Skocz do zawartości


Zawartość użytkownika vilgefortz

Odnotowano 216 pozycji dodanych przez vilgefortz (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 2017-01-15 )



Sort by                Order  

#100160 Kres religii fałszywej jest bliski!

Napisano przez vilgefortz on 2008-08-30, godz. 16:12 w Nowinki doktrynalne Towarzystwa Strażnica

Szperacz ma rację, wraz ze sprawozdaniem trzeba było raportować ilość rozpowszechnionych egzemplarzy i wszystko było jak najbardziej oficjalnie.



#120222 Przegląd najnowszych publikacji WTS

Napisano przez vilgefortz on 2009-06-09, godz. 20:55 w Tematyka ogólna

albo to

http://watchtower.or...mp;hl=masoneria

ale szukam informacji potwierdzającej na 100% przynależność Russela do wolnomularstwa...

poza tym najważniejsze nauki organizacji to nic innego jak kalka dogmatów masonerii, tylko że w pierwszym przypadku wyjęte są one z Pisma Świętego a w drugim z humanizmu



#120209 Przegląd najnowszych publikacji WTS

Napisano przez vilgefortz on 2009-06-09, godz. 18:43 w Tematyka ogólna

Izaak Newton był także wolnomularzem...

Liberal niestety ma rację, nawet arianom się obrywa, choć kiedyś było inaczej... przypomnijcie sobie chociażby ryciny przedstawiające Ariusza, Lutra i Russela razem...



#120214 Przegląd najnowszych publikacji WTS

Napisano przez vilgefortz on 2009-06-09, godz. 20:01 w Tematyka ogólna

Ja na pewno nie... tylko gdzie jest udowodnione, że Russel był w jakiejkolwiek loży, jeśli masz informacje byłbym wdzięczny...



#79041 Przypuszczalna budowa raju.

Napisano przez vilgefortz on 2007-11-07, godz. 20:45 w Wizja Raju

To powiedz mi jeszcze dlaczego doskonali ludzie uprawiający sex nie posiadali potomstwa............


Bo Ewa jako doskonała nie myliła się w kalendarzyku :D , a jako doskonała miała męczyć się z dzieciakami, o co to to nie, trzeba korzystać z życia B) .



#78978 Przypuszczalna budowa raju.

Napisano przez vilgefortz on 2007-11-06, godz. 21:39 w Wizja Raju

To że swoją nagość odkryli dopiero po zjedzeniu owocu bynajmniej nie znaczy że wcześniej nie uprawiali seksu. :D

7 Wtedy im obojgu otworzyły się oczy i zaczęli sobie uświadamiać, że są nadzy. Toteż pozszywali liście figowe i sporządzili sobie okrycia bioder. 10 W końcu ten rzekł: „Usłyszałem twój glos w ogrodzie, lecz się zląkłem, gdyż byłem nagi i dlatego się ukryłem” 11 Na to on rzekł: „Kto ci powiedział, że jesteś nagi? Czyż byś zjadł z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?” (Rodz.3:7,10,11 NW)

To że swoją nagość odkryli dopiero po zjedzeniu zakazanego owocu świadczy co najwyżej o tym, że wcześniej nie znali uczucia wstydu wynikającego z nagości, o seksie nigdzie tu jednak nie znajdujemy wzmianki.

Pozdrawiam!



#114974 Długie włosy i długa broda

Napisano przez vilgefortz on 2009-03-16, godz. 11:09 w Zwyczaje Świadków Jehowy

I tylko czekać aż przeniosą to oficjalnie na życie codzienne a co niektórzy bardziej ortodoksyjni tego by chcieli... a to rozcięcie wcale nie jest głębokie B) aha i niech to powiedzą wycieczką zorganizowanym przez osoby, które świadkami nie są :P



#114953 Długie włosy i długa broda

Napisano przez vilgefortz on 2009-03-15, godz. 21:38 w Zwyczaje Świadków Jehowy

O co z tym chodzi, dobra nie ma mnie zbyt często na zebraniach ostatnio, przez pracę, a tu na tablicy, któregoś dnia znajduje wywieszkę jaki strój jest właściwy a jaki nie!!! I to nie tylko do zwiedzania Betel!!! Ponoć dotarły do każdego zboru...

Losch przeginasz pałę :angry:



#120205 Jak kochać drugą osobę i nie grzeszyć?

Napisano przez vilgefortz on 2009-06-09, godz. 18:09 w Seksualność

Zajrzę...



#120199 Jak kochać drugą osobę i nie grzeszyć?

Napisano przez vilgefortz on 2009-06-09, godz. 17:31 w Seksualność

Czy ktoś w tych tematach poruszał, już budowę spermy mężczyzny... chodzi o to jak ona ma się do twierdzenia większości chrześcijan o stworzeniu ludzi do związków monogamicznych... ot choćby takie kamikadze, które mają tylko jedno zadanie, rozwalić ścigacze konkurencji... i tylko takie, żadnego innego. Gwoli ścisłości, to nie ten kamikadze, który przywalił w pearl harbor tylko jego brat :P



#129534 [Nowe Światło?] Pokolenie

Napisano przez vilgefortz on 2010-01-22, godz. 20:37 w Nowinki doktrynalne Towarzystwa Strażnica

Reakcja większości będzie z pewnością jak mojego brata gdy mu powiedziałem. "Ale mi to do niczego nie potrzebne."



#129611 [Nowe Światło?] Pokolenie

Napisano przez vilgefortz on 2010-01-24, godz. 19:22 w Nowinki doktrynalne Towarzystwa Strażnica

Katolicyzm nie palił na stosie. A najsilniejszy jest właśnie dzisiaj, jeżeli mierzyć to ilością wyznawców.



Spadłem z krzesła... Choć z drugiej strony, co prawda to prawda, palili katolicy ale dla mnie to to samo. A może dodasz jeszcze, że protestanci zaczęli prześladowania biednych katolików. Najsilniejszy dzisiaj może i jest pod względem liczby wyznawców z wyznań chrześcijańskich ale zacytuję biskupa Zebrzydowskiego: "a wierz sobie i w kozła bylebyś dziesięcinę płacił" - od XVI wieku pod tym względem nic się nie zmieniło. Większość katolików nie bardzo zna własną religię. Uwierz mi przyjacielu, Watykan oddałby wiele aby odzyskać choćby część władzy jaką miał w średniowieczu. Ach te ustanawianie królów, strącanie nieprawomyślnych za pomocą ekskomunik... ad meritum Rzeczywiście wygląda to na czyszczenie pola przed jakąś większą zmianą i choć mam nadzieję, że przyznają iż ich artykuły o chronologii można powyrywać i użyć jako rozpałki do kominka, to logika podpowiada co innego. V.



#131479 [Nowe Światło?] Pokolenie

Napisano przez vilgefortz on 2010-03-25, godz. 09:43 w Nowinki doktrynalne Towarzystwa Strażnica

Babilon a Ty komu służysz? Większość z tych co służą od kilkudziesięciu lat stoi już u progu swoich dni. Postaw się na ich miejscu, dla nich ważne jest poczucie bezpieczeństwa i nadzieja jaką jest życie wieczne a nie kuriozalne dociekania CK. Pamiętaj, że kwestię fałszywych proroctw dla 90% braci załatwia sformułowanie nowe światło a dla nich jest ono boskiego źródła a nie koncepcjami nowego prezesa. Część zdążyła się też już przyzwyczaić do zmian co kilka lat i skończą na kuluarowych dyskusjach i zostaniu przy swoim zdaniu nieoficjalnie a oficjalnie wszyscy będą grzeczni.

V.



#102644 Śmieszne/ciekawe obrazki

Napisano przez vilgefortz on 2008-10-02, godz. 09:06 w Humor

Jak powstaje nowe światło :P

http://www.cosy.com/...Brainbowscr.jpg



#123120 Zgromadzenia okręgowe i międzynarodowe w 2009 roku

Napisano przez vilgefortz on 2009-07-26, godz. 20:12 w Obowiązki teokratyczne

Nowy porządek, czy nowy świat wszystko to jest to samo a ludzi bardziej przyciągnie nowy świat bo tu zaczyna działać wyobraźnia a nowy porządek to kojarzony był nijako...
ale za parę lat znów to zmienią, tym razem będzie Novus Ordo Seclorum B) i wszystko będzie jasne...



#114996 Zgromadzenia okręgowe i międzynarodowe w 2009 roku

Napisano przez vilgefortz on 2009-03-16, godz. 15:33 w Obowiązki teokratyczne

Nie będzie prawdopodobnej daty tylko pewna, jak było zawsze z resztą.



#98174 Jak fałszowano pogląd o 1975r.

