Królestwie, okupie złożonym przez Jezusa, o różnicy między organizacją Bożą a organizacją Szatana ani o tym, dlaczego Bóg dopuszcza zło” (Strażnica Nr 23, 1990 s. 19);

„Pokornie przyznają, że bez pomocy niewolnika wiernego i roztropnego wcale lub prawie wcale nie znałyby cennych prawd biblijnych, dotyczących między innymi zwierzchnictwa Jehowy, uświęcania Jego imienia, Królestwa, nowych niebios i nowej ziemi, duszy, stanu umarłych, a także tego, kim naprawdę są Jehowa i Jego Syn oraz czym jest duch święty” (Strażnica Nr 7, 2007 s. 25).



#143331 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-05, godz. 09:28 w Trójca

Dziękuję za info.
Oj to jednak Piotr z Goniądza był 'persona non grata', a myślałem, że jednak bardziej byli zgodni Bracia Polscy między sobą. Ale proszę nie traktować tego jako przytyk. Wobec tego ten Piotr nie był w pełni unitarianinem?

Jeśli chodzi o Justyna to pewnie chodziło o ten fragment:

"Są bowiem też tacy, moi przyjaciele – powiedziałem – z naszego pokolenia, którzy twierdzą, że jest On Chrystusem, sądząc jednocześnie, że jest On człowiekiem z ludzi, z czym ja się nie zgadzam i się nie zgodzę, a również większość tych, którzy podzielają moje poglądy, powiedziałaby to samo; przecież zostaliśmy pouczenie przez samego Chrystusa, by nie pokładać ufności w ludzkich poglądach, ale w tych, które zostały ogłoszone przez błogosławionych proroków i tych, których On sam nas nauczył" (Dialog z Zydem Tryfonem 48).

Ale ja nie wiem, czy tu Justyn tych antytrynitarzy nazwał "przyjaciółmi". Raczej tak zwrócił sie do Żydów.
Starszy przekład ks. Lisicekiego tako to oddaje:

"Wśród naszych rodaków, przyjaciele, są bowiem tacy...".

Przypomniał mi się inny fragment z pisma przypisywanego Tertulianowi o antytrynitarzach tamtych dni:

„Do nich dołączył Teodot, heretyk z Bizancjum, który później aresztowany jako chrześcijanin zaparł się Chrystusa, a później jednak nie zaprzestał bluźnić Chrystusowi. Wprowadził bowiem pogląd, według którego uważał Chrystusa tylko za człowieka, zaprzeczył zaś jego bóstwu. Zgadzał się, że został poczęty przez Ducha Świętego i narodzony z dziewicy. Twierdził jednak, że był on zwykłym pozbawionym czegokolwiek człowiekiem, niczym nie różnił się od innych ludzi, tylko powagą sprawiedliwości. Po nim wystapił jeszcze jeden heretyk, inny Teodot. który przyjmował poczęcie i narodzenie Chrystusa z Ducha Świętego i dziewicy Marii. twierdził jednak, że był on niższy od Melchizedeka (...) Uważał, że Melchizedek jest o tyle lepszy od Chrystusa, że nie miał ojca ani matki, ani rodowodu. Jego początek i koniec nie został poznany, ani nie może być poznany” („Przeciw wszystkim herezjom” 8).



#143330 W co wierzymy?

Napisano przez Roszada on 2011-11-05, godz. 09:16 w Tematyka ogólna

Wszyscy to znają, bo masz do czynienia z byłymi ŚJ lub aktualnymi, bądź z ludźmi pomagającymi odnaleźć drogę ŚJ do Boga i prawdy.



#143329 Śpiewniki a sprawa doktryny Świadków Jehowy

Napisano przez Roszada on 2011-11-05, godz. 09:10 w Nowinki doktrynalne Towarzystwa Strażnica

Szanuję Twoją opinię, uszanuj też Ty moją.

Faktem jest też to, że z powodów "DOKTRYNALNYCH" zmieniane są pieśni bo tak podaje Strażnica:

"Dlatego też choćby ze względów doktrynalnych trzeba było zrewidować śpiewnik”(Strażnica 15.12 2010 s. 23).



#143315 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-04, godz. 19:39 w Trójca

Dziekuję za szerokie odpowiedzi.

Dziś miałem okazje przeglądać najnowszy tom 15 Encyklopedii Katolickiej 2011.
Było tam np. spore hasło Piotr z Goniądza.
I tu w związku z tym pytanie. Pisano tam że był on krytykowany przez jakiegoś kalwina (nie zapamiętałem nazwiska) oraz przez Czechowica i Budnego. Nie podano w jakich kwestiach i czy w ogóle w chrystologicznych.
Jeśli tak, to proszę o jakies info. W czym nie zgadzali się ci Bracia Polscy z owym bratem.