Napisano przez vilgefortz on 2008-08-02, godz. 21:32 w Chronologia biblijna i wydarzenia historyczne

Tomy były oprawiane w Selters od połowy 1988 roku, kiedy to weszły kolorowe czasopisma. Wcześniej bracia sami sobie oprawiali czarno-białe czasopisma. Wiem to bo stoją u mnie na półce :P



#100031 Zborowe Studium Książki: zmiany od stycznia 2009

Napisano przez vilgefortz on 2008-08-28, godz. 10:45 w Obowiązki teokratyczne

Z tego co wiem to tak, i starsi na to przyzwalają.
No cóż, młodzi w swoim gronie nie mogą się spotkać na grillu na działce, nie mogą wyjechać na narty, nie mogą wyjść wieczorem do restauracji więc jedyne co im pozostaje to spotkać się i czytać straszaki:/


No cóż, młodzi w swoim gronie mogą się spotkać na grillu na działce, mogą wyjechać na narty, mogą wyjść wieczorem do restauracji więc jak ktoś twierdzi inaczej to nie zna się i tyle. Czego jak czego ale tego to nikt nigdy nie zabraniał, przynajmniej praktycznie... jeśli były jakieś oficjalne zakazy (były?) to pozostawały tylko martwą literą. Tak było i jest we wszystkich zborach jakie znam.



#108644 Zaproszenia na Pamiątkę

Napisano przez vilgefortz on 2008-12-20, godz. 12:54 w Obowiązki teokratyczne

Do zborów przyszły także zaproszenia na zebrania, takie żółte, wyglądem nawiązujące do Czego uczy Biblia, jak kupie nowy skaner to wrzucę chyba, że wcześniej sami je dostaniecie...



#106654 Świadkowie Jehowy,o jakiej tematyce filmy są zalecane?

Napisano przez vilgefortz on 2008-11-23, godz. 22:46 w Zwyczaje Świadków Jehowy

A ja "Miasteczko" oglądałem, razem z tatusiem, który już w tedy był starszym... choć prawda, po ostatnim odcinku miałem koszmary... ale film podobał mi się generalnie...



#106560 Świadkowie Jehowy,o jakiej tematyce filmy są zalecane?

Napisano przez vilgefortz on 2008-11-23, godz. 10:14 w Zwyczaje Świadków Jehowy

Popieram sebola. Nie róbcie z nas dewotów... choć z części nie trzeba...



#106563 Świadkowie Jehowy,o jakiej tematyce filmy są zalecane?

Napisano przez vilgefortz on 2008-11-23, godz. 10:17 w Zwyczaje Świadków Jehowy

Bafomet współczuję, miasteczka Twim Peaks też ci nie pozwalali pewnie oglądać... toż to taki straszny... demoniczny film...



#104526 I ty możesz wygłosić wykład

Napisano przez vilgefortz on 2008-10-29, godz. 08:38 w Poszukuję materiałów, mam do zaoferowania...

DZIAŁAJ MĄDRZE, BO ZBLIŻA SIĘ KONIEC
Uwaga dla mówcy: Wiemy, że bliski jest kres teraźniejszego świata. Uzasadnij słuchaczom, dlaczego poważne traktowanie tego faktu powinno znajdować odbicie w naszym życiu. Czy nasze decyzje odzwierciedlają przeświadczenie, iż to, co czynimy obecnie, przesadzi o naszej przyszłości, o życiu lub śmierci?
SKĄD WIADOMO, ZE KONIEC JEST BLISKI (6 min)
Świadkowie Jehowy są przekonani, że koniec tego niegodziwego systemu rzeczy jest bliski
Warto się nad tym głęboko zastanowić, gdyż jest to kwestia życia i śmierci
Ludzkość nie może dalej podążać w dotychczasowym kierunku
„Człowiek, wkraczając w ostatnie dziesięciolecie XX wieku, znalazł się w rozstrzygającym punkcie zwrotnym: działania obecnie żyjących przesądzą o przyszłości i być może o dalszym istnieniu gatunku. ,Nie mamy całych pokoleń, lecz jedynie lata na próbę odwrócenia biegu rzeczy' — ostrzega Lester Brown, prezes Worldwatch In-stitute z siedzibą w Waszyngtonie" (Time z 2 stycznia 1989, s. 30)
Do kłopotów należą coraz większe braki żywności, niepohamowany przyrost ludności, niedobory wody pitnej, zanieczyszczenie naturalnego środowiska, niedostatek opalu, a nawet groźba zmniejszenia się zasobów tlenu (089 8.2 3-8; 090 8.8 5-9; 090 8.9 3-8, 21-23; 086/2 9, 10)
Dowody wskazują, że doczekaliśmy się zapowiedzianych w Biblii dni ostatnich (gm 134-148)
WAŻKIE KWESTIE, WOBEC KTÓRYCH STAJE KAŻDY Z NAS (5 min) Jaki kierunek działania należy uznać za mądry? Gdzie można znaleźć odpowiedź? Czy zwrócić się do ludzi, czy do Boga?
Czy naukowcy rozwiązują problemy ludzkości, czy raczej przyczyniają się do pogłębienia obecnego kryzysu? (re 94; 084/2 3, 4)
Kto najlepiej zna potrzeby człowieka? Czy to nie Bóg stworzył ziemię i ludzi?
Czy to nie Bóg dysponuje najlepszymi informacjami o obiegu różnych substancji w przyrodzie oraz o bogactwach
naturalnych? (Hi 38:4, 24, 28, 34-36)
Czy Bóg zamierza położyć kres obecnemu systemowi rzeczy i ustanowić nowy? Czy nie u Boga należałoby szukać pomocy? (Ps 24:1, 2; 25:4; 32:7, 8) Do kogo warto się przyłączyć?
Do reformatorów społecznych? Do naukowców, którzy usiłują rozwiązywać problemy? Bóg wyjaśnia, jak powinni postępować ci, którzy chcą przeżyć koniec
Mądrze jest przyłączyć się do tych, którzy już kierują się tymi miernikami (Ps 14:1; Prz 13:20)
POTRZEBA ZDROWEGO ROZSĄDKU, ABY W OBLICZU ZBLIŻANIA SIĘ KOŃCA DZIAŁAĆ MĄDRZE (5 min)
Biblijna rada z Listu l Piotra 4:7 jest bardzo stosowna zwłaszcza obecnie
W pewnej mierze słowa te miały najpierw zastosowanie do innej, podobnej sytuacji (w76/2 5, 6)
Napisano je w latach 62-64 n.e., na krótko przed końcem żydowskiego systemu rzeczy, który nastąpił w roku 70 Działając mądrze, chrześcijanie z Jerozolimy zdołali ocalić życie (io87/4 14)
Chrześcijanie w innych krajach mogli się przygotować psychicznie na te wydarzenia i przystosować do nowej sytuacji (IPt 1:1)
Zasadnicze zastosowanie wypowiedź z Listu l Piotra 4:7 znajduje za naszych dni Piotr zwrócił uwagę na czas „objawienia" Jezusa (IPt 1:7; 4:13)
Czy się przygotowujemy do przetrwania? Czy zdobywamy się na niezbędne kroki, aby się nadawać do życia w nowym świecie? (w87/16 17, 18)
DZIAŁAJMY MĄDRZE, ŻEBY SOBIE ZASKARBIĆ UZNANIE BOGA (20 min) Uczmy się okazywania szczerego posłuszeństwa wobec zwierzchnictwa Boga
Życie zależy od Boga: On stworzył słońce, powietrze, pożywienie, a nawet naszą energię życiową
Powinniśmy dzień w dzień starać się być Mu posłuszni
Wystrzegajmy się wszystkiego, co On potępia: niemoralności, kłamstwa, niewłaściwego używania krwi (io89 1.6
12, 13; w88 1.8 17)
Trzymajmy się prawdziwych chrześcijan, uczestnicząc z nimi w działalności głoszenia (Mk 13:10) Przygotowujmy się już teraz do życia w nowym świecie
Możemy się spodziewać, że nastąpią wtedy dalsze objawienia woli Bożej (Obj 20:11, 12; re 298-300; w/73/23 5, 6) Jeżeli już teraz z głębi serca chcemy być posłuszni Bogu, to w nowym świecie najpewniej wykażemy takie samo usposobienie
Jeżeli zaś czynimy to niechętnie, z czasem możemy się otwarcie zbuntować—nawet w nowym świecie
Izraelici przeszli przez Morze Czerwone, ale wkrótce potem zaczęli narzekać (Wj 16:1, 2)
Nr38-P 6/92 Druk 1/03



Pracuj nad wyrobieniem w sobie prawdziwie chrześcijańskiej osobowości, zwalczaj złe skłonności Wystrzegaj się samolubnej ambicji (IPt 5:6; wS8 15.11 3-7); lenistwa (Heb 6:11) Pielęgnuj w sobie owoce ducha (Gal 5:22, 23) Nawet zmartwychwstanie nie zmieni niczyjej osobowości (tu79/12 s. 8, ak. 8 i 9; w84/4 18)
Zastanów się: Jakim jestem człowiekiem? Czy nie przejawiam niezdrowego zainteresowania cudzym mężem lub cudzą żoną? Czy nie przebierani miary w piciu napojów alkoholowych? Czy nie próbuję narzucać innym swojej woli?
Najwyższy czas, by działać mądrze, przezwyciężając złe skłonności Bądź czujny, jeśli chodzi o modlitwy (IPt 4:7)
Czy modlisz się do Boga codziennie, dając tym dowód, że utrzymujesz z Nim zażyłą więź? (Ps 86:3)
Powinieneś zwracać się do Boga nawet w bardzo osobistych sprawach Bliska więź z Jehową będzie cię pobudzać do czynienia tego, czego On od ciebie oczekuje Nie będziesz się wówczas wymawiać koniecznością zadbania o sprawy życia codziennego Nie będziesz skupiać całej uwagi na zdobyciu wykształcenia, uprawnień emerytalnych albo przedmiotów zbytku Czy pod tym względem masz jakieś trudności? Otwórz swe serce przed Bogiem (Koi 4:2) Skoncentruj się na duchowych błogosławieństwach i obietnicach Bożych
Biblia nie opisuje szczegółowo materialnych aspektów nowego świata—jakie będą domy, możliwości podróżowania, środki transportu, ubiory
Kieruje uwagę na błogosławieństwa duchowe (Ps 85:10-13) Dobrodziejstwa natury materialnej też będą przyjemne Dobrodziejstwa duchowe będą sprawiać najwięcej radości
Kto już teraz przejawia takie nastawienie, bez trudu dostosuje się do warunków życia w nowym świecie (pe 155--159, 171; tp 106, 107)
NASTAŁ CZAS, KIEDY WSZYSCY MUSIMY DZIAŁAĆ (9 min) Piotr zdawał sobie sprawę z takiej potrzeby (2Pt 3:11-13)
Stale miał na myśli swoje chrześcijańskie zadania i odpowiednio do tego postępował Czy ze względu na zbliżający się koniec nie powinniśmy też działać mądrze? (w86/18 16-18; w89 1.10 12, 13)
Zacieśniajmy więź z Bogiem i zabiegajmy o Jego uznanie Nie wystarczy samo przychodzenie na zebrania
Oznacza to obranie drogi życiowej wiodącej do wieczności Kto już służy Bogu, ten nie może ulec znużeniu ani pozwolić, by coś rozproszyło jego uwagę
Łatwo można się ześlizgnąć z powrotem do niegodziwego systemu rzeczy, który wkrótce czeka zagląda
Gorliwie bierz udział w wyszukiwaniu osób, które szczerze pragną panowania Boga
Pełnienie już teraz uczynków wypływających ze zbożnego oddania stanie się wzorem, który będzie można naśladować przez całą wieczność (u>86/8 15, 20; io73/23 1-12; io90 1.3 10-14, 18-23)
(Trzymaj się ściśle szkicu i podziału czasu przewidzianego dla każdej części. Nie trzeba odczytywać wszystkich wskazanych wersetów ani wymieniać źródeł materiału podanych w nawiasach)
Nr 38-P —strona 2 NA 45 MINUT




BĄDŹ PEWNY ZWYCIĘSTWA BOGA!
Uwaga dla mówcy: Pomóż słuchaczom zrozumieć, że ważne jest nie tylko zapoznanie się z prawdą, ale też całkowite zaufanie do orędzia, które głosimy. Sposobem korzystania z życia każdy wyraźnie pokazuje, czy naprawdę jest pewny nadchodzącego zwycięstwa Jehowy
CO NALEŻY ROZUMIEĆ PRZEZ „ZWYCIĘSTWO BOGA"? (4 min)
Zgodnie z zapowiedzią Jezusa słyszymy o wojnach i docierają do nas wieści wojenne (Mt 24:6, 7; gm 136-138; re 92-95)
Wynik konkretnej bitwy lub wojny często jest niepewny
Ludność i przywódcy niekiedy ufają w zwycięstwo, lecz ponoszą druzgocącą klęskę
Na czym w gruncie rzeczy opierają swą pewność?
Świadkowie Jehowy ogłaszają po całym świecie wieść o nadchodzącej wojnie między zastępami Boga a wrogami Jego panowania
Będzie to część składowa „wielkiego ucisku" (Mt 24:21)
Pismo Święte opisuje walne zwycięstwo Boga i tych, którzy stoją po Jego stronie (Obj 6:2; 17:14; 19:11-21) Zwycięstwo to jest równie pewne, jak istnienie Boskiego Władcy
Biblia zapowiada też, że doprowadzi to do usunięcia skorumpowanych władców ziemskich oraz ludzi wyzyskujących drugich (Ps 37:10; 089 8.10 5-11)
Dla wielu zwycięstwo Boże oznaczać więc będzie zagładę, ale co przyniesie tobie?
CZY ZWYCIĘSTWO BOGA BĘDZIE DLA CIEBIE DOBRODZIEJSTWEM? (6 min)
Kiedy ludzie odnoszą zwycięstwo na wojnie, nowe władze często nie okazują się lepsze, tylko jeszcze gorsze od poprzednich
Kiedy Zwycięzcą jest Bóg, wynikają stąd same korzyści
Jemu nie zależy na zdobyciu nowych terytoriów ani na wyzyskiwaniu większej liczby ludzi Jehowa jest troskliwym Władcą całego wszechświata i zasługuje na to, żeby Mu oddawać cześć (Obj 4:11)
Jego zwycięstwo okaże się dobrodziejstwem dla tych, którzy popierają Boskie panowanie, dzięki czemu ocaleją z „wielkiego ucisku" (Obj 7:14-17)
Nie odczują żaru gniewu Jehowy (re 126-128)
Będą się cieszyć uznaniem Boga i dostąpią orzeźwienia; będą mogli skorzystać z dobrodziejstw prowadzących do życia wiecznego
Biblia zapowiada jeszcze wiele innych błogosławieństw dla tych, którzy odniosą pożytek ze zwycięstwa Boga (Obj 21:3, 4; re 303)
Już teraz możemy odnosić z tego korzyści (ITm 4:8; 1088 15.11 6, 7,18-20; br1 4-7, 18, 19) Dzięki stosowaniu się do Boskich zasad prowadzimy szczęśliwsze życie rodzinne Obracamy się w budującym towarzystwie ludzi godnych zaufania i chętnych do pomocy
Zaznajemy spokoju wewnętrznego i mamy cel w życiu, ponieważ już teraz uczestniczymy w spełnianiu woli Bożej (Flp 4:6, 7)
Jeżeli chcemy odnosić takie korzyści, musimy zharmonizować swe życie z miernikami Bożymi i opowiedzieć się po stronie religii prawdziwej
Świadomość tego, że zbliża się zwycięstwo Boga oraz że mamy możliwość odniesienia z niego pożytku, powinna nas skłaniać do postępowania świadczącego o naszej ufnej pewności
CZY TWOJA PEWNOŚĆ RZECZYWIŚCIE MA WPŁYW NA TWE ŻYCIE? (9 min)
Nietrudno powiedzieć: „Jestem pewny Bożego zwycięstwa!" Ale czy tę pewność naprawdę widać w twoim życiu? Ktoś może twierdzić, że popiera jakąś sprawę, ale to jeszcze nie znaczy, że ona wywiera wpływ na jego życie
Omówimy kilka dziedzin, w których każdy powinien przeanalizować samego siebie; warto też zatroszczyć się o to, by nie dopuścić do stopniowego osłabnięcia naszej ufności
Dzieje króla judzkiego Asy trafnie unaoczniają, jak pilnie trzeba strzec swej ufnej pewności (w;81/19 18-20; it-1-E 183--185)
Asa gorliwie stawał w obronie religii prawdziwej (2Kn 13:23 do 14:5)
Zaatakowany przez przeważające siły wroga, zachował ufne przekonanie, że Bóg mu pomoże i da zwycięstwo (2Kn 14:7-10)
Nie spotkał go zawód (2Kn 14:11, 12)
Potem wobec zagrożenia ze strony Baaszy, króla Izraela, Asa zawierzył ludzkiemu rozumowaniu bądź też usłuchał złej rady i zaczął polegać na dyplomacji oraz intrygach politycznych (2Kn 16:1-3)
Chanani, „widzący", zwrócił uwagę królowi Asie, że jego zaufanie do Boga słabnie, i zapowiedział opłakane skutki (2Kn 16:7-9)
A zatem oprócz ciągłego upewniania się, czy nasza ufność rzeczywiście ma wpływ na nasze życie, musimy też stale zważać, żeby nie osłabła
Nr39-P 1/96 Druk 1/03