#143311 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-04, godz. 15:25 w Trójca

Moje pytania.
Kogo unitarianie przywołują jako swojego pierwszego świadka w rozumieniu tego, że Jezus nie istniał przed swym narodzeniem.
Rozumię, że nie Ariusza, bo on inaczej uczył zarówno o Synu jak i o Duchu.
Czy Pawła z Samosaty? Czy poglądy z tamtych lat były identyczne jak dzisiejsze na temat Syna?

Jakie były dalsze losy Budnego po jego wykluczeniu ze zboru, rozumię nie z lokalnego zboru, ale ze zboru w znaczeniu całej społeczności Braci Polskich.



#143310 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-04, godz. 10:53 w Trójca

Wspomniany wcześniej mój artyku pt.

"Od kiedy Jezus stał się Dziedzicem, Sędzią, Panem, Mesjaszem, Synem Bożym, Królem i Bogiem?"

został zamieszczony tu:

http://www.piotrandr...JEZUSsedzia.DOC

Jednak nie jestem zadowolony z tego artykuły gdyż prawie nie uwzględnia on tych antytrynitarzy, którzy zakładają, że Jezus nie istniał wcale przed swym narodzeniem czy poczęciem. W Polsce obecnie prawie że nie ma takich osób, w związku z tym nie poświęciłem im uwagi, gdyż nawet nie widziałem ich opracowań na papierze.



#143303 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-02, godz. 14:41 w Trójca

Dziękuję za info. No tak ale ten język XVI-XVII wieczny to dla mnie prawie czarna magia. Wy już przywykliście do staropolszczyzny wszak nazwałem Was 'kustoszami'.



#143301 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-02, godz. 11:47 w Trójca

Dziękuję za info.
A czy z Purpureusem nalezycie do innych denominacji unitariańskich, różniących się poglądami?

Ciągle mi się wydaje też że Czechowic wierzył w istnienie Jezusa przed narodzeniem. Proszę mnie w razie czego wyprowadzić z błędu. Dawno temu czytałem jego dzieło (Rozmowy Christiańskie).
Pamiętam, że on dużo na temat Chrystusa polemizował tam z Budnym, ale czy dotyczyło to też istnienia przedludzkiego nie pamiętam. Jeśli nie tego dotyczyło, to czego?



#143299 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-01, godz. 19:51 w Trójca

Dziękuje Purpureusie!
Widzę jednak, że Towarzystwo Strażnica mnie wprowadziło w błąd, bo Budny ma w tekście słowa tak ja my dziś. Tylko w komentarzu podaje innych tłumacznie.

Uległem pewnej iluzji wg Przebudźcie się:
"W „Nowym Testamencie” przetłumaczonym na język polski w roku 1574 przez Szymona Budnego zamieszczono odnośnie do Łukasza 23:43 uwagę marginesową o stosowanym przez niektórych tłumaczy odmiennym sposobie „punktacji”: „Amen mowie tobie dzisia/ ze mną będziesz w raju”."



#143297 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-01, godz. 18:54 w Trójca

Dziękuję Purpureusie za obszerną odpowiedź!
Mam prośbę odnośnie fragmentu:

"Budny wcale się nie upierał, że przecinek ma być postawiony przed dziś czy po dziś na marginesie odnotował, że w tej kwestii nie wszyscy są zgodni".

Otóż chciałbym posiadać cytat Budnego z jego przekładu, na ten temat, z podaniem źródła.
Dotychczas moja wiedza na temat jego słów była znikoma. W swej ksiązce pisałem:

"Ile przekładów Biblii, ma podobnie jak ŚJ oddany tekst Łk 23:43? ŚJ powołują się na 6 takich przekładów (Przebudźcie się! Rok LXII [1981] Nr 1 s. 14-16). Są to: 3 angielskie (J. B. Rotherhama, G. M. Lamsy i W. Curretona), 2 niemieckie (Michaelisa i Reinchardta) i 1 polski (arianina Budnego z 1574 r. – najstarszy, na który ŚJ się powołują, powstały setki lat po wprowadzeniu interpunkcji i ponad 1500 lat po Chrystusie). Wymieniony Lamsa przyznał, że „Przecinek można postawić przed lub po dzisiaj” (Strażnica Rok CV [1984] Nr 24 s. 4). Przypomnijmy, że Biblia lub jej części ukazały się do dziś w 2426 językach (Przebudźcie się! Nr 11, 2007 s. 30), a w wielu z nich istnieje dziesiątki lub setki (np. angielskie) przekładów i edycji."