WYRAŹNIE DAWAJ POZNAĆ, ŻE UFASZ W ZWYCIĘSTWO BOGA (20 min)
Niech twoje życie wyraża ufną pewność, że choć nie znamy dokładnej daty, zwycięstwo Boże nastąpi wkrótce Zainteresowanie czynnikiem czasu jest rzeczą naturalną (Mt 24:3; Dz 1:6)
Jezus nie podał dokładnej daty; usilnie zachęcał uczniów do aktywności i czuwania (Mt 24:36-42) Gdyby ktoś służył Bogu z myślą o konkretnym terminie, mógłby zacząć się niepokoić: „Co będzie, jeśli wtedy nic się nie stanie?"
Mogłaby stopniowo słabnąć jego pewność, że zwycięstwo Boga w ogóle nastąpi Mamy uzasadnione powody, by żywić przekonanie, że koniec jest bliski (Obj 12:12)
Rozumiejąc sytuację, nie dopuścimy do osłabienia naszej pewności, chociaż narody będą mówić o pokoju i bezpieczeństwie (ITs 5:3, 4; w87/16 15-18)
Możemy być całkowicie przekonani, że Bóg się nie spóźni (Hab 2:3) Czy okazujesz taką pewność, odpowiednio do tego kształtując swe życie?
Czy twoje poczynania w życiu codziennym są wyrazem ufności, że Boże zwycięstwo nad obecnym niegodziwym
systemem rzeczy jest bliskie? (Jak 2:17)
Czy dopuszczasz, by troski życiowe lub pragnienie dóbr materialnych przesłoniły ci nadzieję na nadchodzące zwycięstwo i nowy świat? (Mt 13:7, 22)
Niedostatek żywności, bezrobocie, rosnące koszty utrzymania—to problemy, które przysparzają ludziom wielu trosk Nas też to dotyka, ale mamy pokładać ufność w Bogu, który obiecał troszczyć się o swój lud (Mt 6:25-34; Heb
13:5, 6; w79/21 3-6; w89 15.12 19, 20; w88/4 11, 12)
Musimy też czuwać, aby świecki pogląd, że bez pewnych przedmiotów zbytku nie można się obejść, nie skłonił nas do życia ponad stan (re 73; W84/22 25-28; #88 8.9 4-6)
Zbytnia troska o sprawy materialne może nam przysłonić obraz tego, co jest naprawdę ważne—mianowicie pozostawanie uznanymi sługami Jehowy (ITm 6:17-19)
Dopóki najważniejsze będzie dla nas utrzymywanie więzi z Jehową, będziemy dokładać wszelkich starań, żeby ją umacniać
Jehowa przemawia do nas przez swe Słowo; objawia nam w nim swoją osobowość, swoje metody działania oraz sposób traktowania innych
Czy pragniemy wiedzieć, co ma nam do powiedzenia, i czy przykładamy do Jego wypowiedzi nadzwyczajną wagę? Jak poważnie traktujemy osobiste studiowanie Biblii oraz publikacji ułatwiających jej zrozumienie? (Prz 2:3-5)
Czy na ten cel 'wykupujemy sobie dogodny czas'? (Ef 5:16)
Bóg wyjaśnia w Biblii, czego wymaga od ludzi, którzy chcieliby sobie zaskarbić Jego uznanie Czy nie zakładamy z góry, że On nie oczekuje od nas niczego więcej ponad to, co już czynimy? Czy przeciwnie, żywimy gorące pragnienie, by w pełni zharmonizować swe życie z wolą Bożą, i dlatego wciąż
pilnie badamy Jego Słowo oraz dostosowujemy do niego swe postępowanie? (Ef 5:10, 17; Jak 1:22-25) Czy popadamy w obojętność i gnuśność, czy raczej przyznajemy woli Boga uprzywilejowane miejsce w swoim życiu, będąc przekonani, że czas wykonania Jego wyroków jest bliski? (2Pt 3:11, 12)
WCIĄŻ UMACNIAJ I WYRAŹNIE PRZEJAWIAJ UFNOŚĆ W ZWYCIĘSTWO BOGA (6 min) Niech pewność zwycięstwa Bożego wywiera wpływ na twoje decyzje i na całe twoje życie
Tego rodzaju trzeźwe myślenie jest potrzebne każdemu z nas (Tyt 1:7, 8; 2:2-6)
Gdy zachowamy trzeźwy umysł oraz ufną pewność co do Bożego tryumfu, my także zdołamy zwycięsko przetrwać zbliżający się koniec
Dopóki to nie nastąpi, chcemy być stale bardzo zajęci dopomaganiem drugim w dokładnym poznaniu prawdy Bożej, aby i oni znaleźli się wśród tych, którzy skorzystają z błogosławieństw zwycięstwa Jehowy Nawet w obliczu trudności, napięć i przewrotów nie damy się wytrącić z równowagi
Zachowamy się jak Habakuk; poruszony do głębi sugestywnym opisem wystąpienia Boga w dniu bitwy, był jednak
zdecydowany radować się w Jehowie (Hab 3:16-18) Oby każdy z nas też był na to zdecydowany
(Trzymaj się ściśle szkicu i podziału czasu przewidzianego dla każdej części. Nie trzeba odczytywać wszystkich wskazanych wersetów ani wymieniać źródeł materiału podanych w nawiasach)
Nr 39 -P—strona 2 ' NA 45 MINUT



#106286 I ty możesz wygłosić wykład

Napisano przez vilgefortz on 2008-11-19, godz. 22:31 w Poszukuję materiałów, mam do zaoferowania...

STALE PAMIĘTAJ O ‘DNIU NAPAWAJĄCYM LĘKIEM’!
Uwaga dla mówcy: Wykład ten ma umocnić braci w poczuciu, że czas nagli. Dobrze go przygotuj i przedstaw z zapałem
LUDZIE Z RÓŻNYCH POWODÓW PAMIĘTAJĄ O PEWNYCH WYDARZENIACH (5 min)
Ludzie często obchodzą różne rocznice
Narody upamiętniają historyczne wydarzenia: upadek Rzymu, odkrycie Ameryki, uzyskanie niepodległości przez jakieś państwo
Począwszy od roku 1914, wiele dat kojarzy się z określonymi wydarzeniami
28 czerwca 1914 roku: zamordowanie następcy tronu Austro-Węgier, arcyksięcia Ferdynanda, które doprowadziło do wybuchu I wojny światowej
1 września 1939 roku: wybuch II wojny światowej
24 października 1945 roku: ratyfikowanie Karty Narodów Zjednoczonych
11 września 2001 roku: atak terrorystyczny na nowojorskie Światowe Centrum Handlu, pod którego gruzami zginęły tysiące ludzi
Jednakże jest jeszcze jeden dzień, o którym musimy pamiętać
Dzień ten dopiero nadejdzie, ale będzie miał wpływ na każdego mieszkańca naszej planety i zmieni bieg dziejów ludzkości
WIELKI DZIEŃ JEHOWY ZOSTAŁ JUŻ ZAZNACZONY W KALENDARZU BOŻYM (6 min)
Najważniejszy okres w historii rodu ludzkiego jest nazwany w Biblii „wielkim i napawającym lękiem dniem Jehowy” (Jl 2:30, 31; Mal 4:5)
W tym dniu Jehowa wystąpi przeciw swoim wrogom i stanie w obronie swego ludu
Nastąpi to podczas „obecności Syna Człowieczego”, ale dokładny dzień i godzina nie są znane ludziom (Mt 24:36-39, 44)
Przypomnijmy dowody potwierdzające, że żyjemy w okresie obecności Chrystusa
WYDARZENIA SKŁADAJĄCE SIĘ NA ZNAK OBECNOŚCI CHRYSTUSA (15 min)
Jezus przepowiedział, że w czasie jego obecności będą się rozgrywać ogólnoświatowe konflikty oraz inne znamienne wydarzenia (Mt 24:3, 7, 8)
Od roku 1914 świat oglądał dwie wielkie wojny i mnóstwo mniejszych (w98 15.4 10, 11; w97 1.4 4-8)
Na arenie dziejów mieli się pojawić zwodziciele powołujący się na religię (Mt 24:11)
Tacy fałszywi prorocy rzeczywiście powstali, ale nie mają dla ludzi żadnej pociechy ani żadnej nadziei na przyszłość (w94 1.3, s. 9, 10, ak. 7-12)
Miało się szerzyć bezprawie, do którego zalicza się między innymi przestępczość i terroryzm (Mt 24:12)
Wywołuje to na całym świecie strach i ograbia z poczucia bezpieczeństwa
Biblia opisuje, jacy ludzie mieli żyć w tych „krytycznych czasach trudnych do zniesienia” [omów stosowne myśli z 2 Tymoteusza 3:1-5, 13]
Ludzie niegodziwi i oszuści faktycznie ‘posuwają się od złego ku gorszemu, wprowadzając w błąd i będąc w błąd wprowadzani’
Przez kogo są ‘wprowadzani w błąd’? [odczytaj Objawienie 12:9]
Każdy, kto przyswaja sobie ducha tego świata, poddaje się pod wpływ Szatana (1Jn 5:19)
Ale ten przeciwnik Boga i człowieka ma już bardzo mało czasu na swoją nikczemną, ohydną działalność (Obj 12:12)
Dostępne dowody wskazują na to, że wielki i napawający lękiem dzień, w którym Jehowa wykona swe wyroki, jest już bardzo bliski
Jehowa miłościwie zadbał o to, by na całym świecie rozlegało się ostrzeżenie przed tym dniem (Obj 14:6, 7)
Wielu nie zwraca na nie uwagi, zupełnie tak samo, jak to było przed potopem (Mt 24:38, 39)
Teraźniejsze i przyszłe wydarzenia powinny nam wyraźnie uprzytomniać, że czas nagli




DLACZEGO MĄDROŚĆ NAKAZUJE STALE PAMIĘTAĆ O TYM DNIU (14 min)
Pogarszająca się sytuacja światowa sprawia, że wiele ludzi zaczęło przykładać większą wagę do proroctw biblijnych
Szczególnie interesujące są słowa zapisane w Liście 2 Piotra 3:10-13 [odczytaj i omów] (w97 1.9 19-24)
Teraźniejszy system rzeczy zostanie całkowicie unicestwiony
Wszystkie jego elementy rozpuszczą się w ognistej zagładzie obecnych niebios i ziemi
Aby ‘mieć wyraźnie w pamięci dzień Jehowy’, musimy dokładnie wiedzieć, co będzie on oznaczać dla nas osobiście i dla całej ludzkości
Prawdziwi chrześcijanie mają widoki na przeżycie tego dnia
Ale dla tych, którzy z braku czujności nie dostrzegają znaku czasów, ów dzień nadejdzie „jak złodziej”
Piotr nawołuje, żebyśmy trwali „w świętych postępkach i czynach zbożnego oddania”
Takie postępki i czyny są zbożne i święte, gdyż harmonizują z Bożymi wymaganiami wobec chrześcijan [podaj przykłady] (1Pt 2:12; w98 1.6 6; w97 1.3 13, 14)
STAŁE PAMIĘTANIE O DNIU JEHOWY PRZYSPORZY BŁOGOSŁAWIEŃSTW (5 min)
Obecnie koniecznie musimy stale pamiętać o dniu Jehowy i zabiegać o Jego uznanie [odczytaj 2 Piotra 3:14] (w86/18, s. 15, 16, ak. 10, 11)
Żywimy niezłomną nadzieję, że zostaniemy „ukryci w dniu gniewu Jehowy” — że Bóg zapewni nam ochronę (Sof 2:2, 3)
Skoro zawczasu wiemy o dniu Jehowy, powinniśmy usilnie starać się nawiązać przyjazne stosunki z Bogiem, a potem wiernie i wytrwale Jemu służyć (2Pt 3:17, 18)
Wykonywanie woli Bożej otwiera przed nami widoki na to, że ‘pozostaniemy na wieki’, że zachowamy życie w owym wiekopomnym dniu Jehowy (1Jn 2:17) (Trzymaj się ściśle szkicu i podziału czasu przewidzianego dla każdej części. Nie trzeba odczytywać ani omawiać wszystkich podanych wersetów)
Nr 153 -P 11/00 — strona 2 NA 45 MINUT




RZĄDY LUDZKIE NA SZALACH WAGI
Uwaga dla mówcy: Pomóż obecnym zrozumieć, jak ważne jest zaufanie do Królestwa Bożego. Zwróć uwagę na błogosławieństwa, których w przyszłości zaznają osoby już dziś lojalnie popierające to Królestwo
RZĄDY LUDZKIE ZAWIODŁY (6 min)
Przez całe wieki do odważania towaru używano wagi szalkowej (it-2 874)
Za pomocą wagi ustalano wartość złota i srebra (Rdz 23:15, 16; Iz 46:6)
Ważenie na wadze jest symbolem należytego osądzania (Hi 31:6)
Jeśli coś nie odpowiada określonym miernikom lub normom, może przynieść szkodę
Człowiek wypróbował już niemal każdą możliwą formę rządów i filozofii politycznej (zob. w80/19 3-6)
Czy te formy władzy się sprawdziły?
Monarchie zawiodły (g90 8.10 16, 19)
Arystokracja nie spełniła oczekiwań (g90 8.11 18, 20, 21)
Demokracja ma wiele słabych stron (g90 8.11 22, 24, 25)
Żaden system władzy nie powołał rządu, który by zadowolił każdego obywatela albo zaspokoił podstawowe potrzeby człowieka, pragnącego prowadzić ciekawe i sensowne życie
Niektórzy uczciwi ludzie usilnie starali się poprawić sytuację i czasami osiągali niezłe rezultaty
Ostatecznie jednak zawiedli, ponieważ człowiek nie został tak stworzony, by samodzielnie kierować swoimi krokami (Jer 10:23)
JEHOWA WZYWA NARODY NA SĄD (12 min)
Jehowa Bóg wzywa rządy do zdania sprawy z tego, co robią
Narody przyrównał do warstewki pyłu na szalach wagi (Iz 40:12, 15)
Jak zostają ocenione na Jego szalach sprawiedliwości?
W czasach Daniela Jehowa ‘zważył’, czyli ocenił, ówczesną główną potęgę polityczną i ‘stwierdził u niej brak’ (odczytaj Daniela 5:24-28) (dp 107-109)
W ciągu nocy jedna władza ustąpiła miejsca drugiej (odczytaj Daniela 5:30, 31)
Na przestrzeni około 2500 lat władzę po babilońskim mocarstwie światowym objęły potęgi: medo-perska, grecka, rzymska i anglo-amerykańska
W biblijnym proroctwie Daniela pewne mocarstwa polityczne zostały przedstawione jako cztery olbrzymie bestie (odczytaj Daniela 7:2, 3, 17)
Po opisaniu tych czterech bestii prorok Daniel wspomina o rozprawie sądowej odbywającej się w niebie (odczytaj Daniela 7:9, 10)
Istniejący od Dni Pradawnych, Jehowa, zasiada i sądzi owe rządy (Ps 90:2; w95 15.10 19, 20; w88 15.9 3, 4; dp 144; it-1 105)
Stwierdza, że zasługują na unicestwienie (odczytaj Daniela 7:11, 12) (dp 145)
Mogą jednak na pewien czas pozostać, ale ostatecznie dosięgnie je zagłada w Armagedonie (Obj 16:14, 16)
WŁADZĘ NAD ŚWIATEM OBEJMIE KRÓLESTWO BOŻE (20 min)
Wszechświatowy Sąd powierzył władzę nad ziemią mesjańskiemu Królestwu, które ustanowiono w niebie w roku 1914 (odczytaj Daniela 7:13, 14) (dp 145, 146)
Od roku 1914 Królestwo Boże oraz człowiecze rządy sprawują władzę jednocześnie
Nawet dziś możemy je „zważyć”, czyli ocenić, i dokonać mądrego wyboru
Rządy ludzkie nie potrafią uchronić swych poddanych od różnych utrapień, takich jak niemoralność, palenie tytoniu czy zażywanie narkotyków; rząd Chrystusa to potrafi (1Ko 6:9-11; 2Ko 7:1)
Człowiecze zwierzchności nie są w stanie zapewnić ludziom wykształcenia, dzięki któremu mogliby prowadzić szczęśliwe, sensowne życie; pod władzą Chrystusa uczymy się, jak żyć obecnie i jak otrzymać życie wieczne (Iz 48:17; 54:13)
Panowanie śmiertelnych ludzi nie może zapewnić trwałych korzyści; mesjańskie Królestwo na pewno to uczyni (Ps 146:3, 4; Dn 7:14)
W niedalekiej przyszłości Królestwo Boże zniszczy wszystkie ludzkie rządy, a samo rozciągnie swą sprawiedliwą władzę nad całą ziemią (Da 2:44)
Zastanówmy się, co to będzie oznaczać dla ludzkości (w88 15.9 5, 6; dg 22-28)
Kres przestępczości i przemocy (Ps 37:9, 10)
Koniec podziałów na tle rasowym i narodowościowym oraz wynikających z nich wojen (Iz 2:4)
Do przeszłości należeć będą takie zjawiska, jak brak mieszkań, bezdomność i bezrobocie (Iz 65:21, 22)
Mnóstwo żywności dla każdego (Ps 72:16)
Przywrócenie doskonałego zdrowia (Hi 33:25; Iz 35:5, 6; Obj 21:3, 4)
Zniweczenie skutków wszelkich krzywd zadanych rodzinie ludzkiej (Iz 65:17, 18)
Cały nasz glob zostanie przekształcony w raj (Łk 23:43)
JAK MUSIMY OBECNIE POSTĘPOWAĆ, ŻEBY ŻYĆ POD PANOWANIEM KRÓLESTWA BOŻEGO (7 min)
Co musimy teraz czynić, by zasługiwać na życie pod władzą Królestwa Bożego?
Studiuj Biblię i dostosowuj się do wymagań Królestwa Bożego (2Ko 5:14, 15)
Pielęgnuj zbożne przymioty (Mi 6:8; Sof 2:3; 1Pt 4:8)
Zgromadzaj się z prawdziwymi czcicielami Boga (Iz 2:2, 3; Heb 10:23, 24)
Gorliwie głoś dobrą nowinę o Królestwie Bożym (Mt 24:14)
Jezus Chrystus żyje na wieki, a jego rząd „będzie trwać po czasy niezmierzone” (Dn 2:44)
Jeżeli już obecnie żyjemy zgodnie z prawami i zasadami tego rządu, możemy się spodziewać życia wiecznego w raju na ziemi
(Trzymaj się ściśle szkicu i podziału czasu przewidzianego dla każdej części. Nie trzeba odczytywać ani omawiać wszystkich podanych wersetów)
Nr 154-P 1/02 — strona 2 NA 45 MINUT