#143295 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-01, godz. 15:32 w Trójca

Wybacz Purpureusie, że nie będę próbował dalej polemizować z Tobą. Mam po prostu za słabą wiedzę trynitarną i antytrynitarną. Nigdy nie byłem typowym obrońcą Trójcy. Nie należałem do założycieli strony trinitarins. Zakładali ją Żebrowski i J. Lewandowski. Ja tylko później dołączyłem do nich, właściwie z tematami dotyczącymi pisarzy wczesnochrześcijańskich. Gdy ja zaczynałem, oni powoli kończyli swe opracowania.
Jestem raczej 'świadkologiem', jak mnie nazwał jeden ze znajomych, co pewnie zauważyłeś. Trójca jest w mych opracowaniach tylko jednym z wielu tematów. By być dobrym polemistą trynitarnym trzeba wielce zgłębić wiedzę tylko w tej dziedzinie, a ona dla mnie nigdy nie była aż tak pociągajaca by jej poświęcić większość czasu. Owszem, prócz rozdziałów w mej książce, które były raczej ABC trynitaryzmu, napisałem kilka artykułów, ale to raczej z przymusu niż z pasji.

Rzeczywiście A. Wiśniewski do Jezusa odnosił w swej książce Hbr 1:10. Pisał też, że z innych rozwiązań nie był zadowolony. Musiałem gdzie indziej czytać opracowanie odnoszące ten weerset do Ojca.
Dziwię się, że taki smakosz antytrynitaryzmu wycofał się ze swej działalności i wykasował z netu swoje artykuły. Kiedyś żałowałem tego, gdyż miałem chęć ustosunkować się do niektórych rzeczy, których nie zawarł on w książce, a były omówione w artykułach.
Różne plotki dochodziły później o stanie jego wiary i działalności oraz przynależności religijnej. On zaś sam zdaje się zamilkł na amen w tej sprawie. Czy miał wyrzuty sumienia, że walczył z Jezusem i Jego chwałą? Nie wiem.

Moje pytanie. Czy niewiara w duszę nieśmiertelną jest powszechna u unitarian?
Byłbym zdziwiony jeśli jest inaczej, gdyż ŚJ powołują się na Budnego i jego oddanie wersetu Łk 23:43.



#143287 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-31, godz. 20:32 w Trójca

U nas większość tłumaczy Prz 8:22 jak Wy.

Zarzut:
"Bóg Wszechmogący Przedwieczny może czynić wszystko sam od siebie.
Zaś Syn Boży nie może czynić wszystkiego sam od siebie. (Jan 5,19)
Zatem Syn Boży nie jest Bogiem Wszechmogącym Przedwiecznym".

Odpowiedź:
W J 5:19 nie ma słów "Syn Boży", ale "Syn" (może chodzić o Syna człowieczego).

Syn gdyby z siebie nie mógł czynić, to przez usta nie przeszłoby mu zdanie "Ja i Ojciec...", wymieniając siebie jako pierwszego!

Jednak w J 2:19 mówi o sobie "Ja w trzech dniach wzniosę", to samo też dotyczy cudów w których nie prosił Ojca, a sam działał sam z siebie (oczywiście w łączności Ojca i Ducha). Ojciec też zawsze działa z Synem i Duchem.

Więcej o tym napisałem w artykule:

"Chrystus wyższy od Boga Ojca?"

http://www.piotrandr...jezusWYZSZY.DOC



#143285 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-31, godz. 18:45 w Trójca

Przykład manipulacji tekstem Hbr 1:3 przez ŚJ:


Pierwszy tekst biblijny z roku 1994 ukazuje moc Syna Bożego:

Hbr 1:3 - „On jest odbiciem chwały Boga i dokładnym wyobrażeniem samej jego istoty, on też podtrzymuje wszystko słowem swej mocy, a dokonawszy oczyszczenia za nasze grzechy, zasiadł” („Chrześcijańskie Pisma Greckie w Przekładzie Nowego Świata” 1994).

Drugi tekst z roku 1997 ukazuje moc Boga:

Hbr 1:3 – „On jest odbiciem chwały Boga i dokładnym wyobrażeniem samej jego istoty, on też podtrzymuje wszystko słowem jego mocy, a dokonawszy oczyszczenia za nasze grzechy, zasiadł” („Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata” 1997).

Widzimy z tego, że gdy Towarzystwo Strażnica zauważyło, iż niektórzy ludzie, powołując się na jego Biblię, twierdzili, że Jezus ma nieograniczoną moc, to zmieniło po prostu tekst w swym przekładzie biblijnym.