#105593 I ty możesz wygłosić wykład

Napisano przez vilgefortz on 2008-11-10, godz. 19:22 w Poszukuję materiałów, mam do zaoferowania...

BIBLIJNY POGLĄD NA PRAKTYKI SPIRYTYSTYCZNE
Uwaga dla mówcy: Przedstaw słuchaczom biblijny punkt widzenia na tę sprawę i wyjaśnij, że ludzi szczerze usposobionych pociąga do Jehowy prawda zawarta w Piśmie Świętym. Nie omawiaj drobiazgowo poszczególnych praktyk spirytystycznych. Korzystaj jedynie z doświadczeń opublikowanych w literaturze Towarzystwa
UPRAWIANIE SPIRYTYZMU JEST SZEROKO ROZPOWSZECHNIONE (3 min)
Spirytyzm obejmuje kontaktowanie się z niewidzialnymi duchami
Uprawianie go przybiera rozmaite formy
Występuje pod postacią wróżbiarstwa, astrologii, hipnotyzmu, czarów, wuduizmu, tabliczek alfabetycznych (ouija), chiromancji, seansów spirytystycznych i innych sposobów rzekomego porozumiewania się ze zmarłymi (sp 21; sh 91; pe 95, 96)
Wiele osób wierzy, iż po śmierci człowieka pozostaje przy życiu jego pierwiastek duchowy, który może się kontaktować z żywymi (sp 2, 3; rs 311, 312)
Na całym świecie rośnie zainteresowanie spirytyzmem
W książce Occult Shock and Psychic Forces (Wstrząs okultystyczny i siły pozazmysłowe) czytamy: „Zdaniem wielu komentatorów żyjemy w okresie niesłychanego odradzania się okultyzmu” (w 88/2 1)
Politycy, przywódcy religijni oraz inne osobistości często parają się spirytyzmem
Jest on powszechnie tolerowany i praktykowany w chrześcijaństwie (w 88/2 1, 2)
Skąd się wywodzi spirytyzm? Czy jest pożyteczny, czy szkodliwy? Co na temat praktyk spirytystycznych mówi Biblia?
CZYM NAPRAWDĘ JEST KONTAKTOWANIE SIĘ ZE ŚWIATEM DUCHÓW (12 min)
Z Pisma Świętego wynika, iż w nawiązywaniu kontaktu z dziedziną duchową nie ma nic nowego
Pierwsza para ludzka porozumiewała się ze Stwórcą (1 Mojż. 3:8-13)
Nie rozmawiali z umarłymi ludźmi, lecz z Bogiem, który przedstawił im widoki na życie wieczne w raju (1 Mojż. 2:15-17)
Noemu udzielono wskazówek na temat potopu (1 Mojż. 6:13-22)
Abraham otrzymał informacje, które mu przyniosły błogosławieństwa (1 Mojż. 12: 1-4)
Jednakże nie wszystkie kontakty ze światem duchów okazały się pożyteczne
Zły duch posłużył się wężem, aby zwieść Adama i Ewę (1 Mojż. 3:1-5)
Zbuntowani aniołowie z czasów Noego wprowadzali ludzi w błąd, szerzyli przemoc i niemoralność (1 Mojż. 6:1, 2, 11; Judy 6)
Za dni Jezusa mężczyzna będący w mocy ducha nieczystego czuł się udręczony i ranił sam siebie (Marka 5:2, 5)
Obecnie dla wielu osób kontakty z dziedziną duchową mają fatalne następstwa
Niejednokrotnie przeżywają udręki fizyczne i psychiczne; uprawiający spirytyzm często posuwają się do niemoralności, a nawet morderstw (sp 12, 22)
Praktyki spirytystyczne, rozpowszechnione w otaczającym nas świecie, nie pochodzą od Boga
Z Pisma Świętego wynika, że niewidzialnymi propagatorami spirytyzmu są Szatan i demony
Szatan jest „pradawnym wężem”, który od czasów Edenu zwodzi inne stworzenia (Obj. 12:9)
W Dziejach Apostolskich 16: 16-19 czytamy o „demonie wróżbiarstwa”, co wskazuje, iż „sztuka przepowiadania” wywodzi się od demonów
Ich celem jest zawsze odciąganie ludzi od Jehowy (5 Mojż. 13: 1-5)
Szatan kłamał, że Adam i Ewa nigdy nie umrą, gdy jednak pomarli, zaczął szerzyć kłamstwo, iż człowiek ma nieśmiertelną duszę
Pojęcie duszy nieśmiertelnej i samo porozumiewanie się ze zmarłymi sięga czasów starożytnego Babilonu (sh 41, 52, 53)
Przez całe stulecia kłamstwu Szatana nadawano różne atrakcyjne formy
W rezultacie wiele osób nie szuka Jehowy, lecz próbuje nawiązać kontakt ze zmarłymi bądź uprawia rozmaite sztuki magiczne (sh 77, 78)
BIBLIA POTĘPIA WSZELKIE FORMY SPIRYTYZMU (6 min)
Natchnieni przez Boga pisarze biblijni — od pierwszego do ostatniego — ostro potępiali praktyki spirytystyczne (5 Mojż. 18: 10-12; Obj. 21:8)
Paweł bez ogródek oświadczył, że uprawiający spirytyzm nie odziedziczą Królestwa Bożego (Gal. 5:19-21)
Dlaczego stanowisko Biblii w tej sprawie jest tak kategoryczne?
Ponieważ osoby parające się spirytyzmem dostają się pod wpływ demonów, które są nieprzyjaciółmi Boga
Spirytyzm propaguje kłamstwo, że człowiek w gruncie rzeczy nie umiera, lecz ma w sobie jakiś pierwiastek duchowy, który żyje dalej
Jehowa jest Bogiem prawdy i przeciwstawia się kłamstwu (Ps. 31:5, NW; Prz. 6:16-19)
Oznajmił nam prawdę o tym, że zmarli nie są świadomi niczego ani nie mogą się porozumiewać z żyjącymi (Kazn. 9:5, 10)
Wszelkie rzekome kontakty z umarłymi albo są zmyślone, albo w rzeczywistości mają na celu porozumiewanie się ze złymi duchami
Trzeba zachowywać ostrożność, by nie dać się zwieść; Szatan działa chytrze i przebiegle (2 Kor. 11:14)
JAK SIĘ WYZWOLIĆ SPOD SZKODLIWEGO WPŁYWU SPIRYTYZMU (20 min)
Chcąc się wyzwolić spod wpływu spirytyzmu, trzeba się podporządkować prawdziwemu Bogu, Jehowie (Jak. 4:7a)
Trzeba poznawać wolę Bożą i ze wszystkich sił starać się ją spełniać
Konieczne jest całkowite odcięcie się od zwyczajów i praktyk spirytystycznych
Trzeba nałożyć całą zbroję od Boga (Efez. 6:11-13)
Módl się do Jehowy; gdy jesteś atakowany przez demony, głośno wzywaj Jego imienia (Prz. 18:10)
Imię Boże nie jest jakimś zaklęciem
Możemy doznać ochrony, gdy całkowicie zerwiemy ze spirytyzmem i w pełni zaufamy Jehowie, bo dzięki temu zjednamy sobie Jego uznanie (1 Piotra 3:12)
Jehowa udziela takiej pomocy, czego dowodem jest rosnąca liczba Świadków, którzy niegdyś uwolnili się od spirytyzmu (za pomocą skorowidzów do publikacji Towarzystwa poszukaj doświadczeń na ten temat)
Jehowa jest potężniejszy niż Szatan
Jeżeli będziesz służyć Jehowie, On cię ochroni przed demonami (sp 24)
Musisz też przeciwstawiać się Diabłu (Jak. 4:7b)
Zerwij wszelkie powiązania ze znanymi ci spirytystami (1 Kor. 10:21)
Niczego nie przynoś od nich do swego domu (5 Mojż. 7:25)
Uczyń tak jak Efezjanie, którzy spalili swoje księgi magiczne (Dzieje 19: 19, 20)
Pozbądź się amuletów, talizmanów, „ochronnych” tasiemek, fetyszy, ksiąg magicznych oraz wszystkiego, co ma związek z praktykami spirytystycznymi
Nigdy nie czytaj — nawet ze zwykłej ciekawości — materiałów propagujących spirytyzm, na przykład horoskopów (Jer. 10:2)
Nie oglądaj programów telewizyjnych ani filmów pokazujących hipnozę, seanse czy inne formy spirytyzmu
Nie daj się zwieść na manowce przez ciekawość
Nie korzystaj z usług osób wyglądających znaków lub prognostyków (5 Mojż. 18:10; Izaj. 8:19)
Nie spodziewaj się bezpośredniej, osobistej łączności z Bogiem, z jakiej korzystał Adam, Noe czy Abraham
Bóg nie porozumiewa się już z ludźmi za pomocą snów, wizji ani głosów z dziedziny duchowej
Jehowa objawił swoją wolę za pośrednictwem Jezusa, a my znamy ją dzięki temu, że została spisana w Biblii (Hebr. 1:1, 2)
Obecnie korzystamy z całego Pisma Świętego, przez które Bóg nas prowadzi i poucza, abyśmy byli ‘całkowicie wyposażeni do wszelkiego dobrego dzieła’ (2 Tym. 3:17)
Nie próbuj zarozumiale kontaktować się z dziedziną duchową; polegaj na Słowie Bożym i Jego organizacji (Mat. 24: 45-47)
Jeżeli pomimo twoich wysiłków demony wciąż nie dają ci spokoju — jak to było w wypadku Jezusa — nie myśl, że utraciłeś uznanie Boże
Musisz być wytrwały i nie dawać za wygraną
Demony nas nie przemogą, jeśli będziemy im dawać zdecydowany odpór i jeśli mocno przylgniemy do Jehowy (Mat. 4:10, 11)
SŁUŻMY JEHOWIE, A ZAZNAMY OBFITYCH BŁOGOSŁAWIEŃSTW (4 min)
Szkodliwe następstwa uprawiania spirytyzmu wskazują, iż kryją się za nim niewidzialne moce — Szatan z demonami
Krzywdzenie i oszukiwanie ludzi sprawia im przyjemność
Jehowa darzy nas szczerą miłością
Poczynił odpowiednie kroki, aby w przyszłości zapewnić nam błogosławieństwa, co między innymi będzie oznaczać położenie kresu władzy Szatana (1 Mojż. 3:15; sp 22, 23)
Aby wybawić ludzkość, posłał na ziemię Jezusa (Jana 3:16)
Jezus uzdrawiał chorych, wypędzał demony i wskrzeszał umarłych, dlatego możemy ufnie oczekiwać błogosławieństw nowego świata (2 Piotra 3:13; Obj. 21:4)
Jehowa nigdy nie wprowadza ludzi w błąd (4 Mojż. 23:19)
Jest Źródłem tylko tego, co dobre (Jak. 1:17)
Strzeż się zatem praktyk związanych ze spirytyzmem
Służ Jehowie i postępuj zgodnie z prawdą wyłuszczoną w Biblii
Bądź przekonany, że duch Boży i potęga prawdy pomogą ci skutecznie się chronić przed spirytyzmem (Jana 8:32)
(Trzymaj się ściśle szkicu i podziału czasu przewidzianego dla każdej części. Nie trzeba odczytywać wszystkich wskazanych wersetów ani wymieniać źródeł materiału podanych w nawiasach)
Nr 95 4/97
Nr 95 — strona 2 NA 45 MINUT





ZBLIŻA SIĘ KONIEC RELIGII FAŁSZYWEJ
Uwaga dla mówcy: Wykład ten wygłoś z przekonaniem, rzeczowo i w sposób godny. Pomóż słuchaczom uświadomić sobie, że koniec religii fałszywej został przepowiedziany w Biblii. Podkreśl, jak odmienne owoce wydaje religia prawdziwa i fałszywa. Osoby miłujące prawdę gorąco zachęć, by już teraz opuściły religię fałszywą i przylgnęły do prawdy
WSZYSTKIE RELIGIE STOJĄ OBECNIE PRZED SĄDEM BOŻYM (4 min)
Żyjemy w końcowym okresie „dni ostatnich”. Wkrótce Bóg wykona wyrok na całym niegodziwym świecie (streść krótko 2 Tymoteusza 3:1-5, 13; następnie odczytaj Jeremiasza 25: 31-33)
Bóg wyprowadza teraz z religii fałszywej ludzi poszukujących prawdy. Mają oni zostać wyznawcami religii prawdziwej; Bóg zniszczy wszystkie religie fałszywe (odczytaj Malachiasza 3:18) (Mat. 25: 31-34, 41)
ZAGŁADA RELIGII FAŁSZYWEJ — OKRES UCISKU (5 min)
Religię fałszywą spotka zagłada w „wielkim ucisku”; nazwano ją „wielką nierządnicą”, gdyż od stuleci dopuszcza się duchowej rozpusty z podległymi Szatanowi systemami politycznymi (odczytaj Mateusza 24:21) (Obj. 17: 1, 2)
Nierządnica ta została również nazwana „Babilonem Wielkim”, ponieważ tak jak starożytny Babilon stanowi imperium religii fałszywej (Obj. 17: 5, 15)
Czynniki polityczne nagle zwrócą się przeciw niej i ją zniszczą — ku zdziwieniu tych, którzy nie zważają na proroctwa biblijne (odczytaj Objawienie 17:16 oraz kilka fragmentów z rozdziału 18: 9-19 i wykaż, jak szybko zostanie unicestwiona i jakim wstrząsem będzie to dla wielu)
Jednakże dla sług Bożych jej kres będzie powodem do radości (odczytaj Objawienie 19: 1, 2)
Na koniec Bóg zniszczy w Armagedonie pozostałą część systemu podległego Szatanowi (Obj. 16: 14, 16). Rozdział 19 Księgi Objawienia ukazuje Chrystusa jako Głównego Wykonawcę wyroków Bożych, który przewodzi niezliczonym zastępom niebiańskim (odczytaj wersety 11, 16-18)
A zatem odróżnienie religii prawdziwej od fałszywej jest kwestią życia lub śmierci. Ale jak je odróżnić? Jezus powiedział: „Po ich owocach” (odczytaj Mateusza 7:15-18)
DOBRE OWOCE, KTÓRE MUSZĄ WYDAWAĆ WYZNAWCY RELIGII PRAWDZIWEJ (6 min)
Muszą opowiadać się po stronie 1) ZWIERZCHNICTWA Jehowy (Ps. 83:19, BT ); 2) Jego IMIENIA (Jana 17:6; Dzieje 15:14; Rzym. 10:13); 3) Jego KRÓLESTWA (Dan. 2:44; Mat. 6:9, 10; 24:14); 4) Jego SŁOWA (2 Tym. 3:16, 17)
Wszędzie na świecie muszą darzyć się nawzajem szczerą miłością; muszą być wolni od rasizmu, nacjonalizmu, dumy plemiennej (Jana 13:35; 1 Jana 4:8, 20, 21)
Muszą zachowywać neutralność w kwestiach politycznych, ponieważ władzę nad światem sprawuje Szatan (Jana 18:36; Jak. 4:4; 1 Jana 5:19). Nie mogą brać udziału w wojnach; zabijaliby swych braci (odczytaj Izajasza 2:2-4 i 1 Jana 3:10-12). Słudzy Boży są usposobieni pokojowo i wydają owoce ducha (Gal. 5:22; 1 Piotra 3:11)
Muszą wszędzie głosić jednakowe nauki (1 Kor. 1:10)
Muszą przestrzegać wysokich mierników moralnych ustanowionych przez Boga i wykluczać ze swej społeczności osoby, które trwają w niemoralnym postępowaniu (1 Kor. 5:11-13; 6:9-11)
RELIGIE TEGO ŚWIATA WYDAJĄ ZŁE OWOCE (11 min)
Nie są orędownikami ani zwierzchnictwa Boga, ani Jego imienia, Królestwa czy Słowa. Nie ma wśród nich miłości ani jedności, są podzielone na tle rasowym, narodowościowym, plemiennym, politycznym, ekonomicznym, społecznym i doktrynalnym
Religie tego świata wchodzą w skład szatańskiego systemu światowego i odzwierciedlają niemoralne i mordercze skłonności jego władcy — wzniecają nienawiść i spory; mieszają się do polityki; ich członkowie zabijają na wojnach swych współwyznawców, jak to się działo podczas I i II wojny światowej, a ostatnio — z powodu nienawiści plemiennej — w Ruandzie (Gal. 5:19, 20; jeszcze raz nawiąż do 1 Jana 3:10-12; odczytaj Objawienie 18:24)
Autor książki Preachers Present Arms (Kaznodzieje prezentują broń) napisał: „W ciągu dziejów cywilizacji (...), dwie siły były zawsze złączone we wspólnym sojuszu. Są to wojna i religia. A spośród wszystkich wielkich religii świata (...) żadna nie była bardziej oddana [wojnie] niż [chrześcijaństwo]”
W kanadyjskiej gazecie The Sun [czyt. we san], ukazującej się w Vancouverze, nadmieniono: „Podążanie za flagą państwową jest słabością chyba każdej zorganizowanej religii (...) Czy zdarzyło się, by w jakiejś wojnie obie strony nie twierdziły, że Bóg je popiera?”
Dziennik The New York Times [we nju jork tajms] donosił: „Masakry w Ruandzie spowodowały, że wielu tamtejszych katolików poczuło się zdradzonych przez duchowieństwo. (...) Podziały etniczne pomiędzy Hutu i Tutsi przebiegały często w łonie samego Kościoła”. W gazecie National Catholic Reporter [nejszenal katolik riporter] napisano: „Ruanda i Burundi to dwa najbardziej katolickie, a zarazem najbardziej zbroczone krwią, kraje afrykańskie”
Wśród duchowieństwa oraz wiernych toleruje się rażącą niemoralność: cudzołóstwo, rozpustę, homoseksualizm, pedofilię, nieuczciwość; osoby takie nie są jednak ekskomunikowane za łamanie praw Bożych
Zgromadzenie Ogólne Kościoła prezbiterialnego w USA przyznało: „Stajemy wobec kryzysu o groźnych rozmiarach i następstwach. (...) Od 10 do 23 procent duchownych w całym kraju flirtuje lub współżyje z parafiankami, klientkami, pracowniczkami itd.”