#143284 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-31, godz. 07:40 w Trójca

Słyszałem, że są tacy, co do Ojca odnoszą Hbr 1:10. Tak próbował A. Wiśniewski i został skontrowany:

http://www.trinitari...ebrajczykow.htm

Nie mogę się zgodzić z tym, ze dopiero po zmartwychwstaniu została dana Jezusowi "wszelka władza".
Chrystus następującymi słowami dał do zrozumienia, że „wszelka władza” (Mt 28:18) nie została Mu dana dopiero po zmartwychwstaniu, ale miał ją gdy przyszedł na ziemię:

„Kto przychodzi z wysoka, panuje nad wszystkim (...) Kto z nieba przychodzi, Ten jest ponad wszystkim” (J 3:31).

„Ojciec miłuje Syna i wszystko oddał w Jego ręce” (J 3:35).

Jeśli wszystko Bóg oddał w ręce Chrystusa będącego na ziemi, to i musiał dać Mu wszelką moc, aby mógł nad tym panować.
Wiemy też, że Chrystus swoją Wszechmoc zademonstrował w stosunku do żywiołów natury, aż Apostołowie pytali:

„Kim właściwie On jest, że nawet wicher i jezioro są Mu posłuszne?” (Mk 4:41).

Tu trzeba zaznaczyć, że Jezus uciszając żywioły nie prosił Boga, by to On uczynił, tylko sam krótko rzekł: „Milcz, ucisz się!” (Mk 4:39; por. Mk 6:51).
Mało tego, Apostołowie od początku wiedzieli, że Jezus jest „Synem Bożym” (J 1:34, 49), a jednak nadal pytali „Kim właściwie On jest”. Widać, że dostrzegali oni u Jezusa Jego Wszechmoc, a wiedzieli, iż kierowanie żywiołami natury Biblia przypisuje Bogu Wszechmocnemu, więc Jezus sam musiał posiadać taką moc, jak i On:

„który uśmierzasz burzliwy szum morza, huk jego fal...” (Ps 65:8);
„Lecz ja jestem Jahwe, twój Bóg, który gromi morze, tak iż się burzą jego odmęty – Jahwe Zastępów – to moje imię” (Iz 51:15; patrz też Ps 89:10, 107:25-30).

Napisałem na ten temat artykuł:

Od kiedy Jezus jest Wszechmocnym?

http://www.piotrandr.../aWSZECHMOC.DOC

Natomiast w piątek na www.piotrandryszczak.pl będzie wstawiony mój starszy artykuł:

"Od kiedy Jezus stał się Dziedzicem, Sędzią, Panem, Mesjaszem, Synem Bożym, Królem i Bogiem?"

Moje pytanie. Jak do Prz 8:22 odnosili się Bracia Polscy?
Czy wszyscy jednolicie?



#143280 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-30, godz. 20:18 w Trójca

Z tego co wiem Żydzi wierzyli że Tora i Mesjasz istnieli od zawsze u Boga.
Jeśli zaś pada sugestia, że dopiero po zmartwychwstaniu uczynił Mesjaszem i Panem wg „Tego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg (...) którego wyście ukrzyżowali, uczynił Bóg i Panem i Mesjaszem” (Dz 2:32, 36), to nie zgadzam się z tym.

Biblia wskazuje, że Jezus „Panem” nazywany był już wcześniej, to znaczy gdy był na ziemi, a nawet gdy był dopiero w łonie Maryi:

„A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie” (Łk 1:43).

Również zaraz po urodzeniu Jezus nazwany jest „Panem”, „Mesjaszem” i „Zbawicielem”:

„dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan” (Łk 2:11).

Widać z tych słów anioła, że Panem i Mesjaszem Jezus był już zanim się narodził, a od tego momentu stał się też Zbawicielem.

Również przed przyjściem na ziemię był Panem, a więc i Mesjaszem:

„Do Syna (...) Tyś, Panie na początku osadził ziemię, dziełem też rąk Twoich są niebiosa” (Hbr 1:8, 10; por. Hbr 1:11-12).

Ale wiem że nie dojdziemy do porozumiena, gdyż różnimy się diametralnie interpretacją.



#143276 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-30, godz. 18:14 w Trójca

Dla mnie niekoniecznie Jezus stał się Chrystusem dopiero gdy stał się człowiekiem:

„Tak Panie! Ja mocno wierzę, żeś Ty jest Mesjasz, Syn Boży, który miał przyjść na świat” (J 11:27).

Chrystusem, Mesjaszem mógł być wcześniej. Owszem, Mesjasz stał się również człowiekiem gdy przyszedł na świat.