Prezes Rady Biznesmenów i Przemysłowców w USA potwierdził to słowami: „Instytucje religijne nie tylko nie potrafią zaszczepić ludziom swego historycznego systemu wartości, lecz niejednokrotnie same są źródłem problemów”
Pismo U.S.News & World Report [jues njus end łerld riport] nadmieniło, że Kościół katolicki wypłacił setki milionów dolarów tytułem odszkodowań dla rodzin katolickich, których dzieci zostały zdeprawowane przez księży
Trafnie ujął to duński teolog Sřren Kierkegaard [Soren Kirkegard]: „Chrześcijaństwo wyzbyło się chrystianizmu, niezupełnie zdając sobie z tego sprawę”
W czasopiśmie India Today [india tudej] przyznano: „Pod sztandarem religii dokonuje się najohydniejszych zbrodni. (...) Wyzwala ona straszliwą przemoc, jest czynnikiem nadzwyczaj destrukcyjnym”
Natchnione Słowo Boże demaskuje obłudę religii fałszywej (odczytaj Mateusza 15:7-9 oraz Tytusa 1:16)
Jezus oświadczył, że przywódcy religii fałszywej są „ślepymi przewodnikami” prowadzącymi ślepych naśladowców; jedni i drudzy wpadną w dół (Mat. 15:14) (więcej szczegółów znajdziesz w w 90 1. 2 ss. 17-20, ¶ 10-24)
KTÓRA RELIGIA WYDAJE OWOCE PODOBAJĄCE SIĘ BOGU? (11 min)
Kto wydaje owoce, jakich oczekuje Bóg? Kto staje w obronie zwierzchnictwa Jehowy, Jego imienia, Królestwa oraz Słowa? Kto we wszystkich częściach świata okazuje miłość? Kto zachowuje neutralną postawę wobec polityki i nie wikła się w żadne walki na tle narodowościowym lub plemiennym? Kto głosi wszędzie jednakowe nauki? Kto przestrzega wysokich mierników moralnych? Historia naszego stulecia ukazuje, że takie owoce wydaje tylko jedna religia — Świadkowie Jehowy
Jeśli chodzi o ścisłe trzymanie się Słowa Bożego, pewien wykładowca uniwersytecki z Filipin powiedział: „Świadkowie sumiennie stosują w praktyce to, czego się uczą z Pisma Świętego”
Nawiązując do tego, że Świadkowie odmawiają brania udziału w wojnach narodów i zabijania bliźnich, zakonnica katolicka napisała we włoskim periodyku kościelnym Andare alle genti [andare alle dżenti]: „Jakże inaczej wyglądałby świat, gdybyśmy pewnego ranka wszyscy obudzili się z mocnym postanowieniem, by tak jak Świadkowie Jehowy nie chwytać za broń”
Mówiąc o ich nieskażonej przestępczością organizacji oraz o ich szacunku dla prawa, porządku i cudzej własności, kanadyjski felietonista tak napisał o Świadkach Jehowy w dzienniku Le Journal de Montreal [le żurnal de montreal]: „Gdyby na świecie byli tylko tacy ludzie, nie musielibyśmy na noc zamykać drzwi na rygle ani zakładać urządzeń alarmowych zabezpieczających przed włamywaczami”
Jeśli chodzi o ich jedność, to w meksykańskiej gazecie Veredicto [weredikto] podkreślono, że odznaczają się „godną pochwały jednością wierzeń, która wszędzie ich wyróżnia”
W związku z ich moralnym postępowaniem, pewien mężczyzna z RPA nadmienił: „Bardzo wysoko cenię zasady moralne i zachowanie Świadków. Ze wszystkich znanych mi odmian chrystianizmu stanowicie jedyną, której członkowie zawsze postępują zgodnie z tym, czego nauczają”
Świadkowie dają się poznać jako osoby wydające owoce wymagane przez Boga. Potwierdził to pewien ksiądz katolicki, którego wypowiedź przytoczono w tygodniku Time [tajm]: „Gdy idę na rynek, nie potrafię już odróżnić człowieka wierzącego w Boga od poganina. Świadka Jehowy mogę odróżnić od innych (...), natomiast zwolenników tradycyjnych wyznań — niestety nie”
Owoce wydawane przez Świadków Jehowy faktycznie dowodzą, że wyznają oni religię prawdziwą, wspieraną duchem Bożym (Izaj. 43: 10-12)
WKRÓTCE BÓG ZNISZCZY WSZYSTKIE RELIGIE FAŁSZYWE (4 min)
Jezus przepowiedział, że religia fałszywa, która wskutek łamania praw Bożych wydaje złe owoce, zostanie ‘ścięta i wrzucona w ogień’ (Mat. 7:19-23)
Przypomnij, co spotkało czcicieli Baala, a co się stało z tymi, którzy wielbili Jehowę (1 Król. rozdz. 18; następnie odczytaj wersety 36-40)
Religia fałszywa to szeroka droga, która prowadzi do zagłady (Mat. 7:13, 14). Wkrótce zostanie na zawsze zniszczona (odczytaj Objawienie 18:21, 22)
Wszyscy, którzy teraz pragną zaskarbić sobie uznanie Boga, a w przyszłości rozkoszować się życiem, muszą usłuchać Jego ostrzeżenia: „Wyjdźcie z niej”! (Odczytaj Objawienie 18:4)
Muszą czynić to, do czego usilnie zachęca anielski posłaniec Boży (odczytaj Objawienie 14:7)
RELIGIA PRAWDZIWA PRZETRWA KONIEC TEGO ŚWIATA (4 min)
Jehowa ochroni swych prawdziwych czcicieli (Prz. 18:10)
Przyłącz się do „wielkiej rzeszy”, która oddaje cześć Jehowie i przeżyje koniec świata (Obj. 7:9, 10, 13-15). Nawet gdyby niektórzy jej członkowie zmarli wcześniej na skutek choroby, wypadku lub starości, mają zapewnione zmartwychwstanie (Dzieje 24:15)
Wierni słudzy Boży ufnie wyczekują życia wiecznego w sprawiedliwym nowym świecie, w którym będą się cieszyć doskonałym zdrowiem, pokojem i bezpieczeństwem na rajskiej ziemi, na zawsze uwolnionej od religii fałszywej i niesprawiedliwego szatańskiego systemu (Ps. 37:10, 11, 29; Jana 17:3; 2 Piotra 3:13; Obj. 21:4, 5)
(Trzymaj się ściśle szkicu i podziału czasu przewidzianego dla każdej części. Nie trzeba odczytywać wszystkich wskazanych wersetów ani wymieniać źródeł materiału podanych w nawiasach)
Nr 96 4/97r 96 — strona 2 NA 45 MINUT